Połącz się z nami

News USA

Linie lotnicze Alaska Air kupią Hawaiian Airlines za 1,9 miliarda dolarów

Opublikowano

dnia

W niedzielę Alaska Air (ALK) ogłosiła, że kupi Hawaiian Airlines (HA) za 1,9 miliarda dolarów. Transakcja, która ma potrwać od 9 do 18 miesięcy, pozwoli obu firmom zachować swoje marki. Porozumienie, które jeszcze bardziej skonsolidowałoby branżę lotniczą, prawdopodobnie czeka kontrola federalnych organów regulacyjnych.

Zakup umożliwiłby liniom Alaska Air powiększenie swojej silnej sieci połączeń na zachodnim wybrzeżu, zwiększenie obecności w jednym z najgorętszych miejsc turystycznych na świecie, uzyskanie dostępu do Azji oraz pozyskanie większej liczby pilotów, samolotów i pracowników w celu napędzania rozwoju firmy.

Przedstawiciele linii oświadczyli, że planują zachować hawajską markę, co byłoby niezwykłym posunięciem w przypadku fuzji linii lotniczych i odejściem od podejścia do Virgin America, którą firma kupiła w 2016 r. i wchłonęła.

Łącznie Alaska i Hawaiian obsłużyłyby 138 miejsc docelowych, w tym loty bez przesiadek ze Stanów Zjednoczonych na lotniska w Ameryce Środkowej, Meksyku, Azji, Australii i na Południowym Pacyfiku – podały linie lotnicze.

Przedstawiciele Alaska i Hawaiian stwierdzili również, że umowa zapewni więcej możliwości lotów na Hawaje i z Hawajów dzięki połączeniu uzupełniających się sieci obsługiwanych przez linie lotnicze.

Hawaiian łączy stan z głównymi lotniskami w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, a także Japonią, Koreą Południową, Australią i Nową Zelandią. Alaska lata po całych Stanach Zjednoczonych, a także do Meksyku i Ameryki Środkowej.

Umowa ograniczyłaby jednak także konkurencję na Hawajach, dokąd latają obie linie lotnicze. Według Cirium, dostawcy danych lotniczych, w zeszłym roku Hawaiian sprzedał około 22% wszystkich lotów na Hawaje, czyli więcej niż jakakolwiek inna linia lotnicza. W połączeniu z Alaską udział ten wzrósłby do 38%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku kolejnego konkurenta, United Airlines.

Umowa kupna prawdopodobnie zostanie również dokładnie zbadana przez federalne organy regulacyjne, które za czasów prezydenta Bidena agresywnie egzekwowały przepisy antymonopolowe, pozywając, aby zapobiec fuzjom, przejęciom i innym transakcjom, które mogłyby zagrozić konkurencji w różnych branżach, w tym w lotnictwie.

W zeszłym roku departament uniemożliwił współpracę American Airlines z JetBlue w Nowym Jorku i Bostonie. Pozywa także, aby powstrzymać JetBlue od zakupu Spirit Airlines. Mowy końcowe w tej sprawie zaplanowano na wtorek.

Wg Alaska Air zakup przyniesie jednak korzyści konsumentom i pozwoli jej lepiej konkurować z liniami lotniczymi dominującymi w branży.

Transakcja zwiększy udział linii w rynku krajowym o ponad 25%, ale jej pozycja piątej co do wielkości linii lotniczej pozostanie niezmieniona.

W Stanach Zjednoczonych branża jest zdominowana przez czterech przewoźników — Delta Air Lines, American Airlines, Southwest Airlines i United Airlines — które obecnie posiadają 80% udziału w rynku, a wszyscy osiągnęli obecną wielkość dzięki fuzjom.

Według danych federalnych United, czwarty co do wielkości przewoźnik, kontroluje około 16% rynku. Alaska kontroluje obecnie około 6,4% rynku, a po przejęciu Hawaiian Airlines udział ten wzrośnie do 8,2%. JetBlue kontroluje obecnie około 5,5% rynku, ale ta wielkość uległaby niemal podwojeniu, gdyby udało mu się sfinalizować zakup linii Spirit.

Zakup zdywersyfikuje także flotę samolotów Alaski, która eksploatuje tylko dwa typy samolotów – Boeing 737 i Embraer 175. Po przejęciu Virgin America Alaska odziedziczyła część samolotów Airbus, ale wycofywała je przez kilka lat. Hawaiian obsługuje zarówno samoloty Airbus, jak i Boeing.

Związki zawodowe reprezentujące tysiące pracowników w obu liniach, w tym pilotów, stewardów, pracowników biurowych, pracowników lotnisk i innych pracowników, powstrzymały się od wspierania lub sprzeciwiania się porozumieniu, twierdząc, że będą ściśle współpracować z liniami lotniczymi, aby zapewnić sobie korzyści z transakcji.

 

Źródło: cnn, nytimes
Foto: YouTube, istock/:Laser1987/

News Chicago

Pierwsza restauracja CAVA w Chicago zaprasza na menu śródziemnomorskie już dziś

Opublikowano

dnia

Autor:

Śródziemnomorska restauracja typu fast-casual CAVA otwiera w piątek swój lokal w Wicker Park. Będzie to pierwsza restauracja tej sieci w Illinois, w związku z kontynuacją ekspansji firmy na dużą skalę.

CAVA zajęła lokal pod adres 1484 N. Milwaukee Ave., gdzie wcześniej mieściła się kawiarnia Native Foods Cafe. O planach otworzenia restauracji w Illinois informowaliśmy 21 lutego.

Menu CAVA obejmuje miski i kanapki pita z różnorodnymi śródziemnomorskimi składnikami i smakami. Jak wynika z komunikatu prasowego, w lokalizacji Wicker Park znajdować się będzie jadalnia na 30 miejsc oraz rozbudowana kuchnia do realizacji zamówień cateringowych. Lokalna artystka Alyssa Low otrzymała zlecenie namalowania muralu w jej wnętrzu.

CAVA w Wicker Park będzie otwarta w godzinach 10:45AM – 10:00PM codziennie.

Według zapowiedzi CAVA  otworzy także swój lokal w Schaumburgu, w miejscu dawnej Galerii Mebli Macy, przy 1200 N. Meacham Road, ale data otwarcia nie zostanie jeszcze ustalona.

CAVA została otwarta po raz pierwszy w 2006 r. w Rockville, w stanie Maryland. Jej założyciele to Ike Grigoropoulosa, Dimitri Moshovitis i Ted Xenohristos, wszyscy Amerykanie greckiego pochodzenia, urodzeni już w Stanach Zjednoczonych.

Restauracja CAVA w Silver Spring, Maryland

W sierpniu 2018 roku sieć Zoës Kitchen została przejęta przez Cava Group za 300 milionów dolarów. Od tej pory sieć jest największym operatorem restauracji w kategorii śródziemnomorskiej w amerykańskiej branży restauracyjnej, posiadającym ponad 200 lokalizacji w 25 stanach i Waszyngtonie.

​​Liderzy CAVA mają nadzieję otworzyć 1000 lokalizacji do 2032 r. Lokal Wicker Park będzie 325. restauracją firm.

 

Źródło: blockclubchicago, secretchicago
Foto: CAVA, wikimedia/Farragutful
Czytaj dalej

News Chicago

Mamy świetne bary w Chicago. Kumiko jest najlepszy na Środkowym Zachodzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago jest znane na całym świecie ze swojej sceny życia nocnego. Potwierdza to ostatni ranking, w którym Wietrzne Miasto uznano za jedno z najlepszych na kontynencie jeśli chodzi o bary.

Na liście sporządzonej przez „50Best” zebrano doświadczenia i opinie 270 ekspertów branżowych z Ameryki Północnej, a każdy głosujący oddał 7 głosów na najlepsze bary w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Jak wynika z publikacji, brak nominacji gwarantuje bezstronny i zróżnicowany wynik, przy szerokim wachlarzu podróży i doświadczeń ekspertów. Nieco ponad połowę listy stanowią amerykańskie bary. Z pozostałych 24 barów 15 znajduje się w Meksyku, 7 w Kanadzie, a 2 na Karaibach.

Chicago było jedynym miastem na Środkowym Zachodzie, które znalazło się na liście, a trzy bary z Windy City zdobyły największe uznanie w roku 2024.

Kumiko, zlokalizowany pod adresem 630 W. Lake Street, został uznany za 19. najlepszy bar w Ameryce Północnej i najlepszy bar na Środkowym Zachodzie, chwalony za minimalistyczne wnętrze i sezonową ofertę napojów.

Na 32. miejscu listy znalazł się Meadowlark, zlokalizowana w dzielnicy Logan Square przy 2812 W. Palmer Street. Otwarty w 2022 r. lokal specjalizuje się w koktajlach tematycznych o wyjątkowym charakterze i wielu wersjach bezalkoholowych.

Reprezentację Chicago na liście zamknął Best Intentions, inny bar Logan Square, który według rankingu „50Best” zajął 48. miejsce. Zlokalizowany pod adresem 3281 W. Armitage Avenue bar „neo-dive” był chwalony za swój niepowtarzalny środkowo-zachodni charakter, atmosferę i innowacyjną ofertę drinków.

Jeśli chodzi o najlepszy bar w Ameryce Północnej, tytuł ten zdobył Handshake Speakeasy w Meksyku, oferujący elegancki wystrój i napoje zawierajace „eksplozję nieoczekiwanych smaków”.

Pełen przegląd zestawienia oraz metodologię zastosowaną w rankingu można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Kumiko
Czytaj dalej

News USA

Dom Billa Gatesa w stanie Waszyngton sprzedał się w ekspresowym tempie

Opublikowano

dnia

Autor:

Według doniesień Bill Gates ma teraz o jeden dom mniej. Stało się tak na początku tego miesiąca, kiedy współzałożyciel Microsoftu zawarł umowę sprzedaży należącego do niego domu o powierzchni 2430 stóp kwadratowych w Medina w stanie Waszyngton, jak podaje Realtor.com.

Nie wiadomo, za ile ostatecznie poszła nieruchomość. Pierwotnie została wystawiona na sprzedaż 29 marca, a cena wywoławcza wynosiła prawie 4,989 mln dolarów. Biil Gates, którego majątek szacuje się na 131 miliardów dolarów, kupił nieruchomość w kwietniu 2003 roku za 1 310 000 dolarów.

Jak podaje „Fortune”, przy sprzedaży domu Gates współpracował z biurem nieruchomości RE/MAX Northwest.

Nieruchomość z 1954 roku może poszczycić się „spektakularnym i budzącym podziw 180-stopniowym widokiem na Jezioro Waszyngton, panoramę Seattle i MTN” – czytamy w ogłoszeniu. Według opisu, dom znajduje się na działce o powierzchni 0,61 akra, obejmującej prywatną plażę. Do dyspozycji Gości jest tu także duży taras i ogród zen. Budynek jest wyposażony w cztery sypialnie, trzy pełne łazienki i ogrzewanie podłogowe.

Drugi dom Gatesa w Medina, o nazwie „Xanadu 2.0”, pozostaje jego własnością. Miliarder z branży technologicznej zainwestował dziesiątki milionów dolarów w budowę tego domu o powierzchni 66 000 stóp kwadratowych.

Medina zlokalizowana jest w powiecie King, gdzie Microsoft od dawna ma swoją siedzibę.

Bill Gates spędził 15 lat na stanowisku dyrektora generalnego Microsoft, a jego kadencja zakończyła się w 2000 r. W 2020 r. odszedł także z zarządu technologicznego giganta, aby „poświęcić więcej czasu swoim priorytetom filantropijnym, w tym globalnemu zdrowiu, rozwojowi, edukacji i rosnącemu zaangażowaniu w walkę ze zmianami klimatycznymi ”, jak zapowiedział.

Według Bloomberga miliarder nadal posiada około 1% akcji Microsoftu.

 

Źródło: foxbusiness, realtor.com
Foto: YouTube, Realtor.com
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu