Połącz się z nami

Kościół

Papież do czytelników książki KUL o Ulmach: wartości nie wolno zdradzać

Opublikowano

dnia

„Niech ofiara złożona przez rodzinę Ulmów i ich dzieci, którzy nie wahali się oddać życia za udzielenie pomocy ośmiu osobom pochodzenia żydowskiego, będzie dla nas i dla przyszłych pokoleń symbolem wartości, których nie wolno zdradzać nawet pod groźbą śmierci” – napisał w imieniu Papieża abp Edgar Peña Parra z Watykanu w liście do rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego. KUL jest wydawcą książki „Zabili nawet dzieci. Ulmowie, męczeńska rodzina, która pomagała Żydom”.

„Autorów, Wydawców, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – inicjatorów i pracujących przy wydaniu tej książki – jak również wszystkich Czytelników – Ojciec Święty poleca Bogu w modlitwie i z serca błogosławi – czytamy w liście abp Peña Parra, Substytuta Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

„Ojciec Święty wyraża nadzieję, że przypomnienie wydarzeń Il wojny światowej, która doprowadziła do zagłady milionów ludzi, w tym mnóstwa niewinnych dzieci oraz do Holokaustu, jakiego doświadczyli Żydzi, pobudzi serca wszystkich do refleksji nad obecną sytuacją świata przeżywającego trzecią wojnę światową w kawałkach” – podkreślono w liście z Watykanu.

Autorami publikacji są: Manuela Tulli, włoska dziennikarka agencji informacyjnej ANSA i ks. Paweł Rytel-Andrianik, szef polskiej sekcji Radia Watykańskiego i Vatican News, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Publikacja ukazuje męczeństwo beatyfikowanej niebawem rodziny, ale także przedstawia historię, życie codzienne, zajęcia ukrywanych Żydów, którzy zginęli z Ulmami: Szaula Goldmana z czterema synami, Lei Didner z córką Reszlą oraz Gołdy Grünfeld. W książce wykorzystane zostały fotografie, które zrobił Józef Ulma. Jest to pierwsza publikacja książkowa o rodzinie Ulmów wydana w trzech językach.

Publikację otwiera wprowadzenie kard. Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który w niedzielę w imieniu Papieża dokona aktu beatyfikacji. Wstęp napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Dotychczas książka ukazała się w języku angielskim pt. „Martyred and Blessed Together: The Extraordinary Story of the Ulma Family”, wydana przez amerykańskie wydawnictwo Our Sunday Visitor oraz w języku włoskim pt. „Uccisero Anche i Bambini. Gli Ulma, la famiglia martire che aiuto gli ebrei”, której wydawcą jest dom wydawniczy Ares.

W przygotowaniu jest polskie wydanie, które będzie dostępne bezpłatnie online.

W niedzielę 10 września br. w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja dziewięcioosobowej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów zamordowanych w marcu 1944 roku za pomoc Żydom.

Wraz z kard. Marcello Semeraro mszę świętą koncelebrować będzie blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów z Polski i zagranicy. Chęć udziału w uroczystości zgłosiło ponad 32 tysiące wiernych. Obecny będzie też m.in. Naczelny Rabin Polski.

Błogosławionymi zostaną ogłoszeni Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria oraz bezimienne dziecko.

KUL

Kościół

Bp Sobiło: Polacy otwierają dziś swoje domy dla potrzebujących jak kiedyś Ulmowie

Opublikowano

dnia

Autor:

„Wartość rodziny i wielka wiara Polaków, uformowane serca moich rodaków pokazują całemu światu, jak wtedy rodzina Ulmów, miłość tych, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców z Ukrainy” – podkreślił w rozmowie z Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło, który w niedzielę 10 września wziął udział w beatyfikacji rodziny Ulmów. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro w Markowej na Podkarpaciu ogłosił błogosławionymi Wiktorię i Józefa Ulmów oraz siedmioro ich dzieci.

Bp Jan Sobiło wskazał na znaczenie beatyfikacji w kontekście wojny na Ukrainie. „Dla Ukrainy, dla nas Polaków w Ukrainie, ta dzisiejsza beatyfikacja to bardzo ważny dzień”. Zdaniem bp. Sobiło ta uroczystość „pokazuje, że Ewangelia żyje, a jak żyje Ewangelia w naszym narodzie, to będzie jeszcze pięknie na całym świecie”.

Uczestnicy niedzielnej beatyfikacji odmówili modlitwę Anioł Pański z papieżem Franciszkiem podczas transmisji na żywo z Watykanu.

W kontekście rodziny Ulmów Franciszek nawiązał do trwającej wojny na Ukrainie. „Za ich przykładem poczujmy się wezwani do przeciwstawienia sile oręża – moc miłosierdzia, retoryce przemocy – wytrwałość w modlitwie. Uczyńmy to nade wszystko dla bardzo wielu krajów, które cierpią z powodu wojny” – podkreślił papież i poprosił o jeszcze intensywniejszą modlitwę za „umęczoną Ukrainę”.

Ojciec Święty przypomniał, że „cała rodzina została zgładzona przez nazistów 24 marca 1944 roku za udzielenie schronienia kilkorgu Żydom, którzy byli prześladowani. Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamten czas, przeciwstawili miłość ewangeliczną”.

Jak zaznaczył papież, rodzina Ulmów „stanowiła promyk światła w mrokach II wojny światowej”. Zachęcił, żeby czerpać z jej przykładu jako wzoru „do naśladowania w dążeniu do dobra, w służbie potrzebującym”.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro również przypomniał w swojej homilii, że niedaleko granicy z Polską, na Ukrainie, toczy się wojna. Podkreślił, że „trwająca od 18 miesięcy rosyjska inwazja na Ukrainę zmusiła do ucieczki wielką liczbę uchodźców, którzy pukali do drzwi Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia”.

Zaznaczył, że w tym trudnym czasie „różne instytucje rządowe i samorządowe oraz tysiące ludzi z prostych rodzin spontanicznie otwierali drzwi swoich domów na przyjęcie tych, którzy musieli uciekać”.

„Przyjęcie bliźniego stało się pilnym zadaniem, biorąc pod uwagę przemoc i zniszczenia spowodowane wojną” – dodał kard. Semeraro.

W przeddzień beatyfikacji, 9 września, o godz. 6:00PM na stadionie w Markowej odbył się koncert poświęcony nowym błogosławionym z udziałem wybitnych artystów. Organizatorem wydarzenia był Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Następnego dnia w niedzielę 10 września o godz. 10:00AM rozpoczęła się uroczysta Msza św. beatyfikacyjna, której przewodniczył prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Dwa tygodnie po beatyfikacji 24 września rozpocznie się peregrynacja relikwii nowych błogosławionych po Polsce.

W uroczystości uczestniczyło ponad 30 tys. osób z Polski i całego świata, w tym m.in. z Bermudów, podczas gdy Markową zamieszkuje zaledwie ok. 4 tys. mieszkańców.

W beatyfikacji wzięli udział również prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Obecni byli także przedstawiciele społeczności żydowskiej. Zaproszenie na uroczystość otrzymali także prezydenci i premierzy państw europejskich, jak również episkopaty państw sąsiadujących z Polską.

Przy obsłudze beatyfikacji pracowało ponad tysiąc osób, ponad 200 dziennikarzy z mediów polskich i zagranicznych akredytowało się na to wydarzenie.

Beatyfikacja Ulmów to bezprecedensowe wydarzenie w historii Kościoła powszechnego. Po raz pierwszy beatyfikowano całą rodzinę. Ulmowie zginęli śmiercią męczeńską z rąk funkcjonariuszy żandarmerii niemieckiej 24 marca 1944 r. za ukrywanie Żydów. Ich wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lipca, w dniu zawarcia związku małżeńskiego przez Wiktorię i Józefa.

Family News Service

 

Foto: Family News Service
Czytaj dalej

Kościół

Pielgrzymka Maryjna do Sanktuarium i Grot Czarnej Madonny w Eurece, Missouri

Opublikowano

dnia

Autor:

Parafia Św. Agaty i wspólnota polonijna St. Louis zapraszają na Pielgrzymkę Maryjną do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i Grot Czarnej Madonny w Eurece, Missouri.

Pielgrzymka Maryjna do Sanktuarium i Grot Czarnej Madonny, znajdującego się przy 100 St. Joseph Hill Road, Pacific, MO 63069, odbędzie się w niedzielę, 17 września.

Plan pielgrzymki:
1:30PM Oficjalne powitanie pielgrzymów i wykład o sanktuarium personelu Sanktuarium Czarnej Madonny.
2:15PM Liturgia Mszy Świętej w języku polskim, której przewodniczył będzie ks. Stanisław Poszwa, S. Chr.
3:15PM Poczęstunek w pawilonie
3:45PM Różaniec Święty
4:15PM Modlitwy i odwiedziny Cmentarza Franciszkanów

Uczestnicy płacą po 5.00 dolarów od osoby za wejście na teren Sanktuarium; ponadto kolekta ze Mszy świętej zostanie przekazana dla Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na utrzymanie terenu przez Braci Franciszkanów Misjonarzy.

Pawilon będzie zarezerwowany na poczęstunek.

Groty w Eurece zostały zbudowane przez Brata Bronisława Łuszcza, który przybył wraz z siedmioma innymi polskimi zakonnikami do Eureki w 1927 roku na zaproszenie arcybiskupa St. Louis w celu założenia i prowadzenia Domu Opieki dla osób starszych. Troje z nich nie wytrzymało tutejszych trudów powróciło do Polski.

Brat Bronisław pochodził ze Stykowa (dzisiejsza dzielnica Głogowa Małopolskiego) koło Rzeszowa. Chciał zrobić coś szczególnego, aby uczcić Matkę Najświętszą, więc zbudował kaplicę z drewna cedrowego i umieścił obraz Matki Bożej nad ołtarzem.

Następnie zbudował szereg grot skalnych przy użyciu skały tiff pochodzącej z Old Mines, społeczności górniczej położonej około 30 mil na południowy zachód od Sanktuarium. Rozpoczął pracę nad grotami w 1938 roku i kontynuował ją przez kolejne 22 lata aż do swojej śmierci w sierpniu 1960 roku. Zbudował je wszystkie ręcznie, bez użycia elektronarzędzi i pomocy.

 

Źródło: Polish Consulate in Chicago, emissourian
Foto: Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej
Czytaj dalej

Kościół

Kard. Semeraro o beatyfikacji Ulmów: wyjątkowa – do chwały ołtarzy wyniesiona cała rodzina

Opublikowano

dnia

Autor:

Szczególna wymowa dzisiejszej beatyfikacji polega także na tym, że do chwały ołtarzy zostaje wyniesiona cała rodzina, połączona nie tylko więzami krwi, ale także wspólnym świadectwem danym Chrystusowi aż do ofiary własnego życia – podkreślił prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Card. Semeraro w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z beatyfikacją rodziny Ulmów w Markowej w Polsce.

Beatyfikowani to Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. W czasie drugiej wojny światowej ukrywali oni ośmioro Żydów za co zostali rozstrzelani przez niemieckich nazistów razem z Żydami.

„Ta beatyfikacja ma bardziej aktualne przesłanie niż kiedykolwiek: chociaż nigdy nie wypowiedziało żadnego słowa, dzisiaj to małe niewinne dziecko, które razem z aniołami i świętymi w raju wyśpiewuje chwałę Bogu w Trójcy Jedynemu, tutaj na ziemi woła do współczesnego świata, aby przyjął, kochał i chronił życie od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci, zwłaszcza życie bezbronnych i zepchniętych na margines. Ten jego niewinny głos chce wstrząsnąć sumieniem społeczeństwa, w którym szerzą się aborcja, eutanazja i pogarda dla życia, postrzeganego jako ciężar a nie dar. Dlatego rodzina Ulmów zachęca nas do reagowania na tę «kulturę odrzucenia», którą potępia Papież Franciszek” – wskazał kard. Semeraro mówiąc o dziecku, które będąca w zaawansowanej ciąży Wiktoria, zaczęła rodzić w momencie egzekucji.

Zaznaczył także, iż dzisiejsza uroczystość „jest zwieńczeniem nieprzerwanej opinii świętości i męczeństwa, jaką Kościół na Podkarpaciu, a szerzej, całej Polski, zachował i potrafił pielęgnować. Jest to jednak także wyraz słusznej pamięci i serdecznej wdzięczności w stosunku do wielu waszych rodaków, którzy w tamtych czasach, świadomi ryzyka, na jakie się narażali, udzielali schronienia Żydom, płacąc za ten wybór życiem. Niech w każdym z nas dzisiaj tutaj obecnym świadectwo męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów wzbudzi szczere pragnienie odważnego życia wiarą i jej wyznawania” – mówił.

„Tak” na postawę samarytańską

Kard. Semeraro, nawiązując do ewangelicznej przypowieści od dobry Samarytaninie wspomniał, że Józef i Wiktoria przywiązywali szczególną wagę do tego fragmentu Ewangelii, podkreślając tytuł na czerwono w swojej rodzinnej Biblii i zaznaczając przy nim swoje „tak”. „Jak napisał św. Jan Paweł Il, przypowieść o człowieku, który wpadł na zbójców, opowiada o cierpieniu zdolnym «wyzwalać w człowieku miłość, ów właśnie bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz innych ludzi». Ta miłość jest sercem naszej dzisiejszej uroczystości. Byłoby błędem, gdyby dzień beatyfikacji rodziny Ulmów posłużył jedynie przywołaniu na myśl terroru i okrucieństw dokonanych przez ich oprawców, nad którymi ciąży już osąd historii. Chcemy natomiast, aby dzisiejszy dzień był dniem radości, ponieważ słowa Ewangelii spisane na papierze stały się dla nas przeżywaną rzeczywistością, która jaśnieje w chrześcijańskim świadectwie małżonków Ulmów i w męczeństwie nowych Błogosławionych” – powiedział.

 

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wymienił imiona ośmiu Żydów, którym schronienia w swoim domu udzielili Józef i Wiktoria: Saul Goldman z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem oraz Gołda Grünfeld i Lea Didner z córeczką Reszlą. „Za ten gest przyjęcia i troski – jednym słowem: miłosierdzia – wynikający z ich szczerej wiary, małżeństwo Ulmów zapłaciło, wraz z najmłodszymi członkami swojej rodziny, najwyższą cenę męczeństwa: ich życie było cenną monetą, którą przypieczętowali bezinteresowność całkowitego daru z siebie w miłości” – zaznaczył.

Misja małżeństwa i rodziny

Mówiąc o nowych błogosławionych, kard. Semeraro wskazał na ich duchową drogę i cechy charakteru: uczciwość, pracowitość, chęć oddania się do dyspozycji innych, serdeczność, łagodność i wrażliwość na potrzeby innych. Podkreślił, że świadectwo swojej wiary przekazywali dzieciom: Stanisławie – 8 lat, Barbarze – 7 lat, Władysławowi – 6 lat, Franciszkowi – 4 lata, Antoniemu – 3 lata i Marii – 2 lata, aż po najmłodsze dziecko, które urodziło się w chwili męczeńskiej śmierci matki. Dodał, że Ulmowie uczą przede wszystkim jak przyjmować Słowo Boże i każdego dnia starać się wypełniać Jego wolę.

„W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, miejsca życia, miłości płodności. Odkrywamy na nowo wielkość misji, jaką Stwórca powierzył małżonkom i powtarzamy słowa św. Jana Pawła II, które skierował do rodzin w 1994 roku: «W Kościele i w społeczeństwie nadeszła teraz epoka rodziny, która jest powołana do odegrania pierwszoplanowej roli w dziele nowej ewangelizacji»”- powiedział.

Watykański hierarcha pozdrowił również przedstawicieli społeczności żydowskiej, obecnych na Mszy św. beatyfikacyjnej w Markowej.

„Ich udział jest nie tylko wyrazem szlachetnych uczuć wdzięczności za to, czego dokonali nowi Błogosławieni, gdy w Europie- a zwłaszcza tutaj, w Polsce, szalała rozpętana przez niemieckich okupantów furia skierowana wobec narodu żydowskiego, co nazwano «ostatecznym rozwiązaniem». To zjednoczenie rodzin żydowskich i rodziny katolickiej w tym samym męczeństwie zawiera bardzo głęboki sens oraz rzuca najpiękniejsze światło na przyjaźń żydowsko-chrześcijańską, zarówno na płaszczyźnie ludzkiej jak i religijnej. Rzeczywiście, nienawiść prześladowców do Żydów była, w samej swej istocie, nienawiścią do Boga Przymierza, Starego i tego Nowego, we krwi Chrystusa. Moglibyśmy dzisiaj powiedzieć, że konkretnością swojego gestu rodzina Ulmów” – wskazał.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przypomniał też, że za granicą Polski – na Ukrainie toczy się wojna. „Przyjęcie bliźniego stało się pilnym zadaniem, biorąc pod uwagę przemoc i zniszczenia spowodowane wojna. Trwająca od 18 miesięcy rosyjska inwazja na Ukrainę zmusiła do ucieczki wielką liczbę uchodźców, którzy pukali do drzwi Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. W tym trudnym czasie różne instytucje rządowe i samorządowe oraz tysiące ludzi z prostych rodzin spontanicznie otwierali drzwi swoich domów na przyjęcie tych, którzy musieli uciekać” – dodał kard. Semeraro.

Paweł Rozwód, ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

 

Foto: ulmowie.pl, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu