Połącz się z nami

KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO

Studio JUMP zaprasza na “AInspirującą Podróż” od prawieków do współczesności

Opublikowano

dnia

W niedzielę, 4 lutego, szkoła tańca współczesnego JUMP, która od ponad 25 lat działa w Chicago, zaprasza na kolorowe i roztańczone przedstawienie muzyczno-baletowe. Spektakl “AInspirującą Podróż” to niezwykła opowieść o ludzkiej duszy i jej roli we współczesnej nam erze technologii.

W studiu Radia Deon Chicago, Ewa Barnak, która wraz mężem założyła i prowadzi studio JUMP, zapraszała by wyruszyć w tą niezwykła, opowiedzianą tańcem podróż przez dzieje ludzkości.

Spektakularna opowieść zespołu Studia JUMP zanurzy widzów w dziedzictwie dźwiękowym przeszłości: rozpocznie się w dawnych czasach, zabierając tam, gdzie ogniska, biesiady rodzinne i polany pełne kwiatów tworzyły sielankowy pejzaż naszych przodków.

Przepiękna scenografia tej części przedstawienia nawiązuje to dawnej tradycji jarmarków i kramów, jak zapowiada Ewa Barnak. Dorośli widzowie będą mogli przypomnieć sobie dawne czasy a dzieci zobaczyć, jak takie miejsca wyglądały. Obecne będą także elementy nawiązujące do polskiej przyrody.

Następnie tanecznym krokiem spektakl wejdzie do świata niezgłębionej nowoczesności, gdzie komputerowe algorytmy tworzą futurystyczne koncepty. Sztuczna inteligencja, maszyny, roboty – te pojęcia stają się coraz bardziej rzeczywiste, a zmiany w naszym życiu dokonują się coraz bardziej dynamicznie.

„Często poszukujemy tematów” mówi Ewa Barnak, przyznając, że po ponad 25 latach wymyślania i tworzenia scenariuszy tanecznych przedstawień, nie jest to proste zadanie.

Sam tytuł przedstawienia sugeruje widzom, czego mogą się spodziewać na scenie.

Ta opowieść zostanie opowiedziana muzyką, układami tanecznymi i odpowiednimi strojami, a wszystko to będzie połączone w jednym, niepowtarzalnym, baletowo-muzycznym wydarzeniu.

„Za każdym razem mamy jakieś fajne przesłanie – staramy się pokazać to co jest bliskie sercu i człowiekowi” mówi o przedstawieniach Studia JUMP Ewa Barnak. Prowadzący zajęcia tłumaczą je dzieciom, by młodzi ludzie mogli wejść w tą historię i przekazali ją widzom jak najlepiej.

Narracja towarzysząca przedstawienia będzie prowadzona w formie wywiadu dziennikarskiego.

Najmłodsi, czyli grupa Mini JUMP, zaprezentuje się w równie ciekawym i ekspresyjnym programie ‘We’re All In This Together.” Z pasją przypomną niezapomniane utwory z popularnego musicalu filmowego “High School Musical”.

Przedstawienie baletowo-muzyczne “AInspirującą Podróż” odbędzie się w niedzielę, 4 lutego, o godzinie 5.00PM w Hinsdale South High School, przy 7401 Clarendon Hills Rd, Darien, IL 60561

Bilety w cenie 35 dolarów dla dorosłych oraz 15 dolarów dla dzieci, są do nabycia w Studio JUMP (6622 W Irving Park Rd, Chicago IL) lub w kasie przed koncertem (cash only). Informacje pod numerem tel. 773-895-3251 lub www.dancestudiojump.com.

Spektakl będzie wspaniałą okazją by uczcić Dzień Babci i Dziadka. Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Studio JUMP

News Chicago

1 marca świętujemy 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, 1 marca, odbędzie się koncert celebrujący urodziny Fryderyka Chopina. Będzie to finałowe wydarzenie VIII Festiwalu „Chopin In the City”, który rozpoczął się 22 lutego.

Koncert świętujący 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso będzie wieczorem muzyki wykonywanej przez znanych artystów z poezją wplecioną pomiędzy utwory.

Goście wzniosą również toast w hołdzie wielkiemu kompozytorowi.

Koncert „Świętujemy urodziny Chopina” odbędzie się 1 marca o godzinie 7.30PM, w Akademii Muzyczna Paso przy 5400 Lawler Ave. Chicago, IL 60630. Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu. Można je także zamawiać pod numerem tel. 773 467 9000.

Wystąpią:

  • Grażyna Auguscik – głos
  • Ben Lewis – fortepian
  • Warren Oja – wiolonczela
  • Andrzej Krukowski – czytanie poezji

Więcej informacji na temat wydarzenia i występujących artystów można uzyskać na stronie
www.soundsandnotes.org.

 

Źródło: Sound and Notes
Foto: Sound and Notes, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

Czy Penelopa wiernie czekała na Odysa? Zobaczcie nową sztukę w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Sztuka „The Penelopiad” („Penelopiada”) to zaskakujący remiks Odysei Homera, opowiedziany przez słynną i wywrotową Margaret Atwood, autorkę przeniesionej na ekran „Opowieść podręcznej”. W Teatrze Goodman będzie grana od 2 do 31 marca.

To jej czas. Penelopa czeka 20 lat na powrót męża z wojny trojańskiej. Teraz, gdy władza przechodzi na cierpliwą żonę Odyseusza – i 12 wiernych pokojówek, które od dawna się nią opiekują – odkrywamy nowe spojrzenie na czuwanie w domu.

„The Penelopiad” wywraca do góry nogami homerycki wizerunek Odysa. Atwood pokazuje świat mitycznych wydarzeń z perspektywy Penelopy, oszukiwanej przez lata żony bohatera, który okazuje się zakłamanym kobieciarzem. Piękna Helena jest zadufaną w sobie kokietką, a dwór zbiorowiskiem postaci o podejrzanych charakterach.

Penelopa nie oszczędza także siebie – jej historia, legendarna wierność i posłuszeństwo, również mogą okazać się tylko mitem, półprawdą wykreowaną dla potrzeb szerszej publiczności.

Margaret Atwood swoją historią celnie podważa ideę mitu. Błyskotliwym osądem i ciętym dowcipem obala schematy myślenia, proponuje nowe możliwości odczytania utrwalonej w tradycji wersji wydarzeń.

Margaret Atwood

„Kiedy myślisz o opowieściach o podróżach, zawsze ktoś zostaje w domu – ale jego historia zwykle nie jest opowiadana. Zabawną, wywrotową powieść Margaret Atwood pochłonęłam w samolocie i od razu uderzyła mnie zmiana paradygmatu w historii, którą wydawało mi się, że dobrze znam” – powiedziała Susan V. Booth, która w 2022 roku została mianowana ósmym dyrektorem artystycznym Goodman Theatre w ciągu 97 lat oraz jest pierwszą kobietą, która objęła tę rolę.

„The Penelopiad” można oglądać od 2 do 31 marca w Albert Theatre, teatrze na 856 miejsc. Bilety w cenie 25–90 USD, można nabyć na stronie GoodmanTheatre.org/Penelopiad lub pod numerem telefonu 312.443.3800.

Przedstawienie trwa 2 godziny i 15 minut z jedna przerwą.

Spektakl jest zalecany dla osób w wieku od 14 lat.

 

Źródło: Goodman Theatre, Broadway World
Foto: YouTube, Broadway World
Czytaj dalej

News Chicago

Bajkowa opera „Czarodziejski Flet” będzie grana dłużej w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatralna adaptacja ukochanej opery Mozarta „Czarodziejski Flet” w charakterystycznym stylu Mary Zimmerman to zabawna i pomysłowa historia opowiadająca o fantastycznych przygodach księcia Tamino i księżniczki Paminy. Spektakl przedłużono – na deskach Teatru Goodman można go oglądać do 24 marca.

„Magic Flute” prezentuje „wielką muzykę na małej przestrzeni” z udziałem 10 aktorów i pięciu muzyków orkiestry. W obsadzie są: Marlene Fernandez jako Pamina, Billy Rude jako Tamino, a także Keanon Kyles, Russell Mernagh, Lauren Molina, Tina Muñoz Pandya, Reese Parish, Shawn Pfautsch, Emily Rohm  i Monica West.

W bajkowej fabule spektaklu Książę Tamino (Rude) wyrusza w podróż, by uratować księżniczkę Paminę (Fernandez) – córkę Królowej Nocy (Rohm) – a wszystkiego dokona za pomocą magicznego fletu.

Nie brakuje tu smoków, człowieka – ptaka, prób ognia i wody oraz podziemnych korytarzy.

W czasie spektaklu nie ma napisów – każdy wers mówiony i śpiewany jest we współczesnym języku angielskim, który został „zaadaptowany” przez samą Mary Zimmerman. Jest nawet wzmianka o Lake Shore Drive.

Zamiarem reżyserki było uczynienie „Czarodziejskiego fletu” operą przyjazną rodzinie. Papageno (Shawn Pfautsch) nigdy nie grozi tu popełnieniem samobójstwa. Nie ma też realnego niebezpieczeństwa, że Pamina (Marlene Fernandez) opuści Tamino (Billy Rude) z powodu ignorowania jej.

Nawet zwykle okrutna Królowa Nocy (Emily Rohm) wydaje się mieć po prostu zły dzień.

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował I Symfonię Es-dur w wieku 8 lat. Dlatego przedstawiciele Teatru Goodman zachęcają do przyprowadzenia na przedstawienie swoich małych geniuszy w wieku powyżej 8 lat.

Spektakl jest wykonywany w języku angielskim. Trwa 2 godziny z 15-minutową przerwą.

Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: playbill, Goodman Theatre, wikipedia, Choose Chicago, New city stage
Foto: Goodman Theatre/Liz Lauren
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu