Tuesday 27th June 2017,
Radio Deon Chicago

„Opowiedziane cieniem”. Pierwsza w Ameryce wystawa prac Zdzisława Beksińskiego

Admin 06/16/2017 NEWS CHICAGO, NEWS USA
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 

W Muzeum Polskim w Ameryce otwarta została wystawa prac Zdzisława Beksińskiego, artysty malarza, fotografika, rzeźbiarza, rysownika i inżyniera posługującego się również technikami komputerowymi przy wyrażaniu swoich twórczych wizji, zamordowanego w 2005 roku przez złodzieja.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Twórczość Zdzisława Beksińskiego, artysty znakomitego, aczkolwiek bardzo kontrowersyjnego, który w swoich pracach ukazywał ciemną stronę wizji tajemnicy o człowieku budzi w ostatnich latach wielkie zainteresowanie. „Tragiczne okoliczności zabójstwa sprzyjały pewnemu rozgłosowi, ale następne lata wcale nie oznaczały jakiegoś wielkiego „boomu” na Beksińskiego. Dopiero teraz, w ostatnich dwóch, trzech, czterech latach obserwujemy fenomen, który nie dotyczy żadnego innego współczesnego artysty polskiego, bo przecież Beksiński jest bohaterem publikacji książkowych, filmów, najrozmaitszych produkcji popkulturowych. Jest to w zasadzie gwiazda i celebryta” – powiedział o bohaterze wystawy historyk sztuki, dr Jarosław Serafin z muzeum w Sanoku, które jest spadkobiercą spuścizny artystycznej artysty.

Galeria zdjęć

Dzięki fotografikowi i wolontariuszowi Muzeum Polskiego Dariuszowi Lachowskiemu oraz wspierającego jego działania zespołowi ludzi, prace artysty po raz pierwszy zostały wystawione w Ameryce. „Prezentujemy podczas tej wystawy 10 oryginalnych obrazów mistrza Beksińskiego. 9 z nich pochodzi z Muzeum Historycznego w Sanoku, które jest jedynym spadkobiercą schedy po Beksińskim, a jeden z tych obrazów pochodzi z Muzeum Narodowego w Szczecinie(…). Oprócz tych obrazów pokazujemy również 19 fotografii, 10 rysunków, trzy niesamowite filmy dokumenty, a wśród nich wywiad z Beksińskim, który został przeprowadzony na trzy tygodnie przed jego zabójstwem” – powiedział pomysłodawca i kurator wystawy.

Dodatkową atrakcją wystawy jest także projekt wirtualna rzeczywistość Beksińskiego. Widz po założeniu specjalnych okularów ogląda trzy najbardziej znane prace mistrza i odbywa wirtualną podróż po świecie jego twórczości. W planie imprez towarzyszących wystawie są także warsztaty malarskie i fotograficzne. Planowana jest prapremiera amerykańska filmu o Beksińskim „Pars pro toto” ze Studia Munka, a także sztuki teatralnej „Dekonstrukcja” ukazującej wręcz mistyczny aspekt jego malarstwa.

Można oglądać obraz pięćdziesiąt razy i za każdym razem widzieć coś nowego. To jest wspaniałe na tylu różnych poziomach. Nie tylko kolorystyka, technika ale wyobraźnia, żeby coś takiego zrobić. Jestem pod wielkim wrażeniem. Oglądając jego obrazy możemy się nie przerazić, ale zachwycić w taki dziwny sposób, że ma się gęsią skórkę” – powiedziała Patrycja Tyszka. Twórczością artysty zauroczona była Jolanta Santocka. „Mnie Beksiński zawsze straszył, ale bardzo mi się podoba, że nie nazywał swoich obrazów, że każdy może zobaczyć w tym obrazie to, co chce zobaczyć. Technika jest niesamowita i kolory do zakochania”. Zakochany w twórczości artysty jest chicagowski malarz i fotografik Krzysztof Babiracki. „Miał znakomitą technikę. Był mistrzem jeżeli chodzi o używanie pędzla. Rysunek miał znakomity. Tematyka jego twórczości jest bardzo mroczna, ale zawsze można coś znaleźć dla siebie. W końcu też mamy różne oblicza, różne wnętrza”.

Wręcz zaszokowana zainteresowaniem wystawą była dyrektor Muzeum Polskiego Małgorzata Kot, która powiedziała, że tak wielkiego tłumu zwiedzających jeszcze nigdy w muzeum nie wiedziała. „Okazuje się, że cały świat jak gdyby czekał na to, żeby się spotkać, żeby spotkał się Sanok z Chicago i Szczecinem, i żeby taka wystawa mogła powstać dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miejscowego konsulatu”.

Wystawę prac Zdzisława Beksińskiego można oglądać do 5 września w godzinach otwarcia muzeum przy 984 N. Milwaukee.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook