Połącz się z nami

Kościół

Ks. Burda w rocznicę ślubu Ulmów: sakrament małżeństwa źródłem ich heroicznej miłości

Opublikowano

dnia

W dzieciństwie Józef i Wiktoria w swoich rodzinach mieli piękny wzór głębi życia małżeńskiego i rodzinnego. Niezwykłe jest to, że właśnie jako małżonkowie Ulmowie całą rodziną zostaną beatyfikowani, a źródłem ich miłości był sakrament małżeństwa – powiedział Family News Service postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów ks. dr Witold Burda. 7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria wzięli ślub. Prawdopodobnie właśnie 7 lipca wraz z dziećmi będą wspominani w liturgii.

„Czekamy na oficjalne potwierdzenie tej daty, którą metropolita przemyski abp Adam Szal zaproponował dla podkreślenia, że jednym z najbardziej wyjątkowych elementów zbliżającej się beatyfikacji rodziny Ulmów jest fakt, że oni jako małżonkowie i rodzice wraz z siedmiorgiem dzieci zostaną wyniesieni do chwały ołtarzy” – poinformował ks. Burda.

Podkreślił, że zaproponowanie tej daty ma jako cel ukazanie niezwykłego znaczenia sakramentu małżeństwa, jako źródła ich miłości.

Józef miał troje rodzeństwa. Wiktoria pochodziła z jeszcze liczniejszej rodziny, gdzie było 14 dzieci. Była przedostatnim dzieckiem. Tylko siedmioro z nich dożyło wieku dorosłego. Rodzice nowożeńców zostali zapamiętani jako serdeczni, dojrzali i odpowiedzialni ludzie, zatroskani o siebie nawzajem i o potomstwo.

„W dzieciństwie Józef i Wiktoria w swoich rodzinach mieli piękny wzór głębi życia małżeńskiego i rodzinnego.”

„W takim duchu byli wychowywani i te wartości były im przekazywane nade wszystko przez przykład wzajemnej troski o siebie jako małżonkowie, troski o dzieci, o przekaz wiary. Te wszystkie wartości wnieśli oni potem do swojego małżeńskiego życia” – zaznaczył ks. Burda.

„Ojciec Wiktorii – Jan Niemczak – był człowiekiem niezwykle wrażliwym i otwartym na potrzeby innych, a jej mama, osobą głęboko wierzącą, bardzo serdeczną i otwartą” – opowiedział ks. Burda. Zaznaczył, że w podobnych słowach wypowiadali się świadkowie, którzy znali rodziców Józefa Ulmy.

„Józef i Wiktoria mieli zatem piękny punkt odniesienia dla swojego małżeństwa. Taki bardzo prawdziwy, szczery, prosty – małżeństwa osób odpowiedzialnych, dojrzałych, dobrych dla siebie, otwartych na innych i na życie” – podkreślił postulator.

Ulmowie czerpali nie tylko z doświadczenia swoich rodzin, ale także sami gorliwie przygotowywali się do dnia ślubu przede wszystkim od strony duchowej.

„Wiedzieli, że od momentu ślubu w ich relacji będzie szczególnie obecny żywy Pan Bóg”

– zauważył postulator procesu beatyfikacyjnego męczenników.

Jak zaznaczył rozmówca Family News Service, narzeczeni przygotowywali się przede wszystkim poprzez modlitwę osobistą i wspólną. „Aktywnie uczestniczyli w życiu parafialnym, więc ta intencja dobrego przygotowania do ślubu na pewno im towarzyszyła też w czasie Mszy św., w których uczestniczyli”. Dodał, że „ślub Ulmów był wydarzeniem pięknie przygotowanym i wymodlonym”.

Ślub przyszłych męczenników odbył się w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Markowej. Mszę świętą odprawił ówczesny wikariusz ks. Józef Przybylski. Świadkami byli Antonina Szylar i Antoni Szpytma. Zapowiedzi przedślubne podano do publicznej wiadomości 12, 19 i 26 maja 1935 r.

Zachowały się wspomnienia dotyczące przebiegu uroczystości przedślubnych i ślubnych. Młodzi osobiście zapraszali gości na swój ślub i wesele.

„Jeździli na wozie pięknie ubranym. Końmi kierował pan młody. Był zwyczaj, że swatka, czyli osoba odpowiedzialna na weselu za jego prawidłowy przebieg od strony organizacyjnej, trzymała w ręku trzcinowy pęk, którym stukała w drzwi gości, gdy państwo młodzi podjeżdżali do kolejnych domów”.

Zdaniem ks. Burdy Ulmowie kultywowali lokalne tradycje i zwyczaje. „To pokazuje jak byli zakorzenieni w tamtych realiach, jak pięknie zachowywali bogactwo tradycji, a jednocześnie było to budowaniem klimatu radości szczególnego święta, jakim był każdy ślub dla lokalnej społeczności” – podkreślił.

Dawnym weselom w Markowej, podobnie jak dziś, towarzyszyła kapela, w skład której wchodziły takie instrumenty jak bęben, trąbka, saksofon czy akordeon. „Kiedy pani młoda wyruszała ze swojego domu do kościoła, ta kapela grała marsze weselne, jak do dzisiaj wspominają najstarsi mieszkańcy Markowej” – opowiedział ks. Witold Burda.

Po Mszy św. państwo młodzi udawali się do miejsca, gdzie odbywało się przyjęcie – czas wspólnego świętowania przy stole. Mieszkańcy Markowej wspominają, że najczęściej jako pierwsze danie podawano tradycyjny rosół, na drugie danie mięso i ziemniaki. Potem był czas na tańce i śpiewy przy akompaniamencie kapeli.

Podobnie jak dziś około północy odbywały się oczepiny, podczas których pani młoda rzucała welonem, a pan młody krawatem. Wedle zwyczaju ta praktyka miała wskazać parę, którą jako kolejną czekał ślub. To miała być ta panna i ten kawaler, którzy chwycili welon i krawat.

W ślubie Ulmów brali udział nie tylko krewni, członkowie rodziny i sąsiedzi, ale także inni życzliwi młodej parze. „Wszyscy byli uśmiechnięci i pięknie ubrani. Radość udzielała się gościom. Wyczuwało się atmosferę radości płynącą z bycia razem” – ocenił ks. Burda.

W Markowej mawiano, że „dziś ślub, jutro poprawiny”. Świętowano zatem co najmniej dwa dni, a czasami nawet trzy.

Dla całej parafii każdy ślub był szczególnym wydarzeniem. „Ulmowie wybrali sobie piękny miesiąc do świętowania. Lipiec to przecież czas wakacji, pięknego słońca, bardzo ciepłe, długie dni” – podsumował postulator procesu beatyfikacyjnego Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone, zostaną beatyfikowani 10 września br. w Markowej. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie w historii Kościoła powszechnego.

Zginęli śmiercią męczeńską z rąk funkcjonariuszy żandarmerii niemieckiej 24 marca 1944 r. za ukrywanie Żydów. Ich wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone najprawdopodobniej 7 lipca, w dniu zawarcia związku małżeńskiego.

Family News Service

 

Foto: ulmowie.pl

Kościół

Narodowy Kongres Eucharystyczny zakończył się modlitwą o „nową Pięćdziesiątnicę” dla Kościoła w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Narodowy Kongres Eucharystyczny zakończył się w niedzielę Mszą św. z udziałem dziesiątek tysięcy ludzi na stadionie piłkarskim NFL, gdzie tłum modlił się o „nową Pięćdziesiątnicę” w Kościele amerykańskim. O wielkim wydarzeniu, które miało miejsce w Indianapolis w dniach 17-21 lipca, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Kardynał Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Franciszka na to wydarzenie, przewodniczył Mszy św. na zakończenie uroczystości na stadionie Lucas Oil w Indianapolis w dniu 21 lipca.

Kard. Tagle powiedział, że papież pragnie, aby kongres doprowadził do „nawrócenia się na Eucharystię”.

„Obecność Jezusa w Eucharystii jest darem i wypełnieniem Jego misji” – podkreślił prefekt Watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji.

„Ci, którzy zdecydują się pozostać z Jezusem, zostaną przez Jezusa posłani” – dodał kard. Tagle, gdy w niedzielny poranek prawie 60 000 uczestników Kongresu Eucharystycznego zostało wysłanych z „wielkim zleceniem”. Główni mówcy zachęcali uczestników do głoszenia Ewangelii w każdym zakątku kraju.

„Kościołowi potrzebna jest nowa Pięćdziesiątnica” – powiedziała zgromadzonym przed mszą Matka Adela Galindo, założycielka Zgromadzenia Sług Przebitych Serc Jezusa i Maryi, nawiązując do Zesłania Ducha Świętego na Apostołów.

„W zasadzie, bracia i siostry, ta miłość jest większa niż śmierć!” – wykrzyknęła zakonnica, która została nagrodzona entuzjastyczną owacją na stojąco przez tłum.

Ponad 1600 księży, seminarzystów, biskupów i kardynałów wzięło udział w procesji podczas mszy na stadionie Indianapolis Colts. Według organizatorów wydarzenia na trybunach modliło się dodatkowo 1236 sióstr i braci zakonnych.

Orkiestra Symfoniczna Indianapolis wykonała klasyczne hymny „Panis Angelicus” i „Ave Verum Corpus”, gdy Komunia została zaniesiona dziesiątkom tysięcy ludzi na stadionie.

Wiele osób komentowało niesamowitą energię, pozytywne nastawienie i nadzieję uczestników kongresu, którzy przyjechali ze wszystkich 50 stanów, aby wziąć udział w pięciodniowym wydarzeniu w dniach 17–21 lipca.

 

Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
Czytaj dalej

News USA

Dziesięć Przykazań nie pojawi się w szkołach w Luizjanie co najmniej do listopada, kiedy zakończy się proces

Opublikowano

dnia

Autor:

Zgodnie z porozumieniem zatwierdzonym w piątek przez sędziego federalnego, stan Luizjana nie podejmie oficjalnych kroków w celu wdrożenia prawa wymagającego umieszczenia Dziesięciu Przykazań we wszystkich salach szkół publicznych stanu co najmniej do listopada, kiedy pozew trafi do sądu.

Pozew złożyli w czerwcu rodzice uczniów szkół publicznych w Luizjanie o różnym pochodzeniu religijnym, twierdząc, że prawo narusza postanowienia Pierwszej Poprawki zabraniającej ustanawiania religii przez rząd i gwarantującej wolność religijną. O jego złożeniu pisaliśmy 28 czerwca.

Z kolei zwolennicy prawa argumentują, że plakat z Dziesięcioma Przykazaniami powinien znajdować się w klasach, ponieważ przykazania mają charakter historyczny i stanowią część fundamentów prawa Stanów Zjednoczonych. O ustawie związanej z tym wymogiem informowaliśmy 20 czerwca.

Prawo Luizjany wymaga, aby przykazania zostały umieszczone w salach lekcyjnych nie później niż 1 stycznia 2025 r., czyli w terminie, na który piątkowe porozumienie nie ma wpływu. Porozumienie zapewnia, że ​​oskarżeni w pozwie – urzędnicy państwowi oświaty i kilka lokalnych rad szkolnych – nie wywieszą przykazań w szkołach przed 15 listopada.

W 1980 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że podobne prawo stanu Kentucky narusza klauzulę zawartą w Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która mówi, że Kongres nie może „stanowić żadnego prawa dotyczącego ustanowienia religii”. Sąd Najwyższy stwierdził, że prawo to nie miało celu świeckiego, lecz służyło celowi czysto religijnemu.

W 2005 roku Sąd Najwyższy orzekł, że podobne prawo w Kentucky narusza Konstytucję. Jednocześnie sąd podtrzymał decyzję o wywieszeniu tablicy z Dziesięcioma Przykazaniami na terenie Kapitolu stanu Teksas, w Austin.

Rok temu Izba stanowa Teksasu nie zatwierdziła prawa wymagającego ekspozycji Dziesięciu Przykazań w teksaskich szkołach, o czym informowaliśmy tutaj.

Nowe prawo stanu Luizjana nie wymaga od szkół wydawania publicznych pieniędzy na plakaty z Dziesięcioma Przykazaniami. Umożliwia to przyjmowanie podarowanych plakatów lub pieniędzy na opłacenie ekspozycji.

Prawo wyraźnie zezwala, ale nie wymaga, wywieszania innych ważnych dokumentów w szkołach publicznych, w tym: Porozumienia Mayflower, które zostało podpisane przez religijnych pielgrzymów na pokładzie Mayflower w 1620 r. i jest często określane jako „Pierwsza Konstytucja” Ameryki; Deklaracji Niepodległości; oraz Rozporządzenia Północno-Zachodniego, które ustanowiło rząd na Terytorium Północno-Zachodnim – na dzisiejszym Środkowym Zachodzie – i stworzyło drogę przyjmowania nowych państw do Unii.

Ustawa została zakwestionowana prawnie wkrótce po jej podpisaniu przez republikańskiego Gubernatora Jeffa Landry’ego.

 

Źródło: dailyherald
Foto: wikimedia, YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Ruszyły zapisy na Pieszą Polonijną Pielgrzymkę Maryjną do Merrillville w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę rozpoczęły się zapisy na XXXVII Pieszą Polonijną Pielgrzymkę Maryjną do Merrillville. Potrwają one do 9 sierpnia. W tym roku na pielgrzymkę wyruszamy 10 sierpnia, by dzień później pokłonić się Matce Boskiej Częstochowskiej w Sanktuarium w Indianie.

Zapisy online dostępne są tutaj. W razie jakichkolwiek pytań można dzwonić do Pana Leszka Olechno, który jest odpowiedzialny za zapisy, pod numer tel.: (847) 293-3466.

W dniach od 28 lipca do 9 sierpnia będą także możliwe zapisy stacjonarne w dni powszednie w następujących miejscach:

 • Księgarnia “Źródło” 5517 W. Belmont Ave. Chicago, IL
 • Doma 5517 10144 S Roberts Road, Palos Hills
 • Polamer 901 E Rand Rd, Mt Prospect
 • Polamer 4747 N Harlem Ave, Harwood Heights
 • Kościół Św. Alberta 8000 S Linder Ave. Burbank

W niedziele 28 lipca i 4 sierpnia zapisywać można się także w kościołach:

 • Kościół św. Konstancji, 5843 W. Strong St. Chicago,
 • Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd. Chicago,
 • Kościół św. Alberta, 8000 S Linder Ave Burbank,
 • Kościół św. John Brebeuf, 8301 N Harlem Ave. Niles,
 • Misja Miłosierdzia Bożego, 21W410 Sunset Ave. Lombard,
 • Parafia św. Tomasza w Palatine, 1201 East Anderson Drive, Palatine,
 • Ojcowie Salwatorianie, 5755 Pennsylvania St. Merrillville (również w tygodniu do 9 sierpnia)

Ks. bp Radosław Orchowicz

Ks. bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej będzie przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP – Immaculate Conception Church, przy 2944 E 88th St, Chicago, a także na zakończenie pielgrzymki, w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Będzie także obecny na trasie pielgrzymki.

Więcej informacji oraz regulamin uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej.

 

Źródło: Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna
Foto: Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu