Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Byliście wspaniali! Komitet Parady 3-go Maja dziękuje Polonii za paradę

Opublikowano

dnia

Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja bardzo serdecznie dziękuje całej Polonii uczestniczącej w tegorocznym, bogatym w wydarzenia Tygodniu Konstytucyjnym. Dzięki Państwa tak licznemu udziałowi w paradzie stała się ona wyjątkowym wydarzeniem wspaniale wpisującym się w różnorodność etniczną Chicago i pokazującą siłę i jedność Polonii oraz przywiązanie do korzeni.

Swoje funkcje wspaniale wypełniali: Wielki Marszałek Parady – Jego Ekscelencja Ks. Biskup Andrzej Wypych; Wice Marszałkowie: Mary Anselmo i Profesor Zbigniew Kruszewski (El Paso, TX); Honorowy Marszalek Profesor Donald Pienkos (Milwaukee, WI); Friend of Polonia – Dr. Peter Alter oraz Królowa Gabriela Ner i Damy Dworu Emilia Bryg i Emilia Sulka.

Dziękujemy Związkowi Narodowemu Polskiemu i Parafii św. J. Brebeuf za zorganizowanie Mszy św. za Ojczyznę oraz ceremonie złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. T. Kościuszki, Lira Ensemble za koncerty „Polish & Proud”, Chicago Society za Brunch Paradowy, Chicago Chopin Foundation za Wielki Koncert Konstytucyjny, Polish American Police Association Bankiet oraz Dzika Fitness za Klasę Rowerowa z okazji Dnia Konstytucji.

Dzięki uprzejmości Telewizji Polvision i Radia 1030 AM, parada transmitowana była na żywo co dało możliwość oglądania jej na całym świecie. Transmisja jest dostępna na naszej stronie internetowej www.polishparade.org

Dziękujemy serdecznie:

  • Za udział w paradzie gościom z Polski, przedstawicielom władz federalnych, stanowych, powiatowych oraz miejskich
  • Illinois National Guard i U.S. Army Reserve
  • Stowarzyszeniu Ułanów Polskich im. Gen. T. Kościuszki w Chicago
  • Sponsorom, bez których organizacja parady byłaby niemożliwa
  • MC Parady: Barbara Chałko, dr Małgorzata Kulujian i Sławomir Budzik
  • Wszystkim mediom polskim i polonijnym, które relacjonowały przebieg parady i rozmowy z uczestnikami: TV Polonia, ABC 7 News, Radio Deon, Sami Swoi, Polski FM, Polskie Radio WPNA 103.1 FM, Polskie Radio Chicago, PolNews TV, Radio Związku Podhalan, Dziennik Związkowy, Tygodnik Program, Super Express, Magazyn Monitor
  • Wolontariuszom, którzy dbali o bezpieczeństwo, porządek i przebieg parady
  • Władzom Chicago za dobrą współpracę i pomoc w organizacji uroczystości Podniesienia Flagi i Parady

Gratulujemy zwycięzcom Konkursu Kreatywności: najciekawsza grupa marszowa – Szkoła im. E. Plater oraz najciekawszy rydwan – Szkoła im. H. Sienkiewicza. Zwycięzcami konkursu plastycznego zostali: Victoria Mieczkowska, kl. 8, Szkoła im. J. Korczaka i Jake Jakubowski, kl. 2, Szkoła św. Małgorzaty Marii w Algonquin.

Już dzisiaj zapraszamy na obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 2025 roku:
Wybory Królowej Parady – sobota, 22 marca, Podniesienie Polskiej Flagi – piątek, 2 maja, Parada – sobota, 3 maja.

Kontakt do Komitetu Parady: May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, info@polishparade.org, 773-992-0857

 

Foto: Wojciech Adamski

Polonia Amerykańska

Tato SFERA zaprasza na kolejne warsztaty dla ojców w najbliższy weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach Tato SFERY, organizowanej przez założyciela Tato. Net, Dariusza Cupiała oraz Klub Ojcowski z Chicago. Będą to warsztaty zacieśniające relację taty z nastoletnią córką, oraz szkolenie dotyczącego efektywnego ojcostwa. Panowie powstańcie z kanap – warto być lepszym tatą!

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Chicago

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Naszą rozmowę z Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net, istock/Kerkez/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzień Flagi na Greenpoincie

Opublikowano

dnia

Autor:

5 maja przed budynkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie, odbyła się ceremonia podniesienia polskiej flagi na maszt.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich uczestników i przemowy gości honorowych, m. in. Radnego dzielnicy Greenpoint w nowojorskiej radzie miasta Lincolna Restlera, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego i Ks. Proboszcza Grzegorza Markulaka z parafii Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który po zakończeniu części oficjalnej poświęcił zebrane na placu samochody i motocykle.

Na wydarzeniu nie zabrakło polskiej muzyki, która poderwała niektórych do tańca. Usłyszeć można było również polskie śpiewy, skosztować można było polskie kiełbaski i pączki, a także, wiele innych smakołyków.

Na koniec, korowód polskich PRL-owskich aut marki np. maluch, polonez, duży fiat, ale też wielu innych samochodów przybranych w polskie flagi, wyjechał na ulice Brooklynu i Queensu, aby zamanifestować polskość poza granicami kraju.

Radio Rampa
Czytaj dalej

News Chicago

Amerykańska poczta zlicytowała cenną paczkę z Polski i umywa ręce

Opublikowano

dnia

Autor:

Jacek Chaba, mieszkaniec Willow Springs, wysłał z Polski do Chicago cenną paczkę z rodzinnymi pamiątkami, która jednak nigdy nie dotarła do miejsca swojego przeznaczenia. Następnie została wystawiona na aukcji przez pocztę amerykańską, a jej prawowity właściciel walczy z agencją z powodu tej straty.

Większość ludzi nie wie, że przesyłki, które nigdy nie dotrą do właściwego miejsca przeznaczenia, mogą zostać wystawione na aukcji przez amerykańską pocztę USPS.

Jacek Chaba z Willow Springs wysłał pocztą cenne przedmioty, których może nigdy więcej nie zobaczyć; wartościowe pamiątki rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Była to m.in. prawdziwa porcelana, srebrne sztućce, niektóre z czasów II Wojny Światowej, koce i kryształy, rzeczy wykonane ręcznie, których nie można kupić w sklepie.

Chaba wysłał paczki za pośrednictwem Poczty Stanów Zjednoczonych z Polski po tym, jak w 2019 r. zmarła tam jego babcia. Jedna z paczek dotarła do jego domu w Willow Springs na południowo-zachodnich przedmieściach, a druga nie. „Mam 52 lata i płakałem. To było naprawdę bolesne i nadal boli” – powiedział Chaba.

Mężczyzna złożył reklamację w sprawie zaginionej paczki w USPS, stwierdzając, że jego paczka była wyraźnie oznaczona i zaadresowana, ale minęło kilka miesięcy bez odpowiedzi. W końcu skontaktował się z nim ktoś inny, ale nie poczta.

20 czerwca 2020 r. nieznana kobieta wysłała mu wiadomość na Facebooku, informując, że kupiła paczkę Chaby na aukcji USPS. Odesłała mu zdjęcia i paszport.

Według przepisów poczta może wystawić na aukcję nieodebrane paczki po 30–60 dniach.

Mimo że minęły lata, Jacek Chaba nadal oczekuje odpowiedzi od USPS. Powiedział, że nawet jeśli jego adres nie widniał już na pudełku, nie rozumie, dlaczego pracownicy poczty nie przesłali go na jego adres podany w dokumentacji i w paszporcie znajdującym się w paczce.

Rzecznik USPS polecił mu złożyć dodatkowe roszczenie za pośrednictwem niezależnej agencji nadzoru, Biura Generalnego Inspektora USPS. Tam agenci mogą zbadać zarzuty kradzieży poczty i wyrzucenia poczty.

Chaba tak zrobił i otrzymał odpowiedź e-mailem z informacją, aby złożył kolejne roszczenie w Biurze Kontaktu z Konsumentami i Przemysłem Poczty Stanów Zjednoczonych. Agencja ta przeprosiła, ale nie zaproponowała nic więcej.

Jacek Chaba pozwał USPS w związku z zaginioną paczką, który następnie wystawiono na aukcji, ale dwa pozwy zostały oddalone. Paczka miała numer śledzenia, ale niestety nie miała ubezpieczenia.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/MattGush
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu