Połącz się z nami

KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO

ENEJ z kolędami w Chicago! Piotr Sołoducha zaprasza na świąteczny koncert

Opublikowano

dnia

Przedłużmy atmosferę Bożego Narodzenia i zatrzymajmy magię tego wyjątkowego czasu. Zespół Enej zagra najpiękniejsze, najbardziej znane i najbliższe naszym sercom polskie kolędy i pastorałki w swoich autorskich aranżacjach podczas koncertu w Copernicus Center w Chicago. Na antenie Radia Deon Piotr Sołoducha zaprasza na niezwykły i pełen radości wieczór.

Najpiękniejsze polskie kolędy; „Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem” czy „Bóg się rodzi” jeszcze w nas grają po tym jak przeżywaliśmy Boże Narodzenie. Ale w Copernicus Center polskie kolędy i pastorałki będziemy mogli jeszcze raz usłyszeć, dzięki przybywającej do Chicago popularnej grupie Enej.

Polskie kolędy mają często wiele zwrotek, z których zazwyczaj znamy tylko te początkowe. Piotr Sołoducha mówi, że grupa wykonuje najczęściej trzy zwrotki danego utworu, tak by widownia także mogła śpiewać razem z muzykami na scenie.

To ważne, ponieważ, jak mówi lider zespołu Enej, „od wieków i od pokoleń kolędowali wszyscy od najmłodszych po najstarszych i najważniejsze było w tym to aby kolędowali razem”.

„Te święta są bardzo radosne, niosą w sobie dużo energii, więc kolędnicy, którzy przyjadą na spotkanie z Polski, z Warmii i Podhala, wniosą dużo radości” zapewnia Piotr Sołoducha dodając, że nie będzie melancholijnie a bardzo ale to bardzo energetycznie.

Lider grupy Enej wspomina, że po raz pierwszy brał udział w kolędowaniu gdy miał 6 lat i grał wtedy na instrumencie klawiszowym.

Na scenie w Copernicus Center zespół Enej wystąpi razem z góralami, swoimi przyjaciółmi z Podhala: Stanisławem Karpielem-Bułecką i Szymonem Chyc-Magdzinem. Na scenie będzie więc aż 10 osób, tworzących razem niezwykle dynamiczną grupę.

Piotr Sołoducha serdecznie zaprasza:

Po koncercie odbędzie się także spotkanie z muzykami dla wszystkich chętnych osób. Będzie można porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Koncert pt. „ENEJ Gra Polskie Kolędy i Pastorałki 2024″ odbędzie się w niedzielę, 14 stycznia, o godzinie 6.00PM w Copernicus Center. Drzwi zostaną otwarte o godzinie 5.00PM.

Organizatorzy zapraszają na koncert osoby w każdym wieku. Bilety w cenie od 65 do 85 dolarów można kupić tutaj.

ENEJ to polski zespół muzyczny, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, założony w roku 2002 w Olsztynie. Nazwa grupy wywodzi się od imienia głównego bohatera “Eneidy” Iwana Kotlarewskiego (będącej pierwszym dziełem napisanym w literackim języku ukraińskim) – Eneja, czyli wesołego kozaka podróżującego po świecie.

Swój wielokulturowy i eklektyczny charakter zespół zawdzięcza niezwykle zróżnicowanej grupie muzyków, którzy go tworzą, pochodzą oni bowiem z przeróżnych środowisk muzycznych, od jazzu, czy klasyki po muzykę stricte etniczną.

Sfera muzyczna nie jest jednak jedyną, w której wyczuć można silne zróżnicowanie, jest nią również pochodzenie członków kolektywu, Piotr i Paweł Sołoducha mają ukraińskie korzenie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie grupy reprezentują pierwiastek polski.

Całość spojona jest miłością do muzyki i wiarą w jej silnie jednoczący charakter będący ponad podziałami, co sami muzycy często podkreślają przy każdej możliwej okazji.

Niezwykły styl, różnorodność, energia i niepowtarzalność przedostają się również poza granice Polski, zespół koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, w Belgii, Czechach, Niemczech czy Irlandii, wszędzie spotykając się z żywiołowym przyjęciem publiczności.

Obecnie grupa ENEJ skupia się na działalności koncertowej, nieustannie przemierzając świat i niosąc pełne radości, nawiązujące do jednoczenia przesłanie, które mimo upływających lat nie traci nic ze swojej pierwotnej siły.

 

Źródło: informacja własna, Copernicus Center
Foto: YouTube

News Chicago

Dzisiaj rusza sprzedaż biletów na niesamowity Festiwal Ravinia 2024

Opublikowano

dnia

Autor:

Ogólna sprzedaż biletów na tegoroczny Ravinia Festival rozpoczyna się dzisiaj. Otwarty po raz pierwszy 15 sierpnia 1904 roku Ravinia pozostaje najstarszym i najbardziej zróżnicowanym programowo festiwalem muzycznym w Ameryce Północnej, przyciągającym każdego roku około 400 000 gości na ponad 100 wydarzeń.

Ravinia Festival został zaprojektowany jako wysokiej klasy park rozrywki – wraz z pawilonem muzycznym, salą taneczną, stadionem baseballowym, teatrem i huśtawką elektryczną – przez firmę AC Frost Company.

Miał na celu  zwabić mieszkańców Chicago do jazdy raczkującą wtedy koleją elektryczną Chicago i Milwaukee Electric Railroad w celu wytchnienia od upału i zapachów miasta. Pociągi nadal zatrzymują się przy historycznym wejściu do Ravinii, obsługiwane przez linię Metra Union Pacific North, co czyni go jedynym prywatnym przystankiem kolejowym w Illinois.

Na tegorocznym Ravinia Festival usłyszymy takich wykonawców, jak The Beach Boys, Norah Jones, James Taylor oraz Robert Plant i Alison Krause. Koncerty są zaplanowane w Bennett Gordon Hall, Martin Theatre, Pritzker Pavilion i Carousel Stage.

Według organizatorów, goście festiwalu mogą przynosić na teren koncertów własne zaopatrzenie piknikowe, łącznie z jedzeniem i alkoholem.

Oto pełny harmonogram Ravinia Festival na rok 2024:

JAZZ, BLUES, FOLK, GOSPEL i AMERYKAŃSKI SONGBOOK

● Battle of the Big Bands z udziałem Adonisa Rose’a i New Orleans Jazz Orchestra oraz Orrina Evansa i Captain Black Big Band, z gośćmi specjalnymi Kurtem Ellingiem i Rufusem Reidem oraz stypendystami jazzowymi Ravinia Steans Music Institute. Studenci i profesjonalni muzycy z Ravinia Jazz Mentor Program, jednego z programów Reach Teach Play, otwierają wieczór na Carousel Stage – 16 czerwca
● Trombone Shorty & Orleans Avenue z Big Boi i Danielle Ponder – 19 czerwca
● „Because of You ” z Michaelem Feinsteinem i Carnegie Hall Big Band w przedstawieniu „W hołdzie legendarnemu Tony’emu Bennettowi” – 23 czerwca
● Michael Cleveland i Flamekeeper – 27 czerwca; Carousel Stage 7
● Norah Jones i bardzo specjalny gość Mavis Staples – 14 lipca
● Victor Wooten i bracia Wooten – 7 sierpnia; Carousel Stage
● Samara Joy – 25 sierpnia

MUZYKA GLOBALNA I LATYNOSKA

● Little Feat i Los Lobos na trasie Can’t Be Satisfied – 22 czerwca
● „The Reset: An Immersive Sound Experience with Davin Youngs” – 11 lipca; Carousel Stage
● Gipsy Kings z udziałem Nicolasa Reyesa i Choco Orty z Caribe Project, 31 lipca
● Dyrygent Gustavo Dudamel prowadzi Narodową Dziecięcą Symfonię Wenezueli, wykonując między innymi dwa dzieła kompozytorów z Ameryki Południowej – Tańce z Estanci Alberta Ginastery i Mediodía en el llano (Midday on the Plain) Antonio Estéveza. – 6 sierpnia
● Ósma coroczna Fiesta Ravinia z występem Juliety Venegas i La Santa Cecilia na głównej scenie  – 15 września

POP, ROCK, R&B, INDIE, HIP-HOP, COUNTRY i DJ-e

● The Flock z udziałem Jerry’ego Goodmana – 7 czerwca; Carousel Stage
● James Taylor i jego zespół All-Star – 8 i 9 czerwca
● Robert Plant, Alison Krauss i JD McPherson podczas trasy koncertowej Can’t Let Go – 12 czerwca
● Hauser podczas trasy koncertowej Rebel with a Cello – 14 czerwca
● Michael Franti i Spearhead, Trevor Hall i Bombargo podczas trasy koncertowej The Togetherness Tour – 15 czerwca
● Violent Femmes zagrają w całości swój debiutancki album z Chicago Philharmonic i dyrygentem Stuartem Chafetzem – 21 czerwca
● Ben Platt – 28 czerwca
● Roger Daltrey i KT Tunstall – 29 czerwca
● Lyle Lovett & His Large Band oraz Clint Black – 30 czerwca
● Muzyka zespołu ABBA z „Arrival From Szwecja” – 5 lipca
● Daryl Hall i Elvis Costello & The Imposters z Charliem Sextonem – 6 lipca
● The Beach Boys z gościem specjalnym Johnem Stamosem – 7 lipca
● Norah Jones z bardzo specjalnym gościem Mavis Staples – 14 lipca
● Killer Queen: Tribute to Queen z Patrickiem Myersem w roli Freddiego Mercury’ego – 27 lipca
● Angélique Kidjo i Meshell Ndegeocello – 8 sierpnia
● Indigo Girls i Melissa Etheridge – 11 sierpnia
● Robert Glasper i J. Ivy – 14 sierpnia
● Gaelic Storm i The High Kings – 22 sierpnia
● O.A.R., Fitz & the Tantrums i DJ Logic – 23 sierpnia
● The Roots, Digable Planets, and Arrested Development – 24 sierpnia
● ZZ Top i Lynyrd Skynyrd na trasie The Sharp Dressed Simple Man Tour – 29 sierpnia
● Jason Isbell i jednostka 400 oraz Alejandro Escovedo – 8 września
● Crowded House – 11 września
● Queen! z udziałem DJ-ów Derricka Cartera, Michaela Serafiniego i Garretta Davida, gospodarzy Lucy Stoole i Nico oraz gości specjalnych – 14 września; Carousel Stage

JESIENNE WYSTĘPY

● Shelly Berg Trio – 26 października; Bennett Gordon Hall
● Alexander Hersh – wiolonczela, Victor Santiago Asunción – fortepian, obecny Beyond Borders z dziełami Debussy’ego, Wiancka, Brittena, Schumanna, Say’a i Sollimy. – 2 listopada; Bennett Gordon Hall
● PROJECT Trio – 9 listopada; Bennett Gordon Hall
● Ryan Townsend Strand, tenor i Karina Kontorovitch, fortepian, prezentują „Listy do Jackie”, nowo opracowany cykl pieśni oparty na listach wysłanych do Jacqueline Kennedy przez naród amerykański po zabójstwie jej męża, 15 scenerii w „Listach do Jackie” przedstawiają zbiorowy smutek narodu oraz siłę wspólnoty i uzdrowienia w czasie wielkiej tragedii. – 16 listopada; Bennett Gordon Hall

ORKIESTRA SYMFONICZNA CHICAGO

12 lipca – CSO otwiera swój 88. sezon letni w Ravinii z Marin Alsop
13 lipca – południowoafrykański wiolonczelista i kompozytor Abel Selaocoe dołącza do Alsop i debiutuje z zespołem CSO
19 lipca – dyrygent Ted Sperling dołącza do CSO wraz ze specjalnymi wokalistami, aby uczcić
dwóch kultowych autorów piosenek pop, Stevie’go Wondera i Paula Simona.
20 lipca – Alsop i CSO wykonają dzieło Gustava Mahlera, IX Symfonia.
21 lipca – Wystąpi zdobywca złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim i laureat wielu cenionych nagród, japoński pianista Hayato Sumino wykonując I Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina
25 lipca – Przebojowy koncert skrzypcowy Mendelssohna w wykonaniu Augustina Hadelicha. W programie pojawią się także radosne utwory Bernsteina, tańce symfoniczne z West Side Story i ponadczasowa Suita Firebird Strawińskiego. Dyrygentka Alena Hron poprowadzi Icarus in Orbit Geroge’a Walkera.
26 lipca – Centralnym punktem programu Breaking Barriers 2024 będzie koncert o tematyce kosmicznej, uzupełniony oprawą wizualną i prezentacjami przygotowanymi przez specjalistów NASA.
28 lipca – Debiut Carolyn Kuan, która poprowadzi spektakularny spektakl Czajkowskiego Dziadek do orzechów. Desirée Ruhstrat zadebiutuje także jako solistka cenionego Koncertu skrzypcowego.
2 sierpnia – Wystąpi dyrygentka Valentina Peleggi z cenionym pianistą Jorge Federico Osorio w Koncercie „Cesarz” Beethovena.
4 sierpnia – Dyrektor muzyczny, dyrygent i aranżer Kevin Stites przedstawi muzykę
legendarnego performera i kompozytora filmowego Henry’ego Manciniego.
9 i 11 sierpnia – CSO zagłębia się w repertuar operowy prezentując półinscenizację Idomeneo Wolfganga Amadeusza Mozarta, pod przewodnictwem Jamesa Conlona w Martin Theatre.
10 sierpnia – Conlon poprowadzi wraz z CSO w festiwalowym pawilonie program poświęcony Mozartowi.
18 sierpnia – Dyrygent Jonathan Rush i solistka Rachel Barton Pine przedstawią koncert José White’a Lafitte’a i La Campanellę Niccolò Paganiniego.

Bilety na poszczególne wydarzenia można kupić tutaj.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Ravinia Festival
Czytaj dalej

News Chicago

„Beautiful – The Carole King Musical” opowiada ożyciu i twórczości legendy muzyki

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatr Paramount w Aurorze zaprasza na nominowany do 7 nagród Tony „Beautiful: The Carole King Musical”. Spektakl opowiada inspirującą historię Carole King, która stała się jedną z piosenkarek, autorek tekstów i muzyków odnoszących największe sukcesy w historii muzyki popularnej. Musical będzie grany od 24 kwietnia do 16 czerwca.

Carole King, mająca skromne korzenie i początki, stała się autorką tekstów odnoszących największe sukcesy ostatnich czterdziestu lat XX wieku. „Beautiful: The Carole King Musical” to muzyczny przegląd jej życia i wspaniałych piosenek.

Musical pokazuje najważniejsze momenty życia King, począwszy od późnych lat 50-tych XX wieku na Tin Pan Alley (strefie autorów piosenek na Broadwayu w Nowym Jorku) po triumfalny koncert solowy w Carnegie Hall w latach 70-tych. Po drodze pojawiają się zmiany społeczne lat 60-tych i legendarne partnerstwo w pisaniu piosenek, a także smutek po rozstaniu i ewolucja rozpoczynania od nowa.

To amerykański sen i amerykański śpiewnik zebrane w jeden wietrzny wieczór, a prawda o Carole King w musicalu jest widoczna od początku do końca.

Dorobek Carole King obejmuje takie utwory, jak „You’ve Got a Friend”, „[You Make Me Feel Like] A Natural Woman”, „It’s Too Late”, „I Feel the Earth Move”, „Will You Love Me Tomorrow”, „So Far Away” i wiele innych.

Artystka stworzyła coś więcej niż piękną muzykę – napisała ścieżkę dźwiękową swojego pokolenia.

„Beautiful: The Carole King Musical” prezentowany jest po specjalnym uzgodnieniu z Music Theatre International [MTI]. Wszystkie autoryzowane materiały eksploatacyjne są również dostarczane przez MTI.

„Beautiful: The Carole King Musical” będzie grany w Paramount Theatre Aurora od 24 kwietnia do 16 czerwca. Spektakl trwa 2 i pół godziny.

Bilety w cenie od 66 dolarów można kupić tutaj.

 

Źródło: Paramount Theatre Aurora, imdb
Foto: Paramount Theatre Aurora
Czytaj dalej

News Chicago

Szalony „Sen nocy letniej” Ekmana zakończy ten sezon Joffrey Ballet

Opublikowano

dnia

Autor:

Joffrey Ballet kończy sezon 2023–2024 powrotem „Snu nocy letniej” Aleksandra Ekmana. Daleki od opowieści szekspirowskiej, balet Ekmana to oszałamiająca podróż do surrealistycznej krainy nieziemskich rozkoszy. Akcja rozgrywa się podczas tradycyjnego skandynawskiego festiwalu przesilenia letniego a tancerze świętują dzień hulanek i romansów pod słupem majowym, który wkrótce zamienia się w nieziemski sen.

Malownicze połączenie baletu klasycznego i współczesnego Aleksandra Ekmana zaciera granicę między rzeczywistością a wyobraźnią, sprawiając, że widzowie zastanawiają się, czy to wszystko było tylko snem..

„Sen nocy letniej” – „Midsummer Night’s Dream” zostanie zaprezentowany w Lyric Opera House pod adresem 20 North Wacker Drive w centrum Chicago w zaledwie dziesięciu przedstawieniach w okresie od 25 kwietnia do 5 maja.

Joffrey Ballet zaprezentował północnoamerykańską premierę „Snu nocy letniej” Ekmana w 2018 roku, a spektakl spotkał się z uznaniem krytyków.

Popularne przedstawienie w dwóch aktach zawiera partyturę zamówioną przez szwedzkiego kompozytora Mikaela Karlssona, kostiumy autorstwa Bregje van Balen oraz oryginalne projekty scenografii i oświetlenia autorstwa Linusa Fellboma.

W 2015 roku Królewski Balet Szwedzki wystawił światową premierę „Snu nocy letniej”. Od tego czasu spektakl uznawany jest powszechnie za najbardziej szalone i najbardziej odważne przedstawienie Aleksandra Ekmana. Oda autora do najdłuższego dnia w roku następuje po tradycyjnym święcie przesilenia letniego – od namiętnego, żywego świętowania za dnia, po burzliwy sen w nocy.

Dwugodzinny balet „Sen nocy letniej” obejmuje muzykę na żywo w wykonaniu Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Ceny biletów zaczynają się od 36 dolarów i można je kupić w kasie Lyric Opera pod adresem 20 N. Upper Wacker Dr., telefonicznie pod numerem 312.386.8905 lub online.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu