Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Jezuicki Ośrodek Milenijny to dla wielu dom. Ojciec Paweł Kosiński o historii tworzenia tego miejsca

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

W lutym 2001 roku budynek przy 5835 W. Irving Park Road stał się siedzibą Jezuickiego Ośrodka Milenijnego.  JOM to nie tylko Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i prowadzenie działalności religijnej. To miejsce wielu imprez kulturalnych i edukacyjnych dla Polonii. W tym roku centrum duszpasterskie obchodzi jubileusz piętnastolecia.
279670_103097963117164_7776807_o-2

Przez długie lata jezuici mieli swoją siedzibę w domu przy 4105 N. Avers Ave. Na antenie Radia Deon ojciec Paweł Kosiński opowiada historię dotyczącą wyboru nowego, większego miejsca, które mogłoby lepiej służyć wiernym

 „Mieliśmy wtedy dziesięć różnych propozycji. Były to kościoły, kaplice, mniejsze lub większe, rozmieszczone w Chicago i na przedmieściach. Każde z tych miejsc odwiedzaliśmy w kilku jezuitów po to, żeby zobaczyć, jakie są, jak można byłoby je zaadaptować na swoje potrzeby i czy nadają się na prowadzenie takiej działalności. Wśród tych dziesięciu miejsc pojawił się budynek, który wcześniej nie był budynkiem kościelnym. Przyglądaliśmy się mu od sierpnia 2000 roku. Parę miesięcy zajęło nam, zanim zdecydowaliśmy się go kupić po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń”.

Ojciec Paweł Kosiński zaznacza, że od początku zamierzeniem jezuitów było stworzenie ośrodka służącego nie tylko jako kościół. Chcieli oni, wzorem wcześniejszej działalności zakonu, dążyć do zorganizowania miejsca niosącego ludziom pomoc i dającego im poczucie wspólnoty

 „Myśleliśmy o tym, żeby stworzyć coś więcej niż tylko miejsce do pracy duszpasterskiej. Wszystko dlatego, że jezuici, którzy byli w Chicago obecni dużo wcześniej działali szeroko także na innych polach: kulturalnym, społecznym i wspólnoto-twórczym. Naszym zamierzeniem było stworzenie miejsca, które by służyło wielu ludziom, pomagało im i dawało im doświadczenie integralności”.

Formuła miejsca otwartego sprawdza się od piętnastu lat

Na antenie Radia Deon jezuita potwierdza, że idea stworzenia miejsca otwartego sprawdziła się. Jezuicki Ośrodek Milenijny stał się ostoją i domem dla wielu grup i wspólnot

„Od samego początku chcieliśmy stworzyć miejsce otwarte. Miejsce, które będzie w stanie zintegrować i przyjąć różnego rodzaju inicjatywy i będzie w stanie dać dom różnego rodzaju grupom. To się przez całe te piętnaście lat sprawdzało bardzo dobrze. Mam nadzieję, że sprawdzi się jeszcze w następnych stuleciach”.

Jezuicki Ośrodek Milenijny został stworzony przez Polonię i dla Polonii. Jest w nim miejsce nie tylko na kaplicę i działalność religijną, ale również na wiele imprez kulturalnych i edukacyjnych o charakterze świeckim. Mieści się w nim biblioteka, odbywają się kursy fotograficzne i komputerowe, a w auli Jana Pawła II – koncerty muzyczne.

Ośrodek jest miejscem, gdzie spotykają się i działają różne grupy i organizacje polonijne, m. in. wspólnota Jaśmin – dla dzieci niepełnosprawnych, Schronisko Lazarus – dla osób z różnymi uzależnieniami,  Wspólnota Trudnych Małżeństw, poradnia rodzinna, grupa wsparcia dla osób w żałobie, grupa biblijna i WŻCh (Wspólnota Życia Chrześcijańskiego).

Po piętnastu latach funkcjonowania Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago, siedem lat przed upływem terminu, udało się w całości spłacić potrzebną na stworzenie miejsca pożyczkę.

Jezuicki Ośrodek Milenijny
5835 W. Irving Park Rd.
Tel: 773-777-7000 (Biuro czynne w tygodniu od godziny 3:30 po południu)

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook