Połącz się z nami

Kościół

Najważniejsze historie katolickie, którymi żyliśmy w 2023 roku

Opublikowano

dnia

Rok 2023 był dla wspólnoty katolickiej pełen wzlotów i upadków. Przeżyliśmy ból po śmierci papieża Benedykta XVI i poczuliśmy wielką radość, widząc setki tysięcy młodych ludzi zgromadzonych w Lizbonie w Portugalii na Światowych Dniach Młodzieży. O  tych najważniejszych dla Kościoła wydarzeniach mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Śmierć papieża Benedykta XVI

Nowy Rok 2023 rozpoczął się smutną nutą, a katolicy na całym świecie opłakiwali stratę papieża Benedykta XVI, która miała miejsce w sylwestra, 31 grudnia 2022 r. W kolejnych dniach byliśmy świadkami, jak tysiące ludzi odwiedzało jego trumnę w Bazylice św. Piotra, a następnie jego pogrzeb i ostateczne pożegnanie papieża Franciszka z byłym papieżem.

Światowe Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie

Szacuje się, że 1,5 miliona ludzi zebrało się w Parque Tejo w Lizbonie w Portugalii na Mszy św. na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, podczas której papież Franciszek przypomniał młodym: „Nie lękajcie się”.

Podczas międzynarodowego wydarzenia, które odbyło się w dniach 1–6 sierpnia, widzieliśmy, jak młodzi ludzie z całego świata zebrali się na celebracji wiary, podczas której podzielono się inspirującymi historiami nawrócenia, a nawet miały miejsce potencjalne cuda.

Siostra Wilhelmina

Siostra Wilhelmina Lancaster, OSB, zmarła w 2019 roku, a kiedy cztery lata później siostry zdecydowały się przenieść jej prostą, drewnianą trumnę na miejsce spoczynku, to, co znalazły w środku, było niewiarygodne.

Statua Maryi nietknięta podczas trzęsienia ziemi w Turcji

6 lutego potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Kilka godzin później trzęsienie ziemi o sile 7,5 w skali Richtera nawiedziło środkową Turcję, powodując ogromne zniszczenia i śmierć ponad 6000 osób.

Pomimo tej tragedii posąg Matki Boskiej pozostał nietknięty po całkowitym zawaleniu się Katedry Zwiastowania w mieście Alexandretta w Turcji.

Procesja eucharystyczna z księdzem Mikem Schmitzem w Nowym Jorku

Możliwy cud eucharystyczny w kościele w Connecticut

Lokalna stacja telewizyjna w Connecticut poinformowała, że archidiecezja Hartford bada możliwy cud eucharystyczny, w którym szafarz Eucharystii zobaczył więcej hostii po tym, jak prawie zabrakło ich podczas Mszy św. w kościele katolickim św. Tomasza w Thomaston.

Pożar Maui

W tym roku jeden z najbardziej śmiercionośnych pożarów w USA nawiedził Maui na Hawajach. W wyniku szybko poruszających się płomieni zginęło ponad 90 osób, a miasta zostały zniszczone. Jednak znak nadziei pojawił się, gdy kościół katolicki Marii Lanakila w Lahainie uchronił się przed zniszczeniem. Prałat Terrence Watanabe nazwał to „cudem”.

Film „Sound of Freedom”

„Sound of Freedom”, który opowiada prawdziwą historię agenta bezpieczeństwa wewnętrznego Tima Ballarda i jego pracy ratującej dzieci przed handlem ludźmi, przeszedł do historii pod względem kasowym i pobił kilka innych oczekiwanych letnich hitów.

Świętość Siostry Łucji

Papież Franciszek poparł sprawę kanonizacji s. Łucji dos Santos, najstarszego dziecka, które było świadkiem objawień fatimskich. W dekrecie podpisanym 22 czerwca papież uznał heroiczność cnót Łucji i ogłosił ją „czcigodną”. Zanim będzie mogła zostać beatyfikowana, Kościół będzie musiał teraz zatwierdzić cud przypisywany jej wstawiennictwu.

Siostra Andre umiera w wieku 118 lat

Siostra Andre Randon, francuska zakonnica, wówczas najstarsza osoba na świecie, zmarła 17 stycznia w wieku 118 lat. Urodziła się jako Lucile Randon 11 lutego 1904 r. w Alés we Francji. Nawróciła się z protestantyzmu na katolicyzm w wieku 19 lat. W wieku 40 lat wstąpiła do Sióstr Miłosierdzia, zakonu założonego przez św. Wincentego a Paulo, w 1944 r.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube Catholic Arena/Twitter

News USA

Kapelan na Uniwersytecie Columbia uważa, że protesty zostały sprowokowane z zewnątrz

Opublikowano

dnia

Autor:

Ojciec Roger Landry, katolicki kapelan na Uniwersytecie Columbia, powiedział w czwartek, że protesty, które trafiają na pierwsze strony gazet w szkole w Nowym Jorku, są częściowo organizowane przez „jawnie komunistyczne” siły zewnętrzne. Jego opinię przedstawia Ojciec Paweł Kosiński, SJ.

„To, co dzieje się w Gazie, jest instrumentalizowane w celu realizacji planu” – powiedział Ojciec Roger Landry. „A to oznacza dekonstrukcję naszego obecnego porządku świata, w którym Stany Zjednoczone są uważane za szczyt tego porządku”.

W programie EWTN „The World Over With Raymond Arroyo” Ojciec Landry powiedział, że prawie codziennie spacerował po obozie, rozmawiając z protestującymi studentami i innymi „zewnętrznymi agitatorami”.

Demonstracja w na terenie Uniwersytetu Columbia rozpoczęła się 17 kwietnia, kiedy duża grupa studentów rozbiła dziesiątki namiotów, aby zająć główny dziedziniec uniwersytetu. Protestujący w obozie oświadczyli, że sprzeciwiają się ludobójstwu Izraela na Palestyńczykach w Gazie.

W Internecie krążyło wiele filmów przedstawiających protestujących wykrzykujących antysemickie pieśni i wzywających do zniszczenia Izraela, a niektórzy żydowscy studenci zgłosili, że protestujący grozili im.

Funkcjonariusze policji Nowego Jorku ubrani w stroje bojowe przybyli na kampus tydzień temu, 30 kwietnia, na prośbę administratorów uniwersytetu, o czym informowaliśmy tutaj.

Podobne protesty i obozowiska na kampusach w całym kraju, z których wiele nadal trwa, miały miejsce od początku demonstracji w Kolumbii.

Ideologia marksistowska w sercu protestu

Według Ojca Landry’ego prawie połowa z około 300 aresztowanych demonstrantów to działacze niebędący studentami.

Według kapelana te siły zewnętrzne to „grupy wyraźnie komunistyczne”, które rozpowszechniają materiały marksistowskie atakujące państwo Izrael od ataku terrorystycznego Hamasu z 7 października 2023 r.

Ojciec Landry stwierdził, że ​​materiały te próbują usprawiedliwić atak Hamasu w oparciu o neomarksistowską ideologię „ciemiężyciel kontra uciskani”, która mówi, że wszystko, co ktoś z kategorii „uciskanych” chce zrobić przeciwko tak zwanemu „ciemiężycielowi”, jest uzasadnione.

„Ta walka klasowa „dziel i zwyciężaj”, która pochodzi od Marksa i Lenina, jest dokładnym przeciwieństwem tego, czego nauczał sam Jezus Chrystus” – kontynuował kapelan. „Staram się więc uświadomić katolickim studentom ten problem”.

Ojciec Landry powiedział też, że jest dumny z wielu katolickich studentów, którzy zwiększyli wysiłki, aby działać na rzecz pokoju pomimo całej nienawiści na kampusie.Katolicka grupa studentów wysłała symboliczne gałązki oliwek przywódcom żydowskim i muzułmańskim w Kolumbii, aby pokazać „solidarność i pokój Chrystusa”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Ksiądz z Chicago pobłogosławił związek dwóch kobiet. Ceremonia przypominała sakrament małżeństwa

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym miesiącu ksiądz w Chicago pobłogosławił parę tej samej płci, twierdząc, że niedawny dokument Watykanu Fiducia Suplicans zezwala na takie błogosławieństwa. O kontrowersyjnym wydarzeniu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ks. Joseph Williams, proboszcz parafii św. Wincentego a Paulo w centrum Chicago, jest widoczny na filmie z 22 kwietnia, udostępnionym na Instagramie przez Kelli Knight, pastora metodystów i samozwańczego organizatora społeczności „queer”.

Ksiądz powiedział OSV News, że według Fiducia Supplicans „pary tej samej płci mogą być błogosławione, o ile nie odzwierciedla to sytuacji małżeńskiej… o ile jest jasne, że nie jest to małżeństwo”.

Podobno powiedział Knight, kiedy po raz pierwszy zapytała o błogosławieństwo: „Proszę zrozumieć, że to w żadnym wypadku nie jest małżeństwo, ślub ani nic w tym rodzaju. To jest po prostu błogosławieństwo osób”.

Dokument Fiducia Supplicans wywołał ogólnoświatowe kontrowersje od czasu jej pierwszego ogłoszenia w grudniu ubiegłego roku. Watykan nakazał wówczas księżom katolickim błogosławienie par tej samej płci w ramach wyrazu bliskości duszpasterskiej, bez tolerowania ich stosunków seksualnych.

Biskupi na całym świecie w kolejnych miesiącach byli głęboko podzieleni w związku z tą deklaracją. Niektórzy pozytywnie zareagowali na dyrektywę, inni zaś oświadczyli, że nie będą wdrażać tej praktyki.

Pochodzący z Kansas, Ks. Joseph Williams, jest proboszczem parafii św. Wincentego a Paulo od sierpnia 2021 roku. Znaczną część tego czasu spędził jako proboszcz w takich miejscach jak południowe Missouri, St. Louis i góry Kolorado.

Służył także jako kapelan szpitala w Pueblo, Kolorado i był Asystentem Prowincjalnym Zgromadzenia Prowincji Zachodniej Misji przez 7 lat, tuż przed objęciem obecnej parafii.

Spędził kilka lat w duszpasterstwie katolickim na kampusie Uniwersytetu DePaul i rozpoczął karierę nauczyciela w seminarium szkoły średniej św. Wincentego a Paulo w Lemont.

 

Źródło: cna, vincentian.org
Foto: St. Vincent De Paul Parish, istock/Manuel-F-O/
Czytaj dalej

News USA

Co na Placu Świętego Piotra robił Amerykanin uzbrojony jak rzeźnik?

Opublikowano

dnia

Autor:

Mężczyzna aresztowany na początku tego miesiąca na Placu Świętego Piotra, mający przy sobie trzy 8-calowe noże, to były skazaniec i ukrywający się przed prawem w stanie Nowy Jork. O incydencie potencjalnie niebezpiecznym dla Papieża Franciszka, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

54-letni Moises Tejada znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych zbiegów Departamentu Więziennictwa i Nadzoru Społecznego stanu Nowy Jork, ponieważ – jak twierdzą tamtejsze władze – naruszył warunki zwolnienia warunkowego z więzienia stanowego na podstawie wyroków skazujących za porwania i rabunki.

Według władz stanu Nowy Jork Tejada dwukrotnie unieruchomił agentów nieruchomości i okradł ich, udając nabywcę domu.

Został aresztowany w środę, 10 kwietnia, tego samego dnia, w którym papież Franciszek udzielił audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Jak podaje Reuters, mężczyzna przyciągnął uwagę władz, które znalazły noże.

Tejada dwukrotnie podał się za potencjalnego klienta i wycelował broń pośrednika w handlu nieruchomościami, w trakcie oględzin domu, przykuł go kajdankami do słupa i okradł z mienia, w tym z samochodu.

Przestępstwo popełnił w powiecie Suffolk na Long Island oraz na Brooklynie. Wyrok skazujący na niego został wydany w 1999 r. Został skazany na 20 lat do dożywocia.

Moises Tejada został następnie zwolniony warunkowo z zakładu karnego Sullivan, więzienia o zaostrzonym rygorze w Fallsburgu w stanie Nowy Jork, w marcu 2022 r. Jednak siedem miesięcy później, w październiku 2022 r., urzędnicy więziennictwa wydali nakaz aresztowania go za niestawienie się przed kuratorem w związku ze zwolnieniem warunkowym.

Moises Tejada niedawno przybył do Rzymu po pobycie w Mołdawii – poinformowały władze włoskie. Powiedział, że walczył na Ukrainie przeciwko Rosjanom w imieniu tego kraju od 2022 r., czyli mniej więcej wtedy, gdy nie stawił się u swojego kuratora sądowego w stanie Nowy Jork.

Biuro Dochodzeń Specjalnych Departamentu Więziennictwa i Nadzoru Społecznego stanu Nowy Jork współpracuje z Służbą Marszałkowską Stanów Zjednoczonych w celu ekstradycji mężczyzny z Włoch do Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: cna
Foto: Department of Corrections and Community Supervision
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu