Połącz się z nami

News USA

Philips wypłaci odszkodowania osobom używającym aparatów do leczenia bezdechu

Opublikowano

dnia

W poniedziałek firma Philips podpisała ugodę na kwotę 1,1 miliarda dolarów w celu uregulowania roszczeń osób, które twierdzą, że zostali poszkodowani w związku z użytkowaniem aparatów CPAP do leczenia bezdechu sennego. Producent urządzeń medycznych część tych środków przeznaczy na monitorowanie medyczne.

Jest to kamień milowy w procesie postępowania holenderskiej  korporacji z tytułu obrażeń ciała, ale na tym cała sprawa się nie kończy.

Philips musi jeszcze sfinalizować wysiłki związane z wycofaniem produktu z obrotu i wykazać zgodność z testami jakości, zgodnie z warunkami decyzji o zgodzie wydanej przez Agencję ds. Żywności i Leków FDA i Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, zanim będzie mógł rozpocząć odbudowę swojej działalności w zakresie terapii snu.

Według FDA, około 15 milionów aparatów CPAP i respiratorów firmy Philips na całym świecie jest objętych klasą I, co oznacza „realne prawdopodobieństwo, że użycie tych produktów lub narażenie na nie, spowoduje poważne niekorzystne konsekwencje dla zdrowia lub śmierć”.

Jak wynika z zawiadomienia firmy Philips o wycofaniu, urządzenia były sprzedawane w USA w latach 2008–2021 pod marką Philips Respironics.

Od kwietnia 2021 r. FDA otrzymała ponad 116 000 raportów MDR [Medical Device Reports], w tym 561 raportów o zgonach, które powiązano z problemami z pianką izolacyjną w urządzeniach firmy Philips.

Philips i Philips Respironics nie przyznają się do winy, ani do odpowiedzialności, ani do tego, że urządzenia Respironics spowodowały jakiekolwiek obrażenia – oznajmiła firma, ogłaszając nową ugodę.

Pieniądze z ugody prawdopodobnie wpłyną w przyszłym roku

Umowa o wartości 1,1 miliarda dolarów, która obejmuje 25 milionów dolarów na monitorowanie medyczne, jest wynikiem mediacji prowadzonej przez emerytowaną sędzinę pokoju Diane M. Welsh, ale nie jest jeszcze ostateczna, ponieważ umowa musi zostać złożona w sądzie federalnym w Pensylwanii – głównym stanie, w którym maszyny zostały wyprodukowane.

Jak twierdzą prawnicy, pieniądze zostaną przekazane użytkownikom wycofanego już aparatu CPAP i innych urządzeń oddechowych, którzy doznali poważnych obrażeń fizycznych oraz na finansowanie badań nad leczeniem ich obrażeń.

Philips twierdzi, że około 58 000 osób złożyło wnioski lub zarejestrowało się w celu uzyskania odszkodowania.

Jeśli chodzi o to, kiedy konsumenci będą mogli zobaczyć pieniądze z umowy, Philips stwierdził, że spodziewa się dokonać płatności w 2025 r.

To nie jedyna osada

Wiadomość o ugodzie z tytułu obrażeń ciała pojawia się tydzień po rozstrzygnięciu przez firmę Philips pozwu zbiorowego w sprawie szkód ekonomicznych wynikających z wycofania produktu.

Wartość tej ugody wynosi co najmniej 613,3 mln dolarów, w tym 94,4 mln dolarów z tytułu honorariów adwokackich. Oferuje użytkownikom i płatnikom – np. firmom ubezpieczeniowym – zwrot kosztów wycofanych maszyn, które kupili lub wydzierżawili. Philips twierdzi, że spodziewa się wypłacić te pieniądze w tym roku.

Co mogą zrobić konsumenci?

W ramach uregulowania strat finansowych użytkownicy są uprawnieni do wypłaty w wysokości 100 USD, jeśli zwrócą wycofane urządzenie do 9 sierpnia 2024 r. – czyli terminu zgłoszenia roszczenia.

Według FDA osoby, które podejrzewają, że są właścicielami lub korzystają z jednego z tych urządzeń, powinny jak najszybciej podjąć działania, aby to sprawdzić, jeśli jeszcze tego nie zrobiły. Strona firmy Philips umożliwia sprawdzenie numerów seryjnych i zarejestrowanie produktu.

Na specjalnie dedykowanej stronie internetowej przyjmowane są roszczenia o pokrycie strat finansowych.

 

W ramach rozliczenia strat finansowych użytkownicy są również uprawnieni do otrzymania płatności za każde wycofane urządzenie, które kupili, wydzierżawili lub wynajęli, a jeśli zapłacili z własnej kieszeni za wymianę wycofanej maszyny, mogliby być uprawnieni do płatności za wymianę urządzenia.

Podobny proces dotyczący roszczeń zostanie prawdopodobnie rozpoczęty w przypadku umowy związanej z obrażeniami ciała po sfinalizowaniu jej warunków.

Wadliwe maszyny mogą wysyłać cząsteczki i LZO do dróg oddechowych

Wycofanie produktu było spowodowane tysiącami skarg zdrowotnych ze strony użytkowników aparatów CPAP. Dochodzenie wykazało, że pianka poliuretanowa na bazie poliestru wbudowana w urządzenia w celu tłumienia dźwięku i wibracji również stwarza ryzyko obrażeń — zwłaszcza gdy aparat jest używany w ciepłych i wilgotnych warunkach.

„W przypadku rozpadu pianki osoba korzystająca z urządzenia może wdychać lub połknąć czarne kawałki pianki lub niektóre niewidoczne substancje chemiczne” – stwierdziła FDA.

„Firma Philips przyznała, że ​​w najgorszym przypadku narażenie na lotne związki organiczne jako klasę substancji organicznych może spowodować możliwe skutki toksyczne i rakotwórcze, a także podrażnienie dróg oddechowych, oczu, nosa i skóry, nudności lub wymioty, reakcje nadwrażliwości, zawroty głowy i ból głowy” – dodała FDA.

Wynikające z tego problemy „mogą potencjalnie skutkować poważnymi obrażeniami i mogą wymagać interwencji medycznej, aby zapobiec trwałym obrażeniom” – stwierdziła agencja.

Plan naprawy maszyn, w przypadku których występuje problem, zakłada wymianę pianki na bazie poliestru na piankę, której podstawą jest silikon.

Jaki jest obecny stan urządzeń CPAP firmy Philips?

Sprzedaż popularnego DreamStation i innych jednostek oddechowych firmy Philips w USA jest obecnie wstrzymana; firma twierdzi, że planuje wznowić sprzedaż urządzeń po spełnieniu warunków dekretu o zgodzie zawartego z rządem USA.

Philips twierdzi również, że będzie nadal serwisował urządzenia, które są nadal w użyciu, w tym dostarczając części zamienne.

Co to jest bezdech senny i ile kosztują urządzenia CPAP?

Bezdech senny to zaburzenie, które uniemożliwia ludziom uzyskanie wystarczającej ilości tlenu podczas snu – często charakteryzuje się długimi przerwami w oddychaniu i głośnym chrapaniem. Osoby, u których zdiagnozowano to zaburzenie, polegają na urządzeniach CPAP, które utrzymują drożność dróg oddechowych i pomagają im zasnąć.

W czerwcu ubiegłego roku Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden używa aparatu CPAP do leczenia bezdechu sennego.

Ceny wielu jednostek wahają się od około 500 do ponad 1300 dolarów.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Mongkolchon Akesin/IM/

News USA

Burger King staje do wyścigu z McDonald’s. Tu także zjesz za 5 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Sieć fast foodów Burger King zaprezentuje nowy, wartościowy posiłek w czasie gdy konkurencyjne sieci wprowadzają własne tanie oferty. Będzie to „Your Way Meal” za 5 dolarów, jak ogłoszono 23 maja.

Posiłek będzie składał się z trzech kanapek do wyboru, nuggetsów z kurczaka, frytek i napoju – zapowiedzieli przedstawiciele Burger King. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ta promocja się rozpocznie, ale ma pozostać w menu przez kilka miesięcy.

Obecnie Burger King promuje „Posiłek urodzinowy” za 6 dolarów z okazji 70-tej rocznicy swojego istnienia. Składa się on z Whoppera Jr., małych frytek, małego napoju i kawałka „ciasta urodzinowego”

Ogłoszenie nowej oferty posiłków za 5 dolarów następuje w momencie, gdy konkurencyjna sieć fast foodów, McDonald’s, przygotowuje się do ograniczonej czasowo oferty własnej posiłków w tej cenie. Zestaw McDonald’s za 5 dolarów będzie się składał z kanapki McDouble lub McChicken, czterech kawałków McNuggets, średnich frytek i napoju, jak informowaliśmy 14 maja.

Promocja McDonald’s będzie trwała przez cztery tygodnie w uczestniczących restauracjach, począwszy od końca czerwca. Wiele lokali podaje, że Burger King ogłosił sewoją ofertę „Your Way Meal”, aby lepiej konkurować z nową ofertą McDonald’s.

Wendy’s, kolejna sieć fast foodów, również oferuje ograniczony czasowo zestaw dań, aczkolwiek tylko w godzinach śniadaniowych. Wendy’s oferowała wcześniej posiłek „Four for $4″”, który był podobny do zapowiadanych zestawów za 5 dolarów w McDonald’s i Burger Kingu.

Na początku roku przedstawiciele Wendy’s oświadczyli, że rozważają „podwyższenie cen” swoich pozycji w menu – pobieranie wyższych opłat w okresach większego ruchu. Okazało się to niezwykle niepopularne w mediach społecznościowych i sieć szybko się wycofała, twierdząc, że nie ma planów wprowadzenia tych zmian.

Od 2019 r. ceny fast foodów dramatycznie wzrosły. Od tego czasu ceny w restauracjach ogółem wzrosły o 22%.

Wynika to z połączenia kilku czynników, w tym zwiększonych wynagrodzeń i rosnących kosztów składników.

Niedawne badanie przeprowadzone przez LendingTree wykazało, że 78% konsumentów uważa obecnie fast food za zakup „luksusowy” ze względu na to jak drogie stały się posiłki.

Połowa ankietowanych stwierdziła, że postrzega fast food jako luksus ze względu na problemy finansowe. Jest to szczególnie prawdziwe wśród Amerykanów, którzy zarabiają mniej niż 30 000 dolarów rocznie (71%), rodziców z małymi dziećmi (58%) i pokolenia Z (58%).

Amerykanie uwielbiają fast foody, ale większość twierdzi, że wstrzymują się z ich spożyciem ze względu na wysokie ceny. Wyniki pokazują, że 3 na 4 Amerykanów zazwyczaj je fast foody raz w tygodniu, ale 62% respondentów stwierdziło, że je rzadziej ze względu na koszty.

63% ankietowanych zgodziło się, że fast foody powinny być tańsze niż jedzenie w domu, ale 75% twierdzi, że tak nie jest. Prawie połowa Amerykanów (46%) twierdzi, że posiłek w restauracji typu fast food kosztuje mniej więcej tyle samo, co posiłek w lokalnej restauracji, a 22% stwierdziło, że fast food jest w rzeczywistości droższy.

W ostatnich latach podwyżki cen fast foodów przewyższały inflację. Dane Banku Rezerw Federalnych w St. Louis pokazują, że koszt posiłków typu fast food wzrósł o 41% w porównaniu z 2017 r., podczas gdy wskaźnik cen wzrósł o 35,9%.

W ankiecie LendingTree, zapytani o sposób na łatwy i niedrogi posiłek, 56% respondentów wskazało, że przygotowuje jedzenie w domu. I to jest dokładnie to, co robi więcej osób.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Uliana Oliinyk/ hapabapa/ Salvador-Aznar/
Czytaj dalej

News USA

Pasażerowie lotów ustanowili w weekend nowy rekord podróży przed Memorial Day

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Bezpieczeństwa Transportu TSA podała, że w piątek skontrolowała prawie 3 miliony pasażerów – co stanowi najwyższy w historii wynik uzyskany w ciągu jednego dnia. Natomiast Federalna Administracja Lotnicza FAA przewiduje, że tegoroczny weekend z okazji Dnia Pamięci będzie najbardziej ruchliwy na lotniskach od 14 lat. Pasażerów nie odstraszyła trudna pogoda.

American Automobile Association AAA także przewiduje, że w tym roku padnie rekord. Szacuje, że w długi weekend samochodem będzie podróżować ponad 38 milionów osób. To najwyższy wynik w historii, odkąd firma zaczęła śledzić te dane w 2000 roku.

Miastami o największym popycie na wynajem samochodów są Orlando, Denver, Atlanta, Boston i Las Vegas.

Z drugiej strony śmiertelne burze, które miały miejsce w weekend w kilku stanach, utrudniały podróżowanie w niektórych obszarach. Części Teksasu, Oklahomy i Arkansas zostały dotknięte trudnymi warunkami pogodowymi, w tym tornadami, powalającymi drzewa, i zamieniającymi domy i budynki w stosy gruzu. Zginęło co najmniej 20 osób.

Z powodu burz niektóre loty były opóźnione lub odwołane, a na drogach dotkniętych burzami wystąpiły blokady. Według stanu na godzinę 8:30AM w poniedziałek odnotowano ponad 1000 opóźnień i prawie 130 odwołań lotów na terenie, do lub z USA, w weekend Memorial Day.

Oczekuje się, że tego lata amerykańskie linie lotnicze obsłużą ponad 270 milionów pasażerów, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. O tych przewidywaniach pisaliśmy 20 maja.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Kirk Fisher/
Czytaj dalej

News USA

Aktor „General Hospital” został zastrzelony przez złodziei katalizatorów spalin

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, około 3 nad ranem, na obrzeżach centrum Los Angeles, śmiertelnie postrzelony został były aktor „General Hospital”, Johnny Wactor. Sprawcą był jeden z trzech podejrzanych próbujących ukraść katalizator w jego samochodzie.

Matka Johnny’ego Wactora, Scarlett, powiedziała, że on i jego współpracownik zostali poproszeni o pozostanie do późna w barze, gdzie aktor pracował jako barman, i wracali do swoich samochodów, gdy doszło do konfrontacji.

Aktor został postrzelony w klatkę piersiową. Sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia.

37-letni Wactor został przewieziony do szpitala, gdzie w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Według TMZ, Johnny Wactor pojawił się w serialach „Westworld”, „The OA”, „NCIS”, „Stacja 19”, „Zabójcze umysły” i „Hollywood Girl”. Najbardziej znany jest z roli Brando Corbina w odcinkach serii „General Hospital” kręconych w latach 2020–2022.

Policja nie przekazała na razie żadnych informacji o podejrzanych.

Katalizatory są popularne wśród złodziei, ponieważ łatwo je ukraść i zawierają metale szlachetne, w tym platynę. Według Associated Press 37% zgłoszeń kradzieży katalizatorów w całym kraju przypada na Kalifornię, a każdego miesiąca zgłaszanych jest około 1600 takich kradzieży.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu