Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Program stypendialny im. Benjamina Gilmana umożliwia studiowanie w Polsce

Opublikowano

dnia

Program stypendialny im. Benjamina Gilmana skierowany jest do obywateli amerykańskich, ale umożliwia studiowanie także w Polsce. Najbliższy deadline jeśli chodzi o zapisy to październik tego roku.

Aby ubiegać się o stypendium Programu Gilman aplikanci muszą:

 • posiadać obywatelstwo amerykańskie,
 • być studentem studiów typu undergraduate w USA na akredytowanej uczelni wyższej w programie dwuletnim (np. community college) lub czteroletnim (np. klasyczny college/uniwersytet)
 • być beneficjentami federalnej pomocy finansowej,
 • otrzymać miejsce w programie/stażu za granicą, za które otrzymuje się punkty akademickie.

Stypendyści Programu Gilman są wybierani w drodze konkursu na podstawie dostarczonych esejów, wykazu ocen i zaświadczenia o przyjęciu na program studiów/stażu. W rekrutacji ocenia się, m.in., wpływ wybranego programu na perspektywy akademickie i karierę aplikanta, a także sposób, w jaki pobyt za granicą przyczyni się do promowania amerykańskich wartości w państwie goszczącym.

Po powrocie z Programu Gilman stypendyści muszą przeprowadzić projekt, który wykorzysta doświadczenie nabyte za granicą i będzie promował Program Gilman na kampusie macierzystym danego stypendysty.

Są dwa terminy naboru na Program Gilman: w marcu i październiku danego roku.

W tegorocznej sesji wiosennej do Programu Gilman zostało zakwalifikowanych 2100 amerykańskich studentów z wszystkich 50 stanów – uczestnicy Programu wyjadą do ponad 90 krajów, będą reprezentować ponad 500 amerykańskich college’y i uniwersytetów.

Stypendium (maksymalnie 5 000 USD, wypłacane jednokrotnie) musi zostać wydane na pokrycie kosztów studiów/stażu za granicą. Koszty te obejmują czesne, koszty utrzymania, podróży i ubezpieczenia.

Członkom rodziny (dzieci lub małżonek/a) aktywnych członków personelu wojskowego dedykowane jest stypendium Gilman-McCain (5 000 USD). Dostępny jest także dodatek Critical Need Language Award (3 000 USD) dla stypendystów studiujących jeden z języków zaliczanych do tej grupy (np. rosyjski, portugalski; brak jęz. polskiego).

Dodatkowe finasowanie (1 000 USD) jest dostępne dla stypendystów Gilman którzy prowadzą badania w dziedzinie STEM.

Korzyści dla stypendystów wynikające z Programu Gilman:

Po zakończeniu programu, stypendyści uzyskują specjalny status („noncompetitive eligibility”) w procesie zatrudnienia w rządzie federalnym. Oznacza to, że w ciągu roku od zakończenia stypendium, mogą być oni zatrudnieni poza formalnymi ramami konkursów na stanowiska w rządzie federalnym, a także umożliwione jest im startowanie w konkursach na stanowiska dostępne tylko dla pracowników federalnych. Jest to znaczne ułatwienie w staraniu się o pracę w rządzie federalnym, chociaż nie oznacza gwarancji oferty pracy.

 

ródło: Polish Consulate
Foto: YouTube, Benjamin A. Gilman International Scholarship Program, istock/Prostock-Studio/

Polonia Amerykańska

Znakomita aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft wraca na scenę Chicago jako Marlena Dietrich

Opublikowano

dnia

Autor:

Znakomita rzeszowska aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft wraca na scenę Art Gallery Kafe w Wood Dale. Już jutro wcieli się w rolę Marleny Dietrich w recitalu pod tym samym tytułem. Drugi występ zaplanowany jest na 23 czerwca.

Marlena Dietrich była wielką gwiazdą kina i estrady i fascynującą kobietą, która stała się ikoną mody i królową glamour oraz jedną z największych legend Hollywood. Wystarczyło jedno jej spojrzenie, by rozkochać w sobie każdego. Kochali się w niej Ernest Hemingway, Erich Maria Remargue, Frank Sinatra, Cary Grant, Jean Gabin.

Podczas recitalu w Art Gallery Kafe publiczność usłyszy jej piosenki w wykonaniu Marioli Łabno-Flaumenhaft. Od tych największych przebojów, jak: „Boska Lola”, czy „Błękitny Anioł”, który uczynił z niej z dnia na dzień gwiazdę, po „Lili Marlen”, „Moon River „Świat w kolorach” z repertuaru Edith Piaf czy „Nie opuszczaj mnie” z repertuaru Jacque’a Brela.

Będą też piosenki, które wykonywała w Polsce podczas tournée w 1964 oraz 1966 roku miedzy innymi „Muter hast du mir vergeben” do melodii Czesława Niemena „Czy mnie jeszcze pamiętasz”.

Bilety w cenie 25 dolarów na kameralne występy Marioli Łabno-Flaumenhaft jako Marleny Dietrich w Art Gallery Kafe można rezerwować pod nr tel. 630 523 3536. 

Mariola Łabno-Flaumenhaft pochodzi z Tarnowa, ukończyła studia aktorskie we Wrocławiu i od 1994 r. związana jest z rzeszowską sceną teatralną – Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, w którym wcieliła się w wiele znakomitych ról. Od 11 lat prowadzi także swoją grupę: Teatr Bo Tak, którego jest dyrektorką.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

You Can Be My Angel zaprasza na Świętojańskie Wianki w Dzień Ojca 16 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Świętojańskie Wianki, wydarzenie organizowane co roku przez fundację You Can Be My Angel, to nasze polskie świętowanie, ale zawsze z ważnym celem – zbiórką dla chorego dziecka. W tym roku odbędzie się w nowym miejscu w Lake Villa, oferującym jeszcze więcej atrakcji, a rodzinny festyn można połączyć z uczczeniem Dnia Ojca.

Fundacja You Can Be My Angel, prowadzona przez Katarzynę Romanowską zaprasza do wspólnej zabawy małe i duże nimfy, rusałki, wodniki i inne magiczne stwory wraz z całą świtą w niedzielę, 16 czerwca w Lake Villa.

W programie:

 • Plaża z możliwością pływania
 • Balony do nieba
 • Ognisko, śpiew, tańce
 • Przejażdżki konne
 • Szukanie kwiatu paproci
 • DJ Kamil Bartoszcze
 • Piłkarskie szaleństwo z Klubem Wisłoka-Chicago; specjalną strefę gier i zabaw piłkarskich przygotują przedstawiciele Wisloka Chicago Soccer Academy
 • Loteria i aukcje
 • Malowanie buziaków
 • Wicie i puszczanie wianków
 • Zespół Polonia
 • Przaśne jadło i zimne piwo
 • Bańkolandia
 • Zamki do skakania i ciuchcia
 • Vendorzy
 • Konkursy dla dzieci z Wyspą Dzieci
 • Wiele innych niespodzianek

Wstęp kosztuje 25 dolarów, dzieci do lat 12 wchodzą bezpłatnie. Miejsce imprezy to Fourth Lake Resort Bar & Grill, przy 36670 N Corona Dr, Lake Villa, IL 60046. Kontakt telefoniczny do organizatorów: 773 225 9749.

Dochód z Charytatywnej Nocy Świętojańskiej wesprze obecnego podopiecznego fundacji You Can Be My Angel – Tymusia Zacharskiego z Łodzi.

W2021 roku, 4-letni teraz Tymoteusz zachorował na chorobę nowotworową – guza rdzenia kręgowego i bardzo szybko ze zdrowego, aktywnego chłopca stał się dzieckiem niepełnosprawnym. Chłopiec był poddawany terapii w Columbus, w Ohio.

Niestety guz zaczął odrastać i chłopca czeka teraz poważna i bardzo kosztowna operacja, którą przeprowadzą lekarze z Bostonu.

Konieczne są także wizyty kontrolne u neurochirurgów, onkologów, okulistów, urologów, ortopedów oraz codzienna rehabilitacja z powodu niedowładów i powikłań po dotychczasowych operacjach. Kluczowe są również rezonanse wykonywane w USA co 3 miesiące, kontrolujące stan rdzenia kręgowego.

Zbiórka na pomoc Tymkowi znajduje się tutaj.

Kontakt z Katarzyną Romanowską i Fundacją You Can Be My Angel najłatwiej uzyskać wchodząc na profil organizacji na FB. Można także dzwonić pod nr : 773-225-9749.

Fundacja organizuje 4 duże imprezy w ciągu roku, ale też bardzo chętnie wyśle swoich wolontariuszy z puszkami na każdy piknik, przyjęcie czy chociażby wesele, jeśli tylko zostanie zaproszona.

 

Źródło: You Can Be My Angel
Foto: FB, You Can Be My Angel
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Wieczór poetycki w Art Gallery Kafe przedstawi „Oblicza miłości” w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Klub Literacki Forum Poezji Chicago Art zaprasza na wieczór poetycki „Oblicza miłości” według książki „Antologia poetów polskich 2017”.

Wiersze recytować będą aktorzy: Agnieszka Lubowicka, Anna Dolecki, Grzegorz Chiliński. Muzyka: Marcin Kowalik. Przewidziany jest także otwarty mikrofon dla poetów i miłośników poezji.

Wieczór odbędzie się niedzielę, 16 czerwca, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp wolny.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe, istock/izzzy71/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu