Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Wielkie Kolędowanie” jeszcze w środę. Zaśpiewa Alicja Węgorzewska

Opublikowano

dnia

Mamy jeszcze okazję posłuchać dwóch koncertów najpiękniejszych polskich kolęd, śpiewanych przez gwiazdy z Polski. Są to między innymi Alicja Węgorzewska, Halina Mlynkova, Grzegorz Hyży i Katarzyna Cichopek, którzy w studiu Radia Deon mówili o tradycjach świątecznych w swoich domach i serdecznie zapraszali na wspólne „Wielkie Kolędowanie”. W środę artyści wystąpią w kościele w Niles, a w czwartek w Bridgeview.

„Wielkie Kolędowanie USA” to seria świątecznych koncertów organizowanych w kościołach, w których wezmą udział takie sławy jak Edyta Górniak, Halina Mlynkova, Alicja Węgorzewska, Grzegorz Hyży czy Zenon Martyniuk. Będą również Marien, Ania Rusowicz, zespół Akcent i Classic.

W kolędowaniu w rejonie Chicago, polskim gwiazdom towarzyszyć będą także tutejsi artyści Pamela Stone Kaeyra.

„Muzyka zawsze nam towarzyszyła” wspomina swoje święta Bożego Narodzenia w rodzinnym domu Katarzyna Cichopek, która poprowadzi serię świątecznych koncertów. „To był taki wyjątkowy czas, nie tylko słuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek ale również śpiewaliśmy”.

Teraz, w swoim domu Katarzyna Cichopek stara się przede wszystkim by jej dzieci odczuły tą niezwykłą, magiczną atmosferę Bożego Narodzenia. Razem z dziećmi zaczyna dekorowanie domu już od pierwszych dni grudnia, a następnie wspólnie ubierają choinkę.

Gdy członkowie rodziny spotykają się na Wigilii w jednym domu, każdy przywozi jakieś danie ze sobą, a ponieważ mieszkają w różnych regionach, to menu świąteczne jest bardzo zróżnicowane.

A kolędy można śpiewać przez cały rok. Katarzyna Cichopek śpiewała codziennie „Lulajże Jezuniu” swojemu synkowi jak był malutki i męczyły go kolki. Przy tej kolędzie uspokajał się i zasypiał.

Alicja Węgorzewska wspomina, że jej rodzina gdy zjeżdżała do babci z różnych stron świata na święta, musiała obowiązkowo śpiewać kolędy przez godzinę, aby przyszedł Św. Mikołaj.

Jedną z ulubionych tradycji polskiej artystki jest zostawianie pustego nakrycia na stole, czekającego na głodnego przybysza, którego w Wigilię koniecznie trzeba wpuścić do domu i zaprosić do wspólnego stołu.

„W te święta powinniśmy się rozejrzeć. Jest tak wiele osób samotnych i potrzebujących” zwraca uwagę Alicja Węgorzewska. „Zaprośmy tych naszych sąsiadów czy znajomych, którzy by mieli spędzać te święta w samotności”.

Polskie kolędy są wzorowane na tańcach polskich, zaznacza Alicja Węgorzewska, to wspaniała i bardzo bogata tradycja. „Śpiewajmy kolędy, nie tylko w kościele ale i przy stole”.

Halina Mlynkova widzi, że tradycje świąteczne, zwłaszcza te związane z jedzeniem zmieniają się nieco na przestrzeni lat, zwłaszcza, że teraz mamy też inne możliwości niż mieli ludzie setki lat temu. Dla artystki bardzo ważna jest atmosfera Bożego Narodzenia.

„To jest wyjątkowy dzień w roku, kiedy spotyka się rodzina, płyną kolędy i pachnie tradycyjnym jedzeniem” podkreśla Halina Mlynkova, przyznając, że sama nie najlepiej sobie radzi w kuchni i zdaje się na swoją mamę.

Bardzo ważne jest także, byśmy tą tradycję przekazywali dzieciom.

„Tradycyjne kolędy są wszystkie przepiękne”, podkreśla artystka. Halina Mlynkova napisała też muzykę do wiersza swojego taty, który już nie żyje. Z tym wierszem jako dziecko chodziła do starszych krewnych składać świąteczne życzenia a teraz piosenka z tymi słowami przywołuje w niej najwięcej wspomnień i wzruszeń.

Choinka u Grzegorza Hyżego jest ubierana dość wcześnie, przy stole wigilijnym zawsze jest dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, a 12 tradycyjnych potraw długo gościło na stole.

„Mamy to szczęście, że wszystkie polskie kolędy są bardzo melodyjne, wszystkie są bardzo miłe w odbiorze i bardzo łatwe do zapamiętania. Ta melodia zostaje z nami na dłużej, nawet jeśli zapomnimy tekstu” mówi Grzegorz Hyży.

Specjalnie dla słuchaczy Radia Deon Chicago Halina Mlynkova zaśpiewała fragment swojej ulubionej świątecznej piosenki do wiersza swojego taty, które są jednocześnie świątecznymi życzeniami:

Czekają nas jeszcze 2 koncerty w ramach „Wielkiego Kolędowania USA” w okolicy Chicago:

  • 13 grudnia – St. John Brebeuf Church w Niles
  • 14 grudnia – Parafia św. Fabiana w Bridgeview

Bilety są dostępne tutaj.

Serdecznie Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie!

Katarzyna Cichopek to aktorka znana z serialu „M jak miłość” oraz udziału w programie „Taniec z gwiazdami”. W 2007 r. została prezenterką telewizji Polsat, gdzie m.in. współprowadziła z Krzysztofem Ibiszem pięć edycji programu „Jak oni śpiewają” (2007-2009). Od września 2020 r. jest jedną z prowadzących program „Pytanie na śniadanie” na antenie TVP2. Zasiada ponadto w jury talent show „You Can Dance. Nowa Generacja 2”.

W 2006 zwyciężyła w plebiscycie Viva! Najpiękniejsi 2005 na „najpiękniejszą Polkę”. Była jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes”. W 2023 zajęła czwarte miejsce w rankingu „100 najcenniejszych kobiecych marek osobistych” sporządzonym przez dwumiesięcznik „Forbes Women”.

Alicja Węgorzewska mezzosopranistka, słynie z pięknego, silnego głosu i wielkiej urody. Jest artystką niezależną, intrygującą, o wielu talentach. Współpracuje z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce i w Europie, jest częstym gościem festiwali krajowych i zagranicznych, śpiewała w słynnych salach Europy, USA i Arabii Saudyjskiej.

Alicja Węgorzewska ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. W 2003 brała udział w koncertach w Berlinie, w sali Konzerthausu oraz w Amsterdamie w Concertgebouw. Wystąpiła w gali operowej z okazji 750-lecia Bredy oraz w koncercie na scenie Theater an der Wien z okazji narodzin 6-miliardowego obywatela świata.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Rheinsbergu. Brała udział w Festiwalu Muzyki Dawnej w Innsbrucku oraz w Donaufestwochen w Wiedniu. Wykonała partie mezzosopranowe na ścieżce dźwiękowej do filmu Wiedźmin.

Jest także utalentowaną producentką, reżyserką i wieloletnią dyrektorką Warszawskiej Opery Kameralnej. W bogatym dorobku płytowym artystki szczególne miejsce zajmują: „Hymn Papieski”, „Kolędy” i „Tanga Świata ”.

Pełniła obowiązki dyrektora Mazowieckiego Teatru im. Jana Kiepury w Warszawie, dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, oraz funkcję dyrektora artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej, obecnie od 1 września 2018 jest jej dyrektorem naczelnym i artystycznym.

W grudniu 2019 otrzymała prestiżową nagrodę Maria Callas Tribute Prize NY 

Halina Mlynkova urodziła się w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Początkowo studiowała etnografię, a następnie zdecydowała się na naukę w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 1998 r. nawiązała współpracę z zespołem Brathanki – została jego wokalistką. Utwory grupy bardzo szybko zyskały uznanie zarówno fanów, jak i krytyków, czego potwierdzeniem były liczne nominacje i nagrody.

W 2003 r. Mlynkova zaczęła karierę solową. Miała okazję występować także w teatrze, m.in. w przedstawieniu „Edith i Marlene”, a także „Życie jest sceną”.

Wydała albumy studyjne: „Etnoteka” (2011 r.), „Po drugiej stronie lustra” (2013 r.), „Życia mi mało” (2016 r.), „Adeste Fideles” (2021 r.). Albumy studyjne z zespołem Brathanki: „Ano!” (2000 r.), „Patataj” (2001 r.), „Galoop” (2003 r.), „Brathanki grają Skaldów” (2011 r.), „Kolędy” (2012 r.), „moMtyle” (2014 r.);

Była nominowana do Fryderyka w kategoriach fonograficzny debiut roku, grupa roku, album roku, piosenka roku w 2000 r. (z zespołem Brathanki). Dostała tą nagrodę w kategorii album roku etno/folk w 2003 r. (z zespołem Brathanki). Na KFPP w Opolu otrzymała nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy w 2014 r., oraz nagrodę w konkursie SuperPremiery za piosenkę „Ostatni raz” w 2014 r.

Grzegorz Hyży urodził się w Gnieźnie a karierę muzyczną rozpoczął w 2010 roku. Artysta ma na swoim koncie setki koncertów i dwie trasy klubowe. Oglądać go można było wielokrotnie na największych festiwalach: w Opolu, Sopocie, na festiwalach „Top of the Top” i „Super Hit Festiwalu”.

Był trenerem w 9. edycji programu „The Voice of Poland”. Ma też na koncie wiele prestiżowych nagród przemysłu muzycznego, m.in. Najlepszy Radiowy Debiut (Eska Music Awards 2014) i 5 nominacji do nagrody Fryderyk, w tym aż 3 za „Króla Nocy” (Kompozytor Roku, Autor Roku i Utwór Roku).

W 2022 roku powrócił na scenę muzyczną po krótkiej przerwie, wydając świetnie przyjęty singiel „Kochanie to ja!” (TOP10 krajowej listy Airplay Charts, #1 na Popliscie w RMF FM, za sprzedaż singla Artysta otrzymał ZŁOTĄ PŁYTĘ) oraz nowy numer na lato, zatytułowany „I ten numer na lato” i „Sztos” i „Tańcz”

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: Grzegorz Hyży, istock/CreativaImages/, wikimedia/ Serecki/

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dotacje z UE dają pieniądze na inwestycje w Polsce. Warto skorzystać!

Opublikowano

dnia

Autor:

Polakom przysługują dotacje z Unii Europejskiej, ale zdobycie takiego dofinansowania nie jest łatwe – trzeba znaleźć odpowiedni program, zakwalifikować się do niego i skompletować potrzebną dokumentację. Zapleczem zdobywania europejskich grantów profesjonalnie zajmuje się Maciej Bagiński i jego biura w Polsce i USA. Warto sięgnąć po te pieniądze i inwestować w Ojczyźnie, mówi Gość Radia Deon.

Maciej Bagiński jest twórcą i właścicielem firmy Euroleader. Od 20 lat skutecznie pozyskuje dotacje z Unii Europejskiej, wspierany przez kilkudziesięcioosobowy zespół ekspertów prawnych i ekonomicznych.

W kwietniu Unia Europejska rozpoczęła transfer ogromnej puli pieniędzy do Polski tzw. Funduszy Europejskich. Nasza Ojczyzna dostanie w sumie 256 mld zł, z przeznaczeniem na dotacje i preferencyjne pożyczki.

„Przez najbliższe 5 lat będziemy mieć możliwość realizowania rozmaitych projektów w Polsce w oparciu o środki Unii Europejskiej” mówi Maciej Bagiński. Informacji na temat dostępnych grantów należy szukać na stronach rządowych lub u firm profesjonalnie zajmujących się nimi.

„Dotacja to jest bezzwrotne sfinansowanie projektu, który ma swój cel, ma swoje wskaźniki i ma swoje efekty”, wyjaśnia nasz Gość. Dotacje biznesowe dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno istniejących, jak i tych, które chcemy założyć.

Istnieją specjalizacje wspólne dla wszystkich województw, np. telekomunikacyjno-informatyczna, czy energetyczna, oraz właściwe tylko dla poszczególnych województw, np. turystyczna, meblarska, związana z przestrzenia kosmiczną lub produkcją określonych wyrobów metalowych, tłumaczy Maciej Bagiński.

„Aplikować o dotacje może firma założona lub istniejąca w Polsce”, jak wyjaśnia nasz Gość, ale my, jako Polonia amerykańska, możemy inwestować i być np. udziałowcem takiego przedsiębiorstwa prowadzonego w Ojczyźnie, do czego nie jest konieczne posiadanie polskiego paszportu.

Dotacje unijne obejmują kwoty od kilkudziesięciu tysięcy dolarów, do nawet kilkunastu milionów, dofinansowujących do 85% projektu.

„Myślę, że naszym obowiązkiem biznesowym jest maksymalnie korzystać i być konkurencyjną gospodarką na świecie” zaznacza Maciej Bagiński. W ten sposób także spełniamy nasz patriotyczny obowiązek.

Aby dostać grant unijny, trzeba dysponować min. 20-30% wkładu własnego, mieć dobry biznesplan, w którym ważna jest innowacyjność, i ująć takie kwestie jak np. stworzenie miejsc pracy, lokalny rozwój, czy działalność międzynarodowa. Musi zostać także przygotowana, obejmująca kilka lat, prognoza finansowa.

Dotacje dotyczą nie tylko wielkiego biznesu – fabryk i projektów technologicznych, ale też mniejszych inwestycji, podkreśla nasz Gość.

Np. Polak mieszkający w USA i posiadający gospodarstwo w Polsce po swoich dziadkach, może założyć agroturystykę z kajakami, rowerami, czy końmi, korzystając z unijnego dofinansowania na poziomie nawet do 90%. Co więcej, jeśli taka działalność dobrze prosperuje i chcemy ją rozwijać, to możemy się starać o kolejne granty.

O kwalifikacji do dotacji danego projektu decydują zespoły gminne, urzędnicy z urzędów marszałkowskich, lub specjalnych instytucji, w zależności od tego jak duży jest grant i czy jest to konkurs regionalny czy krajowy, tłumaczy Maciej Bagiński.

W tym programie wszyscy wygrywają – inwestorzy się bogacą, a Polska się rozwija.

Nasz Gość przygotował specjalną stronę internetową: polskiedotacje.com. Tutaj wszyscy zainteresowani pozyskaniem unijnej dotacji znajdą aktualne informacje na temat dostępnych konkursów.

Maciej Bagiński czas zawodowy spędza w USA (także w Chicago) oraz w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków). Jest członkiem zarządu Polish American Chamber of Commerce in Texas.

W sprawie konsultacji dotyczących pozyskania dotacji z Unii Europejskiej z naszym Gościem można się kontaktować bezpośrednio pod nr.tel. 737 484 6444 lub adres mail: baginski@euroleader.com.

Zachęcamy do kontaktu – warto sięgnąć po pieniądze i inwestować w Polsce!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/ Rawpixel/Wasan Tita/

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wywieśmy polskie flagi! Niech będzie biało-czerwono przed paradą

Opublikowano

dnia

Autor:

Przygotowania do tegorocznej Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja są już zapięte na ostatni guzik. Wywieśmy polskie flagi już teraz, świętując ten tydzień, albo nawet cały miesiąc – apelują w studiu Radia Deon Chicago dr Łucja Mirowska-Kopeć, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja i prezes Związku Klubów Polskich, oraz Jan Kopeć, koordynator parady. Niech będzie pięknie, biało-czerwono, i niech będzie nas widać!

Choć Polonia jest obecnie rozproszona na obszarze Chicago, udekorujmy nasze samochody, domy i firmy biało-czerwonymi flagami, aby było widać Polaków w Wietrznym Mieście. To wielka prośba od Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja.

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne parady, to władze miasta uczulają na kwestie bezpieczeństwa – zalecają by nie brać plecaków ze sobą, oraz na utrzymanie czystości. Niestety nie można używać konfetti, co zrobiła jedna ze szkół w zeszłym roku – efekt był wspaniały, ale zaśmiecili nim ulicę i urzędnicy miejscy mieli o to pretensje.

„Pokażmy, że my jako Polacy jesteśmy bardzo zdyscyplinowani i lubimy czystość” apeluje Jan Kopeć.

Kolejna sprawa organizacyjna i prośba dla uczestników parady jest taka by nie zatrzymywać i nie rozbierać na miejscu rydwanów po zakończeniu przemarszu, ponieważ w ten sposób tworzą się korki, zwłaszcza, że na odcinku Columbus Drive prowadzone są roboty drogowe i jest czynny tylko jeden pas ruchu.

W tym roku także jest organizowany konkurs na najpiękniejszy rydwan i najciekawszą grupę marszową. Puchary dla zwycięzców zostaną rozdane podczas bankietu, który odbędzie się 5 maja.

Wśród gości tegorocznej parady, swoją obecność ponownie potwierdziła delegacja samorządowców z Podkarpacia; Wicemarszałek Sejmiku i przedstawiciel Marszałka Podkarpackiego. „To nasi stali goście, więc to prawie jak nie goście, tylko jak swoi, bardzo się z tego cieszymy”, zaznacza dr Łucja Mirowska-Kopeć.

Obecnych będzie także wielu Radnych Chicago, a Komitet ma nadzieję, że pojawi się Burmistrz, Brandon Johnson.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć gorąco zachęca także, by wziąć udział w ceremonii podniesienia polskiej flagi na Daley Plaza, które będzie miało miejsce 2 maja. To ogromna flaga, która musi być przywieziona na wózku, a wciąga ją na maszt uprawniony pracownik miejski. Ze względu na jej wielkość i ciężar Marszałek Parady robi to tylko symbolicznie.

„Mam takie marzenie, żebym już od nikogo nie usłyszała, że nigdy nie uczestniczył w paradzie” mówi dr Łucja Mirowska-Kopeć, zapraszając całą Polonię na nasze największe święto w Chicago.

Musimy tam być!

133. Parada Dnia Konstytucji 3 Maja rozpocznie się w sobotę, 4 maja o godz. 11:30AM w centrum Chicago.

Harmonogram wydarzeń Tygodnia Konstytucyjnego:

2 maja:

  • godz. 10:00 a.m. – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
  • godz. 12.00 a.m. – Ceremonia Podniesienia Polskiej Flagi, Uroczystości Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą Daley Plaza, Chicago, IL

3 maja:

  • Bankiet Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Policjantów Allegra Banquets; organizator: Polish American Police Association,
  • Dzika Cycling in Celebration of Polish Constitution Day 2024 – Klasa Rowerowa Dzikiej z okazji Konstytucji 3 Maja. Wymagana rejestracja pod nr te. 773-230-8613; organizator: Dzika Fitness

4 maja:

  • godz. 8:30 a.m. Pre-Parade Brunch – Chicago Society – Hilton Chicago; organizator: Chicago Society
  • godz. 11:30 a.m. Parada Konstytucji 3 Maja, Chicago; Balbo/Columbus Drive
  • godz. 2:00 p.m – Chicago Chopin Foundation Grand Constitution Day Concert – Wielki Koncert Konstytucyjny, Ogród Chopina; przy 11 St. i Michigan Ave., Grand Park; organizator: Chicago Chopin Foundation

5 maja:

  • godz. 11:30 a.m. – Msza święta w intencji Ojczyzny i pokoju, St. J. Brebeuf; 8307 N. Harlem Ave, Niles, IL 60714; organizator: Polish National Alliance
  • godz. 2:00 p.m – Lunch z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, Jolly Inn Banquets; 6501 W. Irving Park Rd., Chicago, IL 60641; Ewa Rumiński, tel. 773-742-1477 lub 3maj@usa.com
  • godz. 5:00PM – Koncert „Polish & Proud” w kościele św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski St, Lemont, IL; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA.

 

Kontakt do Komitetu Parady:
May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, info@polishparade.org, 773-992-0857

 

Źródło: polishparade
Foto: polishparade

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dziś ostatnia okazja by usłyszeć „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w Palos Hills, możemy po raz ostatni tej wiosny usłyszeć podniosłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. W studiu Radia Deon Chicago, do uczestnictwa w tej niezwykłej modlitwie, zapraszali Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Piotr Pałka

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Ostatnie wykonanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

 

Źródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu