Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

W Paradzie Dnia Konstytucji 3-go Maja będzie uczestniczył poseł Michał Kobosko

Opublikowano

dnia

W dniach 3-4 maja z wizytą w Chicago będzie przebywał Michał Kobosko wraz z delegacją sejmową. Goście z Polski wezmą udział w Paradzie Konstytucji 3-go Maja.

Parada Konstytucji 3 Maja to niezwykle ważne wydarzenie dla środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a udział przedstawicieli Sejmu RP będzie podkreśleniem jego rangi oraz pozwoli na zacieśnienie współpracy z amerykańską Polonią, jak zaznaczył Przemysław Puzio, Specjalista ds. komunikacji i social media.

Michał Andrzej Kobosko, ur. 15 kwietnia 1968 w Warszawie, jest polskim dziennikarzem prasowym i politykiem. Był redaktorem naczelnym m.in. czasopism „Newsweek Polska” (2006–2009) i „Wprost” (2012–2013).

W latach 2020–2022 był przewodniczącym, a od 2022 I wiceprzewodniczącym partii Polska 2050.

Michał Kobosko jest posłem na Sejm X kadencji. W Sejmie został przewodniczącym Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Objął też funkcję przewodniczącego delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

W 2024 został przewodniczącym liberalnego europejskiego stowarzyszenia New Europeans.

W sobotnim wywiadzie dla stacji RMF zapowiedział, że planuje wystartować z Warszawy do Parlamentu Europejskiego w czerwcowych wyborach.

 

Źródło: informacja własna, RMF24, wikipedia
Foto: wikimedia

Polonia Amerykańska

Dzień Flagi na Greenpoincie

Opublikowano

dnia

Autor:

5 maja przed budynkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie, odbyła się ceremonia podniesienia polskiej flagi na maszt.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich uczestników i przemowy gości honorowych, m. in. Radnego dzielnicy Greenpoint w nowojorskiej radzie miasta Lincolna Restlera, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego i Ks. Proboszcza Grzegorza Markulaka z parafii Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który po zakończeniu części oficjalnej poświęcił zebrane na placu samochody i motocykle.

Na wydarzeniu nie zabrakło polskiej muzyki, która poderwała niektórych do tańca. Usłyszeć można było również polskie śpiewy, skosztować można było polskie kiełbaski i pączki, a także, wiele innych smakołyków.

Na koniec, korowód polskich PRL-owskich aut marki np. maluch, polonez, duży fiat, ale też wielu innych samochodów przybranych w polskie flagi, wyjechał na ulice Brooklynu i Queensu, aby zamanifestować polskość poza granicami kraju.

Radio Rampa
Czytaj dalej

News Chicago

Amerykańska poczta zlicytowała cenną paczkę z Polski i umywa ręce

Opublikowano

dnia

Autor:

Jacek Chaba, mieszkaniec Willow Springs, wysłał z Polski do Chicago cenną paczkę z rodzinnymi pamiątkami, która jednak nigdy nie dotarła do miejsca swojego przeznaczenia. Następnie została wystawiona na aukcji przez pocztę amerykańską, a jej prawowity właściciel walczy z agencją z powodu tej straty.

Większość ludzi nie wie, że przesyłki, które nigdy nie dotrą do właściwego miejsca przeznaczenia, mogą zostać wystawione na aukcji przez amerykańską pocztę USPS.

Jacek Chaba z Willow Springs wysłał pocztą cenne przedmioty, których może nigdy więcej nie zobaczyć; wartościowe pamiątki rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Była to m.in. prawdziwa porcelana, srebrne sztućce, niektóre z czasów II Wojny Światowej, koce i kryształy, rzeczy wykonane ręcznie, których nie można kupić w sklepie.

Chaba wysłał paczki za pośrednictwem Poczty Stanów Zjednoczonych z Polski po tym, jak w 2019 r. zmarła tam jego babcia. Jedna z paczek dotarła do jego domu w Willow Springs na południowo-zachodnich przedmieściach, a druga nie. „Mam 52 lata i płakałem. To było naprawdę bolesne i nadal boli” – powiedział Chaba.

Mężczyzna złożył reklamację w sprawie zaginionej paczki w USPS, stwierdzając, że jego paczka była wyraźnie oznaczona i zaadresowana, ale minęło kilka miesięcy bez odpowiedzi. W końcu skontaktował się z nim ktoś inny, ale nie poczta.

20 czerwca 2020 r. nieznana kobieta wysłała mu wiadomość na Facebooku, informując, że kupiła paczkę Chaby na aukcji USPS. Odesłała mu zdjęcia i paszport.

Według przepisów poczta może wystawić na aukcję nieodebrane paczki po 30–60 dniach.

Mimo że minęły lata, Jacek Chaba nadal oczekuje odpowiedzi od USPS. Powiedział, że nawet jeśli jego adres nie widniał już na pudełku, nie rozumie, dlaczego pracownicy poczty nie przesłali go na jego adres podany w dokumentacji i w paszporcie znajdującym się w paczce.

Rzecznik USPS polecił mu złożyć dodatkowe roszczenie za pośrednictwem niezależnej agencji nadzoru, Biura Generalnego Inspektora USPS. Tam agenci mogą zbadać zarzuty kradzieży poczty i wyrzucenia poczty.

Chaba tak zrobił i otrzymał odpowiedź e-mailem z informacją, aby złożył kolejne roszczenie w Biurze Kontaktu z Konsumentami i Przemysłem Poczty Stanów Zjednoczonych. Agencja ta przeprosiła, ale nie zaproponowała nic więcej.

Jacek Chaba pozwał USPS w związku z zaginioną paczką, który następnie wystawiono na aukcji, ale dwa pozwy zostały oddalone. Paczka miała numer śledzenia, ale niestety nie miała ubezpieczenia.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/MattGush
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

12 maja odbędzie się kolejne spotkanie imigracyjne z Mec. Magdaleną Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago jest współorganizatorem kolejnego spotkania informacyjnego dotyczącego wszystkich spraw emigracyjnych, łącznie z podaniami o amerykańskie obywatelstwo. Tym razem będzie ono gościć w kościele Św. Williama.

Spotkanie imigracyjne ze specjalistką prawa imigracyjnego, mec. Magdaleną Grobelski odbędzie się 12 maja, po mszy św. o godz. 2.00 pm, w kościele St. William pod adresem 2600 N Sayre Ave w Chicago, IL. Serdecznie zapraszamy!

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock/zimmytws/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu