Połącz się z nami

Wybory Prezydenckie 2024

Gubernator Alabamy zagwarantowała obecność Bidena w listopadowych wyborach

Opublikowano

dnia

W czwartek Gubernator stanu Alabama, Kay Ivey, podpisała ustawę gwarantującą obecność prezydenta Joe Bidena w listopadowych wyborach, którą wcześniej zatwierdziła kontrolowana przez Republikanów Izba Stanowa stosunkiem głosów 93 do 0. Senat stanu, który również jest kontrolowany przez GOP, przyjął ją w zeszłym miesiącu.

Rzecznik kampanii Joe Bidena, Charles Lutvak, poinformował, że Alabama „przy pełnym wsparciu Republikanów”  podejmuje działania, aby wyborcy mogli skorzystać z prawa do głosowania na wybranego przez siebie kandydata w listopadzie. „Joe Biden będzie obecny na kartach do głosowania we wszystkich 50 stanach” – zapowiedział Lutvak.

Republikańscy sekretarze stanu w Alabamie i Ohio ostrzegli wcześniej, że Biden może nie pojawić się na kartach do głosowania w wyborach powszechnych w tym stanie, ponieważ sierpniowa konwencja Partii Demokratycznej planowana jest po stanowych terminach głosowania.

Zgodnie z podpisanym w czwartek ustawodawstwem termin certyfikacji w Alabamie zostanie przesunięty z 82 dni przed wyborami powszechnymi do 74 dni, co jest zmianą uwzględniającą termin Narodowej Konwencji Demokratów w Chicago.

Sekretarz Stanu Alabam, Wes Allen, napisał w zeszłym miesiącu w swoim piśmie, że prawo stanowe wymaga, aby stan i krajowe partie Demokratów dostarczyły jego urzędowi zaświadczenie o nominacji na prezydenta i wiceprezydenta do 15 sierpnia, cztery dni przed wyznaczoną konwencją Demokratów, rozpoczynającą się 19 sierpnia.

Ten problem można było rozwiązać na dwa sposoby; przez przyspieszenie przez Partię Demokratyczną konwencji dotyczącej nominacji, albo przez nakłonienie legislatury do „utworzenia wyjątku od tego ustawowego wymogu”.

Alabama stanęła przed podobnym problemem w 2020 r., kiedy Republikanie ze stanu głosowali za złagodzeniem terminu gwarantującego obecność prezydenta Donalda Trumpa na karcie do głosowania.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

Wybory Prezydenckie 2024

Biden i Trump staną oko w oko: „Przygotujmy się na Rumble!!!”

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Prezydent Joe Biden i były prezydent Donald Trump zgodzili się na zorganizowanie dwóch debat w ramach prezydenckiej kampanii w czerwcu i wrześniu – pierwszej 27 czerwca w CNN, a drugiej 10 września w ABC.

Zarówno Prezydent Joe Biden, jak i były prezydent Donald Trump najpierw przyjęli zaproszenie CNN na debatę, która odbędzie się 27 czerwca. Później w środę obaj mężczyźni oświadczyli, że przyjęli także zaproszenie od ABC na zorganizowanie drugiej debaty 10 września.

Ta wiadomość jest najnowszym wydarzeniem w szybko nasilającej się wymianie zdań na temat debat pomiędzy dwoma rywalami politycznymi.

Wcześniej kampania Bidena wezwała Trumpa do wzięcia udziału w dwóch debatach prezydenckich prowadzonych przez organizacje informacyjne. Poinformowano Komisję ds. Debat Prezydenckich, że prezydent nie będzie brał udziału we wcześniej zaplanowanych debatach jesiennych.

W ostatnich tygodniach między kampaniami Bidena i Trumpa odbyły się nieformalne rozmowy na temat debat i w dużej mierze skupiały się na krytyce wobec Komisji d/s Debat Prezydenckich i potencjalnych scenariuszy obejścia jej.

Według komunikatu CNN czerwcowa debata odbędzie się w studiach tej stacji w Atlancie bez obecności publiczności, co jest anomalią w debatach między kandydatami na prezydenta.

Pierwsze transmitowane w telewizji debaty prezydenckie pomiędzy Johnem F. Kennedym i Richardem Nixonem w 1960 r. odbyły się w studiach telewizyjnych bez obecności publiczności na żywo. Ponownie zorganizowane je w wyborach w 1976 r., ale od tego czasu odbywały się przed żywą publicznością.

Jak podano w ogłoszeniu, moderatorzy debaty i dodatkowe szczegóły zostaną podane w późniejszym czasie. Formuła debat jest zgodna z propozycją kampanii Bidena, którą Trump podtrzymał w swoim poście Truth Social.

„Powiedz mi tylko, kiedy, a będę tam” – napisał Donald Trump. „Przygotujmy się na Rumble!!!”

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej

News USA

Komu Biden daje pieniądze? Biały Dom rozpoczął „tydzień infrastruktury”

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek administracja Bidena ogłosiła podsumowanie inwestycji infrastrukturalnych. Wyniosły one 537 miliardów dolarów od czasu uchwalenia przełomowych ustaw o finansowaniu przez rząd, takich jak dwupartyjna ustawa o infrastrukturze, ustawa CHIPS i ustawa o ograniczaniu inflacji.

Opublikowane w poniedziałek nowe dane Białego Domu dotyczące poszczególnych stanów dają całościowy obraz tego, jak Prezydent Joe Biden dotychczas rozdzielał te fundusze w całym kraju.

10 największych inwestycji było rozproszonych geograficznie i na ogół trafiło do stanów o największych gospodarkach mierzonych produktem krajowym brutto. Kilka największych dotacji przyznano także stanom na polu bitwy, które będą miały kluczowe znaczenie dla wyborów prezydenckich w 2024 r.

Te stany otrzymały jak dotąd najwięcej dolarów na infrastrukturę:

  • Kalifornia: 45,1 miliarda dolarów
  • Teksas: 33,2 miliarda dolarów
  • Nowy Jork: 24,1 miliarda dolarów
  • Floryda: 17 miliardów dolarów
  • Pensylwania: 16,7 miliarda dolarów
  • Illinois: 16,6 miliarda dolarów
  • Arizona: 15,4 miliarda dolarów
  • Maryland: 12,9 miliarda dolarów
  • Ohio: 12,8 miliarda dolarów
  • Michigan: 12,4 miliarda dolarów

Pensylwania, Arizona i Michigan należą do siedmiu kluczowych stanów, które zdaniem ekspertów mogą zadecydować o tym, kto wygra w listopadzie drugą kadencję. Georgia, kolejny z siedmiu kluczowych fioletowych stanów, otrzymała 12. co do wielkości inwestycję publiczną o wartości 10,8 miliarda dolarów.

Joe Biden wygrał te cztery stany w 2020 r. bardzo niewielką przewagą, mimo, że Donald Trump zwyciężył w nich w 2016 r.

Floryda jest również na liście życzeń kampanii Bidena. Pomimo przewagi Trumpa w sondażach w tym stanie, kampania prezydenta stara się wykorzystać stanowe ograniczenia dostępu do aborcji, aby zyskać poparcie.

Proces selekcji inwestycji publicznych obejmował weryfikację propozycji projektów, identyfikację odpowiednich obszarów dla nowych inwestycji i nawiązanie partnerstw z sektorem prywatnym. W te wysiłki angażują się takie agencje, jak Departament Handlu, Departament Skarbu i Federalna Komisja Łączności, które posiadają systemy i standardy przydzielania pieniędzy.

Mniej więcej połowa funduszy jest rozdzielana „za pomocą formuł”, jak poinformował w piątek wyższy rangą urzędnik administracji, niektóre opierają się na kryteriach takich jak populacja, inne na na potrzebach.

Pozostałe pieniądze są rozdzielane w formie dotacji uznaniowych, o które konkurują stany, oraz dotacji przyznawanych przez agencje na podstawie takich czynników, jak bezpieczeństwo, wpływ gospodarczy, sprawiedliwość i odporność na zmiany klimatyczne.

Nowe dane dotyczące inwestycji pojawiają się, gdy Biały Dom rozpoczyna „tydzień infrastruktury”, podczas którego członkowie gabinetu, tacy jak Sekretarz Skarbu, Janet Yellen, i Sekretarz Spraw Wewnętrznych Deb Haaland, podróżują po całym kraju, aby podkreślić zwycięstwa Joe Bidena w zakresie infrastruktury.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej

Wybory Prezydenckie 2024

Barron Trump nie przyjął zaproszenia by być delegatem z Florydy na RNC

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, Barron Trump został wybrany do reprezentowania Florydy jako ogólny delegat na Narodową Konwencję Republikanów w Milwaukee. Jednak w piątkowym oświadczeniu stwierdzono, że 18-letni syn Donalda Trumpa ma inne, wcześniej przyjęte zobowiązania.

W piątkowym oświadczeniu wydanym przez biuro byłej pierwszej damy, Melanii Trump, napisano: „Chociaż Barron jest zaszczycony wyborem na delegata przez Partię Republikańską Florydy, z żalem odmawia udziału ze względu na wcześniejsze zobowiązania”.

Według urzędnika kampanii Donalda Trumpa, 18-letni Barron jest bardzo zainteresowany procesem politycznym w kraju.

Partia Republikańska Florydy wybrała na delegatów także inne dzieci Trumpa. Eric Trump będzie przewodniczącym delegacji, więc to on do nominacji zgłosi nazwisko swojego ojca, natomiast Donald Trump Jr. i Tiffany Boulos (dawniej Trump) oraz jej mąż Michael Boulos będą głównymi delegatami.

Oprócz Barrona, Ivanka Trump jest jedynym dzieckiem byłego prezydenta, które nie pełni funkcji delegata.

O innych republikańskich delegatach z Florydy pisaliśmy 9 maja.

 

Źródło: politico
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu