Połącz się z nami

News USA

Red Lobster, sieć restauracji działająca od ponad 50 lat, zbankrutowała

Opublikowano

dnia

W niedzielę wieczorem przedstawiciele firmy Red Lobster złożyli wniosek o ochronę przed upadłością na mocy Rozdziału 11 po zamknięciu prawie 50 restauracji w ponad 20 stanach, w tym w Illinois i na Florydzie.

W ostatnich latach sieć serwująca owoce morza zmagała się z rosnącymi kosztami najmu i pracy, a także promocjami, takimi jak kultowa oferta krewetek „wszystko, co możesz zjeść”, która przyniosła odwrotny skutek – zbyt duże koszty.

Zapotrzebowanie na jedną z takich niedawnych promocji przytłoczyło restauracje, co podobno przyczyniło się do wielomilionowych strat, o czym informowaliśmy 14 maja, po zamknięciu dwóch lokalizacji w Illinois.

Sieć restauracji serwujących owoce morza oświadczyła w pozwie złożonym pod koniec niedzieli, że ma ponad 100 000 wierzycieli, a jej majątek szacuje się na 1–10 miliardów dolarów. Szacunkowe zobowiązania firmy także wynoszą od 1 miliarda do 10 miliardów dolarów.

Wniosek o ogłoszenie upadłości podpisał dyrektor generalny, Jonathan Tibus, specjalista od restrukturyzacji przedsiębiorstw, który w marcu objął najwyższe stanowisko w Red Lobster.

Likwidator restauracji, TAGeX Brands, ogłosił w zeszłym tygodniu, że wystawi na aukcji wyposażenie ponad 50 niedawno zamkniętych restauracji sieci. Zamknięcia lokali obejmują ponad 20 stanów, co ogranicza obecność Red Lobster w miastach takich jak Denver, San Antonio, Indianapolis i Sacramento w Kalifornii.

Utrzymanie stabilności sieci z Florydy było problematyczne ze względu na wielokrotne zmiany własnościowe w jej 56-letniej historii. Na początku tego roku współwłaściciel firmy Red Lobster, Thai Union Group, jeden z największych dostawców owoców morza na świecie, ogłosił zamiar wyjścia z mniejszościowej inwestycji w sieć restauracji.

Thai Union po raz pierwszy zainwestował w Red Lobster w 2016 r. i zwiększył swoje udziały w 2020 r. W momencie styczniowego ogłoszenia planów zbycia dyrektor generalny Thiraphong Chansiri powiedział, że pandemia Covid-19, trudności w branży i rosnące koszty operacyjne uderzyły w sieć i spowodowały długotrwały negatywny wpływ finansowy na rzecz Thai Union i jej akcjonariuszy.

Za pierwsze 9 miesięcy 2023 r. tajlandzka firma odnotowała udział w stracie Red Lobster wynoszący 19 mln USD.

Korzenie Red Lobster sięgają 1968 roku, kiedy w Lakeland na Florydzie otwarto pierwszą restaurację. Od tego czasu sieć szybko się rozwinęła i obejmuje ponad 700 lokalizacji na całym świecie.

W Illinois zamknięto dwie lokalizacje Red Lobster: w Bloomingdale i Danville. Na Florydzie 5: w Altamonte Springs, Gainesville, Hialeah, Largo i Orlando.

Źródło: nbc
Foto: YouTube

News Chicago

Luksusowy Lotte Hotels & Resorts otwiera L7 Chicago by Lotte przy Wabash Avenue

Opublikowano

dnia

Autor:

Największa sieć luksusowych hoteli w Korei Południowej wprowadza nową markę do Stanów Zjednoczonych i wybrała Chicago na siedzibę swojego flagowego obiektu. W czwartek firma Lotte Hotels & Resorts z siedzibą w Seulu uroczyście otworzy L7 Chicago by Lotte, pierwszy hotel tej firmy w USA pod marką L7.

Jest to trzeci obiekt Lotte w USA, obok dwóch pozostałych w Nowym Jorku i Seattle. Według dyrektora generalnego L7 Chicago, Adama Gurgiolo, Chicago wybrano ze względu na jego centralne położenie w USA i status miasta docelowego światowej klasy.

Jak podaje strona internetowa Lotte, marka L7 to hotel lifestylowy, który „ma dostarczać nowych doświadczeń i inspiracji twórcom kultury i millenialsom”.

Udogodnienia w pokojach obejmują ekspresy Nespresso, oczyszczacze powietrza Molekule i kosze wellness – w komplecie z matami do jogi, lekkimi ciężarkami, opaskami elastycznymi i piłkami do masażu.

Obiekt, którego wnętrze utrzymane jest w kolorystyce niebieskiej, zielonej i turkusowej, zastępuje dawny Kimpton Hotel Monaco Chicago przy 225 N. Wabash Ave. Budynek został sprzedany za 36 milionów dolarów w styczniu 2022 roku, jak wynika z akt nieruchomości. Podobnie jak Kimpton, nowy hotel posiada 191 pokoi.

W okresie przejściowym 14-piętrowy hotel nigdy nie został całkowicie zamknięty – prace budowlane rozpoczęły się na najwyższym piętrze, a następnie schodziły w dół. Generalnym wykonawcą była firma McHugh Construction z siedzibą w Chicago, a projektantem nowojorska firma AvroKO.

Ponad stuletni budynek, w którym dawniej mieściła się fabryka kapeluszy, nadal zachował pewne oryginalne elementy, takie jak łagodne wzniesienie parteru i piwnicę, gdzie ukryto nowo zainstalowane systemy rur.


Każdy pokój został odnowiony. Na parterze wybudowano przestrzeń restauracyjną, aby powitać drugą placówkę koreańskiej restauracji, Perilla, w West Loop. Oczekuje się, że restauracja zostanie otwarta jeszcze tego lata, oferując gościom nowe podejście do klasycznego chicagowskiego steakhouse z koreańskim grillem.

Firma McHugh Construction rozpoczęła prace w holu i restauracji pod koniec sierpnia 2023 r. Prace nad pokojami hotelowymi rozpoczęły się w listopadzie 2023 r. i zakończyły w marcu. Niektóre części obiektu, takie jak hol, zostały całkowicie przebudowane.

Lotte Hotels & Resorts to oddział hotelowy Lotte Corp., międzynarodowego konglomeratu obejmującego takie branże, jak handel detaliczny, żywność, produkcja i turystyka.

 

Źródło: suntimes
Foto: L7 Chicago by Lotte
Czytaj dalej

News USA

Ostatnie 10 lat było wyjątkowe dla bogacenia się. W USA przybyło 500 000 milionerów

Opublikowano

dnia

Autor:

Z nowego badania wynika, że ​​w zeszłym roku Stany Zjednoczone znacznie wyprzedziły resztę świata w liczbie nowych milionerów. Przybyło ich w USA aż 500 000, a fortuny znajdujące się na samym szczycie drabiny bogactwa rosną najszybciej.

Według raportu francuskiej firmy consultigowej Capgemini, populacja milionerów w Ameryce wzrosła w 2023 r. o 7,3%, do 7,43 mln osób, ich łączny majątek wzrósł do 26,1 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z 2022 r.

Capgemini definiuje milionerów jako osoby posiadające aktywa, w które można inwestować, o wartości co najmniej 1 miliona dolarów, nie uwzględniając głównego miejsca zamieszkania, przedmiotów kolekcjonerskich ani dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku.

Chociaż stopy procentowe pozostają wyższe, odbicie akcji na koniec 2023 r. w połączeniu z bilionami dolarów wydatków rządowych w dalszym ciągu napędza machinę bogactwa USA.

Fortuny znajdujące się na samym szczycie drabiny bogactwa rosną najszybciej. Liczba Amerykanów z majątkiem wartym co najmniej 30 milionów dolarów wzrosła w 2023 roku o 7,5% do 90 700 osób, a ich łączny majątek wzrósł do 7,4 biliona dolarów.

W skali globalnej osoby o bardzo dużym majątku netto stanowią 1% populacji milionerów, ale obecnie posiadają 34% jej całkowitego majątku, co pokazuje rosnącą koncentrację bogactwa, nawet wśród bogatych.

Pytanie brzmi, czy boom majątkowy ostatniej dekady, napędzany początkowo niskimi stopami procentowymi, a ostatnio pomocą związaną z pandemią Covid-19 i rozwojem sztucznej inteligencji, może być kontynuowany.

Globalne konflikty, amerykańskie wybory prezydenckie, stopy procentowe i potencjalne spowolnienie gospodarcze mogą spowolnić tempo tworzenia bogactwa, uważa Elias Ghanem, globalny szef Instytutu Badawczego Usług Finansowych Capgemini.

„Ostatnie 10 lat było wyjątkowe” – twierdzi Ghanem, wskazując, że z powodu inflacji, potencjalnej recesji, problemów geopolitycznych i wyborów, środowisko ekonomiczno-biznesowe jest zupełnie inne.

Na całym świecie obraz bogactwa wygląda na bardziej zróżnicowany niż w USA. Według raportu, liczba milionerów na całym świecie wzrosła w zeszłym roku o 5,1%, do 22,8 miliona osób. Ich łączny majątek wzrósł do rekordowej kwoty 86,8 biliona dolarów.

Obok Ameryki Północnej największy wzrost liczby milionerów odnotował region Azji i Pacyfiku – 4,8%, następnie Europa – 4%, Ameryka Łacińska – 2,7%, Bliski Wschód – 2,1% i Afryka – spadek o 0,1%.

Chociaż Azja przewyższyła populację i wzrost liczby milionerów w Ameryce Północnej w latach poprzedzających pandemię Covid-19, Stany Zjednoczone ponownie dominują.

Z raportu wynika, że ​​jeśli chodzi o inwestycje, bogaci przenoszą swoje pieniądze z bezpiecznych aktywów zapewniających ochronę majątku do aktywów o bardziej agresywnym wzroście. Ich stan posiadania środków pieniężnych i ich ekwiwalentów spadł z wysokiego poziomu 34% portfeli na początku 2023 r. do 25% w styczniu, co oznacza, że ​​zaczynają wykorzystywać swoje środki pieniężne.

Ich udziały w portfelach o stałym dochodzie wzrosły z 15% do 20%, a inwestycje w nieruchomości z 15% do 19%.

Poziom posiadanych przez nich akcji w dalszym ciągu spada, osiągając 21%, najniższy poziom od ponad 20 lat. Podczas gdy główne średnie giełdowe radziły sobie w tym roku dobrze (S&P 500 wzrost o 12%, Nasdaq Composite wzrost o 14%), bogaci inwestorzy unikają rynku napędzanego w dużej mierze przez garstkę gigantycznych spółek technologicznych.

W tym roku największy napływ wpływów ze strony zamożnych inwestorów najprawdopodobniej uzyskają alternatywy, zwłaszcza private equity i prywatne kredyty. Z badania wynika, że ​​dwie trzecie milionerów planuje w 2024 r. zwiększyć inwestycje w private equity.

W miarę jak wzrasta bogactwo i populacja bogatych, walka o zarządzanie ich majątkiem także staje się coraz bardziej zacięta – ultrabogaci będą najszybciej rosnącą bazą klientów, a także najbardziej dochodową. Są też najtrudniejsi do przyciągnięcia i utrzymania. Ponad trzy czwarte milionerów planuje zmienić główną firmę zarządzającą majątkiem w 2024 r.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/Velishchuk/ stockbusters/Darren415/ Darren415/RossHelen/
Czytaj dalej

News USA

Biznesmen Mark Cuban dzieli się ze swoimi pracownikami. 300 z nich już zostało milionerami

Opublikowano

dnia

Autor:

Mark Cuban, znany przedsiębiorca i inwestor, ponownie zwrócił na siebie uwagę swoją praktyką dzielenia się zyskami z pracownikami po sprzedaży firmy. W niedawnym poście na portalu X ujawnił, że 300 z 330 pracowników Broadcast.com zostało milionerami, gdy w 1999 r. usługa strumieniowego przesyłania dźwięku została sprzedana firmie Yahoo za 5,7 miliarda dolarów.

Mark Cuban stwierdził, że w przypadku każdej sprzedawanej przez niego firmie, wypłacał premie każdemu pracownikowi, który pracował w niej dłużej niż rok.

Po raz pierwszy Mark Cuban wynagrodził w ten sposób pracowników MicroSolutions, firmy zajmującej się oprogramowaniem, którą w 1990 roku sprzedał firmie CompuServe za 6 milionów dolarów. Demonstrując swoje zaangażowanie w dobro pracowników, rozdzielił 20% tej ceny wśród swoich 80 pracowników, co przyniosło około 15 000 dolarów na każdego z nich, zakładając że podział był równy.

Cuban postąpił podobnie sprzedając swoje większościowe udziały w HDNet, obecnie znanej jako AXS TV, w 2019 r. i Dallas Mavericks w NBA w zeszłym roku. Jak napisał w swoim poście. „I tylko w HDNet doszło do zwolnień zaraz po sprzedaży”.

Współzałożenie i sprzedaż MicroSolutions oznaczało jego pierwszy duży sukces w przedsiębiorczości i triumf nad niepowodzeniami: prawie zbankrutował, gdy jego sekretarka ukradła firmie około 82 000 dolarów. Biznes się odbił, a 5 lat później Mark Cuban sprzedał MicroSolutions, co uczyniło go milionerem.

W 1995 roku Cuban zainwestował i przejął kontrolę operacyjną nad AudioNet, platformą do przesyłania strumieniowego, która ostatecznie przekształciła się w Broadcast.com. Pomysł na biznes spotkał się ze sceptycyzmem w czasach, gdy Internet dopiero raczkował.

„Nikt tego nie robił. Nikt” – powiedział Cuban. „Ludzie myśleli, że jestem idiotą”.

Po sprzedaży Broadcast.com Cuban otrzymał dużą część akcji Yahoo, które wówczas uważano za bardzo cenne. Ale zamiast się tego trzymać, szybko je spieniężył. Był zadowolony z zarobionych na nich pieniędzy i podejrzewał, że ceny akcji są zawyżone. Kilka miesięcy później pękła bańka internetowa i cena akcji Yahoo spadła.

W zeszłym roku Mark Cuban sprzedał większościowe udziały w Mavericks rodzinom Adelson i Dumont, które prowadzą Las Vegas Sands Corporation, w ramach transakcji wyceniającej franczyzę na około 3,5 miliarda dolarów. Zachował 27% udziałów i kontrolę nad operacjami związanymi z koszykówką.

Transakcja zakończyła wieloletni status biznesmena jako większościowego właściciela NBA. W 2000 roku jako nowo upieczony miliarder kupił swoje początkowe udziały w zespole za 285 milionów dolarów – bez negocjacji i prób obniżenia ceny choćby o grosz.

W kwietniu Mark Cuban ujawnił na platformie mediów społecznościowych X, że w ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego za 2023 r., planuje przelać 288 mln dolarów na rzecz Urzędu Skarbowego.

Nie jest jasne, czy przekazując tą sumę miał pokryć wszystkie podatki za 2023 rok, czy też jest to płatność kwartalna. Przy najwyższej stawce podatku wynoszącej 37%, do zadłużenia wobec IRS w wysokości 288 milionów dolarów potrzeba byłoby około 775 milionów dolarów dochodu.

Według „Forbesa” majątek Marka Cubana wynosi obecnie 5,4 miliarda dolarów. 

 

Źródło: nbc, scrippsnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu