Połącz się z nami

Kościół

Kard. Semeraro o beatyfikacji Ulmów: wyjątkowa – do chwały ołtarzy wyniesiona cała rodzina

Opublikowano

dnia

Szczególna wymowa dzisiejszej beatyfikacji polega także na tym, że do chwały ołtarzy zostaje wyniesiona cała rodzina, połączona nie tylko więzami krwi, ale także wspólnym świadectwem danym Chrystusowi aż do ofiary własnego życia – podkreślił prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Card. Semeraro w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z beatyfikacją rodziny Ulmów w Markowej w Polsce.

Beatyfikowani to Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. W czasie drugiej wojny światowej ukrywali oni ośmioro Żydów za co zostali rozstrzelani przez niemieckich nazistów razem z Żydami.

„Ta beatyfikacja ma bardziej aktualne przesłanie niż kiedykolwiek: chociaż nigdy nie wypowiedziało żadnego słowa, dzisiaj to małe niewinne dziecko, które razem z aniołami i świętymi w raju wyśpiewuje chwałę Bogu w Trójcy Jedynemu, tutaj na ziemi woła do współczesnego świata, aby przyjął, kochał i chronił życie od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci, zwłaszcza życie bezbronnych i zepchniętych na margines. Ten jego niewinny głos chce wstrząsnąć sumieniem społeczeństwa, w którym szerzą się aborcja, eutanazja i pogarda dla życia, postrzeganego jako ciężar a nie dar. Dlatego rodzina Ulmów zachęca nas do reagowania na tę «kulturę odrzucenia», którą potępia Papież Franciszek” – wskazał kard. Semeraro mówiąc o dziecku, które będąca w zaawansowanej ciąży Wiktoria, zaczęła rodzić w momencie egzekucji.

Zaznaczył także, iż dzisiejsza uroczystość „jest zwieńczeniem nieprzerwanej opinii świętości i męczeństwa, jaką Kościół na Podkarpaciu, a szerzej, całej Polski, zachował i potrafił pielęgnować. Jest to jednak także wyraz słusznej pamięci i serdecznej wdzięczności w stosunku do wielu waszych rodaków, którzy w tamtych czasach, świadomi ryzyka, na jakie się narażali, udzielali schronienia Żydom, płacąc za ten wybór życiem. Niech w każdym z nas dzisiaj tutaj obecnym świadectwo męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów wzbudzi szczere pragnienie odważnego życia wiarą i jej wyznawania” – mówił.

„Tak” na postawę samarytańską

Kard. Semeraro, nawiązując do ewangelicznej przypowieści od dobry Samarytaninie wspomniał, że Józef i Wiktoria przywiązywali szczególną wagę do tego fragmentu Ewangelii, podkreślając tytuł na czerwono w swojej rodzinnej Biblii i zaznaczając przy nim swoje „tak”. „Jak napisał św. Jan Paweł Il, przypowieść o człowieku, który wpadł na zbójców, opowiada o cierpieniu zdolnym «wyzwalać w człowieku miłość, ów właśnie bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz innych ludzi». Ta miłość jest sercem naszej dzisiejszej uroczystości. Byłoby błędem, gdyby dzień beatyfikacji rodziny Ulmów posłużył jedynie przywołaniu na myśl terroru i okrucieństw dokonanych przez ich oprawców, nad którymi ciąży już osąd historii. Chcemy natomiast, aby dzisiejszy dzień był dniem radości, ponieważ słowa Ewangelii spisane na papierze stały się dla nas przeżywaną rzeczywistością, która jaśnieje w chrześcijańskim świadectwie małżonków Ulmów i w męczeństwie nowych Błogosławionych” – powiedział.

 

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wymienił imiona ośmiu Żydów, którym schronienia w swoim domu udzielili Józef i Wiktoria: Saul Goldman z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem oraz Gołda Grünfeld i Lea Didner z córeczką Reszlą. „Za ten gest przyjęcia i troski – jednym słowem: miłosierdzia – wynikający z ich szczerej wiary, małżeństwo Ulmów zapłaciło, wraz z najmłodszymi członkami swojej rodziny, najwyższą cenę męczeństwa: ich życie było cenną monetą, którą przypieczętowali bezinteresowność całkowitego daru z siebie w miłości” – zaznaczył.

Misja małżeństwa i rodziny

Mówiąc o nowych błogosławionych, kard. Semeraro wskazał na ich duchową drogę i cechy charakteru: uczciwość, pracowitość, chęć oddania się do dyspozycji innych, serdeczność, łagodność i wrażliwość na potrzeby innych. Podkreślił, że świadectwo swojej wiary przekazywali dzieciom: Stanisławie – 8 lat, Barbarze – 7 lat, Władysławowi – 6 lat, Franciszkowi – 4 lata, Antoniemu – 3 lata i Marii – 2 lata, aż po najmłodsze dziecko, które urodziło się w chwili męczeńskiej śmierci matki. Dodał, że Ulmowie uczą przede wszystkim jak przyjmować Słowo Boże i każdego dnia starać się wypełniać Jego wolę.

„W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, miejsca życia, miłości płodności. Odkrywamy na nowo wielkość misji, jaką Stwórca powierzył małżonkom i powtarzamy słowa św. Jana Pawła II, które skierował do rodzin w 1994 roku: «W Kościele i w społeczeństwie nadeszła teraz epoka rodziny, która jest powołana do odegrania pierwszoplanowej roli w dziele nowej ewangelizacji»”- powiedział.

Watykański hierarcha pozdrowił również przedstawicieli społeczności żydowskiej, obecnych na Mszy św. beatyfikacyjnej w Markowej.

„Ich udział jest nie tylko wyrazem szlachetnych uczuć wdzięczności za to, czego dokonali nowi Błogosławieni, gdy w Europie- a zwłaszcza tutaj, w Polsce, szalała rozpętana przez niemieckich okupantów furia skierowana wobec narodu żydowskiego, co nazwano «ostatecznym rozwiązaniem». To zjednoczenie rodzin żydowskich i rodziny katolickiej w tym samym męczeństwie zawiera bardzo głęboki sens oraz rzuca najpiękniejsze światło na przyjaźń żydowsko-chrześcijańską, zarówno na płaszczyźnie ludzkiej jak i religijnej. Rzeczywiście, nienawiść prześladowców do Żydów była, w samej swej istocie, nienawiścią do Boga Przymierza, Starego i tego Nowego, we krwi Chrystusa. Moglibyśmy dzisiaj powiedzieć, że konkretnością swojego gestu rodzina Ulmów” – wskazał.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przypomniał też, że za granicą Polski – na Ukrainie toczy się wojna. „Przyjęcie bliźniego stało się pilnym zadaniem, biorąc pod uwagę przemoc i zniszczenia spowodowane wojna. Trwająca od 18 miesięcy rosyjska inwazja na Ukrainę zmusiła do ucieczki wielką liczbę uchodźców, którzy pukali do drzwi Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. W tym trudnym czasie różne instytucje rządowe i samorządowe oraz tysiące ludzi z prostych rodzin spontanicznie otwierali drzwi swoich domów na przyjęcie tych, którzy musieli uciekać” – dodał kard. Semeraro.

Paweł Rozwód, ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

 

Foto: ulmowie.pl, YouTube

Kościół

Msza dziękczynna zamknie diecezjalny etap procesu kanonizacyjnego Męczenników z La Florida

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskup Gregory Parkes będzie koncelebrował z biskupem Williamem A. Wackiem, CSC, z diecezji Pensacola-Tallahassee, aby odprawić Mszę dziękczynną i ceremonię zamknięcia diecezjalnego etapu procesu kanonizacyjnego Antonia Iniji i jego 56 Towarzyszy 12 października 2023 r. Wydarzenie zapowiada Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Msza św. na świeżym powietrzu rozpocznie się o godz. 11:00AM czasu wschodniego w miejscu, w którym znajdować się będzie przyszłe Sanktuarium Maryi Królowej Męczenników, 1759 Chaires Cross Road, przy Tallahassee, FL 32317.

Po niej nastąpi ceremonia zamknięcia, podczas której zebrane dokumenty zostaną przekazane Komisji Historycznej a następnie wysłane do Dykasterii ds. Kanonizacji w Rzymie. Uroczystość zakończy się obiadem.

W dniu 12 października 2015 roku oficjalnie otwarto proces beatyfikacyjny tzw. Męczenników z La Florida, co umożliwiło powołanej Komisji Historycznej formalne rozpoczęcie szeroko zakrojonych badań nad licznymi postaciami z XVI, XVII i XVIII wieku, o których mówi się, że umarły za wiarę na ziemi, która była niegdyś znany jako La Florida.

Dochodzenia te zaprowadziły członków Komisji Historycznej do archiwów na Florydzie, w Georgii, Missouri i Luizjanie, a także na Kubie, w Meksyku, Hiszpanii, Londynie i Rzymie. Zgodnie z ostrożnymi wymogami Kościoła Komisja Historyczna szczegółowo zbadała każdy raport o męczeństwie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat misji Męczenników z La Florida lub zgłosić udział w Mszy św. i celebracji, odwiedź stronę https://www.martyrsoflafloridamissions.org

Martyrs of la Florida Missions to organizacja 501c3, włączona do Oficjalnego Katalogu Katolickiego, której misją jest honorowanie i szerzenie kultu męczenników poprzez promowanie ich kanonizacji, zakładanie sanktuarium i angażowanie społeczności regionalnych, krajowych i międzynarodowych w celu uznania

 

Źródło: gulfcoastcatholic
Foto: YouTube, Martyrs of la Florida Missions
Czytaj dalej

Kościół

Tylko do dzisiaj można się zapisywać na jesienne rekolekcje w Camp Vista w Wisconsin

Opublikowano

dnia

Autor:

Do dzisiaj przyjmowane są zgłoszenia na jesienne rekolekcje w Camp Vista w Wisconsin. Tegoroczne spotkania odbędą się w dniach od 29 września do 1 października a ich temat to „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek”. Rekolekcje organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego

W studiu Radia Deon Ojciec Jerzy Brzóska SJ z Ośrodka Milenijnego w Chicago zapraszał na wspólną modlitwę i rozważania skoncentrowane wokół zagadnienia „czy to wiara czy już magia”.

„W tym roku obchodzimy 15-lecie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i te rekolekcje praktycznie od samego początku się rozpoczęły” zaznacza Ojciec Jerzy Brzóska. 

Rekolekcje rozpoczynają się w piątek 29 września, wieczorem, wspólną Eucharystią i posiłkiem. Główne konferencje i spotkania mają miejsce w sobotę, po porannej modlitwie medytacyjnej.

Temat: „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek” ma zachęcić uczestników do zastanowienia się nad obecnością magicznych elementów w naszym codziennym życiu, a także w podejściu do wiary, wyjaśnia nasz Gość.

„To są rekolekcje, które organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, ale one są otwarte dla wszystkich” podkreśla Ojciec Jerzy Brzóska. Celem spotkań jest pogłębienie wiary i bardziej dojrzałe spojrzenie na to co przeżywamy w swojej codzienności.

Aby wziąć w nich udział trzeba tylko spełniać wymóg związany z wiekiem, tzn. mieć ukończone 21 lat.

Na rekolekcje można się zapisywać do 24 września, a koszt to 170 dolarów.

Zapisów można dokonywać osobiście lub telefonicznie w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Numer tel. to 773 777 70 00.

Formularz zgłoszeniowy można ściągnąć ze strony Jezuitów lub Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Można także skorzystać z kodu QR umieszczonego na plakatach zapowiadających rekolekcje.

Serdecznie Zapraszamy!

Prawie 5 lat temu tak dobrze znany chicagowskiej Polonii chrześcijański ośrodek edukacyjno-rekreacyjny w Wisconsin stracił w pożarze kaplicę.

Została ona odbudowana dzięki datkom i zaangażowaniu wielu ludzi, także naszych niezawodnych słuchaczy. Podczas specjalnego radiotonu na naszej antenie zebraliśmy ponad 80 tysięcy dolarów i mnóstwo ciepłych słów wsparcia i życzliwości.

Nowa kaplica została poświęcona podczas uroczystości, która odbyła się 4 czerwca 2022 r.

 

Źródło: informacja własna
Foto: CampVista, WŻCh

 

Czytaj dalej

News USA

Prokurator Generalny Garland zaprzeczył twierdzeniu, że tradycyjni katolicy są ekstremistami

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas środowego przesłuchania przed Komisją Sądownictwa Izby Reprezentantów Prokurator Generalny Merrick Garland zdecydowanie sprzeciwił się oskarżeniom, jakoby Departament Sprawiedliwości dyskryminował amerykańskich katolików. O przesłuchaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Merrick Garland nazwała sugestię antykatolickich uprzedzeń „skandaliczną” i „absurdalną”, gdy zapytano go o notatkę sporządzoną przez Federalne Biuro Śledcze w Richmond.

Notatka datowana na 23 stycznia, która wyciekła do mediów w lutym, ujawniła śledztwo FBI w Richmond dotyczące „radykalnych tradycjonalistycznych” katolików i ich możliwych powiązań z „skrajnie prawicowym ruchem białych nacjonalistów”. Zasugerowano w niej także podjęcie działań w społecznościach Mszy Łacińskiej w celu ograniczenia ryzyka.

Notatka jest zatytułowana „Zainteresowanie brutalnych ekstremistów motywowanych rasowo lub etnicznie radykalno-tradycjonalistyczną ideologią katolicką prawie na pewno przedstawia nowe możliwości łagodzenia skutków”. O tym dokumencie pisaliśmy 10 lutego.

FBI szybko wycofało notatkę wkrótce po jej upublicznieniu. Zarówno Garland, jak i dyrektor FBI Christopher Wray potępili ją.

Podczas środowego przesłuchania Republikanin Jeff Van Drew rozmawiał z Garlandem w sprawie notatki, co doprowadziło do napiętej wymiany zdań.

Merrick Garland, który jest Żydem, opowiadał o swojej rodzinie uciekającej przed prześladowaniami w Europie.

W kwietniowym przemówieniu powiedział, że jego babcia jest jednym z pięciorga dzieci. Powiedział, że uniknęła prześladowań religijnych przed I Wojną Światową, ale dwójka jej rodzeństwa pozostała w Europie i ostatecznie zginęła podczas Holokaustu.

Gdy Van Drew dalej naciskał na Garlanda, ten oświadczył, że jest „przerażony tą notatką” i powiedział, że „katolicy nie są ekstremistami”. Prokurator Generalny powiedział jednak, że nie wie, czy ktoś został zwolniony za sporządzenie lub rozpowszechnienie notatki.

 

Źródło: cna
Foto: FBI, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu