Połącz się z nami

News Chicago

Pritzker na nowym froncie. Teraz walczy o prawo do zabijania dzieci na Florydzie

Opublikowano

dnia

Gorący zwolennik aborcji, Gubernator J.B. Pritzker, celuje w kolejną wielką bitwę o prawa do niej poza Illinois. 30 kwietnia zainwestował 500 000 dolarów na wsparcie inicjatywy związanej z głosowaniem, która zapisałaby ochronę aborcji w konstytucji Florydy.

Wpłata od organizacji non-profit Think Big America Pritzkera została przekazana na dzień przed wejściem w życie nowego prawa stanowego – podpisanego przez gubernatora Florydy Rona DeSantisa – zakazującego większości aborcji po sześciu tygodniach ciąży.

We wtorek grupa oświadczyła, że ​​fundusze zostały przekazane Floridians Protecting Freedoms, komitetowi politycznemu, który w styczniu zebrał wymaganą liczbę ważnych podpisów, aby przedłożyć projekt uchwały wyborcom w listopadowym głosowaniu.

Christina Amestoy, rzeczniczka Think Big America, nazwała zakaz aborcji na Florydzie „niebezpiecznym, okrutnym i nieamerykańskim”.

„Przywrócenie dostępu do aborcji na Florydzie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla kobiet w tym stanie, ale także dla kobiet w całym regionie” – stwierdziła Amestoy.Think Big America z dumą wspiera Floridians Protecting Freedoms w walce o zapewnienie kobietom należnych im praw”.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy J.B. Pritzker staje do pojedynku z Ronem DeSantisem – a obaj są powszechnie postrzegani jako potencjalni kandydaci na prezydenta w 2028 roku.

Aborcja na Florydzie to czwarta inicjatywa dotycząca głosowania, którą Think Big America wspiera tylko w tym roku. Grupa Pritzkera wspiera także wysiłki proaborcyjne w Nevadzie, Arizonie i Montanie, zapewniają wsparcie strategiczne, w tym wsparcie badawcze, finansowe i komunikacyjne.

Think Big America przekazała 1 milion dolarów na inicjatywę dotyczącą głosowania w Nevadzie i 250 000 dolarów na rzecz Arizony, gdzie także planuje wydać 1 milion dolarów.

W zeszłym roku grupa przekazała 250 000 dolarów organizacji Ohioans United for Reproductive Rights. Wyborcy zatwierdzili poprawkę do konstytucji stanu Ohio, która zapewniła dostęp do aborcji.

1 kwietnia Sąd Najwyższy Florydy wydał dwa orzeczenia – jedno podtrzymujące obowiązujące prawo stanowe zezwalające na aborcję wyłącznie w pierwszych 15 tygodniach ciąży, a drugie zatwierdzające umieszczenie na karcie do głosowania zapisu gwarantującego prawa do aborcji.

Tymczasem ustawa skracająca czas legalnej aborcji do 6 tygodni została podpisana przez DeSantisa w zeszłym roku i wchodzi w życie 1 maja.

Ideą Think Big America, organizacji Pritzkera utworzonej w październiku zeszłego roku, jest zwalczanie „skrajnie prawicowego ekstremizmu we wszystkich jego postaciach”, chociaż prawo do aborcji pozostaje jego najwyższym priorytetem. O powstaniu organizacji informowaliśmy tutaj.

Od czasu swojej pierwszej reklamy w kampanii gubernatorskiej w 2018 roku J.B. Pritzker używa sloganu „Think Big”, który, jak przyznał, jest grą słów określającą jego rozmiar.

Gubernator Illinois przekazał dolary na początkowe założenie grupy, chociaż odmówił podania kwoty. Inne darowizny są akceptowane, ale grupa nie jest zobowiązana do ujawniania swoich darczyńców.

Pritzker przekazał także prywatnie 201 000 dolarów dwóm grupom wspierającym poprawkę aborcyjną w Kansas w 2022 r.

Wysłał też 1 milion dolarów dla Partii Demokratycznej stanu Wisconsin i 20 000 dolarów bezpośrednio dla Janet for Justice, aby wesprzeć Janet Protasiewicz, sędzinę powiatu Milwaukee, która przy jego wsparciu zdobyła mandat sędziego Sądu Najwyższego stanu Wisconsin i odwróciła kontrolę nad sądem, dając liberałom większość 4-3.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

Na międzynarodowym lotnisku O’Hare w samolocie United Airlines zapalił się silnik

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek po południu samolot United Airlines przerwał start po tym, jak jego silnik zapalił się na Międzynarodowym Lotnisku O’Hare. Do zdarzenia doszło około godziny 2:00PM podczas lotu 2901, którego celem było na Międzynarodowe Lotnisko Seattle-Tacoma.

Federalna Administracja Lotnictwa FAA podała, że samolot znajdował się na drodze na pas startowy, gdy zauważono pożar silnika. Airbus A320 został odholowany z powrotem do bramki, gdzie pasażerowie wysiedli. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.

„Lot United Airlines nr 2091 z Chicago do Seattle został opóźniony przed odlotem z powodu problemu z silnikiem, którym natychmiast zajęli się nasza lokalna załoga naziemna i służby ratownicze” – oświadczyli przedstawiciele linii.

Jak podała spółka, pracownicy United Airlines poszukiwali alternatywnych planów podróży dla 148 pasażerów na pokładzie maszyny. FAA tymczasowo wstrzymała przylatujące samoloty na O’Hare. Agencja podała, że normalną pracę wznowiono około 2:45PM.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga na utrudnienia w ruchu na DuSable Lake Shore Drive. Niektóre pasy będą zamykane

Opublikowano

dnia

Autor:

Kierowcy korzystający z DuSable Lake Shore Drive mogą spodziewać się w tym tygodniu większej liczby zamknięć pasów i związanych z nimi opóźnień w podróży. Prace drogowe zostaną wznowione w poniedziałek wieczorem.

Według Departamentu Transportu Chicago CDOT, trzy pasy jezdni w kierunku południowym między Irving Park Road i LaSalle Drive zostaną zamknięte od godziny 7:00PM w poniedziałek i będą obowiązywać do godziny 5 rano we wtorek.

Te pasy również zostaną zamknięte od godz. 6:00PM przez pozostałą część tygodnia, z ponownym otwarciem pasów o 5 rano następnego dnia. Jak informują urzędnicy, przez cały tydzień zamknięty będzie jeden pas ruchu po południowej stronie jezdni.

Od wtorkowego poranka planowane są również dodatkowe zamknięcia między Roosevelt a 31st Street. W godzinach od 9:00AM do 4:00PM zamknięte będą trzy pasy ruchu po południowej stronie jezdni, a jeden pas zostanie ponownie otwarty między godziną 4:00PM i 9:00AM następnego dnia.

Zamknięcia pasów między Roosevelt a 31st Street po północnej stronie jezdni zaczną obowiązywać w czwartek o 9:00AM Od tego czasu zamknięte będą trzy pasy ruchu po stronie północnej, natomiast dwa pasy pozostaną zamknięte w godzinach popołudniowych i nocnych.

Kierowcy proszeni są o planowanie z wyprzedzeniem swoich podróży z uwzględnieniem zamknięć dróg. Powinni spodziewać się sporych opóźnień, jeśli będą musieli jechać drogą DuSable Lake Shore Drive.

Więcej informacji na temat utrudnień w ruchu można znaleźć na stronie internetowej CDOT.

Źródło: nbc
Foto: istock/Daniel Avram/
Czytaj dalej

News Chicago

Restauracja Tortazo po raz pierwszy serwowała meksykańskie dania w Skokie

Opublikowano

dnia

Autor:

Tortazo, restauracja meksykańska założona przez znanego chicagowskiego szefa kuchni Ricka Baylessa, świętowała w sobotę wielkie otwarcie swojej nowej lokalizacji w Westfield Old Orchard Mall, odwiedzana przez tłumy głodnych klientów.

Według strony internetowej Tortazo, menu restauracji to dania świeżo przygotowywane na zamówienie, wyraz odważnych smaków, składników i technik Meksyku. Obejmuje ono chrupiące tarty przygotowywane na patelni, śniadaniowe chilaquiles, obfite, ręcznie robione miski, sałatki sezonowe i złocisto chrupiące churros.

Podczas sobotniego wielkiego otwarcia można było posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu chicagowskiego DJ-a Citlalica Jeffersa Peña, spróbować specjałów happy hour, tequili i bezpłatnego tortu dla pierwszych 100 gości.

Tortazo ma swoje lokalizacje w Willis Tower i na Times Square w Nowym Jorku. Otwarcie dodatkowych restauracji planowane są w Harrah’s Casino w Joliet i Caesars Palace w Las Vegas. Rick Bayless jest także właścicielem kilku innych znanych lokali w Chicago, w tym Frontera Grill, Topolobampo, XOCO i Bar Sótano.

Tortazo w Skokie’s Old Orchard czynne jest od 11:00AM do 7:00PM od niedzieli do czwartku i od 11:00AM do 8:00PM w piątek i sobotę.

 

Źródło: nbc
Foto: Tortazo
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu