Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Dziś koncert dla Polaka i jego niesamowitego projektu przebiegnięcia całej Ameryki

Opublikowano

dnia

W piątek wieczorem, w Art Gallery Kafe odbędzie się koncert, którego celem jest zebranie funduszy dla Tomasza Sobani, który tą jesienią wyruszy by przebiec Amerykę od wybrzeża do wybrzeża. Pomóżmy mu w tym ekstremalnym przedsięwzięciu promującym osoby niepełnosprawne.

Podczas koncertu wystąpią: Jurek Kusiak, Mariusz Bajkowski, Michał Szaflarski, Bartek Zieliński, Bart Piecyk oraz Szaflarscy i Przyjaciele. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie w całości przeznaczony na bieg przez Amerykę. Donacja wynosi 15 dolarów.

3300 mil biegu, 140 dni i trasa przez całe Stany Zjednoczone – to kolejny cel polskiego biegacza ekstremalnego, Tomasza Sobani.

Sportowiec, który dotychczas pokonał biegiem trasę z Polski do Rzymu, Barcelony i Grecji tam i z powrotem, tym razem zmierzy się z jeszcze większym wyzwaniem. Pobiegnie z Nowego Jorku do Los Angeles, przez Waszyngton i Chicago.

Tomasz Sobania będzie promował Polskę w USA, wbiegając do największych miast z biało-czerwoną flagą w ręku, a ponadto będzie zbierał pieniądze na rzecz kampanii społecznej pt. „Możesz więcej niż myślisz”.

Cel kampanii to wypromowanie osób, które pomimo zaburzeń, niepełnosprawności i innych życiowych przeszkód, osiągają więcej, niż ktokolwiek mógłby pomyśleć. Kampania zostanie zrealizowana w trakcie biegu przez USA w mediach społecznościowych i tradycyjnych oraz w formie pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Koncert odbędzie się w piątek, 10 maja, o godzinie 8.00PM, w Art Gallery Kafe, przy
127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191.

Niesamowity biegacz odwiedził w zeszłym roku studio Radia Deon Chicago. O rozmowie z nim można poczytać tutaj. Ponownie był naszym Gościem w lutym.

Kontakt z Tomaszem można uzyskać poprzez jego stronę internetową runacrossusa.org, gdzie zamieszczone są także wszystkie informacje dotyczące przedsięwzięcia „MORE. Run Across America”.

Wspierać tą inicjatywę można także m.in. poprzez zbiórkę założoną na GoFundMe.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, inf. własna
Foto: Art Gallery Kafe, Tomasz Sobania

Polonia Amerykańska

Program stypendialny im. Benjamina Gilmana umożliwia studiowanie w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Program stypendialny im. Benjamina Gilmana skierowany jest do obywateli amerykańskich, ale umożliwia studiowanie także w Polsce. Najbliższy deadline jeśli chodzi o zapisy to październik tego roku.

Aby ubiegać się o stypendium Programu Gilman aplikanci muszą:

  • posiadać obywatelstwo amerykańskie,
  • być studentem studiów typu undergraduate w USA na akredytowanej uczelni wyższej w programie dwuletnim (np. community college) lub czteroletnim (np. klasyczny college/uniwersytet)
  • być beneficjentami federalnej pomocy finansowej,
  • otrzymać miejsce w programie/stażu za granicą, za które otrzymuje się punkty akademickie.

Stypendyści Programu Gilman są wybierani w drodze konkursu na podstawie dostarczonych esejów, wykazu ocen i zaświadczenia o przyjęciu na program studiów/stażu. W rekrutacji ocenia się, m.in., wpływ wybranego programu na perspektywy akademickie i karierę aplikanta, a także sposób, w jaki pobyt za granicą przyczyni się do promowania amerykańskich wartości w państwie goszczącym.

Po powrocie z Programu Gilman stypendyści muszą przeprowadzić projekt, który wykorzysta doświadczenie nabyte za granicą i będzie promował Program Gilman na kampusie macierzystym danego stypendysty.

Są dwa terminy naboru na Program Gilman: w marcu i październiku danego roku.

W tegorocznej sesji wiosennej do Programu Gilman zostało zakwalifikowanych 2100 amerykańskich studentów z wszystkich 50 stanów – uczestnicy Programu wyjadą do ponad 90 krajów, będą reprezentować ponad 500 amerykańskich college’y i uniwersytetów.

Stypendium (maksymalnie 5 000 USD, wypłacane jednokrotnie) musi zostać wydane na pokrycie kosztów studiów/stażu za granicą. Koszty te obejmują czesne, koszty utrzymania, podróży i ubezpieczenia.

Członkom rodziny (dzieci lub małżonek/a) aktywnych członków personelu wojskowego dedykowane jest stypendium Gilman-McCain (5 000 USD). Dostępny jest także dodatek Critical Need Language Award (3 000 USD) dla stypendystów studiujących jeden z języków zaliczanych do tej grupy (np. rosyjski, portugalski; brak jęz. polskiego).

Dodatkowe finasowanie (1 000 USD) jest dostępne dla stypendystów Gilman którzy prowadzą badania w dziedzinie STEM.

Korzyści dla stypendystów wynikające z Programu Gilman:

Po zakończeniu programu, stypendyści uzyskują specjalny status („noncompetitive eligibility”) w procesie zatrudnienia w rządzie federalnym. Oznacza to, że w ciągu roku od zakończenia stypendium, mogą być oni zatrudnieni poza formalnymi ramami konkursów na stanowiska w rządzie federalnym, a także umożliwione jest im startowanie w konkursach na stanowiska dostępne tylko dla pracowników federalnych. Jest to znaczne ułatwienie w staraniu się o pracę w rządzie federalnym, chociaż nie oznacza gwarancji oferty pracy.

 

ródło: Polish Consulate
Foto: YouTube, Benjamin A. Gilman International Scholarship Program, istock/Prostock-Studio/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Tato SFERA zaprasza na kolejne warsztaty dla ojców w najbliższy weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach Tato SFERY, organizowanej przez założyciela Tato. Net, Dariusza Cupiała oraz Klub Ojcowski z Chicago. Będą to warsztaty zacieśniające relację taty z nastoletnią córką, oraz szkolenie dotyczącego efektywnego ojcostwa. Panowie powstańcie z kanap – warto być lepszym tatą!

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Chicago

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Naszą rozmowę z Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net, istock/Kerkez/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzień Flagi na Greenpoincie

Opublikowano

dnia

Autor:

5 maja przed budynkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie, odbyła się ceremonia podniesienia polskiej flagi na maszt.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich uczestników i przemowy gości honorowych, m. in. Radnego dzielnicy Greenpoint w nowojorskiej radzie miasta Lincolna Restlera, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego i Ks. Proboszcza Grzegorza Markulaka z parafii Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który po zakończeniu części oficjalnej poświęcił zebrane na placu samochody i motocykle.

Na wydarzeniu nie zabrakło polskiej muzyki, która poderwała niektórych do tańca. Usłyszeć można było również polskie śpiewy, skosztować można było polskie kiełbaski i pączki, a także, wiele innych smakołyków.

Na koniec, korowód polskich PRL-owskich aut marki np. maluch, polonez, duży fiat, ale też wielu innych samochodów przybranych w polskie flagi, wyjechał na ulice Brooklynu i Queensu, aby zamanifestować polskość poza granicami kraju.

Radio Rampa
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu