Połącz się z nami

Wybory Prezydenckie 2024

Można już składać wnioski o głosowanie korespondencyjne w prawyborach prezydenckich

Opublikowano

dnia

Komunikat Komisji Wyborczej miasta Chicago dotyczący prawyborów prezydenckich.

Można już składać wnioski o głosowanie korespondencyjne w prawyborach prezydenckich, które odbędą się 19 marca 2024 r.

Wyborcy na terenie miasta Chicago mogą już ubiegać się o możliwość głosowania korespondencyjnego w prawyborach prezydenckich, które odbędą się 19 marca 2024 r. Wyborcy mogą korzystać z aplikacji internetowej aby otrzymać kartę do głosowania w nadchodzących wyborach:

19 marca 2024 r. – Prawybory – Głosowanie korespondencyjne | Komisja Wyborcza miasta Chicago (chicagoelections.gov)

Wyborcy zostaną poproszeni o wybranie jednego typu karty do głosowania na partię: Demokratyczną, Zieloną, Libertariańską, Republikańską lub Bezpartyjną (tylko w referendach).

Zgodnie z kodeksem wyborczym stanu Illinois wyborcy mogą wybrać tylko jedną kartę do głosowania, tylko dla jednej wybranej partii i nie mogą głosować na kilku kartach.

Wyborcy mogą także zdecydować się na otrzymanie karty do głosowania korespondencyjnego w języku hiszpańskim, chińskim, hindi, polskim, koreańskim i tagalskim.

Wyborcy mogą teraz również ubiegać się o dołączenie na Stałą Listę Głosowania Korespondencyjnego przed prawyborami prezydenckimi 19 marca 2024 r.:

Stała Lista Głosowania Korespondencyjnego Chicago Board of Elections (chicagoelections.gov)

W ramach Stałej Listy Głosowania Korespondencyjnego wyborcy mogą wybrać, czy chcą otrzymywać karty do głosowania we wszystkich przyszłych wyborach (które wymagają wskazania partii), czy też we wszystkich wyborach, które nie wymagają wyznaczenia partii (wybory powszechne, miejskie, specjalne).

Za pomocą aplikacji internetowej można także zmienić preferencje dotyczące kart do głosowania, adresu korespondencyjnego, a także zrezygnować z udziału w programie Stałego Głosowania Korespondencyjnego.

Wyborcy, którzy wcześniej zapisali się na Listę Stałego Głosowania Korespondencyjnego (Permanent Vote By Mail Roster) do „Wszystkich wyborów”, automatycznie otrzymają kartę do głosowania korespondencyjnego w prawyborach prezydenckich, które odbędą się we wtorek, 19 marca 2024 r.

Wyborcy mogą wyszukiwać i potwierdzać swoje informacje do głosowania korespondencyjnego, korzystając z internetowego narzędzia wyszukiwania wyborców: https://chicagoelections.gov/voting/your-voter-information

Wyborcy otrzymają kartę do głosowania pocztą, mogą ją odesłać standardową pocztą ale musi ona zostać wysłana przed lub w dniu wyborów 19 marca 2024 r. Wyborcy mogą również wrzucić kopertę zwrotną z kartą do głosowania do skrzynki wyborczej w dowolnej lokalizacji wczesnego głosowania przed dniem wyborów lub w dniu wyborów do skrzynki wyborczej w Centrach Wyborczych.

Jeśli wyborca złoży wniosek online o możliwość głosowania korespondencyjnego to Komisja Wyborcza wyśle do tego wyborcy e-maile:

• Kiedy jego wniosek zostanie zaakceptowany,
• Kiedy karta do głosowania zostanie wysłana pocztą,
• Kiedy Komisja Wyborcza otrzyma kopertę zwrotną z kartą do głosowania oraz
• Kiedy jego głos został policzony.

Więcej informacji na temat głosowania korespondencyjnego można znaleźć na stronie: https://chicagoelections.gov/voting/vote-mail

Aby skorzystać z usług rejestracji wyborców, w tym zmiany nazwiska i adresu, wyborcy mogą wejść na stronę https://chicagoelections.gov/ lub zadzwonić pod numer (312) 269-7936

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

Przypominamy także, że wczesne głosowanie w centrum Chicago rozpoczęło się w czwartek, 15 lutego o godzinie 9:00 rano w Board Supersite, 191 N. Clark, oraz w biurach Board, 69 W. Washington – 6th Floor. Obie lokalizacje są zgodne z ADA i w pełni dostępne dla wyborców niepełnosprawnych oraz zawierają zabezpieczone skrzynki wyborcze, do których wyborcy mogą wrzucić kartę do głosowania korespondencyjnego.

Wczesne głosowanie we wszystkich 50 okręgach miejskich Chicago rozpocznie się w poniedziałek marca 2024 r. o godzinie 9:00AM.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock

Polonia Amerykańska

Polacy mieszkający w USA mogą głosować w wyborach europejskich 9 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 9 czerwca 2024 r., wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r., utworzy Minister Spraw Zagranicznych. Zgodnie z kalendarzem wyborczym informacja o obwodach głosowania utworzonych za granicą zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej do dnia 20 maja 2024 r.

W Rzeczypospolitej Polskiej będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Kalendarium wyborcze, informacje o platformie e-Wybory oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Polish Consulate, prezydent.pl
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej

News Chicago

Elektroniczny notariusz poświadczy nasze dokumenty bez wychodzenia z domu

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Illinois, którzy chcą, aby dokumenty zostały poświadczone notarialnie, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu, oznajmił w środę Sekretarz Stanu Alexi Giannoulias. Posłuży temu nowa usługa – E- Notariusz.

Nowa usługa elektronicznego notariusza, zarządzana przez urząd Sekretarza Stanu, umożliwi osobom fizycznym i firmom dokonywanie poświadczeń notarialnych online – twierdzą urzędnicy.

W trakcie procesu wykorzystywane są podpisy elektroniczne, a notariusze zdalnie dołączają do formularzy certyfikat i pieczęć.

„Kontynuując nasze ciągłe wysiłki na rzecz unowocześnienia biura Sekretarza Stanu, E-Notariusz stanowi przełom dla mieszkańców Illinois, zapewniając obecnie wygodny sposób notarialnego poświadczania dokumentów bez konieczności wychodzenia z domu lub biura” – stwierdził Alexi Giannoulias w oświadczeniu.

„Umożliwienie wirtualnej pracy zleconym notariuszom sprawia, że proces ten jest szybszy i bezpieczniejszy zarówno dla osób fizycznych, jak i firm”, wyjaśnił Sekretarz Stanu.

Klienci będą zobowiązani do posiadania platformy komunikacji audio-wideo dla E-Notariusza oraz okazania dokumentu tożsamości. Notariusze sprawdzą tożsamość klienta na podstawie jego dowodu osobistego. Przejrzą również dokument i zweryfikują, czy imię i nazwisko klienta jest zgodne z nazwiskiem w formularzach.

Mogą obowiązywać opłaty, ale ich wysokość jest ograniczona do 25 USD w przypadku poświadczeń notarialnych w formie elektronicznej.

Aby wyszukać notariusza świadczącego usługi zdalne, przejdź do apps.ilsos.gov/notarysearch.

Przepisy umożliwiające zdalne poświadczenie notarialne zostały przyjęte w 2021 r., podczas pandemii Covid-19. Giannoulias, który objął urząd w 2023 r., stwierdził, że przed uruchomieniem programu konieczne jest podjęcie szeregu kroków administracyjnych i technicznych, a także szkolenie personelu.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Biuro Sekretarza Stanu, istock
Czytaj dalej

News Chicago

Osoby, których bliscy zaginęli, mogą szukać pomocy w czasie sobotniego wydarzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 20 kwietnia 2024 roku, Biuro Medyny Sadowej Powiatu Cook organizuje Dzień Osób Zaginionych w Cook, aby pomóc rodzinom w ponownym nawiązaniu kontaktu z zaginionymi bliskimi.

W Dniu Osób Zaginionych w Powiecie Cook mogą uczestniczyć rodzina i przyjaciele osoby zaginionej przez okres dłuższy niż miesiąc. Wydarzenie jest bezpłatne i będzie miało miejsce przy 2121 W. Harrison St., Chicago, IL 60612, 20 kwietnia w godzinach 11:00am – 03:00pm.

Co można uzyskać w trakcie Dnia Osób Zaginionych w Powiecie Cook:

  • wprowadzić informacje do Krajowego Systemu Osób Zaginionych i Niezidentyfikowanych (National Missing & Unidentified Persons System NamUs)
  • dostarczyć próbki DNA
  • nawiązać kontakt z doradcami i innymi rodzinami
  • zgłosić zaginięcie osoby (po okresie co najmniej jednego miesiąca)

Co przynieść:

  • zdjęcia identyfikacyjne zaginionej osoby
  • zdjęcia rentgenowskie, dokumentację dentystyczną, dokumentację medyczną i inne dokumenty identyfikacyjne
  • w przypadku obecności dwóch biologicznie spokrewnionych członków rodziny osoby zaginionej możliwe będzie pobranie próbek DNA (wymazów z jamy ustnej)
  • raporty policyjne

Podczas sobotniego wydarzenia dostępne dla rodzin będą również usługi wsparcia emocjonalnego. Więcej szczegółów na https://cookgov.me/MissingPersons.

RSVP pod numer telefonu 312-666-0500, albo za pomocą maila: medical.examiner@cookcountyil.gov

 

Źródło: Cook County
Foto: istock/StockSeller_ukr/

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu