Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Do 30 kwietnia można zgłaszać „Ambasadorów Historii Polski” w konkursie IPN

Opublikowano

dnia

W ramach konkursu „Ambasadorowie Historii Polski” Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do nominacji osób i instytucji krzewiących dzieje polskiego narodu. Zgłoszenia przyjmowane są do końca kwietnia.

Komunikat IPN:

Międzynarodowa nagroda „Ambasador Historii Polski” jest wyróżnieniem honorowym ustanowionym przez Prezesa IPN. Nadawana jest osobom i organizacjom w dowód uznania za wybitne zasługi w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego oraz wspieranie IPN w jego działalności statutowej w obszarze nauki i edukacji. „Ambasador Historii Polski” jest kontynuacją nagrody „Świadek Historii” dla osób i organizacji niepolskich, przyznawanej w latach 2015–2022.

Do nominacji zapraszamy osoby i instytucje działające poza granicami Polski, szczególnie zaangażowane w kultywowanie polskiej pamięci historycznej, zaangażowane w zachowanie, upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o najnowszej historii Polski oraz odkrywanie zapomnianych faktów i osób, które zasłużyły się Polskiemu Narodowi. Można również poprosić o odznaczenie pośmiertne.

Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: informacje o kandydacie, opis zasług, które mogą stanowić podstawę przyznania wyróżnienia oraz kopie wszelkich dokumentów potwierdzających osiągnięcia kandydata, którymi dysponuje wnioskodawca. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o wyrażeniu zgody przez kandydata (nie dotyczy kandydatów zgłoszonych pośmiertnie).

W opisie (do trzech stron) należy uwzględnić działania mające na celu kultywowanie pamięci historycznej Polski i Polaków poza granicami Polski oraz wspieranie IPN w jego działalności oświatowej, badawczej i wydawniczej (np. gromadzenie pamiątek związanych z naszą historią, poszukiwanie, gromadzenie i archiwizacja dokumentów z tym związanych, opieka nad cmentarzami lub miejscami pamięci, projekty promujące najnowszą historię Polski itp.).

Zgodnie z ustawą o IPN z dnia 18.12.1998 działalność IPN koncentruje się wyłącznie na najnowszej historii Polski, a zwłaszcza czasie, w którym Polacy walczyli z totalitaryzmami, czyli wydarzeniach od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. Dlatego też nagroda przyznawana jest za działania związane z tym okresem.

Skany propozycji należy przesłać na adres ambasador.historii@ipn.gov.pl. Oferty należy składać w formie pisemnej i przesyłać w terminie do dnia 30 kwietnia 2024 r. (według stempla pocztowego) na adres:

Instytut Pamięci Narodowej

Biuro Edukacji Narodowej
ul. Janusza Kurtyki 1
02-676 Warszawa, POLSKA

Kontakt w sprawach związanych z nagrodą: Katarzyna Miśkiewicz, Karol Kasprzak

E-mail: ambasador.historii@ipn.gov.pl

Numery telefonów: 22 581 85 99, 22 581 85 61 

 

Źródło: IPN
Foto: Muzeum Historii Polski

Polonia Amerykańska

Uwaga: Dzisiaj Konsulat Generalny RP w Chicago jest nieczynny

Opublikowano

dnia

Autor:

19 czerwca Konsulat Generalny RP w Chicago będzie nieczynny w związku z obchodzonym świętem federalnym i stanowym; Juneteenth.

Konsulat w Chicago zaprasza do załatwiania spraw urzędowych ponownie 20 czerwca w zwykłych godzinach pracy.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Mariola Łabno-Flaumenhaft ponownie wcieli się w Ordonkę. Pierwszy recital już w ten piątek

Opublikowano

dnia

Autor:

Rok temu znakomita rzeszowska aktorka, Mariola Łabno-Flaumenhaft, przyjechała do Chicago i z miejsca podbiła serca polonijnej publiczności swoim recitalem „Ordonka”. 21 i 30 czerwca, ponownie będziemy mogli zobaczyć ją w tej roli. Występy odbędą się w Art Gallery Kafe.

Hanka Ordonówna, nazywana polską Marleną Dietrich czy Gretą Garbo, jest ikoną przedwojennej piosenki oraz kabaretu lat 20-tych i 30-tych.

Mariola Łabno-Flaumenhaft wcieli się w jej niezwykłą postać. Zaśpiewa piosenki, które wzruszają do dziś, jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Uliczka w Barcelonie”, „Święty Antoni” i mnóstwo innych przedwojennych hitów, które nic nie straciły na aktualności i wciąż zachwycają tekstami Tuwima, Hemara, Tyszkiewicza, Schlechtera.

Recital „Ordonka” to także opowieść o niezwykłej kobiecie, patriotce, która niosła pomoc dzieciom – Sybirakom , którzy wraz z Armią Andersa szli do Indii będąc dla nich ich opiekunką, wychowawczynią, zastępczą mamą. Piękna Polka, piękny Człowiek i Artystka, która na zawsze zapisała się w kulturze naszego kraju.

Recitale „Ordonka” odbędą się 21 i 30 czerwca, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp kosztuje 25 dolarów a bilety można rezerwować pod nr tel. 630 523 3536.

Natomiast jeszcze 23 czerwca, także w Art Gallery Kafe, możemy podziwiać Mariolę Łabno-Flaumenhaft w innym recitalu – w roli Marleny Dietrich.

Mariola Łabno-Flaumenhaft pochodzi z Tarnowa, ukończyła studia aktorskie we Wrocławiu i od 1994 r. związana jest z rzeszowską sceną teatralną – Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, w którym wcieliła się w wiele znakomitych ról. Od 11 lat prowadzi także swoją grupę: Teatr Bo Tak, którego jest dyrektorką.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zbliżają się wakacje. Przed planowaną podróżą upewnij się, że Twój paszport jest ważny

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska Ambasada w Waszyngtonie przypomina by sprawdzić ważność swojego polskiego paszportu przed wakacyjnym wyjazdem.

Paszport może stracić ważność w przypadku:

  • kradzieży lub zgubienia,
  • zmiany danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia, płeć, numer PESEL),
  • utraty obywatelstwa polskiego.

Po zmianie imienia i nazwiska paszport jest ważny tylko przez 120 dni.

Przy zmianie daty urodzenia, płci lub PESEL-u – paszport traci ważność natychmiast.

Jak uzyskać nowy paszport w polskim urzędzie konsularnym w Chicago?

  • Zapisz się na wizytę: https://secure.e-konsulat.gov.pl/
  • We wskazanym terminie odwiedź właściwy urząd konsularny.
  • Zabierz ze sobą aktualną fotografię.
  • Przynieś dowód opłaty lub zapłać na miejscu (jeśli dostępna jest taka opcja).
  • Jeśli nosisz okulary, przynieś zaświadczenie o konieczności ich noszenia.

Urzędnik wypełni konieczne formularze na miejscu.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: istock/Patryk_Kosmider/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu