Połącz się z nami

News USA

50 lat temu zginął Martin Luther King. Mieszkańcy Chicago pojechali do Memphis złożyć hołd bohaterowi

Opublikowano

dnia

Dziś mija 50. rocznica jednego z najsmutniejszych wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych. Dokładnie pół wieku temu 4 kwietnia zamordowany został Martin Luther King, narodowy bohater walczący z segregacją rasową.

Relacja Emilii Sadaj

W całodziennych obchodach w Memphis bierze udział około 15 tysięcy ludzi, przybyłych z różnych stron kraju, w tym z Chicago. Uroczystości odbywają się w Muzeum Narodowym Praw Obywatelskich w Memphis, w miejscu, w którym niegdyś stał hotel Lorraine, gdzie doszło do zabójstwa.

Pielgrzymom z Chicago przewodzi działacz Jesse Jakcson, który był świadkiem morderstwa. Podczas ceremonii planowana jest również przemowa katolickiego księdza z Chicago, Michaela Pflegera, który wystąpi na tym samym balkonie, na którym stał Martin Luther King w momencie śmierci.

[youtube id=”MVMOjARK-6o” width=”620″ height=”360″]

W kulminacyjnym punkcie rocznicowych obchodów, jedną minutę po godzinie szóstej wieczorem, dokładnie wtedy, gdy zginął Martin Luther King, dzwon na muzeum wybije 39 uderzeń, bo tyle lat przeżył dr King.

Zabójca zmarł w więzieniu, ale wokół morderstwa było dużo niejasności. Nie ma pewności, kto tak naprawdę strzelał do pastora Kinga.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: cbschicago.com
Foto: nps.gov

News USA

Pete Hegseth odpada? Trump rozważa zmianę nominacji na Sekretarza Obrony

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent-elekt Donald Trump rozważa nominację Gubernatora Florydy Rona DeSantisa na stanowisko sekretarza obrony, co miałoby zastąpić dotychczasowego kandydata, Pete’a Hegsetha. Ta potencjalna zmiana jest wynikiem rosnących kontrowersji wokół Hegsetha, który zmaga się z oskarżeniami o napaść na tle seksualnym oraz krytyką dotyczącą swoich kwalifikacji.

Kontrowersje wokół Pete’a Hegsetha

Pete Hegseth, były prezenter Fox News i weteran wojen w Iraku oraz Afganistanie, został zaproponowany przez Donalda Trumpa jako kandydat na stanowisko kierującego amerykańskim Departamentem Obrony. Choć posiada doświadczenie wojskowe, jego nominacja wywołała mieszane reakcje, szczególnie w świetle oskarżeń o napaść seksualną z 2017 roku.

Według raportu policyjnego, Hegseth miał rzekomo na siłę zatrzymać kobietę w pokoju hotelowym podczas konferencji Partii Republikańskiej w Kalifornii. Sam Hegseth zaprzecza zarzutom, twierdząc, że kontakt między nimi odbył się za obopólną zgodą.

Dodatkowo, Pete Hegseth publicznie wypowiadał się przeciwko różnorodności i równości w wojsku, a także sugerował, że kobiety nie powinny pełnić ról bojowych. Tego typu wypowiedzi wzbudziły kontrowersje wśród prawodawców, a także sceptycyzm co do jego zdolności do zdobycia wystarczającego poparcia w Senacie.

Pete Hegseth urodził się w Minneapolis w stanie Minnesota, ale mieszka z żoną i siedmiorgiem dzieci w Tennessee. Jest drugą najmłodszą osobą wśród nominowanych przez Donalda Trumpa do nowego rządu. Ma 44 lata.

Ron DeSantis jako alternatywa

Ron DeSantis, Gubernator Florydy i były rywal Donalda Trumpa w prawyborach republikańskich, stał się obecnie potencjalnym kandydatem na stanowisko sekretarza obrony. Jego doświadczenie polityczne i reputacja jako jednego z najbardziej lojalnych sojuszników politycznych Trumpa mogą działać na jego korzyść.

DeSantis byłby zdolny do realizacji priorytetów Trumpa, jednocześnie zachowując własną autonomię. Mimo to, ani DeSantis, ani jego przedstawiciele nie skomentowali tych doniesień.

Polaryzacja opinii w Kongresie

Oczekuje się, że proces zatwierdzenia sekretarza obrony w Senacie będzie burzliwy. Republikanie posiadają większość 53 mandatów, ale co najmniej czterech senatorów z ich partii sygnalizowało, że może głosować przeciwko Hegsethowi. Utrata tych głosów, przy pełnej opozycji Demokratów, oznaczałaby, że nominacja może zostać zablokowana.

Przedstawiciele Kongresu, w tym Demokrata Adam Smith, wyrazili zaniepokojenie brakiem doświadczenia Pete’a Hegsetha w zakresie zarządzania złożoną biurokracją Departamentu Obrony.

Podobną opinię wyraził były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, John Bolton, podkreślając, że nominacja na to kluczowe stanowisko powinna być oparta na kompetencjach, a nie lojalności wobec prezydenta.

Zmiana kandydata na stanowisko sekretarza obrony może być strategicznym posunięciem Donalda Trumpa w obliczu narastającej krytyki. Decyzja o nominacji Rona DeSantisa, jeśli zostanie podjęta, może uspokoić nastroje w Kongresie i umożliwić sprawniejsze zatwierdzenie nowego sekretarza.

Pozostaje jednak pytanie, czy DeSantis – jako potencjalny kandydat – będzie w stanie zbalansować oczekiwania Trumpa z wymaganiami dotyczącymi profesjonalnego zarządzania jednym z najważniejszych departamentów w administracji USA.

 

Źródło: BBC
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dziś zabłyśnie wielka choinka w nowojorskim Rockefeller Center

Opublikowano

dnia

Autor:

Okres świąteczny w Nowym Jorku oficjalnie rozpoczyna się wraz z coroczną ceremonią rozświetlenia choinki w Rockefeller Center. Tegoroczne wydarzenie, pełne świątecznej magii i muzyki, odbędzie się w środę wieczorem, a poprowadzi je Kelly Clarkson – wielokrotnie nagradzana piosenkarka i gospodyni telewizyjna.

Kelly Clarkson, która po raz pierwszy wystąpiła na tej ceremonii ponad 20 lat temu, w tym roku ponownie wcieli się w rolę gospodyni dwugodzinnego programu specjalnego „Christmas in Rockefeller Center”, transmitowanego przez NBC i Peacock.

Ceremonia rozświetlenia choinki rozpocznie się w środę o godzinie 8:00PM czasu wschodniego. Poprzedzi ją dodatkowa godzina transmisji na żywo, prowadzona przez Mario Lopeza, oraz prezenterów NBC New York Natalie Pasquarellę i Davida Ushery’ego.

Dla widzów hiszpańskojęzycznych NBC po raz pierwszy przygotowało specjalną transmisję w Telemundo – „Navidades en Rockefeller Center”, rozpoczynającą się o 21:00 czasu wschodniego.

Co można zobaczyć podczas ceremonii?

Świąteczna choinka zostanie ozdobiona ponad 50 000 wielokolorowych świateł LED, a jej szczyt zwieńczy gwiazda Swarovskiego zaprojektowana przez Daniela Libeskinda, która po raz pierwszy pojawiła się na drzewku w 2018 roku.

Podczas ceremonii wystąpią gwiazdy muzyki, w tym Backstreet Boys, Jennifer Hudson, duet country Dan + Shay, gwiazda Broadwayu Megan Hilty, oraz Thalía, znana jako „Królowa Latin Popu”. Na scenie pojawią się także słynne Radio City Rockettes, które tradycyjnie reprezentują „Christmas Spectacular” w sąsiednim Radio City Music Hall.

Gospodarzami wieczoru będą również znani prezenterzy NBC, w tym Savannah Guthrie, Hoda Kotb, Al Roker i Craig Melvin z programu „TODAY”.

Drzewko o wyjątkowej historii

Tegoroczna choinka pochodzi z West Stockbridge w stanie Massachusetts i jest pierwszym drzewem z tego stanu od 1959 roku. To wysoki na 74 stopy świerk norweski, ważący około 11 ton, który dotarł do Rockefeller Center 9 listopada.

Drzewo zostało posadzone w 1967 roku przez Earla Alberta i jego żonę Leslie. Po jej śmierci Earl postanowił uczcić jej pamięć, przekazując drzewo do Rockefeller Center. Po świętach drewno z choinki zostanie przekazane organizacji Habitat for Humanity, która wykorzysta je do budowy domów dla osób potrzebujących.

Tradycja choinki w Rockefeller Center

Ceremonia zapalenia światełek na choince w Rockefeller Center sięga roku 1931, kiedy to robotnicy budujący kompleks ustawili pierwszą choinkę, finansując ją ze swoich skromnych zarobków. Trzy lata później narodziła się tradycja rozświetlania drzewka, która od 1951 roku jest transmitowana w telewizji.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/andykazie/
Czytaj dalej

News USA

Trump wnioskuje o oddalenie nowojorskiej sprawy karnej o tzw. „ciche płatności”

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek prezydent-elekt Donald Trump złożył wniosek o oddalenie nowojorskiej sprawy karnej przeciwko niemu, oskarżając prokuratora okręgowego Manhattanu, Alvina Bragga, o prowadzenie „niekonstytucyjnej krucjaty”. Dokument podkreśla, że postępowanie sądowe zakłóca przygotowania Trumpa do objęcia urzędu prezydenta, co jest jego konstytucyjnym obowiązkiem wynikającym z „przytłaczającego mandatu narodowego” uzyskanego w wyborach.

Tło sprawy i zarzuty wobec Trumpa

W maju 2023 roku ława przysięgłych uznała Donalda Trumpa za winnego 34 zarzutów przestępstw, o czym informowaliśmy tutaj. Ogłoszenie wyroku, początkowo zaplanowane na 26 listopada, zostało odroczone przez sędziego Juana Merchana.

Chociaż potencjalnie grozi mu kara więzienia, eksperci prawni wskazują, że klauzula supremacji Konstytucji Stanów Zjednoczonych może uniemożliwić jej wykonanie, szczególnie w przypadku osoby piastującej urząd prezydenta.

Sprawa ta jest jedną z czterech postępowań karnych, w których Donald Trump mierzył się z zarzutami przed wyborami w 2024 roku. Pozostałe sprawy dotyczą ingerencji w wybory na Florydzie i w Waszyngtonie oraz działań w stanie Georgia. W każdej z nich Trump zakwestionował motywy oskarżycieli i powołał się na swój immunitet jako głowy państwa.

Argumenty obrony: Klauzula supremacji i polityczne tło sprawy

W swoim wniosku Donald Trump wskazał na klauzulę supremacji, która chroni urzędującego prezydenta przed postępowaniami karnymi, argumentując, że obowiązki głowy państwa mają priorytet nad lokalnymi sprawami prawnymi.

Powołano się także na doktrynę immunitetu prezydenckiego. W dokumencie tym stwierdzono, że „postępowanie karne wobec urzędującego prezydenta może niekonstytucyjnie ograniczyć zdolność władzy wykonawczej do pełnienia jej funkcji”.

Wniosek krytykuje także działania prokuratora Matthew Colangelo, który dołączył do zespołu Bragga po pracy w Departamencie Sprawiedliwości administracji Bidena, co według Trumpa budzi wątpliwości co do bezstronności postępowania.

Odwołanie Trumpa a ułaskawienie Huntera Bidena

Donald Trump w swoim wniosku zwrócił również uwagę na niedawne ułaskawienie przez prezydenta Joe Bidena jego syna, Huntera Bidena, o którym pisaliśmy 2 grudnia. W oświadczeniu Biden określił postępowanie przeciwko synowi jako „wybiórcze i niesprawiedliwe”, co, zdaniem Trumpa, podważa wiarygodność Departamentu Sprawiedliwości.

Wniosek stwierdza, że takie działania wskazują na upolitycznienie amerykańskiego systemu sprawiedliwości.

Biuro prokuratora Alvina Bragga odrzuca argumenty Trumpa, twierdząc, że „żadne obowiązujące prawo nie wymaga umorzenia postępowania karnego wobec prezydenta-elekta”. Prokuratorzy mają czas do 9 grudnia na złożenie formalnej odpowiedzi.

 

Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu