Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Warsztaty Little Stars zapraszają całe rodziny na „Bajkowy kalejdoskop”

Opublikowano

dnia

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, na scenie Copernicus Center pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski i wiele innych bajkowych postaci. A wszystko za sprawą Warsztatów Teatralnych Little Stars, które już od 20 lat przygotowują niezwykłe spektakle robione dla dzieci i przez dzieci. Zobaczcie „Bajkowy kalejdoskop”!

Na wspaniałe widowisko dla całych rodzin, w studiu Radia Deon Chicago, zapraszała Agata Paleczny – reżyserka i aktorka oraz dyrektorka Little Stars.

„Trudno jest uwierzyć, że to 20 lat – ile dzieci się przewinęło przez ten czas przez teatr, ile spektakli zrobiliśmy” mówi Agata Paleczny, podkreślając, że choć teatr jest najtrudniejszą formą sztuki, to Warsztaty Teatralne Little Stars, wciąż trwają, dbając o najwyższy poziom swoich przedstawień.

Teatr łączy taniec, muzykę śpiew i słowo na scenie i jest „znakomitą ucztą dla wzroku” dla najmłodszych, zwraca uwagę nasz Gość.

Nowe przedstawienie, które rozpocznie obchody jubileuszu 20-lecia, „Bajkowy kalejdoskop” będzie rodzajem składanki wcześniejszych spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, prezentowanych na przestrzeni 20 lat ich działalności.

Tradycją warsztatów jest to, że to dzieci przede wszystkim tworzą spektakle i są głównymi aktorami, ale na scenę często zapraszani są także dorośli. W „Bajkowym kalejdoskopie” na scenie na chwilę pojawią się rodzice małych aktorów, zapowiada Agata Paleczny.

Aby przygotować spektakl z dziećmi potrzebna jest praca wielu osób, podkreśla nasz Gość.

Poza Agatą Paleczny, w czasie regularnych zajęć z dziećmi pracuje choreografka, Marzena Pol, a przez lata małych aktorów przygotowywała także Joanna Pawlina. Kostiumy przygotowuje Marylka Pawlina, a Piotr Kukuła pisze scenariusze przedstawień i teksty piosenek.

Poza samym spektaklem, 28 kwietnia w Copernicus Center odbędą się także wydarzenia towarzyszące, jak zapowiada nasz Gość. Będzie to wystawa plakatów, zdjęć i kostiumów pochodzących ze spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, kiermasz książek, malowanie twarzy oraz wiele innych atrakcji.

Z dziećmi będą bawić się „Anioły” z Fundacji You Can Be My Angel.

Dziękując za wieloletnie wsparcie Fundacji Kopernikowskiej oraz Konsulatu RP w Chicago, Agata Paleczny podkreśla, że teatr „jest miejscem z polskim żywym językiem i pięknym polskim słowem”, dodając, że to właśnie jest kwintesencja działalności warsztatów.

„Dbamy o to i chcemy dbać dalej, by nasze dzieci mogły mówić po polsku”.

„Bajkowy kalejdoskop” jest bajkową podróżą, w którą zabiorą widza Wąsatka, Ogonka, Chrumchrumka i Zębatka –  cztery myszki mieszkające w teatrze od 20 lat. Przywołają wspomnienia zabawnych i śmiesznych scen, wzruszających momentów i ważnych przemyśleń.

Na scenie pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski, dzieciaki z podwórka, Kopciuszek, stary żółw, Czerwony Kapturek i nawet Krzyżacy spod Grunwaldu…

Spektakl „Bajkowy kalejdoskop” odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 4:00 pm w Copernicus Center.

  • Reżyseria- Agata Paleczny
  • Scenariusz – Piotr Kukuła
  • Choreografia – Marzena Pol
  • Kostiumy – Marylka Pawlina
  • Muzykę do piosenek skomponowali – Agata Paleczny, Piotr Kucharski, Joanna Pawlina, Marek Lichota, Jan Zieńko, Janusz Pliwko, Sławomir Bielawiec

Projekt współfinansowany jest z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Informacje i rezerwacje pod numerem tel.: 773-888-5108 lub adresem mailowym: NaszTeatrChicago@gmail.com. Bilety w cenie 20 dolarów można kupić online tutaj.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Warsztaty teatralne Little Stars

Polonia Amerykańska

Dzieci zaśpiewają koncert polskich piosenek by uczcić Dzień Matki

Opublikowano

dnia

Autor:

Music Studio by Eliza Idec organizuje nieco późniejsze obchody Święta Niepodległości oraz celebrowanie Dnia Matki, 12 maja w Art Gallery Kafe.

W czasie koncertu wystąpi 25 dzieci, uczniowie Music Studio by Eliza Idec, którzy ciężko pracowali by nauczyć się polskich piosenek.

Koncert zatytułowany „Nie z tej ziemi” rozpocznie się o godzinie 2 po południu w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL. Bilety dla dorosłych kosztują 20 dolarów, dla dzieci 10 dolarów.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: istock/Highwaystarz-Photography/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Chicagowska Polonia na wystawie fotografii od 10 maja w Dwell Studio

Opublikowano

dnia

Autor:

10 maja w Dwell Studio Chicago zostanie otwarta wystawa „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2.”, której celem jest poznanie i prezentacja bogatego polskiego dziedzictwa w Chicago poprzez fotografię. W zeszłym roku wiosną, mogliśmy oglądać pierwszą część tego projektu.

Projekt „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” ma na celu ukazanie różnorodności i złożoności polskiej społeczności poprzez ukazanie zarówno pierwszego, jak i drugiego pokolenia polskich imigrantów oraz ich wyjątkowych historii i wkładu w życie miasta.

Portretuje ludzi o różnych zawodach i zainteresowaniach, od muzyków i artystów po filantropów i przedstawicieli kultury tradycyjnej, podkreślając ich znaczący wkład w społeczność lokalną.

Wystawa promuje polskie dziedzictwo kulturowe, poprzez podkreślenie wkładu Polonii w krajobraz kulturowy Chicago, łączy przeszłość z przyszłością i angażuje widzów w głębsze zrozumienie i docenienie różnorodności wewnątrz Polonii.

„Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” to nie tylko wystawa fotograficzna, ale także platforma edukacyjno-integracyjna, która za pomocą sztuk wizualnych opowiada historie osobiste i uniwersalne, odzwierciedlające rozwój Polonii w Chicago.

Autor zdjęć, Grzegorz Lityński, jest fotografem-dokumentalistą z dużym doświadczeniem i wiedzą w zakresie wizualnego opowiadania historii i portretów środowiskowych. Jego szczególne zainteresowania to projekty angażujące ludzi i kontekst społeczno-kulturowy.

Realizował projekty dokumentalne dla różnych organizacji, w tym Ambasady Włoch w Polsce, Instytutu Deutsches Polen w Darmstadt, Niemcy, USA, Uniwersytetu Wrocławskiego, Aeroklubu Polskiego, Służby Więziennej, różnych instytucji kulturalnych i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Grzegorz Lityński

Grzegorz Lityński wystawiał swoje prace m.in. podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu 2016, w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Ghetto Fighters House w Izraelu, Minnesota State Capitol w St. Paul, Deutsches Polen-Institute w Niemczech, Ukraińskim Muzeum Narodowym i Dwell Studio w Chicago.

Jego wystawę plenerową w Warszawie otworzył osobiście Prezydent RP.

Prowadzi kursy fotograficzne dla różnych organizacji i jest autorem dwóch podręczników fotografii wydanych przez Akademię Śląską w Katowicach w 2018 i 2019 roku.

Partnerzy projektu: Konsulat Generalny RP w Chicago, Polsko-Amerykańska Izba Handlowa PACC.

Wystawa „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” rozpocznie się wernisażem 10 maja 2024, o godzinie 7.00PM. Ekspozycja potrwa do 25 maja.

Miejsce wystawy to Dwell Studio Chicago, przy 7449 W Irving Park Rd, Chicago, IL 60634. Godziny otwarcia: od środy do soboty, 1:00PM – 5:00PM, lub po umówieniu się.

Kontakt: Tel: 773.344.0684 Email: artdirector@dwellstudiochicago.com 

Źródło: Dwell Studio Chicago
Foto: Dwell Studio Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na wykład dotyczący Czesława Miłosza

Opublikowano

dnia

Autor:

30 maja w Muzeum Polskim w Ameryce odbędzie się wykład poświęcony życiu i twórczości Czesława Miłosza. Rok 2024 jest rokiem wielkiego polskiego poety, laureata Nagrody Nobla.

Wykład dotyczący Czesława Miłosza wygłosi poeta, Adam Lizakowski, który poznał wielkiego Polaka w Kalifornii, w latach 80-tych.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 1.00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, znajdującym się pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL 60642. Telefon kontaktowy: (773) 384-3352, www.polishmuseumofamerica.org

Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata. Uznawany za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku.

W latach 1951–1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych. Był profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. W Polsce do 1980 był obłożony cenzurą. Został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980 roku.

Przed II Wojną Światową Czesław Miłosz był poetą katastroficznym. Po wojnie jego poezja stała się bardziej intelektualna; wiązała się z ambicjami odbudowania trwałych wartości europejskiej kultury, sumienia i wiary. Literaturę pojmował wówczas jako drogę do ocalenia po klęsce poczucia człowieczeństwa.

W latach 70-tych zaczęła w niej dominować tematyka religijna i kontemplacyjna. Jego książki zostały przetłumaczone na 44 języki.

 

Źródło: Inf. Wł., wikipedia
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, wikimedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu