Połącz się z nami

News Chicago

Bojownik o wolność, Wielebny Jesse Jackson ustępuje z Rainbow PUSH Coalition

Opublikowano

dnia

Wielebny Jesse Jackson ustąpił z kierowania chicagowską organizacją praw obywatelskich Rainbow PUSH Coalition, którą założył w 1971 roku. Oficjalnie ogłosił swoją decyzję na dorocznej konwencji, która odbyła się w niedzielę.

Jonathan Jackson, Demokrata z Illinois, powiedział, że jego ojciec „zawsze był na scenie sprawiedliwości i nigdy nie przestał walczyć o prawa obywatelskie” i to będzie „jego śladem w historii”.

Wielebny Jesse Jackson, który w październiku skończy 82 lata, w ostatnich latach nadal był aktywny na rzecz praw obywatelskich, pomimo problemów zdrowotnych.

W 2017 roku ogłosił, że dwa lata wcześniej rozpoczął ambulatoryjną opiekę w związku z chorobą Parkinsona. Na początku 2021 roku przeszedł operację pęcherzyka żółciowego, a później w tym samym roku był leczony z powodu COVID-19. W listopadzie 2021 roku ponownie trafił do szpitala z powodu upadku, który spowodował uraz głowy.

Jesse Jackson, protegowany wielebnego Martina Luthera Kinga, zerwał z Southern Christian Leadership Conference w 1971 roku, tworząc Operację PUSH – pierwotnie nazwaną People United to Save Humanity – szeroko zakrojoną organizację praw obywatelskich z siedzibą w South Side w Chicago.

Organizacja została później przemianowana na Rainbow PUSH Coalition a jej misją było od zachęcania korporacji do zatrudniania większej liczby osób z mniejszości po rejestrację wyborców w społecznościach kolorowych. Jej doroczna konwencja odbyła się w niedzielę w Chicago.

Jesse Jackson od dawna jest potężnym głosem w amerykańskiej polityce.

Do czasu wyboru Baracka Obamy w 2008 roku Jackson był najbardziej utytułowanym czarnoskórym kandydatem na prezydenta USA, wygrywając 13 prawyborów i klubów o nominację Demokratów w 1988 roku.

Jackson pomógł pokierować współczesnym ruchem na rzecz praw obywatelskich w wielu różnych kwestiach, w tym prawach wyborczych i edukacji.

Stał z rodziną George’a Floyda pod pomnikiem zamordowanego w 2020 roku przez białego policjanta, brał również udział w akcjach szczepień przeciwko COVID-19, aby zachęcić czarne społeczności.

Wiceprezydent Kamala Harris przyleciała w niedzielę popołudniu do Chicago by uczcić ustępującego wielebnego Jessego Jacksona w czasie konwencji w Apostolic Church of God, przy 6320 S. Dorchester Ave. w Woodlawn, niedaleko siedziby krajowej organizacji praw obywatelskich.

W niedzielę rano prezydent Joe Biden powiedział w oświadczeniu, że Jackson „nie bał się pracy na rzecz odkupienia duszy narodu”.

„Obietnicą Ameryki jest to, że wszyscy zostaliśmy stworzeni równymi na obraz Boga i zasługujemy na równe traktowanie przez całe nasze życie” – powiedział Biden. „Chociaż nigdy w pełni nie dotrzymaliśmy tej obietnicy, nigdy w pełni od niej nie odstąpiliśmy z powodu wyjątkowych przywódców, takich jak wielebny Jesse Jackson Senior”. 

Jackson powiedział, że chociaż ustępuje ze stanowiska prezydenta organizacji, to zamierza pozostać aktywny. Wielebny zostanie zastąpiony przez pastora z Dallas na stanowisku szefa Rainbow PUSH Coallition.

 

Źródło: dailyherald, suntimes
Foto: YouTube, wikimedia/ United States Mission Geneva

News Chicago

Napad w biały dzień w Bucktown zarejestrowała kamera. Ofiara była bita prawie 2 minuty

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Chicago prowadzi dochodzenie w sprawie pobicia mężczyzny podczas gwałtownego, niespodziewanego ataku i rabunku, który miał miejsce w poniedziałek w biały dzień, gdy napadnięty szedł alejką w dzielnicy Bucktown. Do tej pory nikogo nie aresztowano.

Do zdarzenia zarejestrowanego na nagraniu z monitoringu doszło o godzinie 2:55PM w poniedziałek przy 2000 North Damen. Według policji 33-letni mężczyzna szedł ulicą, kiedy podeszło do niego dwóch podejrzanych mężczyzn, którzy zaczęli go bić.

Policja podała, że podejrzani nadal go bili, gdy leżał na ziemi. Następnie ukradli rzeczy osobiste mężczyzny, po czym pieszo uciekli z miejsca zdarzenia.

Szokujące nagranie z monitoringu z miejsca zdarzenia pokazuje dwóch ubranych na czarno mężczyzn na ulicy i poza alejką, gdy przejeżdżają samochody. Z nagrania wideo wynika, że jeden z mężczyzn miał zakrytą twarz kominiarką.

Nagranie pokazuje 33-letniego mężczyznę, który najwyraźniej je kawałek pizzy, i idzie alejką, mijając dwóch podejrzanych. Następnie jeden z podejrzanych podbiega do ofiary i zaczyna go bić z boku, aż mężczyzna wpada na ogrodzenie.

Następnie drugi podejrzany podbiega i próbuje chwycić plecak ofiary, podczas gdy pierwszy podejrzany nadal uderza i kopie broniącego się mężczyznę.

Obaj podejrzani w dalszym ciągu kopią i uderzają ofiarę, który następnie jest przez nich ciągnięty na drugą stronę alejki, w stronę pojemników na śmieci. Słychać krzyk ofiary, która pozostała na ziemi.

Jeden z podejrzanych depcze ofiarę, po czym obaj odchodzą z plecakiem mężczyzny.

W sumie na nagraniu widać starcie i atak trwający prawie dwie minuty.

Policja początkowo podała, że nie zgłoszono żadnych obrażeń. Jednak z późniejszej aktualizacji policji wynika, że ofiara została przetransportowana do pobliskiego szpitala, a jej stan ostatnio określono jako stabilny.

Do ataku doszło po serii ostatnich napadów z bronią w ręku i brutalnych ataków w dzielnicach Chicago, w tym na kampusach uniwersyteckich, a także w Lincoln Park, Garfield Park, Irving Park, w centrum miasta i nie tylko.

W jednym przypadku pracownicy AT&T w sklepie w pobliżu Bucktown zostali związani i trzymani na muszce, zanim podejrzani uciekli z telefonem komórkowym i innym sprzętem elektronicznym.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago Water Taxi ponownie kursuje po rzece Chicago. Wskakujcie na pokład

Opublikowano

dnia

Autor:

Niepowtarzalny żółty kolor Chicago Water Taxi powrócił na rzekę Chicago po zamknięciu usług na początku pandemii a właściciele firmy nadal pracują nad przywróceniem dawnego poziomu przewozów pasażerów. Jeśli chcesz się dostać z Michigan Avenue na Madison Street, lub odwrotnie, wsiadaj na pokład.

Osoby pracujące w centrum miasta mogą dostać się do biura na wiele sposobów – pieszo, samochodem, pociągiem, autobusem lub statkiem.

Jeśli zdecydujesz się na taksówkę wodną w Chicago, istnieje duża szansa, że Twoim kapitanem będzie Doug Chyna. Jest kapitanem drużyny Chicago River od ponad 20 lat.

Pandemia zamknęła firmę na kilka lat a żółte, charakterystyczne łodzie wróciły na wodę dopiero w tym miesiącu. Jednak Chicago Water Taxi obsługuje obecnie tylko część swoich pierwotnych usług.

„Przed pandemią Covid-19 byliśmy bardzo zajęci. Kursowaliśmy do Michigan Avenue, Madison Street, Clark i LaSalle, Riverwalk i Chinatown” – wspomina Chyna.

Aktualnie, dopóki nie zwiększy się liczba pasażerów, można korzystać wyłącznie z taksówki wodnej pomiędzy Michigan Avenue i Madison Street. Pasażerami są głównie osoby dojeżdżające do pracy lub chcące wyjść z biura na lunch lub przerwę.

Doug Chyna zauważa, że każdego dnia chętnych na kurs przybywa. Wg kapitana przepłynięcie łodzią jest relaksujące i odstresowuje osoby pracujące w biurach.

Chicago Water Taxi kursuje we wtorki, środy i czwartki w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Pełny rozkład jazdy można znaleźć na stronie chicagowatertaxi.com.

Źródło: cbs
Foto: YouTube, istock/Manakin/
Czytaj dalej

News Chicago

Jutro do Chicago przybywa Mała Amal. Spotkaj się z nią podczas spaceru po Navy Pier

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek, 28 września, Chicago Shakespeare Theatre gości projekt The Walk with Little Amal, cieszącą się międzynarodowym uznaniem lalkę o wysokości 12 stóp przedstawiającą 10-letnią dziewczynkę, pochodzącą z Syrii. Stała się ona światowym symbolem praw człowieka, zwłaszcza uchodźców. Wietrzne Miasto będzie tej jesieni częścią jej epickiej podróży po Stanach Zjednoczonych liczącej ponad 6 000 mil.

Amal po raz pierwszy wystąpi w Chicago. Pojawi się na Navy Pier w czwartek, 28 września, idąc od jeziora Michigan w kierunku miasta, podczas bezpłatnego wydarzenia dla wszystkich grup wiekowych, które odbędzie się o 5:30PM.

Wydarzenie, organizowane we współpracy z Navy Pier, uświetni występ Uniting Voices (dawniej Chicago Children’s Choir) oraz występy A.B.L.E. oraz Chicago Children’s Museum we współpracy z Syrian Community Network.

Po przybyciu do Chicago Amal zapyta: „Co to za miasto, przyjaciele?” – powtarzając przejmujący wers Szekspira z „Wieczoru Trzech Króli”

Widzowie w każdym wieku dołączą do wykonawców i partnerów, aby powitać Amal, pomagając jej zamienić przytłaczające ją przybycie w nieznane miejsce w celebrację własnej zdolności do tworzenia piękna i odnajdywania wspólnoty.

Jej podróż po molo rozpocznie się przed Chicago Shakespeare i zakończy w Polk Bros Park. Podczas wydarzenia widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o lokalnych grupach działających na rzecz wsparcia osób ubiegających się o azyl w Chicago oraz przekazać datki na ich rzecz.

Podczas postoju przed Muzeum Dziecięcym w Chicago Amal przywita się z wysoką na 5 stóp rzeźbą „Flyboy” autorstwa chicagowskiego artysty Hebru Brantleya, która jest hołdem dla znaczenia dzieciństwa w życiu każdego człowieka.

Wydarzenie zbiega się z marionetkowym Free Family Day, który odbędzie się w Muzeum w godzinach 10:00AM–5:00PM.

Podczas ostatniego przystanku Amal na molo ponad 70 członków chóru młodzieżowego Uniting Voices wykona swoją oryginalną piosenkę „We All Live Here” w Polk Bros Park.

Pobyt Amal w Chicago jest częścią jej marszu po Ameryce, w ramach którego odwiedzi  ponad 35 miast od Bostonu po San Diego a ponad 1000 artystów i organizacji artystycznych zorganizuje setki wydarzeń, aby ją powitać.

Podróże Amal pełne sztuki i nadziei celebrują bogate historie uchodźców, imigrantów i osób przesiedlonych oraz społeczności, które ich przyjmują. Każdy może wybrać się na spacer z wielką lalką.

The Walk with Little Amal odbędzie się 28 września o godzinie 5:30PM zaczynając od namiotu Chicago Shakespeare Theatre na Navy Pier (800 E. Grand Avenue). Wstęp jest bezpłatny dla widzów w każdym wieku; nie są wymagane żadne bilety ani wcześniejsze rezerwacje.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z kasą teatru pod numerem 312.595.5600 lub odwiedź stronę internetową teatru pod adresem chicagoshakes.com.

Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie chicagoshakes.com/littleamal lub w mediach społecznościowych @chicagoshakes i @walkwithamal.

Od lipca 2021 r. Amal przejechała ponad 6000 mil odwiedzając 97 miast w 15 krajach i została powitana na ulicach przez ponad milion ludzi, w tym setki artystów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i przywódców religijnych.

Jej podróże to festiwale sztuki i nadziei, które zwracają uwagę na ogromną liczbę dzieci uciekających przed wojną, przemocą i prześladowaniami, a każde z nich ma swoją własną historię. Jej pilnym przesłaniem dla świata jest: „Nie zapomnij o nas”.

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Chicago Shakespeare Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu