Połącz się z nami

News USA

Komu Biden daje pieniądze? Biały Dom rozpoczął „tydzień infrastruktury”

Opublikowano

dnia

W poniedziałek administracja Bidena ogłosiła podsumowanie inwestycji infrastrukturalnych. Wyniosły one 537 miliardów dolarów od czasu uchwalenia przełomowych ustaw o finansowaniu przez rząd, takich jak dwupartyjna ustawa o infrastrukturze, ustawa CHIPS i ustawa o ograniczaniu inflacji.

Opublikowane w poniedziałek nowe dane Białego Domu dotyczące poszczególnych stanów dają całościowy obraz tego, jak Prezydent Joe Biden dotychczas rozdzielał te fundusze w całym kraju.

10 największych inwestycji było rozproszonych geograficznie i na ogół trafiło do stanów o największych gospodarkach mierzonych produktem krajowym brutto. Kilka największych dotacji przyznano także stanom na polu bitwy, które będą miały kluczowe znaczenie dla wyborów prezydenckich w 2024 r.

Te stany otrzymały jak dotąd najwięcej dolarów na infrastrukturę:

  • Kalifornia: 45,1 miliarda dolarów
  • Teksas: 33,2 miliarda dolarów
  • Nowy Jork: 24,1 miliarda dolarów
  • Floryda: 17 miliardów dolarów
  • Pensylwania: 16,7 miliarda dolarów
  • Illinois: 16,6 miliarda dolarów
  • Arizona: 15,4 miliarda dolarów
  • Maryland: 12,9 miliarda dolarów
  • Ohio: 12,8 miliarda dolarów
  • Michigan: 12,4 miliarda dolarów

Pensylwania, Arizona i Michigan należą do siedmiu kluczowych stanów, które zdaniem ekspertów mogą zadecydować o tym, kto wygra w listopadzie drugą kadencję. Georgia, kolejny z siedmiu kluczowych fioletowych stanów, otrzymała 12. co do wielkości inwestycję publiczną o wartości 10,8 miliarda dolarów.

Joe Biden wygrał te cztery stany w 2020 r. bardzo niewielką przewagą, mimo, że Donald Trump zwyciężył w nich w 2016 r.

Floryda jest również na liście życzeń kampanii Bidena. Pomimo przewagi Trumpa w sondażach w tym stanie, kampania prezydenta stara się wykorzystać stanowe ograniczenia dostępu do aborcji, aby zyskać poparcie.

Proces selekcji inwestycji publicznych obejmował weryfikację propozycji projektów, identyfikację odpowiednich obszarów dla nowych inwestycji i nawiązanie partnerstw z sektorem prywatnym. W te wysiłki angażują się takie agencje, jak Departament Handlu, Departament Skarbu i Federalna Komisja Łączności, które posiadają systemy i standardy przydzielania pieniędzy.

Mniej więcej połowa funduszy jest rozdzielana „za pomocą formuł”, jak poinformował w piątek wyższy rangą urzędnik administracji, niektóre opierają się na kryteriach takich jak populacja, inne na na potrzebach.

Pozostałe pieniądze są rozdzielane w formie dotacji uznaniowych, o które konkurują stany, oraz dotacji przyznawanych przez agencje na podstawie takich czynników, jak bezpieczeństwo, wpływ gospodarczy, sprawiedliwość i odporność na zmiany klimatyczne.

Nowe dane dotyczące inwestycji pojawiają się, gdy Biały Dom rozpoczyna „tydzień infrastruktury”, podczas którego członkowie gabinetu, tacy jak Sekretarz Skarbu, Janet Yellen, i Sekretarz Spraw Wewnętrznych Deb Haaland, podróżują po całym kraju, aby podkreślić zwycięstwa Joe Bidena w zakresie infrastruktury.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube, The White House

News USA

Burger King staje do wyścigu z McDonald’s. Tu także zjesz za 5 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Sieć fast foodów Burger King zaprezentuje nowy, wartościowy posiłek w czasie gdy konkurencyjne sieci wprowadzają własne tanie oferty. Będzie to „Your Way Meal” za 5 dolarów, jak ogłoszono 23 maja.

Posiłek będzie składał się z trzech kanapek do wyboru, nuggetsów z kurczaka, frytek i napoju – zapowiedzieli przedstawiciele Burger King. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ta promocja się rozpocznie, ale ma pozostać w menu przez kilka miesięcy.

Obecnie Burger King promuje „Posiłek urodzinowy” za 6 dolarów z okazji 70-tej rocznicy swojego istnienia. Składa się on z Whoppera Jr., małych frytek, małego napoju i kawałka „ciasta urodzinowego”

Ogłoszenie nowej oferty posiłków za 5 dolarów następuje w momencie, gdy konkurencyjna sieć fast foodów, McDonald’s, przygotowuje się do ograniczonej czasowo oferty własnej posiłków w tej cenie. Zestaw McDonald’s za 5 dolarów będzie się składał z kanapki McDouble lub McChicken, czterech kawałków McNuggets, średnich frytek i napoju, jak informowaliśmy 14 maja.

Promocja McDonald’s będzie trwała przez cztery tygodnie w uczestniczących restauracjach, począwszy od końca czerwca. Wiele lokali podaje, że Burger King ogłosił sewoją ofertę „Your Way Meal”, aby lepiej konkurować z nową ofertą McDonald’s.

Wendy’s, kolejna sieć fast foodów, również oferuje ograniczony czasowo zestaw dań, aczkolwiek tylko w godzinach śniadaniowych. Wendy’s oferowała wcześniej posiłek „Four for $4″”, który był podobny do zapowiadanych zestawów za 5 dolarów w McDonald’s i Burger Kingu.

Na początku roku przedstawiciele Wendy’s oświadczyli, że rozważają „podwyższenie cen” swoich pozycji w menu – pobieranie wyższych opłat w okresach większego ruchu. Okazało się to niezwykle niepopularne w mediach społecznościowych i sieć szybko się wycofała, twierdząc, że nie ma planów wprowadzenia tych zmian.

Od 2019 r. ceny fast foodów dramatycznie wzrosły. Od tego czasu ceny w restauracjach ogółem wzrosły o 22%.

Wynika to z połączenia kilku czynników, w tym zwiększonych wynagrodzeń i rosnących kosztów składników.

Niedawne badanie przeprowadzone przez LendingTree wykazało, że 78% konsumentów uważa obecnie fast food za zakup „luksusowy” ze względu na to jak drogie stały się posiłki.

Połowa ankietowanych stwierdziła, że postrzega fast food jako luksus ze względu na problemy finansowe. Jest to szczególnie prawdziwe wśród Amerykanów, którzy zarabiają mniej niż 30 000 dolarów rocznie (71%), rodziców z małymi dziećmi (58%) i pokolenia Z (58%).

Amerykanie uwielbiają fast foody, ale większość twierdzi, że wstrzymują się z ich spożyciem ze względu na wysokie ceny. Wyniki pokazują, że 3 na 4 Amerykanów zazwyczaj je fast foody raz w tygodniu, ale 62% respondentów stwierdziło, że je rzadziej ze względu na koszty.

63% ankietowanych zgodziło się, że fast foody powinny być tańsze niż jedzenie w domu, ale 75% twierdzi, że tak nie jest. Prawie połowa Amerykanów (46%) twierdzi, że posiłek w restauracji typu fast food kosztuje mniej więcej tyle samo, co posiłek w lokalnej restauracji, a 22% stwierdziło, że fast food jest w rzeczywistości droższy.

W ostatnich latach podwyżki cen fast foodów przewyższały inflację. Dane Banku Rezerw Federalnych w St. Louis pokazują, że koszt posiłków typu fast food wzrósł o 41% w porównaniu z 2017 r., podczas gdy wskaźnik cen wzrósł o 35,9%.

W ankiecie LendingTree, zapytani o sposób na łatwy i niedrogi posiłek, 56% respondentów wskazało, że przygotowuje jedzenie w domu. I to jest dokładnie to, co robi więcej osób.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Uliana Oliinyk/ hapabapa/ Salvador-Aznar/
Czytaj dalej

News USA

Pasażerowie lotów ustanowili w weekend nowy rekord podróży przed Memorial Day

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Bezpieczeństwa Transportu TSA podała, że w piątek skontrolowała prawie 3 miliony pasażerów – co stanowi najwyższy w historii wynik uzyskany w ciągu jednego dnia. Natomiast Federalna Administracja Lotnicza FAA przewiduje, że tegoroczny weekend z okazji Dnia Pamięci będzie najbardziej ruchliwy na lotniskach od 14 lat. Pasażerów nie odstraszyła trudna pogoda.

American Automobile Association AAA także przewiduje, że w tym roku padnie rekord. Szacuje, że w długi weekend samochodem będzie podróżować ponad 38 milionów osób. To najwyższy wynik w historii, odkąd firma zaczęła śledzić te dane w 2000 roku.

Miastami o największym popycie na wynajem samochodów są Orlando, Denver, Atlanta, Boston i Las Vegas.

Z drugiej strony śmiertelne burze, które miały miejsce w weekend w kilku stanach, utrudniały podróżowanie w niektórych obszarach. Części Teksasu, Oklahomy i Arkansas zostały dotknięte trudnymi warunkami pogodowymi, w tym tornadami, powalającymi drzewa, i zamieniającymi domy i budynki w stosy gruzu. Zginęło co najmniej 20 osób.

Z powodu burz niektóre loty były opóźnione lub odwołane, a na drogach dotkniętych burzami wystąpiły blokady. Według stanu na godzinę 8:30AM w poniedziałek odnotowano ponad 1000 opóźnień i prawie 130 odwołań lotów na terenie, do lub z USA, w weekend Memorial Day.

Oczekuje się, że tego lata amerykańskie linie lotnicze obsłużą ponad 270 milionów pasażerów, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. O tych przewidywaniach pisaliśmy 20 maja.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Kirk Fisher/
Czytaj dalej

News USA

Aktor „General Hospital” został zastrzelony przez złodziei katalizatorów spalin

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, około 3 nad ranem, na obrzeżach centrum Los Angeles, śmiertelnie postrzelony został były aktor „General Hospital”, Johnny Wactor. Sprawcą był jeden z trzech podejrzanych próbujących ukraść katalizator w jego samochodzie.

Matka Johnny’ego Wactora, Scarlett, powiedziała, że on i jego współpracownik zostali poproszeni o pozostanie do późna w barze, gdzie aktor pracował jako barman, i wracali do swoich samochodów, gdy doszło do konfrontacji.

Aktor został postrzelony w klatkę piersiową. Sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia.

37-letni Wactor został przewieziony do szpitala, gdzie w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Według TMZ, Johnny Wactor pojawił się w serialach „Westworld”, „The OA”, „NCIS”, „Stacja 19”, „Zabójcze umysły” i „Hollywood Girl”. Najbardziej znany jest z roli Brando Corbina w odcinkach serii „General Hospital” kręconych w latach 2020–2022.

Policja nie przekazała na razie żadnych informacji o podejrzanych.

Katalizatory są popularne wśród złodziei, ponieważ łatwo je ukraść i zawierają metale szlachetne, w tym platynę. Według Associated Press 37% zgłoszeń kradzieży katalizatorów w całym kraju przypada na Kalifornię, a każdego miesiąca zgłaszanych jest około 1600 takich kradzieży.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu