Połącz się z nami

News USA

Floryda i lekarze katoliccy przeciwko Bidenowi w kwestii procedur zmiany płci

Opublikowano

dnia

We wtorek Prokurator Generalna Florydy i katolicka grupa medyczna pozwały administrację Bidena, próbując zablokować przepis, który ich zdaniem zmusi lekarzy do zapewnienia procedury zmiany płci wbrew ich orzeczeniu, pod groźbą surowych kar.

Pozew złożony przez Prokurator Generalną Florydy, Ashley Moody, i Katolickie Stowarzyszenie Medyczne (Catholic Medical Association CMA) w sądzie federalnym w Tampie ma na celu zablokowanie nowego przepisu, opublikowanego w poniedziałek przez Departament Zdrowia i Usług (HHS), który zakazuje dyskryminacji w opieki zdrowotnej ze względu na tożsamość płciową.

Zasada ta opiera się na przepisach antydyskryminacyjnych zawartych w Affordable Care Act, krajowej ustawie o ubezpieczeniu zdrowotnym, lepiej znanej jako Obamacare, która zabrania dyskryminacji ze względu na płeć.

W swojej skardze Ashley Moody i CMA twierdzą, że nowa zasada wykracza poza prawo antydyskryminacyjne. Twierdzą, że zmusza ona lekarzy do zapewniania procedury obejmującej leki blokujące dojrzewanie, hormony i operacje oraz opłacanie ich przez ubezpieczenie, nawet wbrew ich ocenie lekarskiej i etycznej.

Autorzy pozwu twierdzą również, że przepis ten jest sprzeczny z prawem stanu Floryda zakazującym takich zabiegów w przypadku nieletnich.

„Te zasady depczą władzę stanów w zakresie ochrony własnych obywateli i nie będziemy biernie czekać, gdy Biden po raz kolejny spróbuje użyć siły rządu federalnego, aby bezprawnie stłumić wysiłki Florydy na rzecz ochrony dzieci” – stwierdziła Prokurator Generalna Florydy, Ashley Moody, w oświadczeniu.

Powodowie twierdzą, że zasada ta jest „arbitralna i kapryśna” w świetle prawa federalnego regulującego stanowienie przepisów przez agencje, oraz narusza prawo lekarzy do wolności słowa i wolności wyznania zgodnie z Pierwszą Poprawką do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Zwracają się do sądu o wydanie postanowienia blokującego jej wykonanie.

Demokrata, prezydent Joe Biden, w rozporządzeniu wykonawczym z 2022 r. poinstruował agencje federalne, takie jak Departament Zdrowia i Usług HHS, aby zapewniły dostęp do procedur zmiany płci i zapobiegały dyskryminacji osób transpłciowych.

Tymczasem stany znajdujące się pod przewodnictwem Republikanów przyjęły szereg przepisów skierowanych do osób transpłciowych, w tym zakazy procedur zmiany płci dla nieletnich i ograniczenia ich udziału w sporcie.

W zeszłym tygodniu grupa stanów republikańskich pozwała administrację w związku z przepisem zabraniającym szkołom i uczelniom otrzymującym fundusze federalne dyskryminowania uczniów transpłciowych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/stefanamer/

NEWS Florida

Tiana’s Bayou Adventure rusza w czerwcu w Walt Disney World w Orlando

Opublikowano

dnia

Autor:

Disney zaprasza gości do zabawy na nowej atrakcji, Tiana’s Bayou Adventure w Walt Disney World. Przejażdżka, która wcześniej nosiła nazwę Splash Mountain, rozpocznie się 28 czerwca w Orlando’s Magic Kingdom i zabierze gości w „muzyczną przygodę”, ogłosił w niedzielę Disney.

Jak wynika z komunikatu prasowego, w nowej atrakcji znajdują się dziesiątki figurek Audio-Animatronics, ścieżka dźwiękowa i uroczystość, podczas której wszyscy są mile widziani. Do księżniczki Tiany z filmu „Księżniczka i żaba” z 2009 roku dołączą postacie Mama Odie, Louis i „urocze stworzenia” grające na instrumentach muzycznych.

„Ich porywająca stylizacja zamieni Bayou w imprezę z muzyką Zydeco, Rara i muzyką afro-kubańską autentyczną dla regionu Nowego Orleanu” – zapowiedział Disney.

Członkowie z Florydy, posiadacze karnetów rocznych i kwalifikujący się członkowie Disney Vacation Club będą mogli jako pierwsi skorzystać z nowej atrakcji.

Według Thrill Data, która monitoruje czas oczekiwania w parkach tematycznych, Splash Mountain pobiła rekord parku Walta Disneya w ostatnim dniu funkcjonowania w styczniu 2023 r. Fani czekali aż 220 minut, czyli prawie cztery godziny, na kolejną przejażdżkę.

Słynna przejażdżka wodna ze stromym spadkiem spotkała się z krytyką w mediach społecznościowych, ponieważ przedstawia postacie i muzykę z filmu animowanego „Song of the South” z 1946 r., który został oskarżony o wykorzystywanie rasistowskich motywów na temat Południa po wojnie secesyjnej.

Pomimo tego sprzeciwu kolejka otwarta w 1992 roku przez dziesięciolecia była jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Disneya.

Disneyland Park w Kalifornii również otrzyma w tym roku własną wersję Tiana’s Bayou Adventure, chociaż dokładna data otwarcia nie została jeszcze ogłoszona.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Walt Disney World
Czytaj dalej

NEWS Florida

8 osób zginęło w katastrofie autobusu na Florydzie. 40 jest rannych

Opublikowano

dnia

Autor:

W wypadku, do którego doszło we wtorek rano w powiecie Marion, zginęło 8 osób a około 40 zostało rannych, w tym niektórzy ciężko. Dawny autobus szkolny, przewożący 53 pracowników rolnych, jechał w kierunku zachodnim drogą SR-40. Wkrótce po godzinie 6:30AM zderzył się z ciężarówką i wypadł z drogi na obrzeżach Dunnellon.

Jak poinformowała Florida Highway Patrol, do wypadku doszło gdy były autobus szkolny International z 2010 roku, zderzył się z pick-upem Ford Ranger z 2001 r. jadącą na wschód drogą SR-40.

Po zderzeniu autobus wypadł z jezdni przez pobliski płot, uderzył w drzewo i przewrócił się.

Około 40 osób rannych w wypadku, w tym kierowca pick-upa, zostało przewiezionych do szpitala AdventHealth w Ocala. Niektóre z nich są w bardzo poważnym stanie i istnieje prawdopodobieństwo, że liczba ofiar śmiertelnych przekroczy osiem.

Pracownicy – imigranci jechali zbierać melony w Cannon Farms w Dunnellon, małej społeczności rolniczej położonej około godziny jazdy na południe od Gainesville. Juan Sabines z konsulatu Meksyku na Florydzie przekazał, że wszystkie ofiary śmiertelne pochodziły z Meksyku i tymczasowo przebywały w USA na podstawie wiz pracowniczych.

Według Florida Highway Patrol, w związku z wypadkiem został aresztowany kierowca autobusu, 41-letni Bryan Maclean Howard, któremu postawiono osiem zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci podczas jazdy pod wpływem.

Z danych stanowych wynika, że był już wcześniej aresztowany za prowadzenie pojazdu z zawieszonym prawem jazdy, ucieczkę z miejsca wypadku i posiadanie marihuany.

Bryan Maclean Howard

Farmworker Association of Florida organizuje zbiórkę na platformie GoFundMe dla rolników i rodzin, które ucierpiały w wyniku tego tragicznego wypadku

 
Źródło: fox13
Foto: Marion County Fire Rescue
Czytaj dalej

NEWS Florida

W Bradenton padła wygrana 4,25 miliona dolarów w Lotto

Opublikowano

dnia

Autor:

Pewien szczęśliwy klient Publix znajdującego się w Bradenton został w ten weekend multimilionerem. Trafił 4,25 miliona dolarów w grze Lotto Florida Lottery.

Zwycięski los na Lotto opiewał na kwotę 4,25 miliona dolarów i został sprzedany w Publix, przy 13150 State Road 64 East w Bradenton. Zwycięskie liczby w sobotnim losowaniu to 2, 11, 15, 16, 18, 26.

Według Florida Lottery w następnym losowaniu, które odbędzie się 15 maja, pula zostanie zmniejszona do 1 miliona dolarów.

Florida Lottery przekazała do tej pory ponad 46 miliardów dolarów na poprawę edukacji i wysłała ponad 983 000 studentów na studia w ramach programu stypendialnego Bright Futures. Agencja ponownie inwestuje 99% swoich przychodów w gospodarkę Florydy poprzez wypłaty nagród, prowizje dla ponad 13 500 sprzedawców detalicznych loterii oraz transfery na edukację.

Od 1988 roku w grach Florida Lottery wypłacono nagrody o wartości ponad 94,2 miliarda dolarów i dzięki nim ponad 4000 osób zostało milionerami. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.floridalottery.com.

 

Źródło: fox13, Florida Lottery
Foto: Florida Lottery, Google Maps
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu