Połącz się z nami

News Chicago

„Downton Abbey: The Exhibition” w Skokie przenosi gości w świat kultowego serialu

Opublikowano

dnia

W Westfield Old Orchard w Skokie trwa wystawa związana z popularnym dramatem kostiumowym PBS. „Downton Abbey: The Exhibition” objechała cały kraj, a teraz można ją zobaczyć w Chicago. Wśród kostiumów, rekwizytów i całych wnętrz ze słynnego serialu, można poczuć się jak Lady Mary.

W starym sklepie Bloomingdale jest mnóstwo miejsca na zwiedzanie tego muzealnego przedstawienia wypełnionego dekoracjami, pamiątkami i rekwizytami z filmu. Rozbrzmiewa tu muzyka tematyczna, a dźwięki otoczenia w gorączkowej kuchni pani Patmore są miłym akcentem.

Zwiedzający zobaczą tu jadalnię, spiżarnię Carsona i sypialnię Lady Mary, całkowicie zapominając, że wciąż są w dawnym domu towarowym. Eleganckie pokoje i korytarze przenoszą gości do początków XX wieku, gdzie na własne oczy poznają świat rodziny Crawleyów.

Kostiumy są gwiazdami tej ekspozycji. Na wystawie można zobaczyć ponad 60 sukien ślubnych i strojów do jazdy konnej, sukienek z klapami i innych wspaniałych ubrań zaprojektowanych przez Annę Robbins.

Inne rekwizyty też są ciekawe; jest tu biżuteria, kajdanki, odręcznie pisane listy, a nawet środek antykoncepcyjny zakupiony przez Lady Mary.

Jako dodatkowy bonus wystawa zagłębia się także w kulisy powstawania serialu, oferując spostrzeżenia twórców, producentów i aktorów, którzy ożywili „Downton Abbey” na ekranie. Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poznać proces twórczy i odkryć, co trzeba było zrobić, aby stworzyć jeden z najpopularniejszych seriali telewizyjnych ostatnich lat.

„Downton Abbey: The Exhibition” mieści się w Westfield Old Orchard, przy 4905 Old Orchard Center, Skokie, IL 60077 i będzie otwarta do 31 marca 2024 r. Bilety można kupić tutaj.

„Downton Abbey” to brytyjski dramatyczny serial telewizyjny z lat 2010–2015, stworzony przez Juliana Fellowesa i składający się z sześciu sezonów. Akcja serialu odbywa się w latach 1912–1926 w fikcyjnej posiadłości ziemskiej Downton Abbey w Yorkshire, za którą posłużył w trakcie zdjęć zamek Highclere Castle.

Produkcja przedstawia życie arystokratycznej rodziny Crawleyów i jej służby. Życie w posiadłości toczy się według ustalonego od lat porządku hierarchicznego. Tłem dla fabuły są wydarzenia historyczne w Wielkiej Brytanii oraz stopniowy spadek znaczenia arystokracji.

„Downton Abbey” zdobył uznanie krytyków telewizyjnych, odnotował wysokie wyniki oglądalności i został nagrodzony licznymi nagrodami, w tym 15 Emmy i trzema Złotymi Globami. Wydarzenia z serialu są kontynuowane w dwóch filmach kinowych wyprodukowanych przez Carnival Films: Downton Abbey (2019) i Downton Abbey: Nowa epoka (2022). 

 

Źródło: wttw, wikipedia, chicagostarmedia
Foto: YouTube, „Downton Abbey: The Exhibition”

News Chicago

1 marca świętujemy 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, 1 marca, odbędzie się koncert celebrujący urodziny Fryderyka Chopina. Będzie to finałowe wydarzenie VIII Festiwalu „Chopin In the City”, który rozpoczął się 22 lutego.

Koncert świętujący 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso będzie wieczorem muzyki wykonywanej przez znanych artystów z poezją wplecioną pomiędzy utwory.

Goście wzniosą również toast w hołdzie wielkiemu kompozytorowi.

Koncert „Świętujemy urodziny Chopina” odbędzie się 1 marca o godzinie 7.30PM, w Akademii Muzyczna Paso przy 5400 Lawler Ave. Chicago, IL 60630. Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu. Można je także zamawiać pod numerem tel. 773 467 9000.

Wystąpią:

  • Grażyna Auguscik – głos
  • Ben Lewis – fortepian
  • Warren Oja – wiolonczela
  • Andrzej Krukowski – czytanie poezji

Więcej informacji na temat wydarzenia i występujących artystów można uzyskać na stronie
www.soundsandnotes.org.

 

Źródło: Sound and Notes
Foto: Sound and Notes, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

Czy Penelopa wiernie czekała na Odysa? Zobaczcie nową sztukę w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Sztuka „The Penelopiad” („Penelopiada”) to zaskakujący remiks Odysei Homera, opowiedziany przez słynną i wywrotową Margaret Atwood, autorkę przeniesionej na ekran „Opowieść podręcznej”. W Teatrze Goodman będzie grana od 2 do 31 marca.

To jej czas. Penelopa czeka 20 lat na powrót męża z wojny trojańskiej. Teraz, gdy władza przechodzi na cierpliwą żonę Odyseusza – i 12 wiernych pokojówek, które od dawna się nią opiekują – odkrywamy nowe spojrzenie na czuwanie w domu.

„The Penelopiad” wywraca do góry nogami homerycki wizerunek Odysa. Atwood pokazuje świat mitycznych wydarzeń z perspektywy Penelopy, oszukiwanej przez lata żony bohatera, który okazuje się zakłamanym kobieciarzem. Piękna Helena jest zadufaną w sobie kokietką, a dwór zbiorowiskiem postaci o podejrzanych charakterach.

Penelopa nie oszczędza także siebie – jej historia, legendarna wierność i posłuszeństwo, również mogą okazać się tylko mitem, półprawdą wykreowaną dla potrzeb szerszej publiczności.

Margaret Atwood swoją historią celnie podważa ideę mitu. Błyskotliwym osądem i ciętym dowcipem obala schematy myślenia, proponuje nowe możliwości odczytania utrwalonej w tradycji wersji wydarzeń.

Margaret Atwood

„Kiedy myślisz o opowieściach o podróżach, zawsze ktoś zostaje w domu – ale jego historia zwykle nie jest opowiadana. Zabawną, wywrotową powieść Margaret Atwood pochłonęłam w samolocie i od razu uderzyła mnie zmiana paradygmatu w historii, którą wydawało mi się, że dobrze znam” – powiedziała Susan V. Booth, która w 2022 roku została mianowana ósmym dyrektorem artystycznym Goodman Theatre w ciągu 97 lat oraz jest pierwszą kobietą, która objęła tę rolę.

„The Penelopiad” można oglądać od 2 do 31 marca w Albert Theatre, teatrze na 856 miejsc. Bilety w cenie 25–90 USD, można nabyć na stronie GoodmanTheatre.org/Penelopiad lub pod numerem telefonu 312.443.3800.

Przedstawienie trwa 2 godziny i 15 minut z jedna przerwą.

Spektakl jest zalecany dla osób w wieku od 14 lat.

 

Źródło: Goodman Theatre, Broadway World
Foto: YouTube, Broadway World
Czytaj dalej

News Chicago

Bajkowa opera „Czarodziejski Flet” będzie grana dłużej w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatralna adaptacja ukochanej opery Mozarta „Czarodziejski Flet” w charakterystycznym stylu Mary Zimmerman to zabawna i pomysłowa historia opowiadająca o fantastycznych przygodach księcia Tamino i księżniczki Paminy. Spektakl przedłużono – na deskach Teatru Goodman można go oglądać do 24 marca.

„Magic Flute” prezentuje „wielką muzykę na małej przestrzeni” z udziałem 10 aktorów i pięciu muzyków orkiestry. W obsadzie są: Marlene Fernandez jako Pamina, Billy Rude jako Tamino, a także Keanon Kyles, Russell Mernagh, Lauren Molina, Tina Muñoz Pandya, Reese Parish, Shawn Pfautsch, Emily Rohm  i Monica West.

W bajkowej fabule spektaklu Książę Tamino (Rude) wyrusza w podróż, by uratować księżniczkę Paminę (Fernandez) – córkę Królowej Nocy (Rohm) – a wszystkiego dokona za pomocą magicznego fletu.

Nie brakuje tu smoków, człowieka – ptaka, prób ognia i wody oraz podziemnych korytarzy.

W czasie spektaklu nie ma napisów – każdy wers mówiony i śpiewany jest we współczesnym języku angielskim, który został „zaadaptowany” przez samą Mary Zimmerman. Jest nawet wzmianka o Lake Shore Drive.

Zamiarem reżyserki było uczynienie „Czarodziejskiego fletu” operą przyjazną rodzinie. Papageno (Shawn Pfautsch) nigdy nie grozi tu popełnieniem samobójstwa. Nie ma też realnego niebezpieczeństwa, że Pamina (Marlene Fernandez) opuści Tamino (Billy Rude) z powodu ignorowania jej.

Nawet zwykle okrutna Królowa Nocy (Emily Rohm) wydaje się mieć po prostu zły dzień.

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował I Symfonię Es-dur w wieku 8 lat. Dlatego przedstawiciele Teatru Goodman zachęcają do przyprowadzenia na przedstawienie swoich małych geniuszy w wieku powyżej 8 lat.

Spektakl jest wykonywany w języku angielskim. Trwa 2 godziny z 15-minutową przerwą.

Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: playbill, Goodman Theatre, wikipedia, Choose Chicago, New city stage
Foto: Goodman Theatre/Liz Lauren
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu