Połącz się z nami

Kultura

Do 6 lutego można zgłaszać najlepsze przekłady polskiej literatury do nagrody FiTA 2024

Opublikowano

dnia

Wspólnie z Instytutem Książki i Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Polski Instytut Kulturalny w Londynie przyjmuje nominacje do tegorocznej edycji nagrody Found in Translation Award, honorującej najlepsze tłumaczenie literatury polskiej na język angielski opublikowane w 2023 roku.

Do nominacji kwalifikują się tłumaczenia opublikowane w formie książkowej w 2023 roku. Osoby lub organizacje z kraju i zagranicy mogą zgłaszać kandydatów do Instytutu Książki pisząc na adres biuro@instytutksiazki.pl.

Termin przesyłania nominacji upływa 6 lutego 2024 r.

Nagroda Found in Translation obejmuje miesięczny pobyt w Krakowie, honorarium w wysokości 2000 PLN, przejazd do i z Krakowa ufundowane przez Instytut Książki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 16 000 PLN ufundowaną w równych częściach przez Instytut Książki, PCI London i PCI New York.

Nominacja powinna zawierać uzasadnienie wyboru kandydata, adres kandydata oraz adres nominatora. Można także przesłać elektroniczną wersję książki przetłumaczoną przez kandydata.

Poprzednio nagrodzeni:

2008Bill Johnston za przekład Nowych wierszy Tadeusza Różewicza
2009Antonia Lloyd-Jones za przekład „Ostatniej wieczerzy” Pawła Huelle’a
2010Danuta Borchardt za przekład „Pornografii” Witolda Gombrowicza
2011Clare Cavanagh i Stanisław Barańczak za przekład „Here” Wisławy Szymborskiej
2012Joanna Trzeciak za przekład „Łkającej supermocy” Tadeusza Różewicza
2013Antonia Lloyd-Jones za całość prac tłumaczeniowych w roku 2012
2014Philip Boehm za przekład „W pogoni za królem kier” Hanny Krall
2015Ursula Phillips za przekład „Choucas” Zofii Nałkowskiej
2016Bill Johnston za przekład „Dwunastu stacji” Tomasza Różyckiego
2017Piotr Florczyk za przekład „Budowania barykady” Anny Świrszczyńskiej
2018Jennifer Croft za przekład „Lotów” Olgi Tokarczuk
2019Madeline G. Levine za przekład „Opowieści zebranych” Brunona Schulza
2020Anna Zaranko za przekład „Pamiętnika antybohatera” Kornela Filipowicza
2021Ewa Małachowska-Pasek i Megan Thomas za przekład „Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
2022 Jennifer Croft za przekład „Ksiąg Jakuba” Olgi Tokarczuk
2023Anna Zaranko za przekład „Chłopów” Władysława Reymonta

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie konkursu.

 

Źródło: Polish Consulate in Chicago, Instytut Polski
Foto: YouTube, istock/sorn340/

News Chicago

Bilety za jedyne 25 USD od Live Nation wchodzą do sprzedaży dzisiaj

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj rozpoczyna się 10. jubileuszowy Live Nation Concert Week. Do 14 maja dostępne będą tanie bilety na ponad 5000 letnich występów na całym świecie, a ich cena to jedyne 25 dolarów za sztukę. Start o godzinie 9.00AM.

Oprócz występów w Ameryce Północnej Tydzień Koncertów 2024 obejmie oferty koncertów w Australii, Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Tegoroczna oferta obejmuje ponad 900 artystów reprezentujących różnorodne gatunki, a wśród muzyków objętych ofertą tanich biletów znajduje się m.in.: 21 Savage, Alanis Morissette, Cage the Elephant, Janet Jackson, Peso Pluma i Sean Paul.

Fani w USA i Kanadzie mogą odwiedzić tę stronę, aby zobaczyć pełną listę koncertów objętych ofertą.

Koncerty w rejonie Chicago objęte tegoroczną ofertą Live Nation Concert Week:

  • Sara McLachlan – Huntington Bank Pavilion na  Northerly Island – 11 czerwca
  • New Kids On The Block – Credit Union 1 Amphitheatre – 15 czerwca
  • Santana – Credit Union 1 Amphitheatre – 29 czerwca
  • Niall Horan – Credit Union 1 Amphitheatre – 9 lipca
  • Grupo Firme – Credit Union 1 Amphitheatre – 19 lipca
  • Vampire Weekend – Huntington Bank Pavilion na Northerly Island – 26-27 lipca
  • Luke Bryan – Wrigley Field – 25 sierpnia
  • Outlaw Music Festival – Credit Union 1 Amphitheatre – 7 września (featuring Willie Nelson, Bob Dylan i John Mellencamp)

Bilety na ofertę będą dostępne 8 maja o 9:00AM czasu lokalnego, a klienci T-Mobile będą mogli uzyskać dostęp do oferty 24 godziny wcześniej, począwszy od 9:00AM we wtorek, 7 maja.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Live Nation, istock/9parusnikov/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Chicagowska Polonia na wystawie fotografii od 10 maja w Dwell Studio

Opublikowano

dnia

Autor:

10 maja w Dwell Studio Chicago zostanie otwarta wystawa „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2.”, której celem jest poznanie i prezentacja bogatego polskiego dziedzictwa w Chicago poprzez fotografię. W zeszłym roku wiosną, mogliśmy oglądać pierwszą część tego projektu.

Projekt „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” ma na celu ukazanie różnorodności i złożoności polskiej społeczności poprzez ukazanie zarówno pierwszego, jak i drugiego pokolenia polskich imigrantów oraz ich wyjątkowych historii i wkładu w życie miasta.

Portretuje ludzi o różnych zawodach i zainteresowaniach, od muzyków i artystów po filantropów i przedstawicieli kultury tradycyjnej, podkreślając ich znaczący wkład w społeczność lokalną.

Wystawa promuje polskie dziedzictwo kulturowe, poprzez podkreślenie wkładu Polonii w krajobraz kulturowy Chicago, łączy przeszłość z przyszłością i angażuje widzów w głębsze zrozumienie i docenienie różnorodności wewnątrz Polonii.

„Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” to nie tylko wystawa fotograficzna, ale także platforma edukacyjno-integracyjna, która za pomocą sztuk wizualnych opowiada historie osobiste i uniwersalne, odzwierciedlające rozwój Polonii w Chicago.

Autor zdjęć, Grzegorz Lityński, jest fotografem-dokumentalistą z dużym doświadczeniem i wiedzą w zakresie wizualnego opowiadania historii i portretów środowiskowych. Jego szczególne zainteresowania to projekty angażujące ludzi i kontekst społeczno-kulturowy.

Realizował projekty dokumentalne dla różnych organizacji, w tym Ambasady Włoch w Polsce, Instytutu Deutsches Polen w Darmstadt, Niemcy, USA, Uniwersytetu Wrocławskiego, Aeroklubu Polskiego, Służby Więziennej, różnych instytucji kulturalnych i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Grzegorz Lityński

Grzegorz Lityński wystawiał swoje prace m.in. podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu 2016, w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Ghetto Fighters House w Izraelu, Minnesota State Capitol w St. Paul, Deutsches Polen-Institute w Niemczech, Ukraińskim Muzeum Narodowym i Dwell Studio w Chicago.

Jego wystawę plenerową w Warszawie otworzył osobiście Prezydent RP.

Prowadzi kursy fotograficzne dla różnych organizacji i jest autorem dwóch podręczników fotografii wydanych przez Akademię Śląską w Katowicach w 2018 i 2019 roku.

Partnerzy projektu: Konsulat Generalny RP w Chicago, Polsko-Amerykańska Izba Handlowa PACC.

Wystawa „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” rozpocznie się wernisażem 10 maja 2024, o godzinie 7.00PM. Ekspozycja potrwa do 25 maja.

Miejsce wystawy to Dwell Studio Chicago, przy 7449 W Irving Park Rd, Chicago, IL 60634. Godziny otwarcia: od środy do soboty, 1:00PM – 5:00PM, lub po umówieniu się.

Kontakt: Tel: 773.344.0684 Email: artdirector@dwellstudiochicago.com 

Źródło: Dwell Studio Chicago
Foto: Dwell Studio Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Grana w Chicago komedia „Death Becomes Her” to teatralna wersja kultowego filmu

Opublikowano

dnia

Autor:

„Death Becomes Her” („Ze śmiercią jej do twarzy”), oparty na klasycznym, popularnym filmie z 1992 roku, to nowa, zabawna komedia muzyczna o przyjaźni, miłości i zakopywaniu wojennego topora… raz po raz. Musical można zobaczyć w Chicago do 2 czerwca.

Madeline Ashton jest najpiękniejszą aktorką, jaka kiedykolwiek pojawiła się na scenie i ekranie. Helen Sharp to cierpliwa autorka, która żyje w jej cieniu. Zawsze były swoimi najlepszymi wrogami… dopóki Madeline nie ukradła narzeczonego Helen.

Gdy Helen planuje zemstę, a Madeline trzyma się swojej szybko gasnącej kariery, ich świat zostaje nagle wywrócony do góry nogami przez Violę Van Horn, tajemniczą kobietę skrywającą sekret, za który można umrzeć.

Po jednym łyku magicznego eliksiru Violi Madeline i Helen rozpoczynają nową erę życia (i śmierci), odzyskując młodość i urodę… oraz urazę do siebie nawzajem, która będzie trwać wiecznie.

W rolach głównych występują nominowani do nagrody Tony® Megan Hilty („Wicked”, „Smash”), Jennifer Simard („Company, Disaster!”) i Christopher Sieber („Spamalot, Company”), a także zdobywczyni nagrody Grammy® Michelle Williams („Destiny’s Child, Chicago”).

Wersję filmową tej czarnej komedii wyreżyserował Robert Zemeckis, a główne role zagrali w nim Goldie Hawn, Meryl Streep i Bruce Willis. Film otrzymał nagrodę Oscara za najlepsze efekty specjalne.

„Death Becomes Her” jest grany w Cadillac Palace Theatre do 2 czerwca.

Bilety są do nabycia tutaj.

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu