Połącz się z nami

News USA

E. Jean Carroll po raz drugi wygrała z Trumpem. Zapłaci jej 83,3 miliona dolarów

Opublikowano

dnia

W piątek federalne jury stwierdziło, że Donald Trump musi zapłacić E. Jean Carroll łącznie 83,3 miliona dolarów odszkodowania. Zostało ono przyznane w sprawie za zniesławienie kobiety w oświadczeniach złożonych za czasu prezydentury Trumpa po tym, jak pisarka powiedziała, że została przez niego zgwałcona w nowojorskim domu towarowym w latach 90-tych.

Wyrok w postępowaniu cywilnym był uzupełnieniem wyroku w karnej sprawie molestowania seksualnego i zniesławienia, który E. Jean Carroll wygrała w zeszłym roku przeciwko Trumpowi, uzyskawszy odszkodowanie wysokości 5 milionów dolarów.

Wyrok został wydany niecałe 3 godziny po rozpoczęciu obrad przez dziewięcioosobową ławę przysięgłych w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych na Manhattanie.

Donalda Trumpa nie było w sądzie w czasie jego odczytania. Niedługo potem na swojej stronie TruthSocial były prezydent napisał o wyroku: „Absolutnie śmieszne!” i zapowiedział złożenie apelacji.

Ławnicy przyznali  E. Jean Carroll 7,3 miliona dolarów odszkodowania za krzywdę emocjonalną oraz dodatkowe 11 milionów dolarów odszkodowania za szkodę dla jej reputacji. Zadośćuczynienie to przysługuje za faktycznie poniesione przez kogoś straty.

Przyznali jej także dodatkowe 65 milionów dolarów odszkodowania karnego po stwierdzeniu, że Donald Trump w oświadczeniu z 21 czerwca 2019 r. na temat Carroll „działał złośliwie, z nienawiści, złej woli lub złośliwości, z mściwości lub z bezmyślności, lekkomyślności lub umyślnego lekceważenia”.

Od tego czasu Trump w tych i innych komentarzach zaprzeczył, że kiedykolwiek spotkał Carroll, zasugerował, że chce w ten sposób zyskać rozgłos i stwierdził też, że pisarka nie jest „w jego typie”.

Jak dotąd Donald Trump nie otrzymał zbyt wiele pomocy ze strony sądów apelacyjnych w kwestionowaniu dwóch odrębnych pozwów E. Jean Carroll przed rozprawą. Niewykluczone jednak, że w wyniku odwołania od wyroków uda mu się przynajmniej uzyskać zmniejszenie kwoty, którą jest jej winien.

W zeszłym miesiącu Drugi Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych odrzucił argument Trumpa, jakoby w obecnej sprawie nie można mu zasądzić odszkodowania, ponieważ był prezydentem w czasie, gdy zniesławił Carroll.

W zeszłym roku Donald Trump przekazał 5,6 miliona dolarów jako zabezpieczenie na czas odwoływania się od wyroku w poprzedniej sprawie o molestowanie seksualne i zniesławienie. Kiedy będzie odwoływać się od wyroku w obecnej sprawie, prawdopodobnie będzie musiał wpłacić zabezpieczenie w wysokości ponad 90 milionów dolarów.

Do czasu rozpatrzenia odwołań E. Jean Carroll nie dostanie od Trumpa żadnych pieniędzy.

W 2019 roku Carroll napisała w artykule w nowojorskim magazynie, że w połowie lat 90-tych Trump zgwałcił ją w garderobie domu towarowego Bergdorf Goodman przy Piątej Alei, niedaleko Trump Tower, gdzie mieszkał i pracował.

Trump zaprzeczył wówczas jej zarzutom, twierdząc, że je zmyśliła.

W zeszłym roku inna ława przysięgłych sądu federalnego na Manhattanie stwierdziła, że podczas ataku wykorzystał seksualnie Carroll i zniesławił ją w oświadczeniach, które złożył pod koniec 2022 r., zaprzeczając jej twierdzeniom.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube

News USA

Sugar Ray wystąpi jako headliner na kultowym Whiting Pierogi Fest

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż wciąż ponad dwa miesiące dzielą nas od jednego z najbardziej rozpoznawalnych letnich festiwali w rejonie Chicago, miłośnicy pierogów mogą zacząć planować tegoroczny Whiting Pierogi Fest. Gwiazdą tego wydarzenia będzie Sugar Ray.

Znany z takich hitów z końca lat 90-tych, jak „Fly” i „Someday”, Sugar Ray zagra darmowy koncert o 8:30PM w sobotę 27 lipca.

Sam festiwal potrwa od piątku 26 lipca do niedzieli 28 lipca i będzie otawrty w godzinach 11:00AM-11:00PM, zarówno w piątek, jak i sobotę oraz w godzinach 11:00AM–5:00PM. w niedzielę.

Sugar Ray wystąpi na głównej scenie festiwalu – jednej z sześciu scen wydarzenia, na których wystąpi w sumie ponad 50 wykonawców. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że w wydarzeniu weźmie udział także ponad 75 stoisk z jedzeniem, dwa ogródki piwne i ponad 50 sprzedawców dzieł sztuki i rzemiosła.

Festiwal Pierogi Fest powstał na początku lat 90-tych, z inicjatywy Marty’ego Dybel, Toma Dabertina i Darlene Beerling, którzy wpadli na pomysł uczczenia dziedzictwa kulturowego nowym festiwalem w Whiting.

Pierogi zostały wybrane jako centralny punkt honorowania dziedzictwa Europy Wschodniej, ale festiwal nigdy nie był zarezerwowany wyłącznie dla jednej kultury. Wszystkie potrawy ze wszystkich narodowości są mile widziane, a na przestrzeni lat podczas imprezy zaprezentowano wiele różnych rodzajów pysznych potraw.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 1993 roku i obejmował tylko około 50 stóp długości ulicy, z zaledwie garstką sprzedawców i grupę kilkudziesiąt osób w paradzie. W ciągu półtora dnia podano wtedy około 1200 pierogów. W kolejnych latach impreza rozrosła się i zyskała wielką popularność.

Festiwal tradycyjnie odwiedza grupa polskich babć z Indiany, zwanych „buscia”, które pojawiają się także na innych lokalnych imprezach – paradach, wydarzeniach sportowych, świętach i prowadzą własne pokazy kulinarne.

Festiwal został uznany przez TripAdvisor za jednego z 10 najdziwniejszych festiwali na świecie (top 10 wackiest festivals on the planet).

W tym roku Whiting Pierogi Fest zostanie zorganizowany już 29. raz. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Pierogi Fest
Czytaj dalej

News USA

27 lat więzienia dla mężczyzny za atak maczetą na policjantów w Nowym Jorku

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek mężczyzna, który w sylwestra 2022 roku zaatakował maczetą trzech funkcjonariuszy policji Nowego Jorku, został skazany na 27 lat więzienia. 20-letni Trevor Bickford przyznał się w styczniu do trzech zarzutów usiłowania morderstwa oraz trzech napaści wobec funkcjonariuszy i pracowników rządu USA.

„Zainspirowany radykalnym ekstremizmem islamskim Trevor Bickford brutalnie zaatakował trzech funkcjonariuszy nowojorskiej policji, którzy właśnie wykonywali swoją pracę, chroniąc społeczeństwo podczas uroczystości sylwestrowych na Times Square” – oznajmił w czwartkowym oświadczeniu prokurator USA Damian Williams.

Trevor Bickford w sądzie

„Na szczęście szybko myślące działania jednego z funkcjonariuszy powstrzymały atak oskarżonego, minimalizując jednocześnie ryzyko dla niewinnych osób, które z łatwością mogły stać się dodatkowymi ofiarami przemocy oskarżonego”.

Bickford, obywatel USA i mieszkaniec stanu Maine, udał się do Nowego Jorku, aby, według jego własnych słów, rozpocząć dżihad i zabić jak najwięcej swoich celów – oznajmiło biuro prokuratora USA w komunikacie prasowym.

Władze podały, że 31 grudnia 2022 r. Trevor Bickford wszedł do strefy bezpieczeństwa punktu kontrolnego na Times Square, wyciągnął maczetę i uderzył funkcjonariusza ostrzem, a innego funkcjonariusza rękojeścią w głowę. Następnie zamachnął się nożem w stronę trzeciego funkcjonariusza, który według policji postrzelił go w ramię.

Bickford przyznał później, że zamierzał zabić jak najwięcej mężczyzn w wieku wojskowym zatrudnionych w rządzie, zanim sam zostanie męczennikiem.

Według Biura Prokuratora USA, przed dokonaniem ataku Bickford czytał materiały propagujące rasistowską ideologię islamską i poświęcił się brutalnemu islamskiemu ekstremizmowi i dążeniu do dżihadu.

W komunikacie podano, że skazany planował wyjazd za granicę, aby wspierać talibów, ale ostatecznie zdecydował się skupić uwagę na ataku w USA.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Szkoła katolicka miała prawo wyrzucić nauczyciela geja, który chciał poślubić partnera

Opublikowano

dnia

Autor:

Federalny sąd apelacyjny stanął w środę po stronie Charlotte Catholic High School, która zwolniła homoseksualnego nauczyciela w związku z jego planami poślubienia swojego partnera. Sąd stwierdził, że rozwiązanie umowy o pracę nie naruszyło federalnej ochrony pracowników LGBTQ w miejscu pracy.

Trzech sędziów Czwartego Okręgowego Sądu Apelacyjnego stwierdziło, że szkoła w Północnej Karolinie nie naruszyła praw Lonniego Billarda wynikających z tytułu VII, ustawy o prawach obywatelskich z 1964 r., federalnej ustawy przeciwdziałającej dyskryminacji w miejscu pracy, która chroni przed dyskryminacją ze względu na rasę, płeć i religię.

Dwóch sędziów stwierdziło, że Billard miał w ramach swoich obowiązków przekazywać wartości wiary katolickiej w Charlotte Catholic High School, a jego zwolnienie było dopuszczalne w ramach „ministerialnego wyjątku od tytułu VII”.

Trzeci sędzia zgodził się z wyrokiem, jednak w swoim częściowym sprzeciwie wyraził, że rozstrzygnąłby tę sprawę na innych podstawach.

Według Komisji ds. Równych Szans w Zatrudnieniu (Equal Employment Opportunity Commission) pierwsza poprawka gwarantuje prawa organizacji religijnych „wolne od ingerencji władz cywilnych w zakresie wybierania tych, którzy „uosabiają jej przekonania”. Nazywa się to „wyjątkiem ministerialnym”.

Orzeczenie sądu apelacyjnego stanowi zauważalne odejście od poprzednich orzeczeń sądu, które pomogły w promowaniu praw osób LGBTQ w różnych obszarach życia.

Były to m.in. dwa orzeczenia z zeszłego miesiąca; w jednym stwierdzono, że stanowe ubezpieczenia zdrowotne w Karolinie Północnej i Wirginii Zachodniej bezprawnie wyłączają opiekę związaną ze zmianą płci, drugie orzeczenie wydano na korzyść 13-letniego transseksualnego sportowca z Wirginii Zachodniej, któremu wcześniej na mocy prawa stanowego zakazano uczestniczenia w szkolnych zajęciach sportowych.

Lonnie Billard został wyrzucony z pracy w 2014 r., 2 miesiące po tym jak ogłosił swoje zaręczyny ze swoim partnerem w mediach społecznościowych. Przepracował w Charlotte Catholic 10 lat.

Poślubił swojego partnera w maju 2015 roku. Obecnie jest na emeryturze.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, Lonnie Billard
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu