Thursday 29th June 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Ciemne chmury nad Illinois. Notowania stanu na rynku obligacji prawie na poziomie śmieciowym

Admin 06/02/2017 NEWS USA
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Moody’s i S&P ostrzegły władze Illinois, że już tylko krok dzieli stan od obniżenia notowań do poziomu śmieciowego. Stanie się tak jeżeli władze stanowe nie dojdą do porozumienia do 1 lipca co oznaczać będzie brak ustanowionego budżetu trzeci rok z rzędu.

Relacja Sławka Sobczaka

Agencja Moody’s Investors Service poszła wczoraj w ślady S&P Global Ratings i obniżyła notowania Illinois wskazując szczególnie na brak finansowania systemu emerytalnego i zaległości w księgowaniu rachunków odpowiadające 40 procentom operacyjnego budżetu. Illinois ma już najniższy ranking z wszystkich amerykańskich stanów. Piąty pod względem populacji stan ma rekordowe $14,5 mld co rujnuje system publicznej oświaty i programy socjalne zależne od pomocy Springfield. To bardzo osłabia pozycję Illinois na rynku obligacji, inwestorzy żądają większych stawek bo ryzyko wzrasta.

Oprocentowanie stanowych 10-letnich obligacji wynosi już 4,4 proc., to 2,5 punktu procentowego więcej niż w przypadku najlepiej ocenianych. Tzw. spread jest najwyższy od co najmniej stycznia 2013 r. i rekordowo wysoki w zestawieniu 19 stanów prezentowanych przez Bloomberga.

Sławek Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/Denise Krebs
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook