Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

W tym wszystkim był Palec Boży. Jezuita Paweł Kosiński o trudnych początkach Jezuickiego Ośrodka Milenijnego

Admin 01/28/2017 KOŚCIÓŁ, NEWS CHICAGO
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Zanim pojawiła się możliwość utworzenia Jezuickiego Ośrodka Milenijnego przy ulicy Irving Park Rd w Chicago, zakonnicy przeszli długą i żmudną drogę. Na antenie Radia Deon ojciec Paweł Kosiński opowiada historię sięgającą czasów, gdy jezuici mieli swą siedzibę przy ulicy Avers.

Ojciec Kosiński w trudnościach, jakich doświadczyli jezuici, dostrzega działanie Opatrzności Bożej. Patrząc z perspektywy czasu, twierdzi, że było to niezwykłe doświadczenie, także duchowe

logojom2 „Nawet jeśli spotkały nas przykrości, nawet jeśli były to trudne momenty naszej obecności tutaj, ostatecznie nie było to niczym złym dla nas. Pan Bóg wykorzystał tę sytuację po to, by zmobilizować nas do działania i  do tego, żebyśmy w końcu zaczęli szukać tego nowego miejsca. To, co jest teraz, to owoc tego co było. W wyniku takiej właśnie a nie innej sytuacji zrobiliśmy krok i to milowy krok do przodu”.

Przez długie lata jezuici mieli swoją siedzibę w domu przy 4105 N. Avers Ave. Z czasem jednak znacznie zwiększyła się liczba wiernych, którzy uczestnicząć  w nabożeństwach, stali nie tylko w budynku, ale i na zewnątrz. To wywoływało u okolicznych mieszkańców głosy sprzeciwu. Były interwencje radnych, wizyty strażaków, a w konsekwencji sprawa trafiła do sądu. O tym, jak wyglądał proces mówi ojciec Paweł Kosiński

616758_411163915612272_2053810588_o„Praktycznie nie wyglądało to jak rozprawy sądowe. Polegało to na tym, że adwokaci dogadywali się między sobą i z sędzią. Ustalali pewne rzeczy i praktycznie nie było przesłuchań ani zeznań. Podejmowana była tylko ostateczna decyzja, nawet już bez sędziego. Pierwsze posiedzenie odbyło się w październiku i zostało odroczone na dwa miesiące. Na następnym posiedzeniu już mieliśmy decyzję o tym, że musimy ograniczyć liczbę wiernych w naszej kaplicy na Avers do osiemdziesięciu. Nie było żadnej dyskusji”.

Nad tym wszystkim czuwała Opatrzność

Decyzja sądu spowodowała, że jezuici zmuszeni byli doświadczyć niejako życia na wygnaniu. Do odprawiania nabożeństwa tymczasowo korzystali z gościnności innej parafii

„Musieliśmy wtedy odprawiać msze święte gdzie indziej, nie przy ulicy Avers. Skorzystaliśmy z gościnności przyjaznej, podkreślam to po raz kolejny, parafii Niepokalanego Serca Maryi na Spoulding”- wspomina ojciec Kosiński.

Po wielu trudnych przejściach 8 kwietnia  2001 roku udało się odprawić pierwszą mszę świętą już w nowej lokalizacji

„Budynek przy ulicy Irving Park kupiliśmy 21 lutego 2001 roku, a 8 kwietnia odprawiliśmy już pierwszą mszę świętą. Potem także 15 kwietnia odprawiliśmynabożeństwo w Niedzielę Zmartwychwstania. Później, po miesiącu, od maja 2001 roku zaczęliśmy już na stałe odprawiać msze święte już w naszym ośrodku”.

W ramach podziękowań za możliwość stworzenia i udanej piętnastoletniej działalności Jezuickiego Ośrodka Milenijnego 29 stycznia o godzinie 1.00 po południu zostanie pod przewodnictwem biskupa Tomasza Paprockiego odprawiona msza święta dziękczynna. Bezpośrednio po niej odbędzie się bankiet dla wszystkich osób, które przyczyniły się do rozwoju ośrodka. Bankiet odbędzie się w salach Lone Tree Manor. Bilety są do nabycia w biurze Jezuickiego Ośrodka Milenijnego.

Jezuicki Ośrodek Milenijny
5835 W. Irving Park Rd.
Tel: 773-777-7000 (Biuro czynne w tygodniu od godziny 3:30 po południu)

Sale Bankietowe Lone Tree Manor
7730 N. Milwaukee Ave
Niles, IL 60614

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/Jezuici Chicago

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook