Połącz się z nami

News Chicago

Skorzystajcie z bezpłatnych dni w muzeach w maju. Wieczory oferuje też Shedd Akwarium

Opublikowano

dnia

Wspaniałe wystawy i interaktywne doświadczenia czekają na zwiedzających chicagowskie muzea w maju. W tym miesiącu mieszkańcy Illinois także mogą skorzystać z bezpłatnego wstępu w wybrane dni.

Adler Planetarium

Adler Planetarium oferuje 52 dni bezpłatnego wstępu rocznie, oraz zniżki na bilety dla weteranów, personelu wojskowego, nauczycieli, chicagowskiej policji i strażaków.

Wstęp do planetarium jest bezpłatny w środy od 4.00PM do 10.00PM dla mieszkańców Illinois za okazaniem dowodu zamieszkania. Bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem przez Internet.

Muzeum Historii Chicago

Mieszkańcy Illinois otrzymają bezpłatny wstęp 27 i 29 maja.

Według urzędników, muzeum jest zawsze bezpłatne dla chicagowskiej policji i strażaków w czynnej służbie, nauczycieli stanu Illinois, mieszkańców poniżej 18. roku życia i wszystkich dzieci poniżej 12. roku życia.

Chicago History Museum jest otwarte od 9:30AM do 4:30PM od wtorku do soboty i od 12:00PM do 5:00PM w niedziele. Goście, którzy chcą mieć zapewniony bezpłatny wstęp, powinni zarejestrować się online.

Wystawa „Back Home: Polish Chicago”, wspólny projekt i inicjatywa Muzeum Historii Polski (Warszawa, Polska), Muzeum Polskiego w Ameryce i programu Studiów Polskich Uniwersytetu Loyola w Chicago, potrwa tu do 8 czerwca 2024 r.

Field Museum

Field Museum oferuje bezpłatny wstęp dla mieszkańców Illinois w środy przez cały 2024 rok

Muzeum jest otwarte codziennie od 9:00AM do 5:00PM. Aby zamówić bezpłatny bilet wstępu, zaleca się wcześniejszą rejestrację online.

Akwarium Shedd

Shedd Aquarium oferuje bezpłatne wieczory dla mieszkańców Illinois, które odbywają się w godzinach od 5:00PM do 9.00PM w dniach 7, 14, 21 i 28 maja. Wskazana jest wcześniejsza rejestracja on-line.

Miejskie ogrody zimowe

Uznany za najlepszy ogród w Ameryce Północnej, Garfield Park Conservatory jest gospodarzem wiosennych obchodów trwających do 12 maja 2024 r. Tegoroczne hasło “What’s in a Name?” zgłębia historię i naukę nazewnictwa roślin. Bezpłatnej rezerwacji online należy dokonać z wyprzedzeniem.

Lincoln Park Conservatory otwarty 14 lutego, coroczny wiosenny pokaz nosi nazwę „Sweet Gnome Chicago” i także potrwa do 12 maja 2024 r. Na wystawach botanicznych ukrytych jest prawie 300 krasnali różnej wielkości. Bezpłatne wejściówki trzeba zarezerwować wcześniej przez Internet.

Poza tym darmowy wstęp w niektóre dni oferują:

 • The DuSable Black History Museum and Education Center: środy
 • Museum of Conterporary Art Illinois: wtorki
 • Illinois Holocaust Museum: każdy ostatni piątek miesiąca
 • Swedish American Museum: każdy drugi wtorek miesiąca

Muzeum Przyrody Peggy Notebaert organizuje cotygodniowe Dni Darowizny w każdy czwartek, podczas których zwiedzający mogą korzystać z bezpłatnego wstępu lub wesprzeć muzeum sugerowaną darowizną od rodziny w wysokości 10 dolarów za wstęp.

Wstęp jest zawsze bezpłatny dla członków służby czynnej posiadających dokument tożsamości, ich rodzin, nauczycieli stanu Illinois i dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Zawsze za darmo można zwiedzić Lincoln Park Zoo oraz muzea:

 • National Museum of Mexican Art
 • National Museum Of Puerto Rican Arts & Culture
 • National Veterans Art Museum
 • Chicago Cultural Center
 • Museum of Contemporary Photography
 • Smart Museum of Art
 • Ed Paschke Art Center
 • Clarke-Ford House Museum
 • City Gallery w Historic Water Tower
 • Hyde Park Art Center
 • Jane Addams Hull-House Museum
 • Loyola University Museum of Art
 • Renaissance Society at the University of Chicago

Ponadto posiadacze kart kredytowych lub debetowych Bank of America, Merrill lub Bank of America Private Bank, mogą okazać ją wraz z dowodem tożsamości ze zdjęciem, aby uzyskać bezpłatne ogólne wejście do dowolnej uczestniczącej instytucji w pierwszy pełny weekend (sobota i niedziela) każdego miesiąca.

 

Źródło: nbc
Foto: Lincoln Park Conservatory, Chicago History Museum, istock/Patricia Ybarra/

News Chicago

Komediowy musical „Death Becomes Her” będzie grany w Chicago do niedzieli

Opublikowano

dnia

Autor:

Do niedzieli w Chicago możemy zobaczyć musical „Death Becomes Her” („Ze śmiercią jej do twarzy”), oparty na klasycznym, popularnym filmie z 1992 roku. To zabawna komedia muzyczna o przyjaźni, miłości i zakopywaniu wojennego topora… raz po raz.

Madeline Ashton jest najpiękniejszą aktorką, jaka kiedykolwiek pojawiła się na scenie i ekranie. Helen Sharp to cierpliwa autorka, która żyje w jej cieniu. Zawsze były swoimi najlepszymi wrogami… dopóki Madeline nie ukradła narzeczonego Helen.

Gdy Helen planuje zemstę, a Madeline trzyma się swojej szybko gasnącej kariery, ich świat zostaje nagle wywrócony do góry nogami przez Violę Van Horn, tajemniczą kobietę skrywającą sekret, za który można umrzeć.

Po jednym łyku magicznego eliksiru Violi Madeline i Helen rozpoczynają nową erę życia (i śmierci), odzyskując młodość i urodę… oraz urazę do siebie nawzajem, która będzie trwać wiecznie.

W rolach głównych występują nominowani do nagrody Tony® Megan Hilty („Wicked”, „Smash”), Jennifer Simard („Company, Disaster!”) i Christopher Sieber („Spamalot, Company”), a także zdobywczyni nagrody Grammy® Michelle Williams („Destiny’s Child, Chicago”).

Wersję filmową tej czarnej komedii wyreżyserował Robert Zemeckis, a główne role zagrali w nim Goldie Hawn, Meryl Streep i Bruce Willis. Film otrzymał nagrodę Oscara za najlepsze efekty specjalne.

„Death Becomes Her” jest grany w Cadillac Palace Theatre do 2 czerwca.

Bilety są do nabycia tutaj.

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: YouTube, Broadway in Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Festiwal Turecki w Rosemont

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 25-26 maja 2024 roku w Rosemont, IL, odbył się Festiwal Turecki, który zgromadził wielu miłośników kultury tureckiej. Podczas festiwalu można było spróbować tradycyjnej tureckiej kuchni, zakupić piękne ubrania i książki, a także zapoznać się z bogatą kulturą turecką.

Wśród atrakcji festiwalu znalazło się także stoisko  tureckiej agencji Anadolu, która prezentowała swoje materiały prasowe i zdjęcia z Turcji. Główną atrakcją festiwalu były jednak występy taneczne, które przedstawiły piękno i pasję tańca tureckiego.

Na scenie festiwalowej wystąpiły zespoły taneczne, które przedstawiły tradycyjne tańce tureckie. Festiwal był okazją do poznania kultury tureckiej i jej bogatej tradycji, a także do wymiany doświadczeń i spotkania z nowymi ludźmi.

Kultura turecka to bogactwo i różnorodność, która sięga korzeniami aż do starożytności. Od czasów Imperium Osmańskiego, Turcja była skrzyżowaniem kultur europejskich i azjatyckich, co wpłynęło na jej unikalny charakter.

W tureckiej kulturze ważne miejsce zajmuje sztuka, muzyka i taniec. Tradycyjne tureckie tańce, takie jak taniec brzucha czy taniec z szablami, są znane na całym świecie. Również turecka kuchnia jest słynna ze swoich smaków i aromatów, z popularnymi potrawami jak kebab, baklava i Turkish delight.

 

Reporter i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Ostatni dzień wystawy „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” w Dwell Studio

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobota jest ostatnim dniem kiedy możemy zobaczyć wystawę „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2.”, której celem jest poznanie i prezentacja bogatego polskiego dziedzictwa w Chicago poprzez fotografię. Ekspozycja znajduje się w Dwell Studio Chicago.

W zeszłym roku wiosną, mogliśmy oglądać pierwszą część tego projektu. „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” ma na celu ukazanie różnorodności i złożoności polskiej społeczności poprzez ukazanie zarówno pierwszego, jak i drugiego pokolenia polskich imigrantów oraz ich wyjątkowych historii i wkładu w życie miasta.

Portretuje ludzi o różnych zawodach i zainteresowaniach, od muzyków i artystów po filantropów i przedstawicieli kultury tradycyjnej, podkreślając ich znaczący wkład w społeczność lokalną.

Wystawa promuje polskie dziedzictwo kulturowe, poprzez podkreślenie wkładu Polonii w krajobraz kulturowy Chicago, łączy przeszłość z przyszłością i angażuje widzów w głębsze zrozumienie i docenienie różnorodności wewnątrz Polonii.

„Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” to nie tylko wystawa fotograficzna, ale także platforma edukacyjno-integracyjna, która za pomocą sztuk wizualnych opowiada historie osobiste i uniwersalne, odzwierciedlające rozwój Polonii w Chicago.

Autor zdjęć, Grzegorz Lityński, jest fotografem-dokumentalistą z dużym doświadczeniem i wiedzą w zakresie wizualnego opowiadania historii i portretów środowiskowych. Jego szczególne zainteresowania to projekty angażujące ludzi i kontekst społeczno-kulturowy.

Realizował projekty dokumentalne dla różnych organizacji, w tym Ambasady Włoch w Polsce, Instytutu Deutsches Polen w Darmstadt, Niemcy, USA, Uniwersytetu Wrocławskiego, Aeroklubu Polskiego, Służby Więziennej, różnych instytucji kulturalnych i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Grzegorz Lityński

Grzegorz Lityński wystawiał swoje prace m.in. podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu 2016, w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Ghetto Fighters House w Izraelu, Minnesota State Capitol w St. Paul, Deutsches Polen-Institute w Niemczech, Ukraińskim Muzeum Narodowym i Dwell Studio w Chicago.

Jego wystawę plenerową w Warszawie otworzył osobiście Prezydent RP.

Prowadzi kursy fotograficzne dla różnych organizacji i jest autorem dwóch podręczników fotografii wydanych przez Akademię Śląską w Katowicach w 2018 i 2019 roku.

Partnerzy projektu: Konsulat Generalny RP w Chicago, Polsko-Amerykańska Izba Handlowa PACC.

Wystawa „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” rozpocznie się wernisażem 10 maja 2024, o godzinie 7.00PM. Ekspozycja potrwa do 25 maja.

Miejsce wystawy to Dwell Studio Chicago, przy 7449 W Irving Park Rd, Chicago, IL 60634. Godziny otwarcia: od środy do soboty, 1:00PM – 5:00PM, lub po umówieniu się.

Kontakt: Tel: 773.344.0684 Email: artdirector@dwellstudiochicago.com 

Źródło: Dwell Studio Chicago
Foto: Dwell Studio Chicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu