Połącz się z nami

News USA

NTSB: Nie było 4 najważniejszych śrub. Dlatego „zatyczka drzwi” w Boeingu odpadła

Opublikowano

dnia

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu stwierdziła, że w zeszłym miesiącu „brakowało czterech kluczowych śrub” i dlatego zatyczka drzwi odpadła gdy samolot Alaska Airlines był w powietrzu. Takie wnioski wynikają ze wstępnego raportu śledczego NTSB opublikowanego we wtorek.

Odrzutowiec Boeing 737 Max 9 wystartował z Portland w stanie Oregon i wzniósł się na wysokość 14,800 stóp, gdy nagle odpadł boczny panel zwany „zatyczką drzwi”. Spowodowało to szybką dekompresję i awaryjne lądowanie z powrotem w Portland. O zdarzeniu, do którego doszło 5 stycznia, pisaliśmy tutaj.

Nikt nie odniósł poważnych obrażeń, ale incydent ponownie wywołał poważne pytania dotyczące kontroli jakości w firmie Boeing i u jego głównych dostawców.

W swoim 19-stronicowym raporcie Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu NTSB podaje, że nie znaleziono czterech śrub, które miały mocować zatyczkę drzwi. Niemniej jednak śledczy twierdzą, że „zaobserwowane wzorce uszkodzeń i brak uszkodzeń styków” na panelu drzwi i samym samolocie wskazują, że czterech śrub po prostu nie było.

Zatyczka drzwi została pierwotnie zainstalowana przez wykonawcę Spirit AeroSystems w Wichita w stanie Kansas, a następnie wysłana do fabryki Boeinga w Renton w stanie Waszyngton w celu montażu.

Jak podaje NTSB, po przybyciu samolotu do Waszyngtonu w kadłubie odkryto uszkodzone nity, które wymagały otwarcia zatyczki drzwi w celu naprawy. Jak wynika ze zdjęć dostarczonych NTSB przez Boeinga, po zakończeniu tych prac przez personel Spirit AeroSystems w fabryce Boeinga śruby nie zostały ponownie zamontowane.

W raporcie nie wskazano, kto był odpowiedzialny za niedopilnowanie ponownego zamontowania śrub.

Incydent wywołał kolejny kryzys dla Boeinga. Producent samolotów wciąż pracuje nad odbudowaniem zaufania publicznego po tym, jak 346 osób zginęło w dwóch samolotach 737 Max 8, które rozbiły się w 2018 i 2019 roku.

W oświadczeniu przedstawiciele Boeinga zapewnili, że niezwłocznie dokonają przeglądu ustaleń NTSB.

„Bez względu na ostateczne wnioski, Boeing ponosi odpowiedzialność za to, co się stało” – oznajmił w oświadczeniu dyrektor generalny Boeinga Dave Calhoun. „Takie wydarzenie nie może mieć miejsca w samolocie opuszczającym naszą fabrykę. Musimy po prostu działać lepiej dla naszych klientów i ich pasażerów”.

Dochodzenie NTSB jest w toku i sporządzenie raportu końcowego może zająć rok lub dłużej.

Incydentu z samolotem 737 Max 9 linii Alaska Airlines spowodował przesłuchanie przed Kongresem na Kapitolu we wtorek, w czasie którego zeznawał administrator Federalnej Administracji Lotniczej FAA, Michael Whitaker.

FAA wysłała około 20 inspektorów do zakładów Boeinga w Waszyngtonie i 6 do fabryki Spirit AeroSystems w Wichita w stanie Kansas, gdzie produkowane są kadłuby samolotów. Niektórzy inspektorzy pozostaną w tych fabrykach na stałe, w celu ciągłego monitoringu.

FAA podjęła już wcześniej bezprecedensowy krok, nakazując Boeingowi nie zwiększać produkcji 737 Max powyżej 38 samolotów miesięcznie – dopóki agencja nie uzna, że środki kontroli jakości stosowane przez Boeinga uległy poprawie.

FAA jest w trakcie sześciotygodniowego audytu produkcji w obu zakładach oraz badania kultury pracowników w Boeingu. Whitaker zeznał, że agencja zaczeka, aż prace zostaną zakończone, zanim podejmie jakiekolwiek decyzje dotyczące planu stałych inspekcji.

Źródło: npr
Foto: YouTube

News USA

Stormy Daniels zeznawała przeciwko Trumpowi opisując ich schadzkę

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, aktorka filmów dla dorosłych – Stormy Daniels, składała zeznania w nowojorskim procesie karnym Donalda Trumpa.  Zeznawała pod przysięgą na temat spotkania o charakterze seksualnym, które, jak twierdzi, odbyła z nim w 2006 r. oraz umowy o wartości 130 000 dolarów za jej milczenie zawartej pod koniec kampanii prezydenckiej 2016 roku.

Podczas niezwykłego dnia składania zeznań, gdy były prezydent siedział mniej więcej 9 stóp od niej, Stormy Daniels szczegółowo zeznawała na temat schadzki. Powiedziała także o rzekomych wysiłkach Donalda Trumpa, aby włączyć ją do swojego programu telewizyjnego oraz o decyzji o wyjawienia swojej historii, a także o korzyściach i konsekwencjach takiego działania.

Podczas przesłuchania, które czasami stawało się gorące, Daniels wdała się w konflikt z jedną z prawniczek Trumpa, Susan Necheles, która oskarżyła ją o wymyślenie serii fałszywych twierdzeń mających na celu „wymuszenie” wobec Trumpa, wówczas kandydata na prezydenta.

Prawnicy Trumpa argumentowali również, że część relacji Daniels ze spotkania w 2006 roku „była nadmiernie i niewłaściwie szkodliwa”. Następnie złożyli wniosek o unieważnienie procesu.

Prawnik Donalda Trumpa, Todd Blanche, wdał się w dramatyczną wymianę zdań z prokuratorami. Zwrócił sędziemu uwagę, że nieuczciwe roszczenia Stormy Daniels niepotrzebnie obejmowały jej zeznanie, że Trump nie używał prezerwatywy.

Sędzia Juan Merchan odrzucił wniosek o unieważnienie procesu, ale przyznał, że „są rzeczy, które lepiej byłoby pozostawić bez komentarza”, dodając, że wykreśli część zeznań Daniels z protokołu.

W środę sąd nie ma sesji. Przesłuchanie Stormy Daniels zostanie wznowione w czwartek rano.

Daniels zeznała, że ​​po raz pierwszy spotkała Trumpa podczas turnieju golfowego celebrytów w Lake Tahoe w stanie Nevada w lipcu 2006 r., opisując je jako „bardzo krótkie spotkanie” na polu golfowym, Daniels ​​miała wtedy 27 lat i pamięta, że ​​Trump miał tyle lat, co jej ojciec — około 60.

Według Daniels, później wpadli na siebie w klubie a ochroniarz Donalda Trumpa, powiedział jej, że Trump chce zjeść z nią kolację, ale ona odmówiła. Jednak jeszcze tego samego dnia jej publicysta przekonał ją, że powinna przyjąć zaproszenie.

Daniels ​​poszła do apartamentu na najwyższym piętrze hotelu Trumpa i powiedziano jej, że pójdą na kolację do jednej z restauracji na dole. Kiedy weszła do pokoju Trump miał na sobie piżamę „jedwabną lub satynową”. Poprosiła go, aby się przebrał, co też uczynił.

Według zeznań Stormy Daniels, usiedli przy stole w apartamencie, gdzie Donald Trump zadał jej liczne pytania dotyczące pisania i reżyserowania filmów dla dorosłych. Następnie zapytał ją o choroby przenoszone drogą płciową, a ona odpowiedziała, że ​​stale je bada i „nigdy nie miała złych wyników”.

Potem Trump zasugerował, że powinna wystąpić w jego programie telewizyjnym „The Apprentice”. Rozmawiali przez około dwie godziny. Potem Daniels ​​poszła do łazienki i kiedy wyszła, Trump leżał na łóżku „w bokserkach i T-shircie”.

Daniels powiedziała o Trumpie, że „był większy i blokował drogę, ale nie groził ani werbalnie, ani fizycznie.” Zapytana w sądzie, czy uprawiała z nim seks w łóżku, odpowiedziała: „Tak”.

Spotkali się ponownie w styczniu 2007 roku, kiedy zaprosił ją na premierę swojej marki wódki Trump. Przedstawił ją swojej przyjaciółce „Karen”, o której później dowiedziała się, że to Karen McDougal, była modelka Playboya, która twierdziła, że ​​w tym okresie miała miesięczny romans z Trumpem.

Były wydawca „National Enquirer” David Pecker zeznał na początku procesu, że zapłacił McDougal 150 000 dolarów za uciszenie jej w sprawie twierdzeń podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku.

Donald Trump zaprzeczył twierdzeniom zarówno Daniels, jak i McDougal.

Płatności dokonane na rzecz Stormy Daniels przez ówczesnego prawnika Trumpa, Michaela Cohena, pod koniec kampanii w 2016 r. stanowią sedno sprawy – pierwszego procesu karnego toczącego się przeciwko byłemu prezydentowi.

Cohen zapłaciła Daniels 130 000 dolarów w zamian za milczenie na temat jej twierdzeń dotyczących stosunku seksualnego z Trumpem.

Prokuratorzy twierdzą, że Trump zwrócił Cohenowi pieniądze w formie płatności, które fałszywie określono jako wydatki prawne. Postawiono mu 34 zarzuty fałszowania dokumentacji handlowej. Donald Trump nie przyznał się do winy, a jego obrona twierdzi, że Daniels chciała wyłudzić pieniądze od niego.

Umowa Daniels z Cohenem została ujawniona w artykule ze stycznia 2018 roku w The Wall Street Journal.

 

Źródło: nbc
Foto: Jacek Boczarski, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Floryda i lekarze katoliccy przeciwko Bidenowi w kwestii procedur zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Prokurator Generalna Florydy i katolicka grupa medyczna pozwały administrację Bidena, próbując zablokować przepis, który ich zdaniem zmusi lekarzy do zapewnienia procedury zmiany płci wbrew ich orzeczeniu, pod groźbą surowych kar.

Pozew złożony przez Prokurator Generalną Florydy, Ashley Moody, i Katolickie Stowarzyszenie Medyczne (Catholic Medical Association CMA) w sądzie federalnym w Tampie ma na celu zablokowanie nowego przepisu, opublikowanego w poniedziałek przez Departament Zdrowia i Usług (HHS), który zakazuje dyskryminacji w opieki zdrowotnej ze względu na tożsamość płciową.

Zasada ta opiera się na przepisach antydyskryminacyjnych zawartych w Affordable Care Act, krajowej ustawie o ubezpieczeniu zdrowotnym, lepiej znanej jako Obamacare, która zabrania dyskryminacji ze względu na płeć.

W swojej skardze Ashley Moody i CMA twierdzą, że nowa zasada wykracza poza prawo antydyskryminacyjne. Twierdzą, że zmusza ona lekarzy do zapewniania procedury obejmującej leki blokujące dojrzewanie, hormony i operacje oraz opłacanie ich przez ubezpieczenie, nawet wbrew ich ocenie lekarskiej i etycznej.

Autorzy pozwu twierdzą również, że przepis ten jest sprzeczny z prawem stanu Floryda zakazującym takich zabiegów w przypadku nieletnich.

„Te zasady depczą władzę stanów w zakresie ochrony własnych obywateli i nie będziemy biernie czekać, gdy Biden po raz kolejny spróbuje użyć siły rządu federalnego, aby bezprawnie stłumić wysiłki Florydy na rzecz ochrony dzieci” – stwierdziła Prokurator Generalna Florydy, Ashley Moody, w oświadczeniu.

Powodowie twierdzą, że zasada ta jest „arbitralna i kapryśna” w świetle prawa federalnego regulującego stanowienie przepisów przez agencje, oraz narusza prawo lekarzy do wolności słowa i wolności wyznania zgodnie z Pierwszą Poprawką do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Zwracają się do sądu o wydanie postanowienia blokującego jej wykonanie.

Demokrata, prezydent Joe Biden, w rozporządzeniu wykonawczym z 2022 r. poinstruował agencje federalne, takie jak Departament Zdrowia i Usług HHS, aby zapewniły dostęp do procedur zmiany płci i zapobiegały dyskryminacji osób transpłciowych.

Tymczasem stany znajdujące się pod przewodnictwem Republikanów przyjęły szereg przepisów skierowanych do osób transpłciowych, w tym zakazy procedur zmiany płci dla nieletnich i ograniczenia ich udziału w sporcie.

W zeszłym tygodniu grupa stanów republikańskich pozwała administrację w związku z przepisem zabraniającym szkołom i uczelniom otrzymującym fundusze federalne dyskryminowania uczniów transpłciowych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/stefanamer/
Czytaj dalej

News USA

Organizacja Boy Scouts of America zmienia nazwę na Scouting America

Opublikowano

dnia

Autor:

Po uwikłaniu w skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym amerykańscy harcerze zmieniają nazwę. We wtorek ogłoszono, że 114-letnia organizacja znana jako BSA lub Boy Scouts of America na początku przyszłego roku zmieni nazwę na Scouting America.

Prezydent Boy Scouts of America, Roger Krone, ogłosił we wtorek, że zmiana nazwy jest częścią ewolucji, ponieważ organizacja stara się zapewnić, że wszyscy czuli się mile widziani.

„Jesteśmy organizacją dla wszystkich. Najwyższy czas, aby nasza nazwa to odzwierciedliła” – powiedział Krone podczas wirtualnej konferencji prasowej podczas dorocznego spotkania na Florydzie. „Skauting pod nazwą Scouting America umożliwi nam wytyczenie kursu w kierunku ciągłego rozwoju, znaczenia i wpływu”.

5 lat temu skauci otworzyli swoje programy dla dziewcząt, po umożliwieniu udziału młodzieży LGBTQ w 2013 r. i skautów gejów w 2015 r.

„Chcemy mieć pewność, że cała młodzież w Ameryce rozumie, że jest mile widziana w naszej organizacji, że jest to dla niej bezpieczne miejsce do nauki, rozwoju i bycia autentycznym sobą” – oświadczył Roger Krone.

Organizacja z siedzibą w Irving w Teksasie wyszła z bankructwa w zeszłym roku po wniesieniu ponad 82 000 pozwów przez osoby, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy na tle seksualnym ze strony przywódców skautów.

Boy Scouts of America, założona w 1910 roku, od samego początku była celem przestępców seksualnych. Skauci zaczęli prowadzić tajną listę oskarżonych o molestowanie dzieci już w 1919 r., ale krajowa organizacja nie udostępniała tych informacji lokalnym oddziałom, aby podejrzani o przestępstwa mogli przemieszczać się z oddziału do oddziału.

W zeszłym roku BSA utworzyła fundusz o wartości 2,4 miliarda dolarów, aby zaspokoić powódź roszczeń ofiar wykorzystywania seksualnego.

W 2018 r. skauci liczyli ponad 2 miliony członków, ale obecnie służą nieco ponad milionowi młodych ludzi, w tym 176 234 dziewczętom. Nowa nazwa, Scouting America, zacznie obowiązywać w lutym przyszłego roku, w 115. rocznicę powstania organizacji.

 

Źródło: npr
Foto: istock/Png-Studio/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu