Połącz się z nami

News Chicago

3..2..1.. start! Już dzisiaj ogarnie nas chwilowa ciemność

Opublikowano

dnia

Już tylko godziny dzielą nas od rzadkiego i historycznego momentu w Stanach Zjednoczonych i Illinois – niesamowitego spektaklu, jakie na niebo przyniesie całkowite zaćmienie Słońca. To po prostu TRZEBA zobaczyć!

O której godzinie nastąpi zaćmienie?

Według naukowców z NASA zaćmienie będzie miało miejsce w godzinach popołudniowych na całym kontynencie północnoamerykańskim, a obszar, gdzie będzie ono całkowite, czyli Księżyc zasłoni tarczę Słończa w 100%, to m.in. południowe Illinois i środkowa Indiana.

W Carbondale w stanie Illinois częściowe zaćmienie rozpocznie się około 12:42PM W tym czasie potrzebne będą specjalne okulary, aby je oglądać.

Około 1:59PM w Carbondale rozpocznie się całkowite zaćmienie i w tym czasie obserwatorzy gwiazd będą mogli oglądać zaćmienie bez żadnej pomocy, patrząc na ciemne niebo i słynną „koronę” płonącą wokół krawędzi Księżyca. Według naukowców z NASA okres ten nie potrwa długo, ponieważ oczekuje się, że zakończy się około 2:03PM.

Częściowe zaćmienie będzie trwało przez kolejną godzinę i zakończy się około 3:18PM.

Jak przebiega „path of totality”?

„Path of totality” zaćmienia rozpocznie się w południowo-zachodnim Teksasie i będzie przemieszczać się na północny wschód, obejmując południowy kraniec Illinois, środkową i południową Indianę oraz Indianapolis. Stamtąd będzie przebiegnie przez Cleveland w stanie Ohio; Buffalo, Nowy Jork i do Maine.

Jaka jest prognoza i czy będzie widać zaćmienie, jeśli będzie pochmurno?

Najnowsze prognozy wskazują, że osoby w rejonie Chicago będą mogły zobaczyć częściowe zaćmienie przy minimalnym zachmurzeniu, jednak większa niepewność dotyczy osób znajdujących się w obszarze całkowitego zaćmienia w Illinois i Indianie.

Przy cienkiej pokrywie chmur, zaćmienie nadal będzie widoczne, wg meteorologów. Ale przy dużym zachmurzeniu niskimi chmurami, zjawisko nie będzie niestety tak widowiskowe jak przy czystym niebie.

Czy trzeba mieć specjalne okulary, żeby oglądać zaćmienie?

Oglądanie zaćmienia Słońca bez odpowiednich okularów może w ciągu kilku sekund spowodować nieodwracalne uszkodzenie oczu, ponieważ w oku brakuje zakończeń nerwowych rejestrujących ból. Co więcej, podczas zaćmienia źrenice będą bardziej rozszerzone, przez co do oczu dostanie się więcej szkodliwych promieni niż w zwykły słoneczny dzień.

Odpowiednie do oglądania zaćmienia będą okulary spełniające wymogi bezpieczeństwa wg normy ISO 12312-2, standardu międzynarodowego.

Dlaczego to zaćmienie Słońca jest wyjątkowe?

Tym, którzy pamiętają rok 2017, może się wydawać, że wydarzenie słoneczne w 2024 r. nie jest aż tak rzadkie, ale według ekspertów – tak właśnie jest.

Ścieżka całkowitego zaćmienia Słońca nie tylko będzie miała miejsce w USA, ale po raz kolejny będzie przebiegać przez Carbondale w południowym Illinois, oznaczając powtórkę z 2017 r. A dla mieszkańców okolic Chicago prawie całkowite zaćmienie, na poziomie 94%, nie powtórzy się przez wiele kolejnych lat.

Kiedy będzie następne zaćmienie Słońca?

Jeśli chodzi o zaćmienia Słońca w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, kolejne całkowite zaćmienie nie będzie miało miejsca przez ponad 20 lat. W 2044 r. będzie miało miejsce między innymi w Północnej i Południowej Dakocie.

Zaćmienie w 2045 roku będzie widoczne na dużym obszarze środkowych i południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, ale nie będzie widoczne w Illinois i Indianie. W latach 2048 i 2093 w Illinois będą miały miejsce zaćmienia obrączkowe, ale zaćmienia te nie obejmują takiej samej części Słońca ze względu na odległość Księżyca od Ziemi.

Zaćmienie 2045 r.

Według NASA kolejne całkowite zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Illinois, nastąpi dopiero 14 września 2099 r. Zaćmienie to będzie widoczne w północno-wschodnim Illinois, w tym w mieście Chicago, a także w częściach Wisconsin, w tym w Madison, Milwaukee i Kenosha.

Nieco wcześniej, 1 maja 2079 r., całkowite zaćmienie Słońca zapewni mieszkańcom Filadelfii, Nowego Jorku i Bostonu niesamowity spektakl.

Czy szkoły są zamknięte z powodu zaćmienia Słońca?

Dziesiątki szkół w całym Illinois ogłosiły plany zamknięcia ze względu na nadchodzące całkowite zaćmienie Słońca. Według Rady Edukacji Stanu Illinois, w ponad 70 okręgach szkolnych w tym stanie 8 kwietnia przypada dzień „nieobecności na zajęciach”.

Zamknięcia mają miejsce, gdy wiele miast, zwłaszcza tych znajdujących się na „path of totality”, przygotowuje się do radzenia sobie z niespotykanym dotąd ruchem i tłumami. Wiele z nich zamyka także szkoły, aby zaoferować rodzinom szansę przeżycia wspólnie czegoś, co może być jedynym w swoim rodzaju i jedynym w życiu przeżyciem.

Stanowa rada oświaty nie zachęca także szkół do wykorzystywania podczas tego wydarzenia dni e-learningu.

 

Zobacz pełną listę zamkniętych placówek tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Wayne White/

News Chicago

1 na 5 mieszkańców Illinois pada ofiarą oszustwa związanego z opieką zdrowotną

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Centrów Usług Medicare i Medicaid rząd wydał w 2022 r. prawie 950 miliardów dolarów na finansowanie Medicare, ale oszuści zgarnęli w tym roku 6% tych środków, co według Departamentu Sprawiedliwości oznacza około 60 miliardów dolarów strat w wyniku oszustw. Jak się przed nimi ustrzec?

Mniej więcej co piąty mieszkaniec Illinois korzysta z Medicare. Według Kaiser Family Foundation najnowsze dane zebrane w 2020 r. pokazują, że stan Illinois zajmuje 7. miejsce pod względem liczby beneficjentów Medicare w Stanach Zjednoczonych.

Oszustwo związane z Medicare ma formę nieznanych opłat na koncie Medicare danej osoby, za produkty, których nie otrzymała lub których nie przepisał jej lekarz.

Takie oszustwo spotkało emerytowaną pielęgniarkę Linda Hennis, która znalazła na początku tego roku w podsumowaniu swojego konta Medicare, 10 odrębnych opłat za cewniki moczowe warte 15 000 dolarów, których nie potrzebowała ani nie zamawiała.

Rachunki pochodziły od firmy „Pretty in Pink Boutique” z El Paso w Teksasie. Kiedy Hennis weszła na jej stronę internetową, spotkała się z komunikatem firmy, który idealnie pasował do jej przypadku.

«Jeśli dzwonisz w sprawie cewników moczowych, być może padłeś ofiarą oszustwa związanego z Medicare»

Najwyraźniej zdarzało się to już wiele razy. Zgodnie z oświadczeniem, butik otrzymał już dziesiątki telefonów od osób takich jak Hennis, ale ta firma nie wystawia rachunków Medicare za produkty, które znaleźli oni w swoich podsumowaniach. W ofercie tego sklepu nie ma nawet cewników.

Prawdziwymi winowajcami są fałszywe firmy zarejestrowane w Medicare, które noszą nazwę „Pretty in Pink Boutique”. Według opublikowanego komunikatu, jest ich co najmniej pięć.

Według Travisa Trumitcha z organizacji non-profit AgeOptions, oszustwo zazwyczaj przebiega w ten sposób: zagraniczne call center pobiera nielegalnie zdobyte informacje o ubezpieczeniu danej osoby, dzwoni do beneficjenta w celu ich potwierdzenia, a następnie sprzedaje je firmie produkującej trwały sprzęt medyczny.

W oszustwach związanych z Medicare często wykorzystuje się rachunki za inne urządzenia, takie jak ortezy kolan lub pleców. Ale cewniki moczowe pojawiają się najczęściej.

Jak można uniknąć oszustw związanych z Medicare:

  • Uważaj na telefony z prośbą o potwierdzenie Twoich danych medycznych. Medicare nie zadzwoni do Ciebie z prośbą o te informacje.
  • Prowadź dokładną dokumentację faktycznie otrzymanych usług medycznych.
  • Monitoruj swoje podsumowania Medicare, nawet jeśli masz prywatne ubezpieczenie i otrzymujesz wyjaśnienia swoich kosztów. Powiadomienia te mogą pokazać, czy informacje o Twoim ubezpieczeniu dostały się w ręce oszusta.
  • Zgłoś oszustwo związane z Medicare tutaj: https://oig.hhs.gov/fraud/report-fraud/

 

Źródło: nbc
Foto: istock/demaerre/AntonioGuillem/
Czytaj dalej

News Chicago

Mężczyzna, który spowodował pożar i śmierć kobiety w Bridgeport, jest oskarżony o morderstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcowi Chicago postawiono zarzuty morderstwa po tym, jak w sobotę wrzucił koktajl Mołotowa do domu w Bridgeport należącego do matki jego dziewczyny. Spowodował w ten sposób pożar, w wyniku którego zginęła kobieta, a 12-letnia dziewczynka została ranna gdy wyskoczyła z okna na drugim piętrze by się ratować.

37-letni Cordale Nichols, pozostanie w areszcie do czasu procesu, po aresztowaniu pod zarzutem morderstwa pierwszego stopnia, usiłowania morderstwa oraz podpalenia, które miało miejsce 15 czerwca. W pożarze domu w Bridgeport zginęła Charnette Walker.

Według prokuratorów powiatu Cook, Nichols spotykał się z córką ofiary i w piątek rano para pokłóciła się o rachunek za motel, w którym się zatrzymała. Ta kłótnia trwała przez cały dzień za pośrednictwem rozmów głosowych i wideo na Facebooku, podczas których Nichols groził, że skrzywdzi swoją dziewczynę.

Wieczorem kobieta postanowiła spróbować pogodzić się z Nicholsem, ale nie była w stanie go zlokalizować. Prokuratorzy powiedzieli, że jego karta Ventra była używana zarówno na liniach kolejowych, jak i autobusowych jadących w stronę kompleksu mieszkaniowego Chicago Housing Authority przy ulicach 31st i Green, gdzie mieszkała Walker.

Na nagraniu z monitoringu z godziny 2:18AM w sobotę, widać Cordale’a Nicholsa, jak podpalił przedmiot, zidentyfikowany później jako butelka 7UP, a następnie wrzucił go przez okno salonu domu Charnette Walker pod adresem 3100 South Green Street.

Charnette Walker spała w swojej sypialni bezpośrednio nad pokojem rodzinnym, kiedy Nichols wrzucił do domu płonący przedmiot – opisany przez prokuratorów jako improwizowane urządzenie zapalające.

Kobiecie nie udało się uciec i zginęła w płomieniach.

Druga ofiara w domu – 12-letnia córka dziewczyny Nicholsa – również spała na drugim piętrze. Według prokuratorów pobliscy mieszkańcy, którzy widzieli rozprzestrzeniający się ogień, pomogli dziewczynce umieszczając materac pod oknem, aby mogła bezpiecznie wyskoczyć.

12-latka trafiła do lokalnego szpitala, gdzie udzielono jej pomocy z powodu oparzeń.

Według prokuratorów, śledczy znaleźli poza domem ubrania, które Cordale Nichols miał na sobie wcześniej, a jego dziewczyna zidentyfikowała go na nagraniu z monitoringu, który zarejestrował jego drogę do domu przy Green Street.

Nichols został aresztowany w ciągu godziny od pożaru. Stanął na poniedziałkowej rozprawie sądowej, a sędzia nakazał umieszczenie go w areszcie na czas jego sprawy.

 

Źródło: wttw
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Rozpoczęła się budowa wieżowców w Streeterville. Znika słynna dziura po Chicago Spire

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego była ostatnią okazją by zobaczyć głęboki na 75 stóp dół w dawnym miejscu Chicago Spire – symbol niewykorzystanego potencjału i ostatnią niezagospodarowaną działkę wzdłuż rzeki i jeziora Michigan. W poniedziałek rozpoczęła się budowa nowego projektu przy 400 Lake Shore Dr.

Inwestycja o wartości 500 milionów dolarów obejmie dwa mieszkalne wieżowce i kilka akrów otwartej przestrzeni zielonej. Najpierw zostanie wybudowany wyższy budynek, mający 72 piętra, w północnej części terenu.

Wieżowce zostały zaprojektowane jako brama i hołd dla dawnego miejsca osiedlenia się założyciela Chicago, Jeana-Baptiste’a Point DuSable.

Pierwotne plany budowy, o których informowaliśmy tutaj, wyznaczyły datę jej rozpoczęcia na 1 grudnia 2023 roku.

Spółka Related Midwest nabyła dawną siedzibę Spire w 2014 r. w drodze postępowania upadłościowego. Działka była pusta, ale poprzedni deweloperzy, Garrett Kelleher i Steve Ivankovich pozostawili po sobie duży krater, który miał być częścią wysokiego na 2000 stóp wieżowca mieszkalnego. Budynek miał być najwyższym na półkuli zachodniej.

Od tego czasu firma Related spędziła 7 lat wyłącznie na projektowaniu. Plan wieżowców powstał w wyniku znalezienia równowagi między projektem, który zdaniem jej przedstawicieli jest wykonalny, a wykorzystaniem fundamentów, które są już w ziemi.

Wieże zostały zaprojektowane przez chicagowskie biuro Skidmore, Owings & Merrill i architekta Davida Childsa, który stał za One World Trade Center. Wnętrza zaprojektowała nowojorska firma MAWD.

Budynki będą ustawione pod takim kątem, aby naśladować „gest powitania” i zachować widoki dla mieszkańców. Takie umiejscowienie pomaga również złagodzić niesforne warunki wiatrowe nad jeziorem.

Budowa będzie projektem trzyletnim. Pierwsze mieszkania zostaną dostarczone wiosną 2027 r. BOWA Construction i należąca do Related Midwest, LR Contracting Co., zajmie się najpierw parkingiem podziemnym, a następnie rozpocznie prace nad wieżą północną.

Pierwszy wieżowiec będzie się składał z 635 mieszkań, z czego 20% zostanie przeznaczonych dla najemców o niskich dochodach. Wśród mieszkań będą apartamenty typu studio, a także lokale z jedną, dwiema i trzema sypialniami. Budynek będzie miał ponad milion stóp kwadratowych powierzchni użytkowej i trzy podziemne garaże.

Projekt 400 Lake Shore Dr. spełni także długo oczekiwaną obietnicę — założenie DuSable Park. Teren parku został podarowany dzielnicy Chicago Park District przez byłego burmistrza Harolda Washingtona w 1987 roku. Park o powierzchni 3,3 akra, który będzie kosztował 10 milionów dolarów, jest w fazie projektowania.

W związku z jego powstaniem przedłużona zostanie Chicago Riverwalk.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Related Midwest

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu