Połącz się z nami

News USA

Maszeruj, rozciągaj się, tańcz i graj. To najlepsze dla Twojego zdrowia

Opublikowano

dnia

Chodzenie zyskało reputację doskonałej formy ćwiczeń, łatwej i dostępnej dla wielu osób, a wyniki badań pokazują, że ta popularna aktywność przynosi również liczne korzyści zdrowotne. Jednak niektórzy eksperci zwracają uwagę na to, że ruch powinien być bardziej urozmaicony.

Według jednego z badań opublikowanych w wydaniu European Journal of Preventive Cardiology z 2023 r. wykonywanie co najmniej 2300 kroków dziennie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Ponadto według innego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Scientific Reports ćwiczenia obciążające, takie jak chodzenie, pomagają zapobiegać osteoporozie.

Jednak niektórzy eksperci w dziedzinie zdrowia i sprawności fizycznej twierdzą, że chociaż chodzenie z pewnością jest dobre dla zdrowia i kondycji, nie jest to ćwiczenia wysokiej jakości.

Jedną z takich ekspertek jest Melissa Boyd, certyfikowana trenerka personalna i coach Tempo, internetowej platformy treningu personalnego, mieszkająca w San Francisco. Uważa ona, że  chodzenie to tak naprawdę podstawowy ruch, którego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, wspomagania krążenia i trawienia, ale nie zaowocuje wymarzoną sylwetką na plaży.

Boyd propaguje wśród swoich klientów trzy rodzaje ruchu, które są korzystne dla ogólnego zdrowia i sprawności.

Pierwszym z nich jest ruch, którego ciało potrzebuje każdego dnia, taki jak chodzenie, rozciąganie i zginanie. Drugi to ruch lekkoatletyczny, który można wykonywać kilka razy w tygodniu, aby poprawić swoją kondycję lub przygotować się do uprawiania jakiegoś sportu. Trzeci to ruch społeczny, który wykonuje się dla zabawy lub w celu nawiązania kontaktu z innymi, na przykład taniec lub gra w siatkówkę.

Nasze ciała muszą poruszać się na wiele różnych sposobów

Chodzenie jest świetne, ale to tylko jedna forma ruchu, a nasze organizmy potrzebują więcej, aby zachować funkcjonalną sprawność, potwierdza dr Carl Cirino, chirurg medycyny sportowej w HSS Orthopedics w Stamford Health w Connecticut.

Joga i pilates to dwie aktywności, które są bardzo skuteczne i zdrowe jeśli chodzi o uaktywnienie mięśni i ścięgien pracujących gdy się zginamy, skręcamy czy rozciągamy.

Luźne, giętkie mięśnie oznaczają także większą równowagę i stabilność, co pomaga zapobiegać upadkom i kontuzjom podczas każdej aktywności fizycznej, według Cirino. Dobrze jest także podnosić ćwiczeniami tętno kilka razy w tygodniu, aby zachować zdrowie układu sercowo-naczyniowego.


Czas na przekąskę z ..ćwiczeń

Idealnie byłoby stworzyć plan obejmujący codzienne ruszanie się, takie jak chodzenie i rozciąganie, z odrobiną ćwiczeń sercowo-naczyniowych, treningiem siłowym i aktywnością społeczną od czasu do czasu w ciągu tygodnia. Jednak dla wielu może to wydawać się przytłaczające.

Rozbicie wszystkich tych różnych ruchów na „przekąski z ćwiczeń” to jeden ze sposobów przemycenia ruchu, którego potrzebuje ciało, uważa Melissa Boyd.

Przykładem takiej „przekąski” może być np. 20 przysiadów za każdym razem gdy ktoś do łazienki, albo 10 pompek przy ścianie za każdym razem gdy pije wodę. Takie ćwiczenia stają się z czasem dobrym nawykiem.

Boyd zachęca również swoich klientów, aby znaleźli jakąś formę ruchu, która im się spodoba, a która nie wygląda na trening, na przykład grę w kickball lub pickleball. W ten sposób dobrze się bawią i utrzymują kontakt towarzyski, jednocześnie poprawiając swoją kondycję.

Warto również pamiętać, że stworzenie planu ćwiczeń nie wymaga natychmiastowej, masowej zmiany stylu życia. Tak naprawdę lepiej zacząć powoli od nowych, dobrych nawyków związanych z ruszaniem się.

 

Źródło: cnn
Foto: istock/YanLev/Lacheev/monkeybusinessimages/

News USA

Zamach na premiera Słowacji zaszokował Europę. Robert Fico jest w ciężkim stanie

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę premier Słowacji, Robert Fico, został wielokrotnie postrzelony i ciężko ranny, gdy witał swoich zwolenników podczas politycznego wydarzenia odbywającego się na kilka tygodni przed wyborami. Zamach wywołał szok na Słowacji i w całej Europie.

Lekarze w Bańskiej Bystrzycy walczyli o życie Roberta Fico kilka godzin. Premier Słowacji został ranny w brzuch a lekarze mieli problem z zatamowaniem wewnętrznego krwotoku. Do pobliskiego szpitala przetransportowano go śmigłowcem, ponieważ dotarcie do stolicy, Bratysławy, zajęłoby zbyt dużo czasu.

Władze Słowacji podały, że pięć strzałów padło przed ośrodkiem kulturalnym w 16-tysięcznym miasteczku Handlova, które było niegdyś ośrodkiem wydobycia węgla, prawie 85 mil na północny wschód od stolicy.

Podejrzany przebywa w areszcie, a wstępne dochodzenie wykazało, że za zamachem kryła się „wyraźna motywacja polityczna”, poinformował minister spraw wewnętrznych Matus Sutaj Estok, rozmawiając z dziennikarzami wraz z ministrem obrony.

Prorosyjski i antyamerykański przekaz Fico

Robert Fico od dawna budził podziały na Słowacji i poza nią. Jego powrót do władzy w zeszłym roku na podstawie prorosyjskiego i antyamerykańskiego przesłania wzbudził jeszcze większe obawy wśród państw Unii Europejskiej.

Rozpoczynając czwartą kadencję premiera, jego rząd wstrzymał dostawy broni na Ukrainę, a krytycy obawiają się, że doprowadzi on Słowację – 5,4-milionowy naród należący do NATO – do porzucenia prozachodniego kursu i podążania śladami Węgier za premierem, Viktorem Orbánem.

Tysiące ludzi wielokrotnie gromadziło się w stolicy i na całej Słowacji, aby protestować przeciwko polityce Fico. Atak nastąpił w momencie, gdy kampania polityczna nabiera tempa na trzy tygodnie przed ogólnoeuropejskimi wyborami mającymi wybrać prawodawców do Parlamentu Europejskiego.

Zamach wywołał szok i komentarze na Słowacji i na świecie. Prezydent-elekt Peter Pellegrini, sojusznik Fico, nazwał atak „bezprecedensowym zagrożeniem dla słowackiej demokracji.

„Jeśli wyrażamy inne opinie polityczne za pomocą pistoletów na placach, a nie w lokalach wyborczych, narażamy na szwank wszystko, co wspólnie zbudowaliśmy przez ponad 31 lat suwerenności Słowacji.” powiedział Pellegrini.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest zaniepokojony. „Potępiamy ten straszliwy akt przemocy” – oznajmił w swoim oświadczeniu.

Sekretarz NATO, Jens Stoltenberg, zamieścił na platformie społecznościowej X informację, że jest „zszokowany i przerażony” zamachem na Fico; Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała go „ohydnym atakiem”, a Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił przemoc wobec szefa rządu.

Na oficjalnym kanale Kremla pojawiło się po zamachu krótkie oświadczenie Władimira Putina.

„Tej ohydnej zbrodni nie da się usprawiedliwić. Znam Roberta Ficę jako człowieka odważnego i o silnej woli. Mam nadzieję, że te cechy pomogą mu przetrwać w tej trudnej sytuacji. Proszę przekazać mu najszczersze wsparcie oraz życzenia szybkiego i całkowitego powrotu do zdrowia” – czytamy w komunikacie.

 

Źródło: npr, onet
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dziś za dom w USA płacimy aż 47,1% więcej niż na początku 2020 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceny domów w Stanach Zjednoczonych wzrosły od początku 2020 r. o kosmiczne 47,1%, co z łatwością przewyższyło zwyżki cen obserwowane w ostatnich dziesięcioleciach. Tak wynika z niedawnej analizy przeprowadzonej przez ResiClub, dotyczącej krajowego indeksu cen domów Case-Shiller, która wykazała, że ceny domów w latach 90-tych i 2010-tych wzrosły odpowiednio o 30,1% i 44,7%.

Co więcej, nowa analiza pokazuje, że dotychczasowy wzrost cen domów w tej dekadzie jest bliski przekroczenia całej podwyżki odnotowanej w XXI wieku.

Za gwałtownym wzrostem cen stoi wiele czynników, w tym niedobór domów na krajowym rynku, który zaostrzył się przez szybki wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych i drogie materiały budowlane.

Jak wynika z osobnego raportu opublikowanego przez Realtor.com, dostępna podaż domów pozostaje niższa o oszałamiające 34,3% w porównaniu z typową liczbą ofert sprzed wybuchu pandemii Covid-19 na początku 2020 roku.

Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w ciągu ostatnich 3 lat wywołało efekt „złotych kajdanek” na rynku mieszkaniowym. Właściciele, którzy na początku pandemii ustalili rekordowo niską stopę oprocentowania kredytów hipotecznych na poziomie 3% lub mniej, niechętnie sprzedają domy, jeszcze bardziej ograniczając podaż i pozostawiając niewiele opcji chętnym potencjalnym nabywcom.

Ekonomiści przewidują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2024 r. pozostanie wysokie, a zacznie spadać dopiero, gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe. Nawet wtedy jest jednak mało prawdopodobne, aby stopy powróciły do minimów obserwowanych podczas pandemii.

Co więcej, inwestorzy stają się coraz bardziej sceptyczni co do szans na obniżkę stóp procentowych Fed w tym roku, biorąc pod uwagę serię gorętszych niż oczekiwano raportów o inflacji na początku roku.

Według Freddie Mac średnie oprocentowanie kredytu 30-letniego w zeszłym tygodniu spadło do 7,09%. Chociaż jest to spadek w stosunku do szczytowego poziomu 7,79%, który miał miejsce jesienią 2023 r., pozostaje znacznie wyższy niż najniższy poziom z czasów pandemii wynoszący zaledwie 3%.

Jak wynika z odrębnego badania Zillow, większość właścicieli domów twierdzi, że jest prawie dwukrotnie bardziej skłonna do sprzedaży domu, jeśli ich oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 5% lub więcej. Jednak obecnie około 80% posiadaczy kredytów hipotecznych ma stopę poniżej 5%.

Oddzielne badanie przeprowadzone przez Redfin pokazuje, że połączenie wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych i podwyższonych cen domów spowodowało, że średnia miesięczna spłata za mieszkanie osiągnęła rekordowy poziom 2775 dolarów, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/jaturonoofer/ Chalirmpoj Pimpisarn/gorodenkoff/
Czytaj dalej

News USA

Walmart zwalnia setki pracowników biurowych w całym kraju. Innych przenosi do Arkansas

Opublikowano

dnia

Autor:

Zwolnienia w Walmart związane są z przeniesieniem wielu pracowników do siedziby w Arkansas. Sprzedawca potwierdził zwolnienia i przeniesienia w notatce wysłanej do pracowników we wtorek.

Dyrektor ds. kadr, Donna Morris, stwierdziła w notatce, że posunięcie to ma na celu sprowadzenie większej liczby pracowników z powrotem do biura po pandemii Covid-19. Firma przywróciła pracowników biurowych z powrotem do swojej siedziby w Bentonville w stanie Arkansas w lutym 2022 r.

Teraz Walmart idzie o krok dalej. Część pracowników pracujących zdalnie oraz w biurach w Dallas, Atlancie i Toronto została poproszona o przeniesienie. Większość zostanie przeniesiona do siedziby firmy w Arkansas, ale niektórzy zostaną również przeniesieni do biur w rejonie Zatoki San Francisco lub w Hoboken w stanie New Jersey.

Morris zapowiedziała także zmiany w niektórych obszarach działalności, które spowodują redukcję kilkuset stanowisk pracy. Nie podano ilu dokładnie osób dotknęły cięcia.

Wiadomość o zwolnieniach pojawiła się tuż przed czwartkowym, długo oczekiwanym raportem, o wynikach Walmartu.

Zwolnienia to ostatnia próba obniżenia kosztów sieci. Pod koniec kwietnia Walmart ogłosił, że zamknie 51 przychodni zdrowia w Arkansas, na Florydzie, w Georgii, Illinois i Teksasie. O tej decyzji informowaliśmy tutaj.

Nowe kliniki oferujące wizyty lekarskie, dentystyczne i terapeutyczne były częścią Walmart Health, szeroko zakrojonego przedsięwzięcia mającego na celu obniżenie cen w branży opieki zdrowotnej. Sieć otworzyła przychodnie lekarskie obok swoich dużych sklepów, ale okazało się, że działalność ta nie jest stabilna finansowo.

Walmart to największy prywatny pracodawca w kraju, zatrudniający około 1,6 miliona pracowników, z których większość pracuje w sklepach sieci na terenie całego kraju.

Sieć ma obecnie jeszcze jeden powód, aby zatrudnić więcej pracowników w Bentonville: buduje tam kampus o powierzchni prawie 350 akrów. Najważniejsza inwestycja, która jest już na zaawansowanym etapie, obejmuje 12 budynków biurowych wraz z parkingami, hotelem i innymi udogodnieniami.

Otwarto już kilka pierwszych budynków kampusu, w tym centrum fitness i opiekę dzienną dla dzieci.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu