Połącz się z nami

Kultura

Ruszyły nominacje do nagrody FiTA 2024 dla najlepszych przekładów polskiej literatury

Opublikowano

dnia

Wspólnie z Instytutem Książki i Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Polski Instytut Kulturalny w Londynie przyjmuje nominacje do tegorocznej edycji nagrody Found in Translation Award, honorującej najlepsze tłumaczenie literatury polskiej na język angielski opublikowane w 2023 roku.

Do nominacji kwalifikują się tłumaczenia opublikowane w formie książkowej w 2023 roku. Osoby lub organizacje z kraju i zagranicy mogą zgłaszać kandydatów do Instytutu Książki pisząc na adres biuro@instytutksiazki.pl.

Termin przesyłania nominacji upływa 6 lutego 2024 r.

Nagroda Found in Translation obejmuje miesięczny pobyt w Krakowie, honorarium w wysokości 2000 PLN, przejazd do i z Krakowa ufundowane przez Instytut Książki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 16 000 PLN ufundowaną w równych częściach przez Instytut Książki, PCI London i PCI New York.

Nominacja powinna zawierać uzasadnienie wyboru kandydata, adres kandydata oraz adres nominatora. Można także przesłać elektroniczną wersję książki przetłumaczoną przez kandydata.

Poprzednio nagrodzeni:

2008Bill Johnston za przekład Nowych wierszy Tadeusza Różewicza
2009Antonia Lloyd-Jones za przekład „Ostatniej wieczerzy” Pawła Huelle’a
2010Danuta Borchardt za przekład „Pornografii” Witolda Gombrowicza
2011Clare Cavanagh i Stanisław Barańczak za przekład „Here” Wisławy Szymborskiej
2012Joanna Trzeciak za przekład „Łkającej supermocy” Tadeusza Różewicza
2013Antonia Lloyd-Jones za całość prac tłumaczeniowych w roku 2012
2014Philip Boehm za przekład „W pogoni za królem kier” Hanny Krall
2015Ursula Phillips za przekład „Choucas” Zofii Nałkowskiej
2016Bill Johnston za przekład „Dwunastu stacji” Tomasza Różyckiego
2017Piotr Florczyk za przekład „Budowania barykady” Anny Świrszczyńskiej
2018Jennifer Croft za przekład „Lotów” Olgi Tokarczuk
2019Madeline G. Levine za przekład „Opowieści zebranych” Brunona Schulza
2020Anna Zaranko za przekład „Pamiętnika antybohatera” Kornela Filipowicza
2021Ewa Małachowska-Pasek i Megan Thomas za przekład „Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
2022 Jennifer Croft za przekład „Ksiąg Jakuba” Olgi Tokarczuk
2023Anna Zaranko za przekład „Chłopów” Władysława Reymonta

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie konkursu.

 

Źródło: Polish Consulate in Chicago, Instytut Polski
Foto: YouTube, istock

News Chicago

Golden Girls: Dorothy, Rose, Sophia i Blanche powracają na scenę Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Czterech przebojowych mężczyzn przebiera się w damskie kostiumy, aby wcielić się w kultowe kobiety. W Chicago ponownie zobaczymy „Golden Girls: The Laughs Continuous”, parodię napisaną przez Roberta Leleux i wyreżyserowaną przez Erica Swansona.

W obsadzie „Golden Girls: The Laughs Continuous” znajdują się Ryan Bernier jako Dorothy, Adam Graber jako Rose i Christopher Kamm jako Sophia. Aktor Vince Kelley wciela się w niezapomnianą Rue McClanahan, która zmarła w 2010 roku, w roli Blanche.

Fabuła spektaklu została zaktualizowana, aby dopasować ją do czasów współczesnych. Obecnie Sophia jest na wolności za kaucją po prowadzeniu siatki narkotykowej, Blanche i Rose założyły CreakN, dobrze prosperującą aplikację erotyczną dla seniorów, a Dorothy spotyka się z młodym kochankiem.

Kelley, mający na swoim koncie ponad 30-letnie doświadczenie sceniczne, wystąpił między innymi w produkcjach „Hedwig and the Angry Inch” i „The Boys in the Band”. Jest nie tylko utalentowanym aktorem, który gra, śpiewa i tańczy – projektuje także kostiumy sceniczne.

Sztukę napisał Robert Leleux, autor „Wspomnień pięknego chłopca” i „Żywego końca”. Jego prace ukazywały się także w The New York Times i The New York Times Magazine, a inne jego sztuki wystawiano w całym kraju.

Spektakl wyreżyserował Eric Swanson, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy The Detroit Actors’ Theatre Company.

Spektakl „Golden Girls: The Laughs Continuous” będzie grany w Broadway Playhouse At Water Tower Place od 15 maja do 9 czerwca. Przedstawienie trwa 1 godzinę i 40 minut z jedną 20-minutową przerwą i jest przeznaczone dla widzów od 18 lat. Bilety są do nabycia tutaj.

„Golden Girls” to amerykański sitcom, którego światowa premiera odbyła się 14 września 1985 roku na antenie telewizji NBC. Ostatni, 180. odcinek serii wyemitowano 9 maja 1992.

Serial został wyróżniony licznymi nagrodami, wliczając w to przyznaną dwukrotnie nagrodę Emmy w kategorii najlepszy serial komediowy oraz trzykrotny Złoty Glob dla najlepszego serialu komediowego lub musicalu. Ponadto każda z głównych bohaterek otrzymała Emmy.

To usytuowało produkcję wśród 10 najchętniej oglądanych programów telewizyjnych przez 6 z 7 sezonów.

 

 

Źródło: Windy City Times, Broadway in Chicago
Foto: YouTube, goldengirlstour.com
Czytaj dalej

News USA

Sugar Ray wystąpi jako headliner na kultowym Whiting Pierogi Fest

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż wciąż ponad dwa miesiące dzielą nas od jednego z najbardziej rozpoznawalnych letnich festiwali w rejonie Chicago, miłośnicy pierogów mogą zacząć planować tegoroczny Whiting Pierogi Fest. Gwiazdą tego wydarzenia będzie Sugar Ray.

Znany z takich hitów z końca lat 90-tych, jak „Fly” i „Someday”, Sugar Ray zagra darmowy koncert o 8:30PM w sobotę 27 lipca.

Sam festiwal potrwa od piątku 26 lipca do niedzieli 28 lipca i będzie otawrty w godzinach 11:00AM-11:00PM, zarówno w piątek, jak i sobotę oraz w godzinach 11:00AM–5:00PM. w niedzielę.

Sugar Ray wystąpi na głównej scenie festiwalu – jednej z sześciu scen wydarzenia, na których wystąpi w sumie ponad 50 wykonawców. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że w wydarzeniu weźmie udział także ponad 75 stoisk z jedzeniem, dwa ogródki piwne i ponad 50 sprzedawców dzieł sztuki i rzemiosła.

Festiwal Pierogi Fest powstał na początku lat 90-tych, z inicjatywy Marty’ego Dybel, Toma Dabertina i Darlene Beerling, którzy wpadli na pomysł uczczenia dziedzictwa kulturowego nowym festiwalem w Whiting.

Pierogi zostały wybrane jako centralny punkt honorowania dziedzictwa Europy Wschodniej, ale festiwal nigdy nie był zarezerwowany wyłącznie dla jednej kultury. Wszystkie potrawy ze wszystkich narodowości są mile widziane, a na przestrzeni lat podczas imprezy zaprezentowano wiele różnych rodzajów pysznych potraw.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 1993 roku i obejmował tylko około 50 stóp długości ulicy, z zaledwie garstką sprzedawców i grupę kilkudziesiąt osób w paradzie. W ciągu półtora dnia podano wtedy około 1200 pierogów. W kolejnych latach impreza rozrosła się i zyskała wielką popularność.

Festiwal tradycyjnie odwiedza grupa polskich babć z Indiany, zwanych „buscia”, które pojawiają się także na innych lokalnych imprezach – paradach, wydarzeniach sportowych, świętach i prowadzą własne pokazy kulinarne.

Festiwal został uznany przez TripAdvisor za jednego z 10 najdziwniejszych festiwali na świecie (top 10 wackiest festivals on the planet).

W tym roku Whiting Pierogi Fest zostanie zorganizowany już 29. raz. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Pierogi Fest
Czytaj dalej

News Chicago

Rusza sprzedaż biletów na musical „Harry Potter i przeklęte dziecko” w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Oczekiwana w Chicago, nagrodzona nagrodą Tony sztuka „Harry Potter i przeklęte dziecko” pojawi się na deskach Wietrznego Miasta jeszcze w tym roku, a sprzedaż biletów rozpoczyna się już w ten w poniedziałek. Spektakl będzie wystawiany w James M. Nederlander Theatre od 26 września 2024 r. do 1 lutego 2025 r.

Bilety na kultowego „Harry’ego” będzie można nabyć od poniedziałku od godziny 10:00 czasu lokalnego, zarówno online, jak i w kasie teatru. Według Broadway in Chicago, przedstawienie opiera się na udanej broadwayowskiej produkcji wystawianej obecnie w Lyric Theatre w Nowym Jorku.

Spektakl rozpoczyna się w miejscu, w którym zakończył się ostatni film o Harrym Potterze, rozpoczynając nową przygodę z Harrym, Hermioną i Ronem 19 lat po tym, jak trójka przyjaciół uratowała Czarodziejski Świat.

Produkcja ma obecnie pokazy w Nowym Jorku, Hamburgu, Tokio i Londynie, a niedawno zakończyła się w Melbourne, Toronto i San Francisco.

Jeśli chodzi o harmonogram spektaklu, przedstawienia przedpremierowe będą odbywać się od wtorku do soboty, zaczynając o 7:30PM z dodatkowymi przedstawieniami w poniedziałki 16 i 23 września, także o godz. 7:30PM.

Odbędą się także pokazy przedpremierowe, które rozpoczną się o godzinie 2:00PM zarówno w niedzielę 21 września, jak i środę 25 września.

Premiera produkcji odbędzie się w czwartek, 26 września, a pokaz rozpocznie się o 6:00PM.

W trakcie trwania spektaklu regularne występy będą odbywać się od wtorku do soboty o 7:00PM, a takż4 o 1:00PM w środy, soboty i niedziele.

Dodatkowe występy zaplanowano także na następujące terminy:

  • Niedziela, 10 listopada o 7:00PM
  • Piątek, 29 listopada o 1:00PM
  • Czwartek, 26 grudnia o 1:00PM
  • Niedziela, 29 grudnia o 7:00PM
  • Czwartek, 2 stycznia o 1:00PM
  • Niedziela, 5 stycznia o 7:00PM

Ceny biletów na występy wahają się od 49,00 dolarów do 193,00 dolarów, dostępna jest także wybrana liczba biletów premium.

Grupy składające się z 10 lub więcej osób mogą zarezerwować bilety dzwoniąc pod numer (312) 977-1710 lub wysyłając e-mail na adres GroupSales@BroadwayInChicago.com.

Więcej informacji na temat produkcji można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Broadway in Chicago, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu