Połącz się z nami

News USA

Tylko do 17 maja można ubiegać się o należny zwrot podatku za 2020 rok

Opublikowano

dnia

Według Urzędu Skarbowego IRS prawie 940 000 Amerykanów nie odebrało zwrotu podatku za rok podatkowy 2020, a pomału kończy się czas dla osób, które mogły przeoczyć te zwroty lub o nich zapomnieć. Termin składania wniosków upływa 17 maja.

Według IRS szacunkowo 1 miliard dolarów zwrotu pozostaje wciąż nieodebrany, ponieważ ludzie nie złożyli jeszcze zeznań podatkowych za 2020 rok. Średni zwrot podatku w 2020 r. wynosi 932 USD.

Termin złożenia wniosku o zwrot środków upływa 17 maja.

Zgodnie z prawem podatnicy mają zazwyczaj 3 lata na złożenie wniosku i ubieganie się o zwrot podatku. Według IRS, jeśli nie złożą wniosku w ciągu 3 lat, pieniądze staną się własnością Departamentu Skarbu USA.

Jednak w przypadku zeznań podatkowych za rok 2020 ludzie mają nieco więcej czasu niż zwykle na złożenie wniosku o zwrot podatku. Został on przedłużony ze względu na stan nadzwyczajny związany z pandemią Covid-19.

Niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że może im się należy zwrot pieniędzy, dlatego urzędnicy IRS zachęcają do przejrzenia swoich plików i rozpoczęcia gromadzenia dokumentacji.

Urząd Skarbowy informuje, że podatnicy ubiegający się o zwrot podatku za 2020 r. mogą zatrzymać swoje środki, jeśli nie złożyli zeznań podatkowych za lata 2021 i 2022.

Ponadto każda kwota zwrotu za 2020 r. zostanie zastosowana do kwot nadal należnych IRS lub stanowemu organowi podatkowemu i może zostać wykorzystany do pokrycia niezapłaconych alimentów lub innych zaległych długów federalnych, takich jak pożyczki studenckie.

Formularze podatkowe oraz instrukcje dotyczące bieżącego i poprzedniego roku podatkowego są dostępne na stronie Formularze i instrukcje IRS.gov.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/BartekSzewczyk/Soulmemoria/

News USA

Zamach na premiera Słowacji zaszokował Europę. Robert Fico jest w ciężkim stanie

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę premier Słowacji, Robert Fico, został wielokrotnie postrzelony i ciężko ranny, gdy witał swoich zwolenników podczas politycznego wydarzenia odbywającego się na kilka tygodni przed wyborami. Zamach wywołał szok na Słowacji i w całej Europie.

Lekarze w Bańskiej Bystrzycy walczyli o życie Roberta Fico kilka godzin. Premier Słowacji został ranny w brzuch a lekarze mieli problem z zatamowaniem wewnętrznego krwotoku. Do pobliskiego szpitala przetransportowano go śmigłowcem, ponieważ dotarcie do stolicy, Bratysławy, zajęłoby zbyt dużo czasu.

Władze Słowacji podały, że pięć strzałów padło przed ośrodkiem kulturalnym w 16-tysięcznym miasteczku Handlova, które było niegdyś ośrodkiem wydobycia węgla, prawie 85 mil na północny wschód od stolicy.

Podejrzany przebywa w areszcie, a wstępne dochodzenie wykazało, że za zamachem kryła się „wyraźna motywacja polityczna”, poinformował minister spraw wewnętrznych Matus Sutaj Estok, rozmawiając z dziennikarzami wraz z ministrem obrony.

Prorosyjski i antyamerykański przekaz Fico

Robert Fico od dawna budził podziały na Słowacji i poza nią. Jego powrót do władzy w zeszłym roku na podstawie prorosyjskiego i antyamerykańskiego przesłania wzbudził jeszcze większe obawy wśród państw Unii Europejskiej.

Rozpoczynając czwartą kadencję premiera, jego rząd wstrzymał dostawy broni na Ukrainę, a krytycy obawiają się, że doprowadzi on Słowację – 5,4-milionowy naród należący do NATO – do porzucenia prozachodniego kursu i podążania śladami Węgier za premierem, Viktorem Orbánem.

Tysiące ludzi wielokrotnie gromadziło się w stolicy i na całej Słowacji, aby protestować przeciwko polityce Fico. Atak nastąpił w momencie, gdy kampania polityczna nabiera tempa na trzy tygodnie przed ogólnoeuropejskimi wyborami mającymi wybrać prawodawców do Parlamentu Europejskiego.

Zamach wywołał szok i komentarze na Słowacji i na świecie. Prezydent-elekt Peter Pellegrini, sojusznik Fico, nazwał atak „bezprecedensowym zagrożeniem dla słowackiej demokracji.

„Jeśli wyrażamy inne opinie polityczne za pomocą pistoletów na placach, a nie w lokalach wyborczych, narażamy na szwank wszystko, co wspólnie zbudowaliśmy przez ponad 31 lat suwerenności Słowacji.” powiedział Pellegrini.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest zaniepokojony. „Potępiamy ten straszliwy akt przemocy” – oznajmił w swoim oświadczeniu.

Sekretarz NATO, Jens Stoltenberg, zamieścił na platformie społecznościowej X informację, że jest „zszokowany i przerażony” zamachem na Fico; Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała go „ohydnym atakiem”, a Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił przemoc wobec szefa rządu.

Na oficjalnym kanale Kremla pojawiło się po zamachu krótkie oświadczenie Władimira Putina.

„Tej ohydnej zbrodni nie da się usprawiedliwić. Znam Roberta Ficę jako człowieka odważnego i o silnej woli. Mam nadzieję, że te cechy pomogą mu przetrwać w tej trudnej sytuacji. Proszę przekazać mu najszczersze wsparcie oraz życzenia szybkiego i całkowitego powrotu do zdrowia” – czytamy w komunikacie.

 

Źródło: npr, onet
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dziś za dom w USA płacimy aż 47,1% więcej niż na początku 2020 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceny domów w Stanach Zjednoczonych wzrosły od początku 2020 r. o kosmiczne 47,1%, co z łatwością przewyższyło zwyżki cen obserwowane w ostatnich dziesięcioleciach. Tak wynika z niedawnej analizy przeprowadzonej przez ResiClub, dotyczącej krajowego indeksu cen domów Case-Shiller, która wykazała, że ceny domów w latach 90-tych i 2010-tych wzrosły odpowiednio o 30,1% i 44,7%.

Co więcej, nowa analiza pokazuje, że dotychczasowy wzrost cen domów w tej dekadzie jest bliski przekroczenia całej podwyżki odnotowanej w XXI wieku.

Za gwałtownym wzrostem cen stoi wiele czynników, w tym niedobór domów na krajowym rynku, który zaostrzył się przez szybki wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych i drogie materiały budowlane.

Jak wynika z osobnego raportu opublikowanego przez Realtor.com, dostępna podaż domów pozostaje niższa o oszałamiające 34,3% w porównaniu z typową liczbą ofert sprzed wybuchu pandemii Covid-19 na początku 2020 roku.

Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w ciągu ostatnich 3 lat wywołało efekt „złotych kajdanek” na rynku mieszkaniowym. Właściciele, którzy na początku pandemii ustalili rekordowo niską stopę oprocentowania kredytów hipotecznych na poziomie 3% lub mniej, niechętnie sprzedają domy, jeszcze bardziej ograniczając podaż i pozostawiając niewiele opcji chętnym potencjalnym nabywcom.

Ekonomiści przewidują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2024 r. pozostanie wysokie, a zacznie spadać dopiero, gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe. Nawet wtedy jest jednak mało prawdopodobne, aby stopy powróciły do minimów obserwowanych podczas pandemii.

Co więcej, inwestorzy stają się coraz bardziej sceptyczni co do szans na obniżkę stóp procentowych Fed w tym roku, biorąc pod uwagę serię gorętszych niż oczekiwano raportów o inflacji na początku roku.

Według Freddie Mac średnie oprocentowanie kredytu 30-letniego w zeszłym tygodniu spadło do 7,09%. Chociaż jest to spadek w stosunku do szczytowego poziomu 7,79%, który miał miejsce jesienią 2023 r., pozostaje znacznie wyższy niż najniższy poziom z czasów pandemii wynoszący zaledwie 3%.

Jak wynika z odrębnego badania Zillow, większość właścicieli domów twierdzi, że jest prawie dwukrotnie bardziej skłonna do sprzedaży domu, jeśli ich oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 5% lub więcej. Jednak obecnie około 80% posiadaczy kredytów hipotecznych ma stopę poniżej 5%.

Oddzielne badanie przeprowadzone przez Redfin pokazuje, że połączenie wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych i podwyższonych cen domów spowodowało, że średnia miesięczna spłata za mieszkanie osiągnęła rekordowy poziom 2775 dolarów, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/jaturonoofer/ Chalirmpoj Pimpisarn/gorodenkoff/
Czytaj dalej

News USA

Walmart zwalnia setki pracowników biurowych w całym kraju. Innych przenosi do Arkansas

Opublikowano

dnia

Autor:

Zwolnienia w Walmart związane są z przeniesieniem wielu pracowników do siedziby w Arkansas. Sprzedawca potwierdził zwolnienia i przeniesienia w notatce wysłanej do pracowników we wtorek.

Dyrektor ds. kadr, Donna Morris, stwierdziła w notatce, że posunięcie to ma na celu sprowadzenie większej liczby pracowników z powrotem do biura po pandemii Covid-19. Firma przywróciła pracowników biurowych z powrotem do swojej siedziby w Bentonville w stanie Arkansas w lutym 2022 r.

Teraz Walmart idzie o krok dalej. Część pracowników pracujących zdalnie oraz w biurach w Dallas, Atlancie i Toronto została poproszona o przeniesienie. Większość zostanie przeniesiona do siedziby firmy w Arkansas, ale niektórzy zostaną również przeniesieni do biur w rejonie Zatoki San Francisco lub w Hoboken w stanie New Jersey.

Morris zapowiedziała także zmiany w niektórych obszarach działalności, które spowodują redukcję kilkuset stanowisk pracy. Nie podano ilu dokładnie osób dotknęły cięcia.

Wiadomość o zwolnieniach pojawiła się tuż przed czwartkowym, długo oczekiwanym raportem, o wynikach Walmartu.

Zwolnienia to ostatnia próba obniżenia kosztów sieci. Pod koniec kwietnia Walmart ogłosił, że zamknie 51 przychodni zdrowia w Arkansas, na Florydzie, w Georgii, Illinois i Teksasie. O tej decyzji informowaliśmy tutaj.

Nowe kliniki oferujące wizyty lekarskie, dentystyczne i terapeutyczne były częścią Walmart Health, szeroko zakrojonego przedsięwzięcia mającego na celu obniżenie cen w branży opieki zdrowotnej. Sieć otworzyła przychodnie lekarskie obok swoich dużych sklepów, ale okazało się, że działalność ta nie jest stabilna finansowo.

Walmart to największy prywatny pracodawca w kraju, zatrudniający około 1,6 miliona pracowników, z których większość pracuje w sklepach sieci na terenie całego kraju.

Sieć ma obecnie jeszcze jeden powód, aby zatrudnić więcej pracowników w Bentonville: buduje tam kampus o powierzchni prawie 350 akrów. Najważniejsza inwestycja, która jest już na zaawansowanym etapie, obejmuje 12 budynków biurowych wraz z parkingami, hotelem i innymi udogodnieniami.

Otwarto już kilka pierwszych budynków kampusu, w tym centrum fitness i opiekę dzienną dla dzieci.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu