Połącz się z nami

News Chicago

Program gwarantowanego dochodu zostanie wznowiony w Chicago z powiększonym funduszem

Opublikowano

dnia

Burmistrz Chicago Brandon Johnson zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 32 milionów dolarów na inwestycje w program, zapewniający 500 dolarów miesięcznie gwarantowanego dochodu, dla gospodarstw domowych o niższych dochodach w mieście.

Brandon Johnson przeznacza także więcej pieniędzy na zapobieganie przemocy, szybkie przekwaterowanie i inne inicjatywy, zmieniając podejście miasta do wydawania funduszy, które są jeszcze do wykorzystania z kwoty 1,9 miliarda dolarów pomocy finansowej związanej z pandemią, którą miasto otrzymało w 2021 r. na mocy amerykańskiej ustawy o planie ratunkowym.

Zgodnie z przepisami federalnymi, Chicago ma czas do końca roku na rozdysponowanie pieniędzy, i do 2026 r. na ich wydanie. Niewydane pieniądze należy zwrócić rządowi federalnemu.

Według danych miasta Chicago wydało na koniec 2023 r. około 1,3 mld USD z funduszy federalnych.

Była burmistrz Lori Lightfoot przeznaczyła 1,2 miliarda dolarów z tych funduszy na wzmocnienie dotkniętych pandemią budżetów Chicago na lata 2021–2023. Pozostałe około 575 milionów dolarów zostało wykorzystane na różne inicjatywy społeczne, takie jak zapobieganie przemocy, możliwości dla młodych ludzi i pomoc dla rodzin.

Na koniec 2023 r. miasto wydało jedynie 29% pozostałych funduszy federalnych, a Burmistrz Johnson zobowiązał się do przydzielenia i wydania wszystkich środków w terminie określonym przez władze federalne.

9 programów miejskich otrzyma więcej funduszy federalnych. Program gwarantowanego dochodu, zwany Chicago Resilient Communities Pilot, otrzymuje największy wzrost finansowania, z 31,5 mln dolarów do 63 mln dolarów.

Według danych zgłoszonych pod koniec 2023 r. w ramach pilotażowego programu uruchomionego w lipcu 2022 r. 5000 mieszkańców wybranych w ogólnomiejskiej loterii otrzymało miesięczne płatności w wysokości 500 dolarów przez rok.

Mieszkańcy powinni wkrótce spodziewać się ogłoszenia jego wznowienia.

Wymagania stawiane uczestnikom w zeszłym roku obejmowały miejsce zamieszkania w mieście, ukończone 18 lat oraz doświadczenie trudności ekonomicznych związanych z Covid-19. Wnioskodawcy musieli także posiadać dochód gospodarstwa domowego na poziomie 250% federalnego poziomu ubóstwa lub niższy.

Inne programy, które otrzymają zwiększone wsparcie finansowe, to:

  • The Youth Opportunities Program, z 54 mln USD do 66 mln USD
  • Rapid Rehousing Program, z 27.3 mln USD do 32 mln USD
  • Small Business Support Program,z 20 mln USD do 33 mln USD
  • Community Violence Intervention Program, z 16.1 mln USD do 23 mln USD
  • Emergency Fund for Gender-Based Violence Survivors, z 5 mln USD do 10 mln USD
  • Artist Relief and Works Fund, z 10 mln USD do 12 mln USD
  • Mental Health Equity Initiative, z 18.2 mln USD do 20 mln USD

Miasto zaprzestało realizacji dwóch programów; planów utworzenia ośrodka wytrzeźwień za pośrednictwem Departamentu Zdrowia Publicznego Chicago oraz programu schronisk za pośrednictwem Departamentu Usług Wsparcia Rodziny.

Programy te zostały anulowane, ponieważ miastu nie udało się znaleźć administratorów, którzy mogliby je obsługiwać, pomimo aktywnych zapytań ofertowych.

Od czasu uruchomienia programów w ramach amerykańskiej ustawy o planie ratunkowym liczba aktywnych programów w mieście zmalała z 93 do 53.

Miasto nadal musi przeznaczyć pozostałe 234 miliony dolarów z federalnych funduszy pomocowych, co według urzędników planuje zrobić do końca listopada.

W międzyczasie miasto wkrótce uruchomi miesięczne raporty umożliwiające śledzenie sposobu wydatkowania pieniędzy, a także nowy internetowy panel kontrolny umożliwiający śledzenie postępów 53 programów.

 

Źródło: blockclubchicago, nbc
Foto: YouTube, Chigao Mayor’s Office

News Chicago

Na międzynarodowym lotnisku O’Hare w samolocie United Airlines zapalił się silnik

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek po południu samolot United Airlines przerwał start po tym, jak jego silnik zapalił się na Międzynarodowym Lotnisku O’Hare. Do zdarzenia doszło około godziny 2:00PM podczas lotu 2901, którego celem było na Międzynarodowe Lotnisko Seattle-Tacoma.

Federalna Administracja Lotnictwa FAA podała, że samolot znajdował się na drodze na pas startowy, gdy zauważono pożar silnika. Airbus A320 został odholowany z powrotem do bramki, gdzie pasażerowie wysiedli. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.

„Lot United Airlines nr 2091 z Chicago do Seattle został opóźniony przed odlotem z powodu problemu z silnikiem, którym natychmiast zajęli się nasza lokalna załoga naziemna i służby ratownicze” – oświadczyli przedstawiciele linii.

Jak podała spółka, pracownicy United Airlines poszukiwali alternatywnych planów podróży dla 148 pasażerów na pokładzie maszyny. FAA tymczasowo wstrzymała przylatujące samoloty na O’Hare. Agencja podała, że normalną pracę wznowiono około 2:45PM.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga na utrudnienia w ruchu na DuSable Lake Shore Drive. Niektóre pasy będą zamykane

Opublikowano

dnia

Autor:

Kierowcy korzystający z DuSable Lake Shore Drive mogą spodziewać się w tym tygodniu większej liczby zamknięć pasów i związanych z nimi opóźnień w podróży. Prace drogowe zostaną wznowione w poniedziałek wieczorem.

Według Departamentu Transportu Chicago CDOT, trzy pasy jezdni w kierunku południowym między Irving Park Road i LaSalle Drive zostaną zamknięte od godziny 7:00PM w poniedziałek i będą obowiązywać do godziny 5 rano we wtorek.

Te pasy również zostaną zamknięte od godz. 6:00PM przez pozostałą część tygodnia, z ponownym otwarciem pasów o 5 rano następnego dnia. Jak informują urzędnicy, przez cały tydzień zamknięty będzie jeden pas ruchu po południowej stronie jezdni.

Od wtorkowego poranka planowane są również dodatkowe zamknięcia między Roosevelt a 31st Street. W godzinach od 9:00AM do 4:00PM zamknięte będą trzy pasy ruchu po południowej stronie jezdni, a jeden pas zostanie ponownie otwarty między godziną 4:00PM i 9:00AM następnego dnia.

Zamknięcia pasów między Roosevelt a 31st Street po północnej stronie jezdni zaczną obowiązywać w czwartek o 9:00AM Od tego czasu zamknięte będą trzy pasy ruchu po stronie północnej, natomiast dwa pasy pozostaną zamknięte w godzinach popołudniowych i nocnych.

Kierowcy proszeni są o planowanie z wyprzedzeniem swoich podróży z uwzględnieniem zamknięć dróg. Powinni spodziewać się sporych opóźnień, jeśli będą musieli jechać drogą DuSable Lake Shore Drive.

Więcej informacji na temat utrudnień w ruchu można znaleźć na stronie internetowej CDOT.

Źródło: nbc
Foto: istock/Daniel Avram/
Czytaj dalej

News Chicago

Restauracja Tortazo po raz pierwszy serwowała meksykańskie dania w Skokie

Opublikowano

dnia

Autor:

Tortazo, restauracja meksykańska założona przez znanego chicagowskiego szefa kuchni Ricka Baylessa, świętowała w sobotę wielkie otwarcie swojej nowej lokalizacji w Westfield Old Orchard Mall, odwiedzana przez tłumy głodnych klientów.

Według strony internetowej Tortazo, menu restauracji to dania świeżo przygotowywane na zamówienie, wyraz odważnych smaków, składników i technik Meksyku. Obejmuje ono chrupiące tarty przygotowywane na patelni, śniadaniowe chilaquiles, obfite, ręcznie robione miski, sałatki sezonowe i złocisto chrupiące churros.

Podczas sobotniego wielkiego otwarcia można było posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu chicagowskiego DJ-a Citlalica Jeffersa Peña, spróbować specjałów happy hour, tequili i bezpłatnego tortu dla pierwszych 100 gości.

Tortazo ma swoje lokalizacje w Willis Tower i na Times Square w Nowym Jorku. Otwarcie dodatkowych restauracji planowane są w Harrah’s Casino w Joliet i Caesars Palace w Las Vegas. Rick Bayless jest także właścicielem kilku innych znanych lokali w Chicago, w tym Frontera Grill, Topolobampo, XOCO i Bar Sótano.

Tortazo w Skokie’s Old Orchard czynne jest od 11:00AM do 7:00PM od niedzieli do czwartku i od 11:00AM do 8:00PM w piątek i sobotę.

 

Źródło: nbc
Foto: Tortazo
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu