Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

W niedzielę obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Uroczysta Msza Św. odbędzie się w Bazylice pw. św. Jacka

Opublikowano

dnia

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza do obchodów Święta Wojska Polskiego w Chicago. Uroczystości odbędą się w niedzielę, 13 sierpnia.

Niedziela 13 sierpnia 2023 r.

godz. 09.50Am – 10.00AM

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery, przy 7201 Archer Rd, Justice, IL 60458

– Ceremonia wojskowa złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35)

godz. 11.00AM – 11.20AM

Cmentarz na Wzgórzu Najświętszej Maryi Panny – Maryhill Cemetery, przy 8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714

– Ceremonia Wojskowa Złożenia Kwiatów Przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego Z II Wojny Światowej z asystą Illinois National Guard (ILNG)

akompaniament: Air National Guard Band of the Midwest (566 Air Force Band)

godz. 11.30AM – 12.00PM

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery, przy 6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714

– Ceremonia wojskowa złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków)

– Ceremonia wojskowa złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim

– Ceremonia wojskowa złożenia kwiatów przed Tablicą Smoleńską

akompaniament Air National Guard Band of the Midwest

godz. 12.30PM

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica, przy 3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618

– Msza św. z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. proboszcza Stanisława Jankowskiego, CR z udziałem Generała ILNG;

– Koncert Air National Guard Band of the Midwest, ok. 20 min

– Ceremonia wojskowa złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków I Ochotników I Wojny Światowej

akompaniament Air National Guard Band of the Midwest

 

Foto: YouTube, Polish Consulate in Chicago

 

 

Polonia Amerykańska

Program stypendialny im. Benjamina Gilmana umożliwia studiowanie w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Program stypendialny im. Benjamina Gilmana skierowany jest do obywateli amerykańskich, ale umożliwia studiowanie także w Polsce. Najbliższy deadline jeśli chodzi o zapisy to październik tego roku.

Aby ubiegać się o stypendium Programu Gilman aplikanci muszą:

  • posiadać obywatelstwo amerykańskie,
  • być studentem studiów typu undergraduate w USA na akredytowanej uczelni wyższej w programie dwuletnim (np. community college) lub czteroletnim (np. klasyczny college/uniwersytet)
  • być beneficjentami federalnej pomocy finansowej,
  • otrzymać miejsce w programie/stażu za granicą, za które otrzymuje się punkty akademickie.

Stypendyści Programu Gilman są wybierani w drodze konkursu na podstawie dostarczonych esejów, wykazu ocen i zaświadczenia o przyjęciu na program studiów/stażu. W rekrutacji ocenia się, m.in., wpływ wybranego programu na perspektywy akademickie i karierę aplikanta, a także sposób, w jaki pobyt za granicą przyczyni się do promowania amerykańskich wartości w państwie goszczącym.

Po powrocie z Programu Gilman stypendyści muszą przeprowadzić projekt, który wykorzysta doświadczenie nabyte za granicą i będzie promował Program Gilman na kampusie macierzystym danego stypendysty.

Są dwa terminy naboru na Program Gilman: w marcu i październiku danego roku.

W tegorocznej sesji wiosennej do Programu Gilman zostało zakwalifikowanych 2100 amerykańskich studentów z wszystkich 50 stanów – uczestnicy Programu wyjadą do ponad 90 krajów, będą reprezentować ponad 500 amerykańskich college’y i uniwersytetów.

Stypendium (maksymalnie 5 000 USD, wypłacane jednokrotnie) musi zostać wydane na pokrycie kosztów studiów/stażu za granicą. Koszty te obejmują czesne, koszty utrzymania, podróży i ubezpieczenia.

Członkom rodziny (dzieci lub małżonek/a) aktywnych członków personelu wojskowego dedykowane jest stypendium Gilman-McCain (5 000 USD). Dostępny jest także dodatek Critical Need Language Award (3 000 USD) dla stypendystów studiujących jeden z języków zaliczanych do tej grupy (np. rosyjski, portugalski; brak jęz. polskiego).

Dodatkowe finasowanie (1 000 USD) jest dostępne dla stypendystów Gilman którzy prowadzą badania w dziedzinie STEM.

Korzyści dla stypendystów wynikające z Programu Gilman:

Po zakończeniu programu, stypendyści uzyskują specjalny status („noncompetitive eligibility”) w procesie zatrudnienia w rządzie federalnym. Oznacza to, że w ciągu roku od zakończenia stypendium, mogą być oni zatrudnieni poza formalnymi ramami konkursów na stanowiska w rządzie federalnym, a także umożliwione jest im startowanie w konkursach na stanowiska dostępne tylko dla pracowników federalnych. Jest to znaczne ułatwienie w staraniu się o pracę w rządzie federalnym, chociaż nie oznacza gwarancji oferty pracy.

 

ródło: Polish Consulate
Foto: YouTube, Benjamin A. Gilman International Scholarship Program, istock/Prostock-Studio/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Tato SFERA zaprasza na kolejne warsztaty dla ojców w najbliższy weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach Tato SFERY, organizowanej przez założyciela Tato. Net, Dariusza Cupiała oraz Klub Ojcowski z Chicago. Będą to warsztaty zacieśniające relację taty z nastoletnią córką, oraz szkolenie dotyczącego efektywnego ojcostwa. Panowie powstańcie z kanap – warto być lepszym tatą!

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Chicago

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Naszą rozmowę z Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net, istock/Kerkez/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzień Flagi na Greenpoincie

Opublikowano

dnia

Autor:

5 maja przed budynkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie, odbyła się ceremonia podniesienia polskiej flagi na maszt.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich uczestników i przemowy gości honorowych, m. in. Radnego dzielnicy Greenpoint w nowojorskiej radzie miasta Lincolna Restlera, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego i Ks. Proboszcza Grzegorza Markulaka z parafii Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który po zakończeniu części oficjalnej poświęcił zebrane na placu samochody i motocykle.

Na wydarzeniu nie zabrakło polskiej muzyki, która poderwała niektórych do tańca. Usłyszeć można było również polskie śpiewy, skosztować można było polskie kiełbaski i pączki, a także, wiele innych smakołyków.

Na koniec, korowód polskich PRL-owskich aut marki np. maluch, polonez, duży fiat, ale też wielu innych samochodów przybranych w polskie flagi, wyjechał na ulice Brooklynu i Queensu, aby zamanifestować polskość poza granicami kraju.

Radio Rampa
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu