Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Film o nas w kinie! „Na polskim Trójkącie”- tego nie można przegapić

Opublikowano

dnia

Jest tu Chicago i są Polacy – emigranci, są też związki, perypetie rodzinne, dylemat powrotów do Ojczyzny, problemy z dziećmi – nasze codzienne życie z jego cieniami i blaskami. Czy polonijne słuchowisko „Na polskim Trójkącie” ma szansę dorównać słynnym polskim „Matysiakom”? W studiu Radia Deon Ewa Uszpolewicz – Figurska mówi o projekcie zapraszając na powstały na jego kanwie film.

„Taka jest nasza ambicja, żeby słuchowisko „Na polskim Trójkącie”, które piszemy i realizujemy od ponad roku, stało się naszymi polonijnymi „Matysiakami”, mówi Ewa Uszpolewicz – Figurska, nawiązując do serii rozpoczętej w 1956 roku, która stała się najdłuższą powieścią w historii światowej radiofonii.

W sumie, w latach 1956-2023, Polskie Radio wyemitowało ponad 3400 półgodzinnych odcinków tej audycji, cieszącej się nadal popularnością i sympatią słuchaczy. Czy polonijna produkcja jej dorówna?

„Słuchowisko jest przede wszystkim o nas” podkreśla nasz Gość, zwracając uwagę na fakt, że ludzie przede wszystkim żyją codziennością własnego podwórka – niewielkiego kręgu znajomych, przyjaciół i sąsiadów.

Słuchowisko nie jest komedią ani dramatem, przedstawia zwykłe życiowe sprawy, tłumaczy Ewa Uszpolewicz – Figurska. „Czasem jest śmiesznie, czasem jest strasznie, czasem jest smutno, czasem wzruszająco, czasem chce się płakać”.

Niektórzy bohaterowie mówią terytorialną gwarą, a wszyscy posługują się ponglishem, czyli językiem właściwym polskim emigrantom.

Słuchowisko jest dostępne dzięki internetowi na całym świecie a jego fanów wciąż przybywa. „Na polskim Trójkącie” poza USA jest słuchane w Polsce, w Niemczech, a niedawno odezwali się nawet polscy słuchacze z Australii, jak mówi nasz Gość. Odcinki trwają od 15 do 20 minut.

W słuchowisku grają w nim emigranci, aktorzy – amatorzy. Wszystkie wątki słuchowiska obracają się wokół dwóch par: Agnieszki i Krzysztofa Jackowskich (Ania Włoch i Piotr Kukuła) – i tak zwanego “chicagowskiego małżeństwa” – Majki Miłosierskiej i Piotra Świętocha (Anna Czerwińska i Tadeusz Wiczkowski).

Jest także matka Agnieszki, Krystyna (Renata Romanek), jej chłopak John Kois (Wojciech Dorula), przyjaciele, znajomi, sąsiedzi oraz żyjące w Polsce rodziny bohaterów.

Autorkami pisanego na bieżąco scenariusza są dziennikarki; Małgorzata Błaszczuk i Ewa Uszpolewicz-Figurski. Muzykę do słuchowiska napisał Jan Zieńko, a autorem słów jest Piotr Kukuła. Piosenkę, która jest czołówką słuchowiska wykonała Ania Włoch.

Tytuł słuchowiska nawiązuje do Polish Triangle – historycznej nazwy dawnej polskiej dzielnicy w Chicago, gdzie na początku XIX w. trafiali osiedlający się w Chicago polscy emigranci.

Dziś już ich tam nie ma, ale dowodem obecności Polaków w tej części miasta jest kościół pw. Trójcy Świętej, a jego okolica nazywana jest ciągle Trójcowem lub Polskim Trójkątem – od zbiegu ulic Milwaukee, Ashland i Division.

Na zakończenie pierwszego sezonu słuchowiska powstał pierwszy odcinek filmu oparty na jego treści, który jest zamkniętą całością, jak tłumaczy Ewa Uszpolewicz – Figurska. Jego akcja rozgrywa się w Chicago podczas wesela, na które przylatują goście z Polski.

Zderzenie Polaków z kraju i tych z emigracji jest osią opowieści i lustrem, w którym może się przejrzeć każdy z nas, bez względu na miejsce zamieszkania.

Premierowe pokazy filmu można będzie można obejrzeć w:

Pickwick Theatre Park Ridge (seanse z angielskimi napisami):

  • 14 kwietnia 2024 godz. 2.00PM
  • 14 kwietnia 2024 godz. 4.30PM

Kościół pw. Św. Trójcy (sala im. ks. Gowina)

  • 20 kwietnia godz. 6.00PM

Bilety dostępne są na mojbilet.com

Serdecznie Zapraszamy – Polonia musi ten film zobaczyć!

 

Źródło: informacja własna
Foto: „Na polskim Trójkącie”

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dr Dariusz Cupiał: Dobre ojcostwo to inwestycja w najważniejszą relację

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsze warsztaty w ramach Tato SFERY już za nami. Jak mówi w studiu Radia Deon Chicago dr Dariusz Cupiał, była to dzika przygoda ojców z synami w Camp Vista, a jej uczestnicy wiele się o sobie nawzajem nauczyli. Przed nami kolejny weekend spotkań, na które serdecznie zaprasza trener i założyciel Tato. Net oraz Fundacji Cyryla i Metodego.

W zeszły weekend ojcowie z synami przeżyli przygodę na łonie natury, która pozwoliła im zbliżyć się do siebie. „To był czas świetnej zabawy ale także czas uczenia się komunikacji” i mnóstwa innych, całkiem praktycznych umiejętności, podsumowuje dr Dariusz Cupiał.

„To był czas więzi i radości” podkreśla nasz Gość. Ojcowie i synowie razem sadzili drzewa, a także robili wiele rzeczy po raz pierwszy – np. napisali do siebie nawzajem list.

Ostatnie miejsca są jeszcze dostępne na dwa kolejne wydarzenia Tato SFERY:

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Lombard

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Dr Dariusz Cupiał zaprasza także na platformę Tato.Net, która jest „wspólnotą budowaną wokół wartości dobrego rodzicielstwa”. Znajduje się tu wiele zasobów, także w formie audiobooków i podcastów, które można wykorzystać by stawać się lepszym ojcem.

Naszą wcześniejszą rozmowę z dr Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W kółko z Tomaszem Sobanią: W niedzielę przyłączamy się do biegu!

Opublikowano

dnia

Autor:

Tomasz Sobania z Gliwic przemierzył w życiu już wiele mil i wcale nie ma dość. Jak już kilkukrotnie zapowiadaliśmy, ekstremalny biegacz przygotowuje się do gigantycznego wyzwania jakim jest przebiegnięcie całej Ameryki. Ale zanim wystartuje we wrześniu z Nowego Jorku, weźmie udział w 24 godzinnym biegu w ten weekend w Chicago, a my możemy do niego dołączyć. W studiu Radia Deon Polak zaprasza na to wydarzenie razem ze swoim fizjoterapeutą, Bartoszem Mierzwą.

„Ja nie jestem normalny – ja jestem z tego dumny, to jest dla mnie prawdziwy komplement” żartuje Tomasz Sobania, który na swoim koncie ma już 470 mil biegu przez Polskę, 933 mile do Rzymu, 1554 mile do Barcelony oraz 2236 mil do Grecji i z powrotem.

3300 mil biegu, 140 dni i trasa przez całe Stany Zjednoczone – to kolejny cel niezwykłego polskiego biegacza. To długość równa 125 maratonom.

Nasz Gość wystartuje 15 września, a 20 października planuje biec przez Chicago. Można mu będzie kibicować na trasie biegu, ale także przebiec razem, tyle mil ile się chce lub na ile siły i kondycja pozwolą.

Ale wcześniej, w najbliższy weekend, Tomasz Sobania będzie biegał przez 24 godziny z małymi przerwami na odpoczynek, a wszyscy chętni także będą mogli do niego dołączyć i pobiec jedno lub parę kółek.

Nasz Gość serdecznie zaprasza by spróbować – można potraktować to wydarzenie jako okazję do zmotywowania się i podjęcia decyzji o bieganiu i zdrowym stylu życia. Tomasz Sobania przewiduje, że w trakcie weekendowej akcji powinno mu się udać przebiec około 70 mil.

Tej zakręconej imprezie będzie towarzyszył wspólny piknik z grillem, muzyka, loteria fantowa, pokaz karateków i inne atrakcje w godzinach od 12.ooPM do 6.00PM.

Tomasz Sobania do biegu przez Amerykę przygotowuje się już od sierpnia zeszłego roku i mocno wierzy, że ten niesamowity wyczyn jest do wykonania. Ale właściwie całe 8 lat, odkąd zaczął biegać i wszystkie jego dotychczasowe ogromne trasy były jednym wielkim treningiem przed tegorocznym wyzwaniem, o którym nasz Gość marzył.

Bieg przez Amerykę wymaga wielu przygotowań, logistyki i, oczywiście sponsorów. Tomasz mówi, że Polonia bardzo mu pomogła.

Weekendowe biegające wydarzenie także ma na celu wesprzeć bieg Polaka przez całe Stany Zjednoczone.

Nasz polski Forrest Gump potrzebuje wsparcia fizjoterapeuty w trakcie swoich ekstremalnie trudnych biegów. Tą rolę pełni Bartosz Mierzwa, który pod wpływem Tomasza, także sam zaczął biegać.

Fizjoterapeuta Tomasza uważa, że bieg przez Amerykę jest do wykonania, a on sam będzie w nim pomagał, zajmując się mięśniami polskiego biegacza. „Wszystko zależy od dobrego jedzenia, dobrego spania i wygodnych butów” zaznacza Bartosz Mierzwa.

Bartosz Mierzwa

Na temat biegu powstanie pełnometrażowy film dokumentalny, który zarejestruje codzienne zmagania naszego biegacza i opowie historie niepełnosprawnych ludzi, którzy będą dołączać do biegu Polaka.

Celem biegu jest „stworzyć kampanię, stworzyć ludzi, którzy będą pokazywali światu, że mogą więcej niż inni myślą” jak podkreślił Tomasz Sobania, gdy gościł w studiu radia Deon Chicago w lutym.

Weekendowy bieg Tomasza Sobani odbędzie się w Schaumburgu przy luterańskiej parafii Św. Piotra. Polak rozpocznie go w sobotę o 6.00 wieczorem a zakończy w niedzielę o 6.00 wieczorem. Jest tu duży parking i plac zabaw dla dzieci i można fajnie całą rodzinę spędzić niedzielę, na pikniku od 12.00PM do 6.00PM.

Serdecznie Zapraszamy – Biegnijmy razem z Tomaszem Sobanią!

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, runacrossusa.org

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kinga Modjeska zaprasza na Dzień Dziecka w Teatrze! Poznajcie Wawelskiego Smoka

Opublikowano

dnia

Autor:

Na Dzień Dziecka warto kupić bilet do teatru, na rozwijające wyobraźnię i gwarantujące ciekawe przeżycie przedstawienie. Zapozna ono najmłodszych z legendą o Smoku Wawelskim, pokaże im Kraków, przybliży polską kulturę i język. Na spektakl w studiu Radia Deon Chicago, zaprasza Kinga Modjeska, założycielka Teatru Scena Polonia, Studia Teatralnego Modjeska i znana animatorka kultury.

Ponadczasowe baśnie i legendy bawią i uczą całe pokolenia, przekazując uniwersalne prawdy w barwny, fantastyczny sposób. Dzieci uwielbiają takie opowieści, zwłaszcza gdy są w atrakcyjny sposób przedstawione na scenie – gdy jest kolorowo, jest taniec i piosenki.

Dlatego warto na Dzień Dziecka wziąć swoje pociechy albo wnuki na spektakl pt. „Bajka Polska – Legenda o Smoku”, kultową legendę, przygotowaną przez Teatr Scena Polonia i Studio Teatralne Modjeska. Tym bardziej, że przedstawienie uczci także jubileusz 15-lecia Studia Teatralnego Modjeska, jak zapowiada Kinga Modjeska, założycielka tej grupy.

Wspaniałe lalki do spektaklu przygotowała Joanna Kapuścieńska.

Nasz Gość obiecuje, że sam smok nie będzie straszny i nie będzie zionął ogniem, więc najmłodsze dzieci na pewno nie będą się go bały. A towarzyszyć mu będą także piękne multimedia – widzowie zostaną zabrani na prawdziwą, i na pewno dla wielu wzruszającą, wycieczkę po Krakowie.

„To spotkanie z Krakowem i spotkanie ze Smokiem będzie przepiękną opowieścią dla małych i dużych” zapewnia Kinga Modjeska.

Przedstawieniu będzie towarzyszyć loteria z nagrodami.

Spektakl pt. „Bajka Polska – Legenda o Smoku” zostanie przedstawiony w niedzielę 2 czerwca, o godzinie 4.00PM, w Vittum Theater przy 1012 N. Noble St, Chicago, IL 60642.

Publiczność może skorzystać z bezpłatnego parkingu przy Kościele Świętej Trójcy. Cena biletu to 30 dolarów, a dzieci w wieku do 2 lat nie płacą za wejście. Bilety można zamawiać pod numerami telefonu: 630 201 8821 / 630 825 5825. Będą także dostępne online na stronie www.scenapolonia.net.

Reżyseria: Kinga Modjeska
Scenariusz: Wanda Chotomska, Anna Radzikowska
Scenografia: Joanna Kapuścienska
Nagłośnienie, oświetlenie: Oskar Lukacz
Współpraca: Andrzej Dylewski, Steve Olivieri, Małgorzata Adamczyk
Organizacja widowni: Malgorzata Zielinski Pys

Występują m.in: Kinga Modjeska, Małgorzata Kwaśniewicz, Katarzyna Simon, Marcin Kowalik, Our Angels Academy of Languages oraz Studio Theater Modjeska

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Studio Teatralne Modjeska
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu