Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Po co pościmy, czy post jest potrzebny i skuteczny?

Admin 03/15/2017 KOŚCIÓŁ, O TYM MÓWIMY
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

O poście, głodach i pragnieniach, które chcemy zaspokoić, mówił na antenia Radia Deon o. Łukasz Kleczka, salwatorianin.

Na post musimy popatrzeć szerzej. Nie tylko pod kątem tego, że mam, że dysponuję i że sobie czegoś odmawiam. Post dotyka wszystkich sfer naszej osobowości, dotyka głębi człowieka.

„Na post trzeba popatrzeć głębiej, dlatego że post dotyka takich najgłębszych potrzeb człowieka. Tych potrzeb naprawdę bardzo głębokich, jak potrzeba miłości, jak potrzeba zaistnienia, bycia kimś ważnym dla kogoś, jak potrzeba realizowania swoich ambicji”.

Post jest jednym z filarów życia chrześcijańskiego. Jest potrzebny, bo pozwala zmierzyć się ze sobą, ze swoimi „głodami” i pomaga zastanowić się, jak je mogę zaspokoić.

Prawdziwy post daje nam wewnętrzną wolność, otwiera na drugiego. Pokazuje, że nie jestem sam, jest ktoś drugi. Post otwiera mnie też na Boga. Pan Jezus na początku swojej działalności poszedł pościć. Post daje człowiekowi dużo siły. Daje nam duchową moc, motywację.

„Pan Bóg bardzo chce mi pomóc w tym przeskoczeniu swojego egoizmu, swojej słabości, tej koncentracji na sobie i na tych głodach, które przeżywam, ale też bardzo ważne jest wsparcie innych”.

Pościmy przede wszystkim dla siebie. Kształtujemy w ten sposób duchowy charakter, ale pracując nad duchem, rozwijamy swoje ludzkie zdolności. Człowiek jest jednością. Ćwiczenia duchowe, które podejmujemy w Wielkim Poście kształtują mnie całego. Nawet ofiarowując post w czyjejś intencji, robimy wiele dla siebie.

Dla nas chrześcijan Wielki Post jest też ważnym okresem przygotowania do Świąt. Potrzeba dobrego postu, żeby dobrze przeżyć Wielkanoc.

Paweł Kosiński SJ
pkosinski@radiodeon.com

Źródło: inf. własna.
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook