Połącz się z nami

News Chicago

Pritzker idzie na wojnę o prawo do aborcji w USA płacąc za nią z własnej kieszeni

Opublikowano

dnia

J.B. Pritzker zachowuje powściągliwość, gdy jest pytany o przyszłe ambicje prezydenckie, ale podnosi teraz swoją pozycję dzięki nowej, ogólnokrajowej kampanii na rzecz zapewnienia praw do aborcji. Demokratyczny Gubernator Illinois ogłosił utworzenie organizacji Think Big America, finansowanej z własnej kieszeni.

„Ekstremizm stanowi egzystencjalne zagrożenie dla naszej demokracji i traktuję to zagrożenie bardzo poważnie” – powiedział J.B. Pritzker w internetowym nagraniu wideo.

„To kluczowy moment dla naszej republiki. Dlatego z dumą ogłaszam utworzenie Think Big America, organizacji zajmującej się ochroną praw reprodukcyjnych i przeciwstawieniem się prawicowym ekstremistom, którzy chcą nas cofnąć”.

Kampania początkowo skupi swoją działalność na walce o dostęp do aborcji w Arizonie, Ohio i Nevadzie.

Rzeczniczka Think Big powiedziała, że Pritzker, miliarder i spadkobierca fortuny, jest jedynym fundatorem Think Big America. Nie podzieliła się informacją, ile gubernator wydał na ten wysiłek, ale stwierdziła, że liczba ta będzie „zgodna z jego darowiznami przez całe życie”.

J.B. Pritzker wydał około 350 milionów dolarów na dwukrotne zabezpieczenie urzędu gubernatora.

Wcześniej przekazał także niezliczone fundusze na Think Big Illinois, organizację, która pracowała nad inicjatywą Pritzkera mającą na celu zmianę konstytucji stanu w celu umożliwienia wprowadzenia stopniowego podatku dochodowego. Referendum w 2020 r. w tej sprawie, ostatecznie zakończyło się fiaskiem.

Organizacją Think Big America ma strukturę 501 (c) (4), która zgodnie z kodeksem IRS, oznacza, że „musi działać wyłącznie w celu promowania dobra społecznego”, ale nie może angażować się w działalność o charakterze wyraźnie politycznym, taką jak wspieranie konkretnego kandydata.

Organizacje takie nazywane są tzw. grupami „dark money”, ponieważ nie mają prawnego obowiązku ujawniania swoich fundatorów i często mają niejasne sieci współpracowników. Think Big Illinois także była tego typu organizacją.

Zespół Pritzkera odrzuca jednak stwierdzenie, że Think Big America powinno być opisywane jako grupa „dark money”, biorąc pod uwagę, że szeroko ujawniono, kto za nią stoi. To ujawnienie może jedynie pomóc Pritzkerowi w budowaniu jego postępowej wiarygodności, gdyby starał się ubiegać o wyższe stanowiska polityczne.

J.B. Pritzker może być głównym zastępcą prezydenta Joe Bidena na stanowisku w 2024 r.

Gubernator Illinois przekazał część swojej fortuny innym często wymienianym potencjalnym kandydatom na 2028 r., takim jak komitet Fight Like Hell PAC gubernator stanu Michigan, Gretchen Whitmer.

Chociaż w filmie o Think Big America, Pritzker, jako narrator mówi o prawach obywatelskich i zakazach książek jako przykładach tego, jak „w ciągu ostatnich kilku lat program skrajnie prawicowy stał się jeszcze bardziej ekstremalny”, wysiłki organizacji skupiają się obecnie wyłącznie na walce o aborcję .

J.B. Pritzker był zaangażowany w prace nad rozszerzaniem i ochroną prawa wyboru przez całe swoje życie, jak twierdzi jego rzeczniczka, ale pomysł stworzenia skoordynowanego ruchu na szczeblu krajowym zrodził się po decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 2022 r. o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade, które przekazało kwestię prawa aborcyjnego poszczególnym stanom.

Członkowie personelu kampanii gubernatorskiej Pritzkera pracowali wcześniej w Ohio, gdzie w sierpniu wyborcy zdecydowanie odrzucili wspieraną przez Republikanów próbę udaremnienia zbliżającego się referendum, które zapisałoby prawa do aborcji w konstytucji stanowej.

Think Big America będzie kierowana przez trzyosobowy zarząd sojuszników Pritkzera: byłą sekretarz ds. społecznych prezydenta Baracka Obamy Desirée Rogers, Kongresmenkę stanową Margaret Croke z Chicago i Radną Chicago Michelle Harris (8. Okręg).

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube

News Chicago

Pamiętacie o zimowym zakazie parkowania w centrum? Powraca już w tym tygodniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Nocny zimowy zakaz parkowania w Chicago zacznie obowiązywać już w nocy z czwartku na piątek, co oznacza, że samochody zaparkowane na trasach autobusowych i głównych drogach będą odholowywane niezależnie od tego czy pada śnieg czy nie. Jeśli o nim zapomnicie rano możecie mieć przykrą niespodziankę.

Ogólnomiejski zakaz dotyczy 107 mil ulic i będzie obowiązywać w godzinach nocnych od 3.00AM do 7.00Am aż do 1 kwietnia. Kierowcy mogą odwiedzić stronę chicagoshovels.org, aby sprawdzić, których tras dokładnie dotyczy.

Wg Komisarza Streets and Sanitation, Cole’a Stallarda, zakaz wynika z kwestii bezpieczeństwa. Dzięki niemu trasy są przejezdne dla pojazdów uprzywilejowanych, transportu publicznego i pługów odśnieżających, które w innym przypadku nie są w stanie w pełni odśnieżyć dróg i posypać ich solą.

Niemal 500 000 osób korzysta z linii autobusowych CTA, a kolejne 300 000 pociągami CTA – do miasta przyjeżdża prawie milion osób tygodniowo, to ważne by utrzymać ruch pojazdów uprzywilejowanych na głównych ulicach.

Samochody zaparkowane na wyznaczonych ulicach, na których znajdują się stałe znaki ostrzegające kierowców o zakazie, zostaną odholowane albo do Pound 2 pod adresem 10301 S. Doty Ave., albo do Pound 6 pod adresem 701 N. Sacramento Ave.

Osoby naruszające przepis otrzymają mandat o wartości 60 USD i będą musieli zapłacić za holowanie co najmniej 150 USD oraz za przechowywanie auta na parkingu – 25 USD za dzień.

Co roku, w ciągu pierwszych kilku nocy obowiązywania zakazu odholowywanych jest średnio około 65 pojazdów.

Na ulicach objętych zakazem umieszczono stałe oznakowanie, a urzędnicy Streets and Sanitation umieszczają także ulotki na samochodach zaparkowanych wzdłuż tras, aby przypomnieć o ograniczeniach przed ich wprowadzeniem.

Oto, co zrobić, jeśli obudzisz się 1 grudnia i Twojego samochodu nie będzie tam, gdzie go zostawiłeś:

— Zadzwoń pod numer 311 lub wyszukaj w Internecie na stronie chicagoshovels.org, aby sprawdzić, czy Twój samochód został odholowany, a jeśli tak, to gdzie został zabrany.

— Przygotuj portfel na czekające Cię opłaty.

— Udaj się na parking, aby odebrać samochód: Pound 2, 10301 S. Doty Ave. lub Pound 6, 701 N. Sacramento Ave.

Odrębny, ale rzadko stosowany tzw. „zakaz parkowania 2 cali” obowiązuje na dodatkowych 500 milach ulic, ilekroć na ulicy spadnie co najmniej 2 cale śniegu, bez względu na porę dnia i datę kalendarzową. Kierowcy mogą otrzymać mandat jeśli nie przeparkują pojazdu w inne miejsce.

Zimowe zakazy parkowania w Chicago zostały wprowadzone po zamieciach z 1967 i 1979 r.

W styczniu tego roku zorganizowano konkurs na imiona dla pługów śnieżnych. Mrs. O’Leary’s Plow, Da Plow, Salter Payton i inne maszyny będą tej zimy dbać o drogi w Chicago a nowy konkurs na kolejne oryginalne nazwy odbędzie się już wkrótce.

Źródło: suntimes, wttw
Foto: City of Chicago, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Szczęśliwy zwycięzca wygrał milion dolarów w zdrapce kupionej w Romeoville

Opublikowano

dnia

Autor:

Zwycięski kupon Cash Celebration wartości 1 miliona dolarów został zakupiony na stacji benzynowej Thornton’s, zlokalizowanej pod adresem 400 N. Independence Boulevard w Romeoville. Kto jest tym szczęśliwcem?

Deborah Sparkiewicz, menedżerka w Thorntons, była bardzo zaskoczona wygraną. Zazwyczaj stali bywalcy sklepu powracają tu z wiadomością o wygranej, ale tym razem nikt się nie pokazał.

Wg Sparkiewicz w pobliżu jest rafineria ropy naftowej, która zatrudnia setki pracowników z całego kraju, którzy spędzają tu miesiące. Osoby te często zatrzymują się w sklepie by kupić niezbędne artykuły. Teraz ukończyli już pracę i wrócili do swoich rodzinnych stanów – być może któryś z nich zabrał do domu zwycięski bilet.

Thorntons otrzyma jednoprocentową premię od kwoty nagrody, o wartości 10 000 dolarów. Menedżerka sklepu planuje wykorzystać premię na jego ulepszenie, np. modernizację części sprzętu, z którego korzystają tutejsi pracownicy.

Loteria Illinois oferuje obecnie ponad 50 różnych gier z biletami typu „instant” w ponad 7000 punktach sprzedaży detalicznej w całym stanie.

Zwycięzcy powinni odwiedzić stronę IllinoisLottery.com/winning, aby uzyskać więcej informacji na temat odbioru nagród.

Do tej pory w tym roku sprzedano ponad 57 milionów zwycięskich biletów „instant” na loterię Illinois, co dało nagrody o wartości ponad 1,2 miliarda dolarów.

 

Źródło: fox32, patch
Foto: Illinois Lottery
Czytaj dalej

News Chicago

Projekcja Charlesa Atlasa powraca na ART on THE MART. Zobaczcie „Geometry of Thought”

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 16 listopada możemy w Chicago podziwiać zimowy program zatytułowany „Season of Light” w ramach pokazów ART on THE MART. Ale w dniach 28 listopada do 5 grudnia powraca tu projekcja Charlesa Atlasa – „Geometry of Thought”, z okazji wystawy w Instytucie Sztuki w Chicago.

Od 2 grudnia do wiosny 2024 r. w stałych galeriach Instytutu Sztuki w Chicago będzie można oglądać niedawno nabyte przez muzeum dzieło Charlesa Atlasa zatytułowane The Years (2018). Sześciokanałowa instalacja wideo przedstawia przewijane fragmenty filmów artysty, odtwarzane jednocześnie.

Projekcje ART on THE MART wyświetlane są co wieczór o 7:30PM

W zimowym programie „Season of Light” ART on THE MART współpracuje ze School of the Art Institute of Chicago SAIC. W programie jest pokaz Yorgo Alexopoulosa, absolwenta SAIC znanego z wciągających prac związanych z ruchomymi obrazami, oraz nowa, wspólna praca wykonana przez obecnych studentów Instytutu.

Cyfrowa animacja Yorgo Alexopoulosa, pt. „Out of the Sea Came Eternity”, zabiera widzów w podróż przez serię odrębnych rozdziałów wizualnych, które badają nasze zbiorowe połączenie z naturą, mitami i magią.

Wspólna praca zatytułowana „Analog” wykonana jest przez studentów studiów licencjackich i magisterskich z kursów SAIC Digital Light Projections i Analog Synthesis, którzy połączyli siły, aby stworzyć 13 różnych projekcji.

Pokaz został stworzony pod kierunkiem absolwenta ART on THE MART, Jana Tichy’ego, oraz Judda Morrisseya i Austen Brown – profesorów uczelni.

Program ART on THE MART jest prezentowany we współpracy z Departamentem ds. Kultury i Wydarzeń Specjalnych miasta Chicago (DCASE) i jest bezpłatny dla wszystkich widzów.

Projekcje najlepiej są widoczne z molo Chicago Riverwalk na Wacker Drive pomiędzy Wells Street i Franklin Street, gdzie można również usłyszeć towarzyszący im dźwięk.

Więcej informacji na temat sezonu 2023 można znaleźć na stronie artonthemart.com.

 

Źródło: choosechicago, Art on the Mart
Foto: YouTube, loopchicago
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu