Połącz się z nami

News Chicago

Skoki narciarskie Norge Ski Club już niedługo. Fox River Grove czeka na śnieg

Opublikowano

dnia

Zawody na skoczni narciarskiej Norge w Fox River Grove są zaplanowane na 28 i 29 stycznia. Zimowy Turniej Skoków Narciarskich odbędzie się, nawet jeśli trzeba będzie przywieźć śnieg spoza stanu, twierdzą organizatorzy. Szykujcie się na zimowe kibicowanie.

Skocznia w Fox River Grove jest najbardziej na południe położonym obiektem tego typu w Stanach Zjednoczonych.

„Przez ostatnie 118 lat ekipy śnieżne w Norge robiły wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić kontynuację zawodów w skokach narciarskich”, powiedział członek klubu narciarskiego i organizator imprezy Charlie Sedivec. W przeszłości oznaczało to czasami transport ciężarówkami wyciętego lodu, a nawet kupowanie bloków lodu.

Turniej przyciąga najlepszych młodych i dorosłych skoczków narciarskich, z całego kraju. Przyjeżdżają tu także kandydaci na zawody olimpijskie.

Zawodnicy rywalizują na klubowych skoczniach mających 40 i 70 metrów. Zawody przyciągają także tysiące widzów, którzy oglądają rywalizację w gorącej, mimo zimy, atmosferze.

Założony w 1905 roku Norge Ski Club to najstarszy nieprzerwanie otwarty klub narciarski w USA, gdzie nawet dzieci w wieku trzech lat mogą się nauczyć skakać.

Klub stał się w ostatnich latach poligonem treningowym dla olimpijskich skoczków narciarskich. Od 2018 roku czworo z nich trafiło na dużą, międzynarodową scenę.

Bramy turnieju otwierają się o godzinie 11:00AM, a zawody rozpoczynają się w południe, w oba dni.

Bilety kosztują 20 USD w przedsprzedaży i 25USD na bramce w dniu imprezy. Więcej informacji o turnieju oraz bilety można znaleźć na stronie norgeskiclub.org.

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube

News Chicago

Co warto wiedzieć o referendum „Bring Chicago Home” przed oddaniem głosu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Referendum „Bring Chicago Home” przetrwało skargę sądową, dlatego aktualnie głosy oddane za lub przeciw na karcie do głosowania będą liczone. Co warto o nim wiedzieć?

Poprzez głosowanie na „tak” w referendum wyborcy proszeni są o upoważnienie Rady Miasta Chicago do zmiany podatku od przeniesienia własności nieruchomości. Stawka podatku wynosi obecnie 0,75%.

Proponowane zmiany obniżą stawkę podatku od transakcji dotyczących nieruchomości o wartości poniżej 1 miliona dolarów, jednocześnie zwiększając ją w przypadku sprzedaży o wartości 1 miliona dolarów lub więcej.

Nieruchomości sprzedawane za mniej niż 1 milion dolarów, które obecnie stanowią 94% całej sprzedaży w Chicago, miałyby nową stawkę podatku: 0,60%. Nieruchomości o wartości co najmniej 1 miliona dolarów, ale poniżej 1,5 miliona dolarów, zostałyby obciążone 2% stawką podatku od części kwoty powyżej 1 miliona dolarów.

Natomiast stawka podatku od sprzedaży nieruchomości o wartości 1,5 miliona dolarów i wyższej wyniosłaby 3% od części kwoty powyżej 1,5 miliona dolarów.

Jeśli zwykła większość wyborców w Chicago zatwierdzi wiążące referendum w marcu, Rada zostanie poproszona o zatwierdzenie kolejnego rozporządzenia wprowadzającego nową strukturę podatkową i ustanawiającego specjalny fundusz zajmujący się walką z bezdomnością.

Przeciwnicy tej inicjatywy odnieśli krótkie zwycięstwo w sądzie w zeszłym miesiącu, kiedy sędzina okręgowa powiatu Cook, Kathleen Burke, zawiesiła ważność referendum – było już za późno na usunięcie go z kart do głosowania, ale głosy miały nie być liczone.

Jednak na początku tego miesiąca Sąd Najwyższy stanu Illinois orzekł, że głosy powinny zostać policzone.

Co mówią krytycy

W skardze dotyczącej referendum podniesiono, że było to nieprawidłowe połączenie wniosku o obniżenie podatku z wnioskiem o podwyższenie podatku. Jest to taktyka znana jako „log rolling” — łączenie popularnego pomysłu (obniżka) z potencjalnie niepopularnym (podwyżka), aby ułatwić jego akceptację.

Federacja Obywatelska argumentuje także, że miasto nie wyjaśniło, na co dokładnie wyda wpływy podatkowe. Przytoczyła także informację o braku „nadzoru i odpowiedzialności zapewniających skuteczne i efektywne wykorzystanie funduszy zgodnie z zamierzonym celem”.

Kolejnym sceptykiem był Greg Goldner, doświadczony konsultant polityczny, który przewodził multimedialnej kampanii mającej na celu powstrzymanie referendum „Bring Chicago Home” za pośrednictwem komitetu działań politycznych.

„Przy około 68 000 mieszkańcach Chicago bez mieszkań i średnim koszcie przystępnego mieszkania wynoszącym 519 000 dolarów, wybudowanie 10 000 mieszkań zajęłoby im 50 lat”, twierdzi Goldner, który uważa za mało prawdopodobne, że wzrost wygeneruje kwotę 100 milionów dolarów, na którą liczy ratusz.

Co mówią zwolennicy

Największym zwolennikiem referendum jest burmistrz Brandon Johnson. Kluczową obietnicą jego kampanii było utworzenie specjalnego funduszu, który miał pomóc szacunkowo 68 000 bezdomnych mieszkańców Chicago.

Z kolei jednym z największych zwolenników Johnsona jest Związek Nauczycieli w Chicago CTUJohnson był kiedyś płatnym organizatorem CTU, a prezes związku, Stacy Davis Gates twierdzi, że pomaganie bezdomnym uczniom jest częścią tego, o co nauczyciele rozpoczęli strajk w 2019 roku.

Prawie 20 tys. uczniów szkół publicznych sklasyfikowanych jest jako niemieszkających w domach.

„Jeśli zagłosujesz na „tak” w tym referendum, oddasz głos na to, aby 20 000 bezdomnych uczniów w szkołach publicznych w Chicago znalazło bezpieczny, ciepły dom” – mówi Davis Gates. 

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Szpital w Chicago stosuje nową metodę leczenia migotania przedsionków

Opublikowano

dnia

Autor:

Niedawno zatwierdzony przez FDA sposób leczenia migotania przedsionków, częstej choroby serca dotykającej milionów Amerykanów, jest obecnie stosowany u pacjentów z Chicago przez lekarzy Endeavour Health Swedish Hospital.

Normalne tętno zdrowej osoby wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę, a przedsionki i komory pracują z tą samą prędkością. W migotaniu przedsionków, zwanym w skrócie AF, przedsionki wykonują około 400 do 500 uderzeń na minutę, czyli bardzo dużo.

To drżenie przedsionków uniemożliwia skuteczne pompowanie krwi przez serce. Normalnie krew przepływa z przedsionka do komory, skąd jest pompowana albo do płuc, albo do reszty ciała. Kiedy przedsionek drży zamiast pompować, człowiek może mieć wrażenie, że jego serce skacze.

Dodatkowo mogą być odczuwalne mdłości, zadyszka i osłabienie. Oprócz kołatania serca, które może towarzyszyć chorobie, osoby te są bardziej narażone na zakrzepy krwi. Kiedy krew nie jest pompowana prawidłowo, zatrzymuje się w sercu i jest bardziej podatna na krzepnięcie.

Migotanie przedsionków jest powodowane przez niechcianą tkankę występującą w czterech punktach żył w lewej górnej komorze serca, które transportują natlenioną krew z płuc do serca.

Nowa, zatwierdzona przez Agencję d/s Leków i Żywności FDA, technologia firmy Medtronic, zwana systemem ablacji PulseSelect™ (PFA), niszczy tę niechcianą tkankę w nowy sposób, wykorzystując pulsacyjne pola elektryczne i nie powodując jej podgrzewania.

Endeavour Health Swedish Hospital jest jednym z pierwszych szpitali, które korzystają z tej technologii, bezpieczniejszej niż poprzednie techniki, takie jak kauteryzacja i krioterapia.

Podczas gdy pacjent jest pod wpływem środków uspokajających, lekarz wprowadza cewnik z pachwiny do serca, do którego prowadzenia wykorzystuje echokardiogram wewnątrzsercowy, zamiast rentgena.

Jest to bezpieczniejszy sposób zarówno dla pacjenta jak i dla personelu, który na co dzień jest narażony na wiele dawek promieniowania.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/:Rattankun Thongbun/
Czytaj dalej

News Chicago

Monumentalne Requiem Mozarta z pełną mocą zabrzmi w Lyric Opera

Opublikowano

dnia

Autor:

Lyric Opera of Chicago zaprasza do przeżycia Requiem Mozarta, jednego z najwspanialszych utworów chóralnych, jakie kiedykolwiek napisano. Koncerty odbędą się w piątek 22 marca i niedzielę 24 marca.

Requiem d-moll KV 626 (msza żałobna) powstałe w 1791 roku jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją.

Legenda głosi, że Mozart sądził, że pisze Requiem na własny pogrzeb. Inni kompozytorzy dokończyli go już po jego śmierci, ale jest to nie tylko dzieło całkowicie jednolite muzycznie, ale także mistrzowska kompozycja.

Utwór nacechowany jest wzniosłym pięknem i godnością, które pozostawiają publiczność głęboko poruszoną, podbudowaną na duchu i z niezapomnianymi wrażeniami.

Koncerty w Lyric Opera w Chicago, pod kierownictwem dyrektora muzycznego Enrique Mazzoli, stanowią także niepowtarzalną okazję do usłyszenia eleganckiej i rzadko wykonywanej muzyki teatralnej Mozarta, napisanej do dramatu heroicznego pt.”Thamos, król Egiptu”, Tobiasa Philippa von Geblera.

Requiem Mozarta – pierwsza strona

Orkiestra i Chór Opery Lirycznej wykona Requiem w czasie dwóch koncertów; 22 i 24 marca.

Język utworu to łacina, a czas trwania koncertu to 2 godziny i 15 minut, z jedną przerwą. Bilety w cenie od 99 dolarów można kupić tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: Lyric Opera
Foto: Wikimedia, Lyric Opera
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu