Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Komunikat w sprawie rejestracji do wyborów do Parlamentu Europejskiego

Opublikowano

dnia

W związku z wejściem w życie opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 30 kwietnia 2024 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej w 2024 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą (Dz. U. 2024, poz. 693), Konsul RP w Chicago informuje o możliwości zapisywania się do spisu wyborców.

Prawo wybierania w wyborach do Parlamentu Europejskiego posiada obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz ujęty jest w stałym obwodzie głosowania, w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Obywatele polscy i obywatele UE nieposiadający obywatelstwa polskiego przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny paszport lub, w przypadku obywateli UE nieposiadających obywatelstwa polskiego, także inny ważny dokument tożsamości oraz zostaną wpisani na podstawie zgłoszenia do spisu wyborców, sporządzonego przez konsula właściwego terytorialnie dla miejsca pobytu wyborcy.

Zapisanie się do spisu wyborców możliwe jest na stronie https://ewybory.msz.gov.pl/ lub poprzez złożenie osobiste, przesłanie pocztą lub w formie skanu lub zdjęcia mailem na adres chicago.legal@msz.gov.pl podpisanego własnoręcznie zgłoszenia zawierającego następujące dane: nazwisko i imię (imiona); numer PESEL; numer ważnego polskiego paszportu (w przypadku obywatela UE nieposiadającego obywatelstwa polskiego numer ważnego paszportu albo innego ważnego dokumentu tożsamości oraz miejsce i datę jego wydania); adres pobytu za granicą; adres poczty elektronicznej lub numer telefonu kontaktowego.

Zachęcamy Państwa do dokonywania zapisów poprzez stronę eWybory: https://ewybory.msz.gov.pl/, jako że jest to najszybszy sposób dokonania zapisu, dający jednocześnie możliwość od razu uzyskania informacji o tym, czy zapis się powiódł i otrzymania stosownego potwierdzenia.

Zapisy będą możliwe do dnia 4 czerwca 2024 r.

Pełny tekst opublikowanego rozporządzenia, zawierający wszystkie obwody głosowania utworzone za granicą dostępny jest na stronie internetowej.

Więcej informacji na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego, które w naszym okręgu odbywać się będą w dniu 8 czerwca 2024 r. znajdą Państwo na stronie Polska w USA.

 

Źródło: Generalny Konsulat RP w Chicago
Foto: istock/sinonimas/

Polonia Amerykańska

Do Wyborów Europejskich rejestrujemy się do 4 czerwca. Najłatwiej przez e-Wybory

Opublikowano

dnia

Autor:

e-Wybory to usługa elektroniczna udostępniana przez Ministra Spraw Zagranicznych służąca wyborcom do zgłaszania się do spisów wyborców sporządzanych przez konsulów.

Dzięki e-Wybory zgłoszenie do spisu jest możliwe bez wychodzenia z domu.

Wyborca samodzielnie wybiera dogodny ze względu na miejsce pobytu obwód głosowania za granicą, a następnie wprowadza wymagane dane. Aby zgłosić się do spisu przy użyciu e-Wybory wyborca nie musi posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo kwalifikowanego.

Korzystanie z usługi e-Wybory w celu zgłaszania się do spisu wyborców będzie możliwe do 5 dnia przed dniem wyborów, tj. do 4 czerwca 2024 r.

Szczegółowo o możliwościach rejestracji do wyborów pisaliśmy 7 maja.

O obwodach wyborczych utworzonych w Chicago informowaliśmy 10 maja.

O tym, dlaczego warto głosować w studiu Radia Deon Chicago mówiła Karolina Woźniak z Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie DC – o rozmowie można przeczytać tutaj.

Źródło: Polish Consulate
Foto: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Czytaj dalej

News Chicago

Chicagowskie biura DMV otwierają się tylko dla nastolatków w soboty

Opublikowano

dnia

Autor:

10 punktów DMV zostanie otwartych w soboty wyłącznie dla nastoletnich kierowców ubiegających się o pierwsze prawa jazdy i zezwolenia na naukę prowadzenia pojazdu. Inicjatywa została ogłoszona we wtorek przez Sekretarza Stanu Illinois, Alexi Giannouliasa, w ramach letniego programu, mającego na celu zwiększenie dostępu do urzędu dla rodzin.

Rozszerzone usługi weekendowe, obejmujące testy drogowe i testy pisemne, będą oferowane od 1 czerwca do 31 sierpnia, czyli w historycznie najbardziej pracowitym sezonie dla nastolatków chcących wsiąść za kierownicę.

Usługi przeznaczone wyłącznie dla nastolatków będą świadczone po wcześniejszym umówieniu się w godzinach od 8:00AM do 12:30PM w soboty w obiektach Department of Motor Vehicles w: Addison, Aurorze, Bridgeview, Chicago West, Des Plaines, Elgin, Joliet, Lake Zurich, Plano i St. Charles.

Dodano także usługi w biurach DMV w Belvidere i na południu stanu w Bethalto.

Rodziny mogą rozpocząć umawianie wizyt od środy, 22 maja, pod numerem (800) 252-8980. Wszelkie niewypełnione miejsca na sobotnie spotkania będą otwarte dla ogółu społeczeństwa w każdym dniu o godzinie 7:00AM.

15 innych placówek DMV jest już czynne w soboty dla wszystkich kierowców, w tym po północnej i południowej stronie Chicago.

Nastolatki są zobowiązane przez prawo stanowe do osobistej obecności rodzica lub opiekuna w DMV w celu uzyskania pozwolenia na naukę lub prawa jazdy.

Według biura Giannouliasa ta inicjatywa zapewnia dodatkowe 1000 terminów spotkań tygodniowo dla prawie 9 000 posiadaczy zezwoleń, którzy są na dobrej drodze do uzyskania prawa jazdy tego lata, a jednocześnie zapewnia ogółowi społeczeństwa więcej wolnych terminów w środku tygodnia.

W zeszłym roku ponad 112 000 osób otrzymało swoje pierwsze prawo jazdy w Illinois.

W placówkach obsługujących nastolatki będą także dostępne „stacje do selfie” dla nowych posiadaczy prawa jazdy, w których można będzie uzyskać wskazówki dotyczące ochrony danych, np. dotyczące blokowania numerów i adresów praw jazdy w przypadku publikowania postów w mediach społecznościowych.

Alexi Giannoulias oszacował, że koszt wydłużenia godzin pracy ponoszony przez stan będzie wynosił maksymalnie 50 000 dolarów.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Kuzma/
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga: nietoperze i inne dzikie zwierzęta mogą być chore na wściekliznę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy ds. zdrowia stanu Illinois ostrzegają mieszkańców, aby zachowali ostrożność po tym, jak na początku tego miesiąca w domach w powiatach Cook i Will znaleziono nietoperze chore na wściekliznę.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois IDPH, dwa nietoperze znaleziono około 10 maja i obydwa zwierzęta uzyskały pozytywny wynik testu na wściekliznę. Doktor Sameer Vohra, dyrektor IDPH, ostrzega, że wraz z nadejściem lata rośnie ryzyko narażenia na wirusa, a mieszkańcy Illinois muszą podjąć kroki zapobiegawcze.

„Mieszkańcy stanu Illinois powinni trzymać się z daleka od nietoperzy i wszelkich dzikich, nieznanych lub bezdomnych zwierząt, a także wszelkich zwierząt, które wydają się chore” – powiedział Vohra.

Według IDPH wirus mogą przenosić nie tylko nietoperze, ale także skunksy, szopy, lisy i kojoty.

Zapobieganie to krok, który powinni podjąć mieszkańcy, starając się trzymać zwierzęta z dala od domów. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC kluczowe znaczenie ma również zapewnienie zaszczepienia zwierząt domowych i gospodarskich przeciwko wirusowi, ponieważ wścieklizna może rozprzestrzeniać się poprzez ukąszenia i zadrapania.

Jeśli w domu zostanie znaleziony nietoperz, zaleca się przykrycie go bezpiecznym pojemnikiem i skontaktowanie się z organizacją zajmującą się zwierzętami, aby można było zbadać zwierzę pod kątem wścieklizny.

Zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą być wczesnymi objawami wścieklizny. Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois jeśli obserwujemy nietoperza, który jest aktywny w ciągu dnia, leży na ziemi albo nie może latać, jest bardziej prawdopodobne, że jest chory na wściekliznę.


Jeśli dana osoba została ugryziona lub zadrapana przez zwierzę, co do którego istnieje podejrzenie wścieklizny, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Opieka medyczna po narażeniu obejmuje pielęgnację miejsca rany i podanie dawki ludzkiej immunoglobuliny przeciwko wściekliźnie oraz serię czterech do pięciu szczepionek przeciwko wściekliźnie.

Według CDC protokoły te są prawie 100% skuteczne, jeśli zostaną zastosowane w odpowiednim czasie.

Co roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się jedynie od 1 do 3 przypadków wścieklizny u ludzi, ale według urzędników CDC po zdiagnozowaniu wirusa jest on uznawany za „powszechnie śmiertelny”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/patrick8484/michjh/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu