Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prawybory samorządowe 28 czerwca. O tym jak głosować mówi Monika Myśliwiec-Gałuszka

Opublikowano

dnia

Prawybory wyłonią kandydatów, na których będziemy głosować w właściwych wyborach, choć często wygrani w prawyborach z Parti Demokratycznej są ostatecznymi zwycięzcami. W Chicago ruszyło już wczesne głosowanie. W jaki sposób i gdzie możemy głosować wyjaśnia Monika Myśliwiec – Gałuszka dyrektor Komisji Wyborczej Miasta Chicago d/s polskiej społeczności.

Gość Radio Deon mówi, że ostatecznie po różnych reperkusjach, opóźnieniach i wycofaniu niektórych kandydatów z list, udało się uruchomić wczesne głosowanie 31 maja w jednym lokalu, w centrum Chicago.

Jest on otwarty w godzinach od 9 a.m. – 6 p.m. w dni powszednie, od 9 a.m. – 5 p.m. w soboty, i od 10 a.m. – 4 p.m. w niedziele. Do tej pory oddało głosy około 600 wyborców.

Jak mówi Monika Myśliwiec-Gałuszka od poniedziałku 13 czerwca rusza wczesne głosowanie w pozostałych 50 lokalach, po jednym lokalu w każdym okręgu. Godziny otwarcia będą te same,

Poszukiwane są osoby do pracy w lokalach. Chętni mogą się zgłaszać do Moniki Myśliwiec pod nr tel. 312 269 57 02.

Miejsca wczesnego głosowania w całym Chicago znajdować się będą głównie w parkach, szkołach i bibliotekach, w każdym okręgu wyborczym. Dokładna lista adresów znajduje się na stronie internetowej chicagowybory.com.

Jak tłumaczy nasz gość, wczesne głosowanie jest o tyle wygodne, że nie musimy przystąpić do niego w miejscu naszego zamieszkania. Można oddać swój głos w dowolnie wybranym miejscu.

W miejscu zarejestrowania, nie jest wymagany żaden dokument w lokalu, ale lepiej mieć choć jeden dokument z adresem.

W lokalu gdzie nie jesteśmy zarejestrowani musimy przedstawić dwa dokumenty z adresem zamieszkania. I oczywiście głosować mogą jedynie obywatele Stanów Zjednoczonych.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów, komisja dokonuje rejestracji i tego samego dnia trzeba oddać swój głos właśnie w tym lokalu.

W dniu prawyborów 28 czerwca będzie otwartych ponad 2 tysiące lokalów wyborczych, a każdy wyborca będzie przydzielony do swojego lokalu wyborczego.

Komisja wyborcza wyśle wcześniej każdemu informację o tym gdzie kto jest przydzielony, do którego lokalu wyborczego. Można to także sprawdzić na stronie internetowej  chicagowybory.com. wpisując swoje nazwisko i adres.

Wszystkie placówki w tym dniu będą działały od 6 rano do 7 wieczorem.

Dyrektor Monika Myśliwiec-Gałuszka wyjaśnia, że na stronie można także zapoznać się z kartą do głosowania i listą kandydatów.

Prawybory są tak naprawdę wyborem partii. Można oddać swoje głosy tylko na kandydatów jednej partii a każda partia ma swoją kartę do głosowania.

W tych wyborach poza Partią Republikańską i Demokratyczną startuje także trzecie ugrupowanie – Partia Libertariańska.

W listopadzie, w czasie właściwych wyborów dostaniemy tylko jedną kartę. W przypadku głosowania drogą korespondencyjną, trzeba we wniosku zaznaczyć której partii kartę chce się dostać. Bez tej informacji wniosek będzie odrzucony.

Wystarczy oddać jeden głos, by głosowanie było ważne. Tylko w przypadku urzędu gospodarki wodnej można oddać głos na trzech kandydatów, na pozostałe urzędy możemy zaznaczyć tylko na jedną osobę.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

 

 

 

 

.

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dotacje z UE dają pieniądze na inwestycje w Polsce. Warto skorzystać!

Opublikowano

dnia

Autor:

Polakom przysługują dotacje z Unii Europejskiej, ale zdobycie takiego dofinansowania nie jest łatwe – trzeba znaleźć odpowiedni program, zakwalifikować się do niego i skompletować potrzebną dokumentację. Zapleczem zdobywania europejskich grantów profesjonalnie zajmuje się Maciej Bagiński i jego biura w Polsce i USA. Warto sięgnąć po te pieniądze i inwestować w Ojczyźnie, mówi Gość Radia Deon.

Maciej Bagiński jest twórcą i właścicielem firmy Euroleader. Od 20 lat skutecznie pozyskuje dotacje z Unii Europejskiej, wspierany przez kilkudziesięcioosobowy zespół ekspertów prawnych i ekonomicznych.

W kwietniu Unia Europejska rozpoczęła transfer ogromnej puli pieniędzy do Polski tzw. Funduszy Europejskich. Nasza Ojczyzna dostanie w sumie 256 mld zł, z przeznaczeniem na dotacje i preferencyjne pożyczki.

„Przez najbliższe 5 lat będziemy mieć możliwość realizowania rozmaitych projektów w Polsce w oparciu o środki Unii Europejskiej” mówi Maciej Bagiński. Informacji na temat dostępnych grantów należy szukać na stronach rządowych lub u firm profesjonalnie zajmujących się nimi.

„Dotacja to jest bezzwrotne sfinansowanie projektu, który ma swój cel, ma swoje wskaźniki i ma swoje efekty”, wyjaśnia nasz Gość. Dotacje biznesowe dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno istniejących, jak i tych, które chcemy założyć.

Istnieją specjalizacje wspólne dla wszystkich województw, np. telekomunikacyjno-informatyczna, czy energetyczna, oraz właściwe tylko dla poszczególnych województw, np. turystyczna, meblarska, związana z przestrzenia kosmiczną lub produkcją określonych wyrobów metalowych, tłumaczy Maciej Bagiński.

„Aplikować o dotacje może firma założona lub istniejąca w Polsce”, jak wyjaśnia nasz Gość, ale my, jako Polonia amerykańska, możemy inwestować i być np. udziałowcem takiego przedsiębiorstwa prowadzonego w Ojczyźnie, do czego nie jest konieczne posiadanie polskiego paszportu.

Dotacje unijne obejmują kwoty od kilkudziesięciu tysięcy dolarów, do nawet kilkunastu milionów, dofinansowujących do 85% projektu.

„Myślę, że naszym obowiązkiem biznesowym jest maksymalnie korzystać i być konkurencyjną gospodarką na świecie” zaznacza Maciej Bagiński. W ten sposób także spełniamy nasz patriotyczny obowiązek.

Aby dostać grant unijny, trzeba dysponować min. 20-30% wkładu własnego, mieć dobry biznesplan, w którym ważna jest innowacyjność, i ująć takie kwestie jak np. stworzenie miejsc pracy, lokalny rozwój, czy działalność międzynarodowa. Musi zostać także przygotowana, obejmująca kilka lat, prognoza finansowa.

Dotacje dotyczą nie tylko wielkiego biznesu – fabryk i projektów technologicznych, ale też mniejszych inwestycji, podkreśla nasz Gość.

Np. Polak mieszkający w USA i posiadający gospodarstwo w Polsce po swoich dziadkach, może założyć agroturystykę z kajakami, rowerami, czy końmi, korzystając z unijnego dofinansowania na poziomie nawet do 90%. Co więcej, jeśli taka działalność dobrze prosperuje i chcemy ją rozwijać, to możemy się starać o kolejne granty.

O kwalifikacji do dotacji danego projektu decydują zespoły gminne, urzędnicy z urzędów marszałkowskich, lub specjalnych instytucji, w zależności od tego jak duży jest grant i czy jest to konkurs regionalny czy krajowy, tłumaczy Maciej Bagiński.

W tym programie wszyscy wygrywają – inwestorzy się bogacą, a Polska się rozwija.

Nasz Gość przygotował specjalną stronę internetową: polskiedotacje.com. Tutaj wszyscy zainteresowani pozyskaniem unijnej dotacji znajdą aktualne informacje na temat dostępnych konkursów.

Maciej Bagiński czas zawodowy spędza w USA (także w Chicago) oraz w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków). Jest członkiem zarządu Polish American Chamber of Commerce in Texas.

W sprawie konsultacji dotyczących pozyskania dotacji z Unii Europejskiej z naszym Gościem można się kontaktować bezpośrednio pod nr.tel. 737 484 6444 lub adres mail: baginski@euroleader.com.

Zachęcamy do kontaktu – warto sięgnąć po pieniądze i inwestować w Polsce!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/ Rawpixel/Wasan Tita/

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wywieśmy polskie flagi! Niech będzie biało-czerwono przed paradą

Opublikowano

dnia

Autor:

Przygotowania do tegorocznej Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja są już zapięte na ostatni guzik. Wywieśmy polskie flagi już teraz, świętując ten tydzień, albo nawet cały miesiąc – apelują w studiu Radia Deon Chicago dr Łucja Mirowska-Kopeć, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja i prezes Związku Klubów Polskich, oraz Jan Kopeć, koordynator parady. Niech będzie pięknie, biało-czerwono, i niech będzie nas widać!

Choć Polonia jest obecnie rozproszona na obszarze Chicago, udekorujmy nasze samochody, domy i firmy biało-czerwonymi flagami, aby było widać Polaków w Wietrznym Mieście. To wielka prośba od Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja.

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne parady, to władze miasta uczulają na kwestie bezpieczeństwa – zalecają by nie brać plecaków ze sobą, oraz na utrzymanie czystości. Niestety nie można używać konfetti, co zrobiła jedna ze szkół w zeszłym roku – efekt był wspaniały, ale zaśmiecili nim ulicę i urzędnicy miejscy mieli o to pretensje.

„Pokażmy, że my jako Polacy jesteśmy bardzo zdyscyplinowani i lubimy czystość” apeluje Jan Kopeć.

Kolejna sprawa organizacyjna i prośba dla uczestników parady jest taka by nie zatrzymywać i nie rozbierać na miejscu rydwanów po zakończeniu przemarszu, ponieważ w ten sposób tworzą się korki, zwłaszcza, że na odcinku Columbus Drive prowadzone są roboty drogowe i jest czynny tylko jeden pas ruchu.

W tym roku także jest organizowany konkurs na najpiękniejszy rydwan i najciekawszą grupę marszową. Puchary dla zwycięzców zostaną rozdane podczas bankietu, który odbędzie się 5 maja.

Wśród gości tegorocznej parady, swoją obecność ponownie potwierdziła delegacja samorządowców z Podkarpacia; Wicemarszałek Sejmiku i przedstawiciel Marszałka Podkarpackiego. „To nasi stali goście, więc to prawie jak nie goście, tylko jak swoi, bardzo się z tego cieszymy”, zaznacza dr Łucja Mirowska-Kopeć.

Obecnych będzie także wielu Radnych Chicago, a Komitet ma nadzieję, że pojawi się Burmistrz, Brandon Johnson.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć gorąco zachęca także, by wziąć udział w ceremonii podniesienia polskiej flagi na Daley Plaza, które będzie miało miejsce 2 maja. To ogromna flaga, która musi być przywieziona na wózku, a wciąga ją na maszt uprawniony pracownik miejski. Ze względu na jej wielkość i ciężar Marszałek Parady robi to tylko symbolicznie.

„Mam takie marzenie, żebym już od nikogo nie usłyszała, że nigdy nie uczestniczył w paradzie” mówi dr Łucja Mirowska-Kopeć, zapraszając całą Polonię na nasze największe święto w Chicago.

Musimy tam być!

133. Parada Dnia Konstytucji 3 Maja rozpocznie się w sobotę, 4 maja o godz. 11:30AM w centrum Chicago.

Harmonogram wydarzeń Tygodnia Konstytucyjnego:

2 maja:

  • godz. 10:00 a.m. – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
  • godz. 12.00 a.m. – Ceremonia Podniesienia Polskiej Flagi, Uroczystości Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą Daley Plaza, Chicago, IL

3 maja:

  • Bankiet Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Policjantów Allegra Banquets; organizator: Polish American Police Association,
  • Dzika Cycling in Celebration of Polish Constitution Day 2024 – Klasa Rowerowa Dzikiej z okazji Konstytucji 3 Maja. Wymagana rejestracja pod nr te. 773-230-8613; organizator: Dzika Fitness

4 maja:

  • godz. 8:30 a.m. Pre-Parade Brunch – Chicago Society – Hilton Chicago; organizator: Chicago Society
  • godz. 11:30 a.m. Parada Konstytucji 3 Maja, Chicago; Balbo/Columbus Drive
  • godz. 2:00 p.m – Chicago Chopin Foundation Grand Constitution Day Concert – Wielki Koncert Konstytucyjny, Ogród Chopina; przy 11 St. i Michigan Ave., Grand Park; organizator: Chicago Chopin Foundation

5 maja:

  • godz. 11:30 a.m. – Msza święta w intencji Ojczyzny i pokoju, St. J. Brebeuf; 8307 N. Harlem Ave, Niles, IL 60714; organizator: Polish National Alliance
  • godz. 2:00 p.m – Lunch z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, Jolly Inn Banquets; 6501 W. Irving Park Rd., Chicago, IL 60641; Ewa Rumiński, tel. 773-742-1477 lub 3maj@usa.com
  • godz. 5:00PM – Koncert „Polish & Proud” w kościele św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski St, Lemont, IL; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA.

 

Kontakt do Komitetu Parady:
May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, info@polishparade.org, 773-992-0857

 

Źródło: polishparade
Foto: polishparade

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dziś ostatnia okazja by usłyszeć „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w Palos Hills, możemy po raz ostatni tej wiosny usłyszeć podniosłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. W studiu Radia Deon Chicago, do uczestnictwa w tej niezwykłej modlitwie, zapraszali Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Piotr Pałka

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Ostatnie wykonanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

 

Źródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu