Połącz się z nami

News USA

Policja rusza na protestujących studentów. Wojna na uczelniach trwa

Opublikowano

dnia

W środę policja aresztowała dziesiątki demonstrantów na Uniwersytecie Teksasu w Austin (UT Austin) i Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC). Studenci coraz większej liczby amerykańskich uczelni gromadzą się w obozach protestacyjnych, wyrażając jednolite żądanie swoich szkół: zaprzestania prowadzenia interesów z Izraelem – lub jakimikolwiek firmami, które wspierają jego trwającą wojnę w Gazie.

Do środowych aresztowań w miastach Austin i Los Angeles doszło, gdy studenci uniwersytetów Harvard i Brown na wschodnim wybrzeżu  założyli obozy w ramach solidarności z Palestyńczykami w Gazie.

Ruch, który rozpoczął się w zeszłym tygodniu na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, wzywa uniwersytety do zerwania powiązań finansowych z Izraelem i pozbycia się firm, które ich zdaniem umożliwiają brutalną wojnę w Gazie.

18 kwietnia policja po raz pierwszy brutalnie tu ingerowała, aresztując ponad 100 osób, o czym informowaliśmy tutaj.

Wczorajsze protesty prowadzone przez studentów miały charakter pokojowy i w dużej mierze pełen szacunku, ale spotkały się z ostrymi działaniami wielu uniwersytetów w związku z zarzutami o antysemityzm.

Największy wiec w środę odbył się na Uniwersytecie UT Austin, gdzie setki studentów zorganizowało strajk i wymaszerowało na główny trawnik kampusu, gdzie planowali rozbić obóz. Uniwersytet stwierdził jednak, że „nie będzie tolerował zakłóceń” i wezwał lokalną i stanową policję, aby rozproszyła tłum.

Na miejsce przybyły setki funkcjonariuszy, niektórzy na koniach. Trzymając pałki, zaatakowali tłum i siłą aresztowali kilku studentów. Departament Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu podał, że co najmniej 34 osoby zostały aresztowane.

Na kampusie USC w Los Angeles wysiłki studentów zmierzające do założenia obozu również spotkały się z siłą, której użyła policja.

Ochrona kampusu starła się ze studentami, gdy rozbijali namioty, a następnie kilkudziesięciu funkcjonariuszy policji z pałkami i w hełmach wkroczyło, aby aresztować protestujących, gdy nad ich głowami unosiły się helikoptery.

Do stłumienia doszło po tym, jak rektor USC, Andrew Guzman, wysłał e-mail do całego kampusu, w którym stwierdził, że protestujący „zagrozili bezpieczeństwu naszych biur i społeczności kampusu”. Departament Policji Los Angeles podał, że na terenie kampusu USC i w jego pobliżu aresztowano około 93 osoby.

Po drugiej stronie kraju, w Cambridge w stanie Massachusetts, setki studentów Harvard University założyły własne obozowisko w Harvard Yard, mimo że uniwersytet zamknął przestrzeń i zagroził „wszczęciem działań dyscyplinarnych” wobec studentów za rozbijanie namiotów bez uprzedniej zgody.

Protestujący studenci wzywali uczelnię do wycofania się z związków z Izraelem, a także do zniesienia zawieszenia propalestyńskiej grupy Harvard Undergraduate Palestine Solidarity Committee.

Podobne sceny rozegrały się na Uniwersytecie Browna w Providence w stanie Rhode Island. Tamtejsi studenci do środowego popołudnia rozbili około 40 namiotów, mimo że uniwersytet groził „postępowaniem” przeciwko studentom, jeśli nie opuszczą obozu.

Tymczasem na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku doszło do niełatwego rozejmu między studentami a urzędnikami.

Uniwersytet, który w zeszłym tygodniu wezwał policję do oczyszczenia obozowiska, w wyniku czego aresztowano ponad 100 studentów, obecnie prowadzi rozmowy ze studentami w sprawie likwidacji obozu protestacyjnego i zapobiegł kolejnej konfrontacji, przedłużając termin na rozejście się o kolejne 48 godzin.

Mike Johnson, republikański spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, również odwiedził kampus, aby wesprzeć żydowskich studentów w obliczu obaw związanych z antysemityzmem i wezwał rektorkę uczelni, Minouche Shafik  do rezygnacji, „jeśli nie będzie w stanie zaprowadzić porządku w tym chaosie”.

Johnson, który przemawiał do mediów na schodach biblioteki w pobliżu obozu, powiedział, że „jeśli sytuacja nie zostanie szybko opanowana i jeśli groźby i zastraszanie nie zostaną powstrzymane, nadejdzie odpowiedni czas dla Gwardii Narodowej”.

Tymczasem rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre, powiedziała, że ​​Prezydent Biden popiera wolność słowa. „Prezydent uważa, że ​​wolność słowa, debata i niedyskryminacja na kampusach uniwersyteckich są ważne” – powiedziała reporterom.

Na wielu kampusach studenci nalegający na zbycie inwestycji twierdzą, że nie znają zakresu powiązań ich uczelni z Izraelem. Uniwersytety posiadające duże fundusze rozkładają swoje pieniądze na szeroką gamę inwestycji, a określenie, gdzie to wszystko wyląduje, może być trudne lub niemożliwe.

Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych wymaga, aby uczelnie zgłaszały prezenty i umowy ze źródeł zagranicznych, ale uczelnie czasami uchylają się od wymogów w zakresie tych sprawozdań, przekazując pieniądze za pośrednictwem oddzielnych fundacji działających w ich imieniu.

Według bazy danych Departamentu Edukacji około 100 amerykańskich uczelni zgłosiło, że w ciągu ostatnich dwóch dekad Izrael ofiarował prezenty lub kontrakty na łączną kwotę 375 milionów dolarów. Dane niewiele mówią jednak o tym, skąd pochodzą pieniądze i w jaki sposób zostały wykorzystane.

Co najmniej 34 262 Palestyńczyków zginęło w izraelskich atakach na oblężoną enklawę od 7 października, kiedy bojownicy Hamasu zaatakowali południowy Izrael, zabijając 1139 osób i biorąc do niewoli dziesiątki zakładników.

 

Źródło: AP, Al-Jazeera
Foto: YouTube

News USA

Kraje, w których obecnie wolność religijna jest najbardziej ograniczana

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) opublikowała w środę nowy raport, w którym wyróżniła kraje, w których występują najgorsze prześladowania religijne na świecie. O tym, gdzie na świecie ograniczana jest wolność religijna, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Na podstawie tego publikowanego co roku raportu USCIRF przedstawia Departamentowi Stanu zalecenia dotyczące najlepszych sposobów wspierania wolności religijnej. Sugestie te zazwyczaj przekładają się na sankcje nakładane przez USA na kraje naruszające przepisy, mające na celu wywarcie na nie presji, aby poprawiły tolerancję religijną.

W tym roku kraje, które znalazły się na szczycie listy USCIRF są odpowiedzialne za najbardziej rażące naruszenia wolności religijnej na świecie, to Afganistan, Azerbejdżan, Birma, Chiny, Kuba, Erytrea, Indie, Iran, Nikaragua, Nigeria, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Arabia Saudyjska, Tadżykistan, Turkmenistan i Wietnam.

Afganistan

Wolność religijna i wolność słowa w Afganistanie pod rządami talibów w dalszym ciągu się pogarszają. W kraju brutalnie egzekwuje się prawo dotyczące apostazji, które zabrania przechodzenia z islamu do innej religii. W zeszłym roku talibowie wdrożyli szereg środków poważnie ograniczających ubiór kobiet, poruszanie się, dostęp do edukacji i zatrudnienia.

Azerbejdżan

Azerbejdżan, będący w większości krajem muzułmańskim, po raz pierwszy znalazł się w tym roku na liście USCIRF. Kraj w coraz większym stopniu narusza prawa religijne zarówno azerbejdżańskich muzułmanów, jak i mniejszości etnicznych, takich jak ormiańscy chrześcijanie.

Według raportu obywatele Azerbejdżanu są „rutynowo” prześladowani, karani grzywnami i więzieni z powodu swojej działalności religijnej. W 2023 r. w Azerbejdżanie niesprawiedliwie uwięziono 183 osób ze względu na przekonania religijne lub działalność religijną.

Meczet w Baku, Azerbejdżan

Po brutalnym przejęciu regionu Górskiego Karabachu przez Azerbejdżan i późniejszym masowym exodusie ormiańskich chrześcijan USCIRF poinformowało, że kilka historycznych miejsc chrześcijańskich zostało zniszczonych. Azerbejdżan eksmitował także ormiańskich księży z historycznego klasztoru Dadivank w regionie Kalbajar, wzdłuż granicy z Armenią.

Chiny

Pod rządami komunistycznymi Chin wszystkie religie są ściśle kontrolowane przez państwo, a każda nielegalna działalność religijna jest surowo karana. W 2023 r. chińskie władze w dalszym ciągu skazywały podziemnych księży katolickich, w tym dwóch biskupów.

Rząd w dalszym ciągu poddaje muzułmańskich Ujgurów pracy przymusowej i uwięzieniu w obozach indoktrynacyjnych, a także prześladuje i więzi tysiące członków ruchu religijnego Falun Gong.

Indie

Indie, drugi pod względem liczby ludności kraj na świecie, coraz bardziej wyłaniają się na pozycję lidera na arenie światowej. Mimo to kraj rządzony przez hindusko-nacjonalistyczny rząd premiera Narendry Modiego jest świadkiem pogarszania się warunków wolności religijnej.

Chociaż konstytucja kraju chroni prawo do praktykowania wiary, w dużej części kraju egzekwowane są przepisy zapobiegające konwersji. W 2023 r. tysiące chrześcijan i muzułmanów padło ofiarą ataków i zastraszania, a setki kościołów i meczetów zostało zniszczonych.

Indie, kąpiel w świętej rzece Ganges

Iran

Obywatele Islamskiej Republiki Iranu w dalszym ciągu doświadczają „wyjątkowo złych” warunków związanych z wolnością religijną.

W 2023 r. protestujący przeciwko wprowadzonym przez rząd przepisom dotyczącym obowiązkowych hidżabów i innym ograniczeniom nałożonym na religię byli systematycznie nękani, aresztowani, gwałceni, torturowani, a w niektórych przypadkach poddawani egzekucjom. Mniejszości religijne, w tym muzułmanie sunniccy, byli surowo karani.

 Iran, miasto Qom

Nikaragua

W 2023 r. nikaraguańscy dyktatorzy Daniel Ortega i Rosario Murillo nasilili prześladowania Kościoła katolickiego i innych grup religijnych. W zeszłym roku dyktatura przejęła majątek kościołów katolickich, klasztorów i szkół oraz arbitralnie uwięziła i zesłała setki katolików i dysydentów politycznych.

Biskup Rolando Alvarez, wieloletni krytyk reżimu Ortegi-Murillo, został skazany na 26 lat więzienia. Za kratami spędził cały 2023 r. , a w styczniu tego roku został zesłany z Nikaragui do Watykanu.

Nigeria

Według raportu w zeszłym roku w Nigerii zginęło ponad 8 000 chrześcijan. Tylko w weekend bożonarodzeniowy w Nigerii w stanie Plateau zginęło 190 chrześcijan w serii ataków.

Nigeryjscy chrześcijanie, którzy stanowią 46% populacji, byli ofiarami powszechnych ataków, porwań, tortur i aktów zastraszania ze strony elementów przestępczych, które w dużej mierze zostały zignorowane przez rząd Nigerii.

Pakistan

W 2023 r. w Pakistanie znacznie wzrosła liczba ataków terrorystycznych na mniejszości religijne i miejsca kultu. Rząd podjął decyzję o dalszym zaostrzeniu zakazów „bluźnierstwa”, które zdaniem obserwatorów jest metodą atakowania mniejszości religijnych.

W sierpniu tłum zaatakował wspólnotę chrześcijańską w Jaranwala pod zarzutem bluźnierstwa. Tłum zniszczył i splądrował wiele domów w społeczności oraz uszkodził co najmniej 24 kościoły.

Europa

W raporcie wymieniono także niektóre kraje europejskie jako wykazujące tendencje w zakresie ograniczania wolności religijnej. Podkreślono, jak obywatelka Wielkiej Brytanii Isabel Vaughan-Spruce została aresztowana za cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną w Birmingham w Anglii.

Ponadto w raporcie wspomniano o fińskiej posłance do parlamentu Päivi Räsänen, której postawiono liczne zarzuty o naruszenie praw człowieka za wyrażanie swoich poglądów religijnych na temat seksualności i małżeństwa.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Adil Chelebiyev/Henk Bogaard/CanY71/
Czytaj dalej

News USA

W 2023 roku seniorzy w USA stracili ponad 3 mld USD na skutek oszustw

Opublikowano

dnia

Autor:

Z nowego raportu Federalnego Biura Śledczego (FBI) opublikowanego w środę, wynika, że oszustwa wymierzone w starszych Amerykanów kosztowały ofiary co najmniej ponad 3 miliardy dolarów ​​w 2023 r. Najwięcej seniorzy stracili na oszustwach inwestycyjnych.

Raport FBI dotyczący oszustw wobec osób starszych został opracowany przez Internet Crime Complaint Center (IC3), które wykazało, że liczba skarg składanych przez ofiary w wieku powyżej 60 lat wzrosła o 11% w porównaniu z 2022 r.

Liczba skarg złożonych przez ofiary w wieku powyżej 60 lat w 2023 r. wynosiła 101 068.

Skarżący zgłosili całkowite straty wynoszące ponad 3,4 miliarda dolarów, przy średniej stracie w dolarach wynoszącej 33 915 dolarów na ofiarę. Około 5% ofiar, czyli 5920 skarżących, zgłosiło utratę ponad 100 000 dolarów w wyniku oszustwa.

Według FBI liczby te i tak nie odzwierciedlają w pełni oszustw i wyłudzeń wymierzonych w tę bezbronną część społeczeństwa, ponieważ tylko około połowa z ponad 880 000 skarg otrzymanych przez agencję w 2023 r. obejmowała dane dotyczące wieku.

Oszustwa dotyczące wsparcia technicznego były najpowszechniejszym rodzajem przestępstw wymierzonych w osoby składające skargi w wieku powyżej 60 lat, a w raporcie FBI zidentyfikowano 17 696 takich przestępstw.

Na kolejnych miejscach znalazły się naruszenia danych osobowych (7 333), oszustwa związane z zaufaniem lub romansem (6 740), oszustwa związane z brakiem płatności i dostawy (6 693), oszustwa inwestycyjne (6 443) i wymuszenia (5 396).

W raporcie zauważono również, że kryptowaluta była medium lub narzędziem wykorzystanym w 12 284 zgłoszonych przestępstwach, podczas gdy portfele kryptowalutowe były celem w 4684 zgłoszonych incydentach oszustw.

Skargi powiązane z kryptowalutą łącznie spowodowały straty przekraczające 1,1 miliarda dolarów dla Amerykanów w wieku powyżej 60 lat. Prawie dwie trzecie, czyli 64%, stanowiły oszustwa inwestycyjne, podczas gdy oszustwa związane z technologią i obsługą klienta oraz podszywanie się pod rząd były na drugim miejscu (około 16% strat).

Najbardziej kosztowne przestępstwa finansowe wymierzone w osoby powyżej 60. roku życia, to przestępstwa inwestycyjne, które kosztowały ofiary ponad 1,2 miliarda dolarów w 2023 r. Oszustwa związane z pomocą techniczną przyniosły nieuczciwie zdobyte zyski o wartości prawie 590 milionów dolarów.

Inne rodzaje przestępstw wymierzonych w osoby starsze, które okazały się lukratywne dla oszustów, to nadużycia w zakresie służbowych wiadomości e-mail, w wyniku których straty wyniosły ponad 382 mln dolarów, oszustwa związane z zaufaniem i romanse, w wyniku których straty wyniosły prawie 357 mln dolarów, podszywanie się pod rząd, co spowodowało straty o wartości prawie 180 mln dolarów, oraz naruszenia danych osobowych, co doprowadziło do strat wynoszących prawie 110 milionów dolarów.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/stockforliving/Poike/Yaraslau Saulevich/
Czytaj dalej

News Chicago

Bilety na letnie koncerty za jedyne 25 USD można zdobyć w tygodniu 8-15 maja

Opublikowano

dnia

Autor:

Live Nation świętuje 10. jubileuszowy „Tydzień Koncertów” w dniach 8–14 maja. Z tej okazji oferuje tanie bilety na ponad 5000 letnich występów na całym świecie będą dostępne w sprzedaży za jedyne 25 dolarów za sztukę.

Oprócz występów w Ameryce Północnej tegoroczny Tydzień Koncertów obejmie oferty koncertów w Australii, Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Tegoroczna oferta obejmuje ponad 900 artystów reprezentujących różnorodne gatunki, a wśród muzyków objętych ofertą tanich biletów znajduje się m.in.: 21 Savage, Alanis Morissette, Cage the Elephant, Janet Jackson, Peso Pluma i Sean Paul.

Fani w USA i Kanadzie mogą odwiedzić tę stronę, aby zobaczyć pełną listę koncertów objętych ofertą.

Koncerty w rejonie Chicago objęte tegoroczną ofertą Tygodnia Koncertów:

  • Sara McLachlan – Huntington Bank Pavilion na  Northerly Island – 11 czerwca
  • New Kids On The Block – Credit Union 1 Amphitheatre – 15 czerwca
  • Santana – Credit Union 1 Amphitheatre – 29 czerwca
  • Niall Horan – Credit Union 1 Amphitheatre – 9 lipca
  • Grupo Firme – Credit Union 1 Amphitheatre – 19 lipca
  • Vampire Weekend – Huntington Bank Pavilion na Northerly Island – 26-27 lipca
  • Luke Bryan – Wrigley Field – 25 sierpnia
  • Outlaw Music Festival – Credit Union 1 Amphitheatre – 7 września (featuring Willie Nelson, Bob Dylan i John Mellencamp)

Bilety na ofertę będą dostępne 8 maja o 9:00AM czasu lokalnego, a klienci T-Mobile będą mogli uzyskać dostęp do oferty 24 godziny wcześniej, począwszy od 9:00AM we wtorek, 7 maja.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Live Nation
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu