Połącz się z nami

News Chicago

O co chodzi z kradzieżami katalizatorów spalin z samochodów w Chicago? Jak się przed nimi ustrzec?

Opublikowano

dnia

Twój samochód ma coś, co jest bardzo cenne dla złodziei. To nie jest twój system stereo ani drogie kołpaki. Zamiast tego złodzieje z okolic Chicago biorą na cel urządzenie znajdującą się pod autem – katalizator spalin a jego wymontowanie zajmuje zaledwie kilka chwil.

Katalizator jest potrzebny do prawidłowego działania samochodu a jego kradzież może oznaczać, że nie możesz prowadzić samochodu i musisz odholować auto.

Co możesz zrobić, aby zapobiec kradzieży katalizatora? Przeczytaj wskazówki z Auto Repair Milito, a dowiesz się także co możesz zrobić, jeśli już to się stanie.

Co to jest katalizator?

Konwertery katalityczne to krytyczny element układu wydechowego Twojego samochodu. Umieszczone pod samochodem i przymocowane do rury wydechowej, zazwyczaj za pomocą śrub, pełnią ważną funkcję — usuwają potencjalnie szkodliwe związki ze spalin, zanim zostaną wyrzucone w powietrze.

REKLAMA REKLAMA

W celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza wszystkie nowoczesne pojazdy wyposażone są w katalizator, który ogranicza emisję trzech szkodliwych związków znajdujących się w spalinach samochodowych: tlenku węgla, tlenków azotu i węglowodorów.

Gazy te są przekształcane w mniej szkodliwe związki przed opuszczeniem układu wydechowego samochodu za pomocą właśnie katalizatora.

Dlaczego katalizatory są kradzione

Głównym powodem kradzieży katalizatorów jest to, że są cenne dla sprzedawców złomu. Zawierają metale szlachetne, m.in. rod, platynę i pallad. Metale te można sprzedać na złom w cenie od 150 do 200 dolarów za sztukę, w zależności od wielkości konwertera i aktualnego kursu metali w nim zawartych.

Wszystkie samochody wyprodukowane po 1974 roku muszą mieć katalizatory. Niektóre są bardziej atrakcyjne dla złodziei niż inne. Na przykład pod SUV-a łatwiej się wczołgać, co czyni je łatwiejszym celem.

Im wyżej ma podwozie Twój samochód, tym większa szansa na kradzież dla złodziei.

Chicago przewodziło krajowi w kradzieży katalizatorów w 2016 r. Mieszkańcy Chicago doświadczyli 980 kradzieży katalizatorów w latach 2008-2016, czyli o 15 procent więcej w tym okresie niż drugie miejsce w Sacramento w Kalifornii, które miało 850.

Objawy kradzieży katalizatora

Jeśli jesteś złodziejem, nie jest to skomplikowane przestępstwo. Katalizator można zazwyczaj wyjąć w ciągu kilku minut za pomocą piły lub klucza. Najczęstszą metodą jest przecinanie rur po obu stronach konwertera, zanim zostanie on ściągnięty.

I chociaż możesz nie być w stanie stwierdzić, że został skradziony, patrząc na swój samochód, nie pomylisz się po uruchomieniu silnika.

Po wyjęciu katalizatora pojazd wyda głośny ryk, który będzie głośniejszy w miarę wciskania gazu. Ponieważ układ wydechowy nie działa prawidłowo, pojazd również jeździ bardziej nierówno niż zwykle. Gdy zmienisz prędkość, usłyszysz rozpryskujący się dźwięk.

W normalnym pojeździe katalizatorem jest okrągły kanister, który łączy dwie części rur wydechowych. Jeśli spojrzysz pod spód i zobaczysz ziejącą przestrzeń pośrodku wydechu, oznacza to, że katalizator został skradziony.

Jak zapobiec kradzieży katalizatora?

Na szczęście istnieją środki ostrożności, które można podjąć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży katalizatora:

  • W miarę możliwości parkować w dobrze oświetlonych miejscach i blisko wejść do budynków.
  • Zainstaluj uprząż Cat Clamp wokół katalizatora
  • Poproś mechanika o przyspawanie katalizatora do ramy twojego samochodu, co utrudni kradzież.
  • Zaparkuj samochód w garażu i zamknij wszystkie drzwi garażowe.
  • Ustaw alarm w samochodzie, aby włączał się, gdy wykryje wibracje.
  • Wygraweruj numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) na katalizatorze — sprzedawca złomu może zostać ostrzeżony, że został skradziony, co ułatwi identyfikację właściciela.
  • Zainstaluj system ochrony zacisków Cat

Czy ubezpieczenie obejmuje skradziony katalizator?

Chociaż jest to niewielka część Twojego pojazdu, konieczność wymiany katalizatora może wiązać się z dużą ceną. Kosztuje ona od 1000 do 2000 dolarów — więcej, jeśli złodzieje przecinają również czujnik tlenu lub rurę.

Prowadzenie bez niego jest nielegalne, ale dobrą wiadomością jest to, że ubezpieczenie najczęściej pokryje koszty – jeśli masz kompleksową ochronę.

Ponieważ katalizator jest częścią pojazdu, która jest zamontowana na stałe, zastosowanie ma kompleksowe odliczenie. Firma ubezpieczeniowa sprawdzi pojazd, aby ocenić wszystkie szkody, a następnie odpowiednio zrekompensować.

Jednak samochody z polisą wyłącznie od odpowiedzialności cywilnej nie mogą być objęte ubezpieczeniem za żaden rodzaj kradzieży lub wandalizmu. Oznacza to, że kradzież twojego katalizatora nie będzie objęta ubezpieczeniem.

Policja przestrzega przed obroną samochodu przed złodziejami.

Katalizator oczywiście nie jest wart życia ani zdrowia właściciela samochodu.

W Chicago niedawno odnotowano dwa podobne przypadki. Właściciel auta spostrzegł człowieka, który był pod jego samochodem z narzędziami i najwyraźniej próbował wyciąć katalizator.

Nie zauważył jednak towarzyszy przestępcy, którzy obserwowali otoczenie ze swoich samochodów.  Niestety nie wahali się użyć broni na widok świadka kradzieży. W wyniku postrzału właściciele odnieśli obrażenia, na szczęście nie zagrażające ich życiu.

 

 

Źródło: militosautorepair.com
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Reklama

News Chicago

Już w sobotę wieczorem przejażdżka dla łamiących konwenanse. Rajd rowerowy w Chicago – goły na ile się odważysz!

Opublikowano

dnia

Autor:

Rajd, który odbędzie się w godzinach 8.00 wieczorem – 12.00 w nocy ma na celu uczczenie „wolności od ropy i piękna ludzi”. World Naked Bike Ride powraca w tym roku do swojego normalnego czerwcowego terminu, a dziewiętnasta edycja imprezy dla odważnych już jutro!

Międzynarodowe wydarzenie z opcjonalną odzieżą ma na celu zwrócenie uwagi na „wolność od ropy” poprzez promowanie jazdy na rowerze jako przyjaznego dla środowiska środka transportu, a także celebrację piękna człowieka podczas 15-milowej przejażdżki rowerem przez Chicago.

Nie jest to przede wszystkim impreza naturystyczna, ale raczej „próba ratowania planety”.

World Naked Bike Ride jest „gołe na tyle na ile się odważysz; Zachęcamy do wszystkiego, od malowania ciała, przez bieliznę, po fantazyjne kostiumy”.

Jednak ponieważ nagość w Chicago jest nielegalna, organizatorzy przypominają zainteresowanym kolarzom, że udział w ten sposób odbywa się na ich własne ryzyko, choć co roku duża liczba uczestników imprezy idzie na całość w strojach Adama i Ewy.

REKLAMA REKLAMA

Setki, a czasem tysiące rowerzystów, w tym zarówno rowerzyści, jak i rolkarze czy jeżdżący na hulajnogach, brały udział w poprzednich wersjach World Naked Bike Ride w Chicago.

Przez większość lat gromadzenie uczestników zaczynało się około godziny 6.00 p.m., kiedy to rowerzyści malują nawzajem swoje ciała, zanim sama przejażdżka wystartuje się około godziny 8.00 wieczorem.

By wziąć udział należy się zarejestrować i stosować do regulaminu, który między innymi zakazuje fotografowania. Wg strony organizorów –

„Pan Rower zaleca przykrycie siodełka ręcznikiem lub miękką szmatką.”

Lokalizacja i trasa są zwykle ujawniane na dzień lub dwa przed wydarzeniem, ale wszystkie niezbędne informacje, często zadawane pytania i listę spraw do rozważenia przed uczestnictwem można znaleźć na chicagonakedride.org lub za pośrednictwem konta @ChiNakedRide na Twitterze.

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Sport

Robert Lewandowski ma zagrać w Las Vegas w koszulce FC Barcelona. W Monachium kipi

Opublikowano

dnia

Hiszpański klub chce, aby polski napastnik „Lewy” wyjechał z Dumą Katalonii na zgrupowanie przed nowym sezonem 2022/23. Piłkarze FC Barcelona polecą do Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie lipca. Robert Lewandowski ma zagrać w koszulce Barcy już 23 lipca w stolicy hazardu w Las Vegas.

Smaczkiem może być fakt, że to mecz przeciwko Realowi Madryt. Ale najpier Robert musi stać się piłkarzem Barcelony, a to nie jest takie proste.

Czy hazardem będzie to, co wydarzy się między klubami z Monachium i Barcelony? Do roku 2023 Robert Lewandowski ma ważny kontrakt z mistrzem Niemiec.

Na zgrupowaniu polskiej reprezentacji przed meczem z Walią na pytanie hiszpańskich dziennikarzy czy wybiera się do Barcelony odpowiedział, że jego przygoda z Bayernem Monachium dobiegła końca. Dał zielone światło dla klubu z Barcelony. Co oznacza, że nie zamierza pojawić się na treningu drużyny z Bawarii 12 lipca. Tak przynajmniej twierdzą publicyści  dziennika „Sport”, który wydawany jest w Katalonii. Powołują się przy tym na wiarygodne źródło w dyrekcji klubu z Camp Nou. Gołym okiem widać, że włodarze FC Barcelony robią co mogą, aby pozyskać najlepszego snajpera świata. Czasu jednak maja nie wiele.

REKLAMA REKLAMA

Dziennikarze sportowi stacji telewizyjnej w Madrycie Mega TV twierdzą, że Robert Lewandowski poleci do USA na lipcowe tournée. Na razie nie wiadomo czy to jest życzeniowa czy faktyczna ocena sytuacji w jakiej znalazł się Robert Lewandowski.

Dziennik „El Periodico de Espana” twierdzi z kolei, że kontrakt z Robertem Lewandowskim będzie podpisany po porozumieniu stron, które nastąpi z całą pewnością końcem czerwca. Barcelona chce zapłacić za Roberta Lewandowskiego 40 milionów euro.

źródło: El Periodico de Espana, Sport,
foto: Adam Jastrzebowski, Frank Hoermann/ SVEN SIMON / Actionplus / Foto Olimpik

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Zachowaj głos bliskich, którzy odchodzą. Amazon pracuje nad tym byś nadal mógł ich słyszeć

Opublikowano

dnia

Autor:

Alexa firmy Amazon może wkrótce odtworzyć głos członków rodziny – nawet jeśli nie żyją. Funkcja, zaprezentowana na konferencji Amazon Re: Mars w Las Vegas, jest w trakcie opracowywania i pozwoli wirtualnemu asystentowi naśladować głos konkretnej osoby w oparciu o dostarczone nagranie trwające nawet mniej niż minutę.

Rohit Prasad, starszy wiceprezes i główny naukowiec Alexy, powiedział podczas środowego wydarzenia, że ​​celem tej funkcji było zbudowanie większego zaufania w interakcjach użytkowników z Alexą poprzez nadanie im bardziej „ludzkich atrybutów”.

„Te atrybuty stały się jeszcze ważniejsze podczas trwającej pandemii, kiedy tak wielu z nas straciło te, które kochamy” – oznajmił Prasad.

„Chociaż sztuczna inteligencja nie może wyeliminować bólu utraty, z pewnością może sprawić, że ich wspomnienia będą trwać”.

W filmie odtwarzanym przez Amazon podczas imprezy małe dziecko pyta „Alexa, czy babcia może dokończyć czytanie mi Czarnoksiężnika z Krainy Oz?” Alexa następnie potwierdza prośbę i przełącza się na inny głos naśladujący babcię dziecka. Następnie asystent głosowy kontynuuje czytanie książki tym samym głosem.

REKLAMA REKLAMA

Aby stworzyć tę funkcję, firma musiała nauczyć się tworzyć „głos wysokiej jakości” przy krótszym nagraniu, w przeciwieństwie do godzin nagrywania w studio.

Amazon nie podał dalszych szczegółów na temat tej funkcji, co z pewnością wywoła więcej obaw dotyczących prywatności i pytań etycznych dotyczących zgody.

Konkurent Microsoft na początku tego tygodnia także zapowiedział, że zmniejsza swoją ofertę syntetycznego głosu i ustala bardziej rygorystyczne wytyczne, aby „zapewnić aktywny udział mówcy”, którego głos jest odtwarzany.

Microsoft poinformował we wtorek, że ogranicza liczbę klientów, którzy mogą korzystać z usługi – jednocześnie podkreślając dopuszczalne zastosowania.

„Ta technologia ma ekscytujący potencjał w edukacji, dostępności i rozrywce, a mimo to łatwo sobie wyobrazić, jak można ją wykorzystać do niewłaściwego podszywania się pod prelegentów i oszukiwania słuchaczy” — czytamy w poście na blogu Natashy Crampton, która kieruje działem etyki AI firmy Microsoft.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/PIKSEL

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu