Polonia Amerykańska
Matura to nie koniec, to dopiero początek przygody z dorosłością

W Szkole Polskiej im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie RP w Chicago odbyły się egzaminy maturalne. Był to najważniejszy sprawdzian w dotychczasowej ścieżce edukacyjnej uczniów klasy 4LO i jednocześnie podsumowanie 12. letniej nauki w szkole.
Nad sprawnym przebiegiem egzaminu czuwała nadzwyczajna komisja w składzie: Pan Konsul Generalny dr Paweł Zyzak, porucznik pilot Pan Zbigniew Kwapisz, dyrekcja szkoły: Pani Anna Awakowicz i Pani Estera Zyzak, nauczycielki: Pani Małgorzata Bielawiec i Pani Maria Frycz, Pani Katarzyna Chmura – nauczyciel kierowany przez ORPEG w Warszawie oraz sekretarz redakcji Radia Deon, Katarzyna Niziołek.
W sobotę, 20 kwietnia, uczniowie przystąpili do części pisemnej, którą stanowił obszerny materiał z zakresu języka polskiego oraz historii.
Tydzień później, 27 kwietnia, maturzyści przedstawiali swoje prezentacje. Ich tematyka była bardzo zróżnicowana i dotyczyła m. in.: polskich Noblistek, rodziny Ulmów, Szarych Szeregów, Powstania Warszawskiego, a nawet kuchni polskiej.
Wszyscy maturzyści wykazali się merytoryczną wiedzą, ciekawymi ujęciami tematów i wysokim poziomem wypowiadania się w języku polskim. Gratulujemy i jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałą Młodzież w naszym środowisku polonijnym.
A na przyszłość życzymy Im dojrzałych wyborów i spełnienia wszystkich młodzieńczych marzeń i planów!
Szkoła Polska zaprasza rodziców do zapisu swoich dzieci na kolejny rok szkolny.
Link do rekrutacji: https://chicago.orpeg.pl/rekrutacja/
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Niziołek
Kościół
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli

W środę Rada Miasta Chicago przegłosowała decyzję o przyznaniu statusu chronionego zabytku Kościołowi św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen. To duże zwycięstwo dla obrońców świątyni, którzy od lat zabiegali o ochronę tego ponadstuletniego obiektu przed wyburzeniem i komercyjną zabudową, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Oficjalny status zabytku
Dzięki decyzji Rady Miasta, Kościół św. Wojciecha zyskuje ochronę jako tzw. Wyznaczony Zabytek Chicago (Designated Chicago Landmark), co oznacza, że wszelkie modyfikacje, przebudowy czy sprzedaż nieruchomości będą podlegać surowym regulacjom i wymagać zatwierdzenia przez władze miejskie.
Kościół św. Wojciecha wielokrotnie znajdował się na liście najbardziej zagrożonych zabytków w Chicago, a walka o jego zachowanie była długa i trudna. Dlatego grupa Preservation Chicago, która od lat starała się o zachowanie budynków parafii oraz jej dyrektor wykonawczy, Ward Miller, nie kryli radości.
Parafia z historią
Parafia św. Wojciecha (St. Adalbert’s), założona w 1874 roku, przez dekady służyła polskim imigrantom i ich potomkom, a w ostatnich latach także społeczności meksykańsko-amerykańskiej.
Imponująca gotycka świątynia — przypominająca katedrę — została ukończona w 1914 roku według projektu znanego architekta Henry’ego Schlacksa. To jeden z najbardziej charakterystycznych i majestatycznych kościołów południowego Chicago.
Jednak w 2016 roku Archidiecezja ogłosiła, że ze względu na „zły stan techniczny i ogromne koszty renowacji” kościół zostanie wyłączony z funkcji liturgicznych. Szacunkowy koszt niezbędnych napraw, w tym wzmocnienia wież, przekraczał 3 miliony dolarów.
W 2019 roku budynek został oficjalnie przeznaczony do użytku świeckiego, co oznacza, że nie mógł być już wykorzystywany jako miejsce kultu.
Walka o przyszłość
Choć nadanie statusu zabytku chroni kościół przed rozbiórką i niekontrolowaną przebudową, nie gwarantuje jego dalszego użytkowania jako świątyni katolickiej. Istnieje możliwość sprzedaży budynku podmiotowi świeckiemu — zainteresowanie wyraził m.in. niezależny kościół bezwyznaniowy.
Ponadto ochrona zabytkowa nie obejmuje całego kampusu parafialnego, czyli plebanii, szkoły i klasztoru. Jednak obrońcy są pełni nadziei, że to dopiero początek drogi.
Parafie w trudnej sytuacji w całych Stanach
Historia Kościoła św. Wojciecha wpisuje się w szerszy kontekst walki o zachowanie historycznych parafii w Stanach Zjednoczonych. Spadająca liczba wiernych, trudności finansowe oraz postępująca degradacja budynków sprawiają, że wiele świątyń zostaje zamykanych.
Część społeczności lokalnych podejmuje działania ratujące świątynie, np. poprzez ich wykup i utworzenie kaplic bądź fundacji. Przykładem może być parafia św. Kazimierza w Buffalo czy inicjatywa Fundacji Rodziny Pulte, która przeznaczyła dziesiątki milionów dolarów na ratowanie katolickiego dziedzictwa w USA.
Decyzja Rady Miasta Chicago to istotny krok w walce o zachowanie świątyni św. Wojciecha — symbolu polskiej tożsamości, historii imigracyjnej i kultury miasta.
Źródło: cna
Foto: YouTube, City of Chicago
Kościół
38. Polonijna Piesza Pielgrzymka z Chicago do Merrillville wyruszy 9 sierpnia

Już po raz 38. wyruszy z Chicago do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, Indiana, piesza pielgrzymka, która od lat jednoczy Polonię w duchu modlitwy, ofiary i miłości do Maryi. Wydarzenie odbędzie się w dniach 9–10 sierpnia 2025 r, a gośćmi specjalnymi będą ks. bp Karol Kulczycki SDS i s. Anna Bałchan SMI. Czas pomyśleć o wygodnych butach!
Tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało wyjątkowy charakter dzięki obecności ks. bpa Karola Kulczyckiego SDS, ordynariusza diecezji Port Pirie w Australii – pierwszego polskiego salwatorianina, który przyjął święcenia biskupie.
Ksiądz biskup będzie przewodniczył Mszy Świętej inaugurującej pielgrzymkę w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (Immaculate Conception Church, 2944 E 88th St, Chicago) oraz Mszy końcowej w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Będzie również towarzyszył pielgrzymom na trasie, co jest dla uczestników ogromną radością i wyróżnieniem.
Drugim gościem pielgrzymki będzie siostra Anna Bałchan SMI, założycielka i prezeska Stowarzyszenia PoMOC, które od lat wspiera kobiety i dzieci doświadczające przemocy oraz ofiary handlu ludźmi. Laureatka licznych nagród, m.in. Nagrody Totus, Nagrody im. ks. Józefa Tischnera i Nagrody im. bł. ks. Emila Szramka, siostra Anna podzieli się swoim świadectwem i duchowym wsparciem z pielgrzymami.
ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ
Termin zapisów: od 21 lipca do 8 sierpnia
Kontakt: Leszek Olechno, tel. (847) 293-3466
ZAPISY ONLINE
Dostępne od 21 lipca do 8 sierpnia — formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej organizatora.

ks. bp Karol Kulczycki SDS
ZAPISY STACJONARNE
W dniach roboczych (28 lipca–8 sierpnia):
- Księgarnia „Źródło”, 5517 W. Belmont Ave., Chicago
Tel: 773 282 4278 | Godz.: 9:00AM–4:00PM - DOMA, 10144 S Roberts Rd., Palos Hills
Tel: 708 907 3700
Godziny otwarcia:
Pon.–Czw.: 10:00AM–7:00PM | Pt.: 10:00AM–4:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM - Polamer, 901 E Rand Rd., Mt Prospect
Tel: 847 253 0722
Pon.–Pt.: 10:00AM–8:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM - Polamer, 4747 N Harlem Ave., Harwood Heights
Tel: 708 867 9200
Pon.–Pt.: 10:00AM–7:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM
W niedziele 27 lipca i 3 sierpnia, zapisy przy parafiach:
- Kościół św. Konstancji, 5843 W. Strong St., Chicago
- Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd., Chicago
- Kościół św. Alberta, 8000 S Linder Ave., Burbank
- Kościół św. Jana Brebeuf, 8301 N Harlem Ave., Niles
- Misja Miłosierdzia Bożego, 21W410 Sunset Ave., Lombard
❗ Uwaga! Osoby niezapisane nie będą mogły wziąć udziału w pielgrzymce.
OPŁATY ZA UCZESTNICTWO
Grupa wiekowa | Koszt | W pakiecie m.in.: |
---|---|---|
Dzieci do 10 lat | $30 | karta uczestnika, chusta, znaczek, transport bagażu, posiłki w Munster, toalety, namioty |
Osoby powyżej 10 lat | $50 | jw. |

siostra Anna Bałchan SMI
KRÓTKA HISTORIA PIELGRZYMKI
Ruch pielgrzymkowy z Chicago do Merrillville rozpoczął się niemal równolegle z powstaniem Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w 1983 roku, które zostało wzniesione jako wotum dziękczynne Polonii z okazji 600-lecia Jasnej Góry.
Od ponad dwóch dekad pielgrzymi, wzorem jasnogórskich tradycji, pokonują pieszo trasę do sanktuarium w Indianie, niosąc w sercach intencje za Ojca Świętego, Ojczyznę, Polonię oraz pokój na świecie.
Pielgrzymce duchowo towarzyszą ojcowie salwatorianie oraz polonijne duchowieństwo. Wspólna modlitwa, śpiew, konferencje i sakramenty tworzą niezapomnianą atmosferę, której można doświadczyć tylko na tej drodze wiary.
Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania Komitetu Pielgrzymkowego oraz licznych wolontariuszy i darczyńców.
Wszystkich uczestników polecamy opiece Jasnogórskiej Pani i zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania!
Źródło: Polonijna Piesza Pielgrzymka
Foto: Polonijna Piesza Pielgrzymka
Polonia Amerykańska
Utalentowany polonijny piłkarz potrzebuje nas: Pomóżmy mu wygrać najważniejszy mecz jego życia

David miał marzenia jak każdy nastolatek — chciał zostać piłkarzem, trenował z pasją, cieszył się życiem. Dziś toczy najtrudniejszy mecz — walkę z rzadkim, agresywnym nowotworem kości. Diagnoza spadła jak grom z jasnego nieba, a jego dzieciństwo zostało brutalnie przerwane. Potrzebuje naszej pomocy — by wrócić do gry, do szkoły, do życia.
Anna Malkiński Fiszer, pisze na platformie GoFundMe: “Mam na imię Anna i z ciężkim sercem zwracam się do Was z prośbą o pomoc dla Davida — syna mojej najlepszej przyjaciółki.
David to bystry, serdeczny 15-letni chłopiec, który od najmłodszych lat kochał grać w piłkę nożną. Niestety, jego życie zmieniło się w jednej chwili. Podczas jednego z treningów doznał pozornie niegroźnej kontuzji -początkowe prześwietlenie wykazało jedynie złamane żebro. W tamtym momencie nikt nie przypuszczał, że to coś poważniejszego.
Jednak z upływem tygodni ból nie ustępował. Wręcz przeciwnie – nasilał się i zaczęły pojawiać się nowe, niepokojące objawy.
Lekarze wykryli dużego guza na żebrach, który w przeciągu paru tygodni urósł do rozmiarów pomarańczy. Natychmiast rozpoczęto serię kolejnych badań i testów.
Diagnoza była druzgocąca: Mięsak Ewinga — rzadki i agresywny nowotwór kości. Świat Davida i jego rodziny legł w gruzach.
Z powodu intensywnego leczenia David musiał z dnia na dzień zrezygnować ze szkoły, treningów i codziennych radości, aby rozpocząć walkę o życie. Przeszedł już trudną chemioterapię i operację usunięcia guza, ale przed nim wciąż długie miesiące leczenia- kolejne cykle chemii i radioterapia.
Choroba przyniosła rodzinie nie tylko ogromne cierpienie i strach, ale także obciążenie finansowe. Dlatego z całego serca proszę Was o wsparcie. Każdy gest dobroci ma znaczenie. Nawet najmniejsza wpłata może przynieść ulgę i wesprzeć w tej trudnej walce.
Wszystkie donacje zostaną w całości przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z leczeniem oraz zapewnienie Davidowi radości i komfortu w tym trudnym czasie. Jeśli nie możesz pomóc finansowo, proszę — udostępnij tę stronę. Twoja pomoc w nagłaśnianiu tej zbiórki znaczy dla nas naprawdę bardzo wiele.
W tym momencie David rozgrywa swój najważniejszy mecz. Pomóżmy mu go wygrać. Z całego serca dziękuję za Twoją hojność, modlitwy i wsparcie.”
Źródło: Wisłoka Chicago, GoFundMe
Foto: GoFundMe
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sandra i John Kucala z Orland Park walczą o dom. Ich podatek wzrósł z 3 do 17 tys. USD
-
News Chicago3 tygodnie temu
Uwaga – oszustwo: Fałszywe SMS-y o mandatach drogowych krążą w Illinois
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
W sobotę Polacy w USA ponownie głosują na nowego prezydenta Polski
-
News USA4 tygodnie temu
Strzelanina w Waszyngtonie: Mieszkaniec Chicago zabił dwoje pracowników ambasady Izraela
-
News USA3 tygodnie temu
Republikanie oskarżają UE i rząd Tuska o ingerencję w wybory prezydenckie w Polsce
-
News Chicago4 tygodnie temu
Cztery okręgi szkolne z Illinois wśród najlepszych w USA według rankingu Niche
-
News USA3 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów