Połącz się z nami

Kościół

Wspólnota księży Norbertanów z Kalifornii otwarła nowy klasztor i instytut edukacyjny w Springfield

Opublikowano

dnia

Ojciec Augustine Puchner, przeor wspólnoty, powiedział, że nowy klasztor i instytut stanowią urzeczywistnienie prawie 20-letniej wizji rozwoju wspólnoty Norbertanów. Ojciec Puchner mieszka w nowym klasztorze w Springfield wraz z sześcioma innymi księżmi Norbertanami z opactwa św. Michała w powiecie Orange w Kalifornii. O prężnie rozwijającej się wspólnocie, która będzie działać w Illinois mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Zlokalizowany w kompleksie budynków po północno-wschodniej stronie Springfield, liczącego sobie już prawie sto lat, nowy klasztor jest technicznie nadal „zależny” od głównego opactwa w Kalifornii, ale celem jest rozwój klasztoru i uzyskanie niezależności w nadchodzących latach.

Oficjalne otwarcie nowego klasztoru miało miejsce 1 lipca. Norbertanie planują odprawiać codziennie Msze św. i spowiadać trzy razy w tygodniu w nowym miejscu, zlokalizowanym przy Laverna Rd. 4867, a także organizować imprezy diecezjalne i rekolekcje dla grup i osób indywidualnych.

Budynki i tereny Corpus Christi Priory są dawnym miejscem Centrum Chiara, prowadzonego przez Siostry Szpitalne św. Franciszka, które nadal będą mieszkać w klasztorze na terenie posiadłości. Ojcowie Norbertani będą służyć jako kapelani dla sióstr – zapowiedział Puchner.

Zakon Norbertanów został założony w 1121 r. we Francji przez św. Norberta.

„Motto, które sam św. Norbert wybrał 900 lat temu, brzmiało: „Gotowi do każdego dobrego dzieła ”. Oczywiście pochodzi od św. Pawła, ale to jest motto” – wyjaśnia Ojciec Puchner.

Wspólnota w opactwie św. Michała datuje się na rok 1950, kiedy to siedmiu księży uciekło z komunistycznych Węgier. W 1957 r. kardynał James McIntyre z Los Angeles zaprosił ich do Kalifornii, a wspólnota rozpoczęła działalność w 1961 r. Ich życie jest tam zorganizowane wokół Mszy św. i Liturgii Godzin.

Księża Norbertani pracują w parafiach, nauczają w szkołach, służą jako kapelani w kolegiach i wspólnotach zakonnych. Pełnią także posługę i nauczają religii w więzieniach, placówkach młodzieżowych, szpitalach i domach opieki, a także organizują rekolekcje, studia biblijne i obozy letnie prowadzone przez seminarzystów.

W 2021 roku opactwo św. Michała zakończyło budowę nowej siedziby we wschodnim powiecie Orange, po kampanii zbierania funduszy o wartości 120 milionów dolarów, ponieważ stały wzrost od mniej więcej połowy lat 80-tych i potrzebował nowej przestrzeni.

Biskupi z całego kraju zapraszali Norbertanów do zakładania nowych przeoratów w swoich diecezjach. Miejscowy biskup Orange, Kevin Vann, pochodzi z diecezji Springfield, a jego spostrzeżenia na temat diecezji pomogły przechylić szalę na korzyść umieszczenia nowego klasztoru właśnie tutaj.

Otwarcie klasztoru to kolejny ważny aspekt nowej inicjatywy edukacyjnej prowadzonej przez Norbertanów, która rozpocznie się 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Nowa inicjatywa, The Evermode Institute, stara się służyć katolickim nauczycielom, administratorom i formatorom, oferując kompletny program nauczania podstaw wiary katolickiej.

Nazwa pochodzi od XII-wiecznego św. Evermode’a, bliskiego współpracownika św. Norberta. Evermode jest znany ze swoich „wielkich i skutecznych dzieł ewangelizacji i formacji w wierze katolickiej” wg diecezji Springfield.

Rzecznictwo biskupa Thomasa Paprockiego odegrało kluczową rolę w doprowadzeniu założenia nowego klasztoru do skutku, podkreślił Ojciec Puchner.

 

Źródło: cna
Foto: Diecezja Springfield

Kościół

Pan Jezus wyruszył w drogę przez całe Stany Zjednoczone

Opublikowano

dnia

Autor:

W ubiegły weekend rozpoczęły się cztery etapy Narodowej Pielgrzymki Eucharystycznej, bezprecedensowy wysiłek mający na celu przemierzenie z Eucharystią tysiące mil po całych Stanach Zjednoczonych. Jej celem jest publiczne świadectwo nauczania Kościoła, że ​​Eucharystia jest prawdziwym Ciałem Jezusa Chrystusa, o czym mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Katolicy na czterech krańcach kraju – San Francisco, w południowego Teksasu, północnej Minnesoty i Connecticut – wzięli udział w uroczystościach, aby towarzyszyć Eucharystii, a także dwudziestu młodym pielgrzymom w ich dwumiesięcznej podróży, której kulminacją będzie Narodowy Kongres Eucharystyczny w Indianapolis 17–21 lipca.

Od północy — Szlak Maryjny

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego msza św. na świeżym powietrzu w Itasca State Park w północnej Minnesocie zgromadziła około 2000 osób, celebrujących swoją miłość do Eucharystii.

Biskup Andrew Cozzens pobłogosławił pielgrzymów Szlaku Maryjnego u górnego biegu rzeki Mississippi, gdy rozpoczynali oni tysiące mil podróży do Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Indianapolis.

Od zachodu — szlak Junipero Serra

Najdłuższa i prawdopodobnie najtrudniejsza z czterech tras, Junipero Serra Route, rozpoczęła się w San Francisco. Po Mszy św. Zesłania Ducha Świętego celebrowanej przez arcybiskupa Salvatore Cordileone w katedrze Najświętszej Marii Panny Wniebowzięcia wierni przeszli z procesją niosąc Eucharystię przez słynny most Golden Gate Bridge o długości 1,7 mili.

Od południa – Trasa Juana Diego

W diecezji Brownsville w Teksasie biskup Daniel Flores odprawił Mszę św. w Katedrze Niepokalanego Poczęcia, zanim pielgrzymi wyruszyli w podróż w 90-stopniowym upale.

Trasa Juana Diego przyciągnęła wielu uczestników i obejmowała już liczne przystanki na adorację eucharystyczną w Brownsville, a kolejnym ważnym przystankiem było Corpus Christi, miasto nazwane na cześć Ciała Chrystusa.

Od wschodu — Szlak Setona

Wierni rozpoczęli w New Haven w stanie Connecticut Mszą św. w wigilię Zesłania Ducha Świętego odprawianą przez arcybiskupa Christophera Coyne’a w kościele St. Mary’s, miejscu spoczynku błogosławionego Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

W niedzielny poranek procesja zakończyła się rejsem łodzią przez cieśninę Long Island, podczas którego kapelan ks. Roger Landry niósłł Eucharystię w monstrancji.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, National Eucharistic Congress
Czytaj dalej

News Chicago

Papież przyjął pracowników Uniwersytetu Loyola z Chicago na audiencji w Rzymie

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Rzymie delegację pracowników jezuickiego Uniwersytetu Loyola w Chicago. O tym ważnym spotkaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

„Zachęcam do kontynuowania waszej tradycji prowadzącej do poszukiwania prawdy poprzez poważne studium, uważne słuchanie oraz odważne działanie” – mówił Papież Franciszek do pracowników Uniwersytetu Loyola w Chicago.

Ojciec Święty wskazał zwłaszcza na potrzebę budowania obecnie horyzontu nadziei.

„Zachęcam was do kultywowania ciekawości intelektualnej (…), ducha współpracy i wrażliwości na wyzwania epoki, w której żyjemy, kontynuując dziedzictwo św. Ignacego. Potrzeba mężczyzn i kobiet gotowych do oddania swoich umiejętności na służbę innym, aby pracować na rzecz przyszłości, w której każda osoba będzie mogła rozwijać swoje zdolności i żyć z godnością oraz szacunkiem, a świat będzie mógł odnaleźć pokój” – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślał potrzebę zaangażowania pracowników uniwersytetu w prowadzenie dialogu między różnymi religiami i kulturami.

 

Źródło: Vatican News
Foto: VATICAN MEDIA Divisione Foto
Czytaj dalej

Kościół

Papież w Zesłanie Ducha Świętego: potrzebujemy nadziei i perspektywy pokoju

Opublikowano

dnia

Autor:

Bardzo potrzebujemy nadziei i wzniesienia oczu ku perspektywie pokoju, braterstwa, sprawiedliwości i solidarności. Franciszek mówił o tym na Mszy z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W papieskiej liturgii w Bazylice św. Piotra wzięli udział pielgrzymi z wielu krajów świata.

Papież podkreślił, że bez mocy Ducha Świętego nigdy nie bylibyśmy w stanie pokonać zła. Mówiąc o Jego działaniu wskazał, że „ta sama silna i spracowana ręka, która najpierw spulchniła grudy namiętności, następnie łagodnie, po zasadzeniu sadzonek cnoty, «podlewa» je, «pielęgnuje» i chroni je z miłością, aby mogły rosnąć i stawać się silniejsze, a my, po znużeniu walką ze złem, mogliśmy zakosztować słodyczy miłosierdzia i komunii z Bogiem oraz z naszymi braćmi”.

Franciszek przypomniał, że to właśnie w dniu Pięćdziesiątnicy zostały przemienione serca uczniów i zaszczepiona w nich odwaga, który pobudza do przekazywania innym swego doświadczenia Jezusa. Jest to również ważne dla nas, którzy otrzymaliśmy Ducha Świętego w sakramentach chrztu i bierzmowania.

„Z «wieczernika» tej bazyliki, podobnie jak Apostołowie, jesteśmy posłani, aby głosić Ewangelię wszystkim, wychodząc coraz dalej, nie tylko w sensie geograficznym, ale przekraczając bariery etniczne i religijne, z misją prawdziwie powszechną” – wskazał Papież. Dodał, że głoszenie z mocą, nie oznacza z arogancją i narzucaniem się, ani z wyrachowaniem i przebiegłością, lecz z energią wypływającą z wierności prawdzie, której Duch uczy nasze serca i sprawia, że w nas wzrasta.

„Zatem nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery, o życiu tym, którzy wybierają śmierć, o szacunku dla tych, którzy lubią poniżać, obrażać i odrzucać, o wierności tym, którzy odrzucają wszelkie więzi, myląc wolność z powierzchownym, nieprzejrzystym i pustym indywidualizmem” – mówił Papież zachęcając do budowania lepszej przyszłości, bogatej w nadzieję.

„My wszyscy, bracia i siostry, bardzo potrzebujemy nadziei, wzniesienia oczu ku perspektywom pokoju, braterstwa, sprawiedliwości i solidarności. To jedyna droga życia, nie ma innej” – podkreślił Franciszek modląc się o dar pokoju dla świata.

Autorka: Beata Zajączkowska – Watykan
Foto: VATICAN MEDIA Divisione Foto
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu