Połącz się z nami

News USA

Nie mieścisz się w fotelu – płacisz za dwa. Pasażerowie plus size chcą równego traktowania

Opublikowano

dnia

W kwietniu Jae’lynn Chaney, podróżująca influencerka o dużych rozmiarach, wystosowała petycję, wzywając Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) do nakazania wszystkim liniom lotniczym przyjęcia kompleksowej polityki uwzględniającej wielkość klienta, w której „priorytetowo traktuje się wygodę i dobre samopoczucie wszystkich pasażerów”.

Podczas gdy średnia szerokość siedzenia w samolocie maleje od dziesięcioleci, ciała ludzi na całym świecie stają się coraz większe, a eksperci przewidują, że do 2035 roku ponad połowa światowej populacji będzie miała nadwagę lub otyłość.

Ostatecznie oznacza to, że coraz więcej pasażerów może mieć trudności z dopasowaniem się do foteli w samolocie.

Zasady dotyczące podróżnych wielkości plus size zwykle różnią się w zależności od linii lotniczej.

Chociaż niektóre linie lotnicze, w tym United Airlines, wymagają od „klientów, którzy potrzebują dodatkowego miejsca” wcześniejszego zakupu dodatkowego miejsca, niektóre zwracają koszty zakupu, jeśli jedno lub więcej miejsc jest dostępnych po starcie.

Nie ma jednak uniwersalnego standardu postepowania w takich przypadkach. Różne linie lotnicze mają różne wytyczne. Niektóre nie mają żadnych wytycznych, co oznacza, że nawet dobrze poinformowani podróżni mogą mieć problem.

Jae’lynn Chaney uważa, że potrzebna jest ustandaryzowanej polityka wobec pasażerów o większych rozmiarach.

Małe siedzenia mogą być problemem dla dużych ludzi

Australijskie prawo konsumenckie zabrania liniom lotniczym pobierania od pasażerów różnych kwot w zależności od ich rozmiarów ciała.

Polityka „jedna osoba, jedna taryfa” (1p1f) została także przyjęta przez Kanadyjską Agencję Transportu w 2008 roku. Uniemożliwia krajowym liniom lotniczym Air Canada, Air Canada Jazz i WestJet pobieranie dodatkowych opłat od pasażerów wymagających drugiego miejsca.

W Kanadzie otyłość jest uznawana za niepełnosprawność, a pasażerowie muszą być uznawani za „funkcjonalnie niepełnosprawnych z powodu otyłości”, aby spełnić wymagania dotyczące bezpłatnego dodatkowego miejsca.

Jednak zasada ta dotyczy tylko lotów krajowych, co oznacza, że podróżujący w dużych rozmiarach nadal muszą kupować dodatkowe miejsce podczas lotu międzynarodowego.

Dopasowany fotel i pas

Jednym z żądań wymienionych w petycji Jae’lynn Chaney, pod którą zebrano ponad 17 000 podpisów, jest to, aby wszystkie linie lotnicze „zapewniały dostępne dodatkowe miejsca klientom o różnej wielkości”, którzy mogą potrzebować więcej miejsca lub „wkraczać w przestrzeń innego pasażera”.

Dla Chaney, który od najmłodszych lat potrzebowała przedłużacza pasa bezpieczeństwa, problem jest bardzo osobisty.

„Już w wieku 12 lat wiedziałam, że samoloty nie są budowane dla ludzi takich jak ja” — mówi, wspominając próbę zapięcia pasa bezpieczeństwa pod brzuchem, żeby stewardessy nie widziały, że nie była w stanie tego zrobić.

Kobieta uważa, że zasady linii lotniczych, które wymagają od podróżujących w rozmiarze plus size kupowania dodatkowego miejsca podczas lotu, są „dyskryminujące” – pasażerowie tacy jak ona płacą dwa razy za ta samą usługę.

Jae’lynn Chaney odrzuca sugestie, że podróżujący w dużych rozmiarach proszą o specjalne traktowanie, podkreślając, że „proszą o taką samą godność i szacunek od linii lotniczych, jakie otrzymuje osoba o mniejszej sylwetce”.

Kwestia praw człowieka

Kanadyjski rzecznik praw pasażerów linii lotniczych Gabor Lukacs mówi, że postrzega praktykę pobierania opłat od większych pasażerów za dwa miejsca jako kwestię dotyczącą praw człowieka.

Lukacs zwraca uwagę, że linie lotnicze nie udzielają zniżek osobom o niższym wzroście, a nawet dzieciom, mimo że są znacznie lżejsze, a zatem „zużywa się mniej paliwa na ich transport”.

Na początku tego roku ekspertka od podróży w dużych rozmiarach, Kirsty Leanne, także stała się popularna po tym, jak opublikowała film, na którym walczy o to, by zmieścić się w fotelu samolotu podczas lotu tanimi liniami lotniczymi.

Leanne, która jest także założycielką strony internetowej Plus Size Travel Too, była zszokowana liczbą negatywnych komentarzy, które otrzymała po udostępnieniu klipu, w którym opisano wiele problemów, z jakimi borykają się ona i inni podróżujący w dużych rozmiarach na pokładzie samolotu .

W ciągu ostatnich dwóch dekad szerokość przeciętnego siedzenia zmniejszyła się z 18,5 do 17 cali. Tymczasem według badań przeprowadzonych przez Światową Federację ds. Otyłości około 38% światowej populacji ma nadwagę lub otyłość.

W 2022 roku Flyers Rights, organizacja non-profit, zwróciła się do Federalnej Administracji lotnictwa FAA o uregulowanie minimalnego rozmiaru siedzenia, powołując się między innymi na obawy dotyczące ryzyka medycznego, w tym krzepnięcia krwi, z powodu ograniczonej przestrzeni.

Jednak petycja została odrzucona przez amerykański sąd apelacyjny na początku tego roku.

Jae’lynn Chaney, która ostatnio leciała samolotem w kwietniu 2022 r., mówi, że najlepiej czuje się w samolotach Southwest Airlines, wyjaśniając, że „polityka dotycząca wielkości klienta i dodatkowych miejsc” linii lotniczej stanowi, że pasażerowie, którzy potrzebują dodatkowego miejsca, mogą kupić inne miejsce i zażądać zwrotu pieniędzy po skontaktowaniu się z obsługą klienta.

Kiedy leci ze swoim partnerem Jake’iem, który również jest plus size, para musi zdecydować, czy kupić cztery miejsca i usiąść osobno, czy kupić trzy miejsca z wolnym między sobą i pogodzić się z tym, że jest trochę ciasno.

O ważeniu pasażerów na lotniskach Nowej Zelandii pisaliśmy 31 maja.

Źródło: cnn
Foto:  Jae’lynn Chaney,  Kirsty Leanne, istock/tanyss/ Atstock ProductionspeakSTOCK/ Angel Di Bilio

News USA

Hutchinson odpadł z jutrzejszej debaty ale nie rezygnuje z wyścigu o prezydencki fotel

Opublikowano

dnia

Autor:

Były gubernator Arkansas Asa Hutchinson nie zakwalifikował się do drugiej debaty prawyborów prezydenckich Partii Republikańskiej, ale nie rezygnuje z prowadzenia kampanii wyborczej. Siedmiu innych kandydatów, którzy byli obecni na pierwszej debacie w sierpniu, zobaczymy już w środę na scenie w Kalifornii.

Gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum, były gubernator New Jersey Chris Christie, gubernator Florydy Ron DeSantis, była ambasador ONZ Nikki Haley, były wiceprezydent Mike Pence, przedsiębiorca Vivek Ramaswamy i senator Tim Scott, R-S.C., wszyscy zakwalifikowali się do drugiej debaty, która odbędzie się w środę, 27 września, w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii, poinformował w oświadczeniu Komitet Narodowy Republikanów RNC.

Oznacza to, że spełnili wszystkie trzy kryteria kwalifikacyjne partii – próg darczyńców, minimalne wymagania dotyczące głosowania i podpisane zobowiązania, które obejmują wsparcie ostatecznego kandydata partii.

Z analizy NBC News wynika, że były prezydent Donald Trump, który również pominął pierwszą debatę GOP, z łatwością przekroczył dwa pierwsze wymagania. Odmówił jednak podpisania zobowiązań partii, bez których nie może się zakwalifikować.

Większość kandydatów, którzy mieli się spotkać w środę, z łatwością przekroczyła każdy próg, ale Doug Burgum nie uzyskał punktów we wszystkich swoich sondażach kwalifikacyjnych aż do weekendu poprzedzającego debatę.

Szereg innych kandydatów Partii Republikańskiej – w tym były republikanin Will Hurd z Teksasu, konserwatywny komentator Larry Elder, biznesmen ze stanu Michigan Perry Johnson i Ryan Binkley, pastor i przedsiębiorca – nie zakwalifikowało się do żadnej z debat.

Głównym problemem dla Asy Hutchinsona – i problemem, który prawie zablokował Douga Burguma – był próg wyborczy, który wymagał od kandydatów uzyskania wyższego wyniku w mniejszej liczbie sondaży niż kryteria pierwszej debaty. Ten próg to 3% poparcia w sondażach na szczeblu krajowym lub stanowym.

Hutchinson, jeden ze słabszych organizatorów zbiórek, powiedział niedawno reporterom w New Hampshire, że opuszczenie debaty będzie oznaczało, że będzie musiał zastanowić się nad swoją kampanią.

Jednak wkrótce po tym, jak rozeszła się wiadomość, że nie zakwalifikuje się do niej, Asa Hutchinson oświadczył, że będzie kontynuował swoją kampanię.

„Moim celem jest zwiększenie liczby moich wyborców do 4% na początku przed Świętem Dziękczynienia. Jeśli ten cel zostanie osiągnięty, pozostanę konkurencyjny i będę mógł rywalizować” – powiedział Hutchinson.

„Przystąpiłem do tego wyścigu, ponieważ dla przywódcy Partii Republikańskiej niezwykle ważne jest przeciwstawienie się Donaldowi Trumpowi i potępienie go za wprowadzanie w błąd swoich zwolenników i narodu amerykańskiego. Zamierzam to kontynuować”, dodał były gubernator Arkansas.

Pierwsza debata kandydatów GOP przyciągnęła przed ekrany 12,8 miliona widzów.

Republikański Komitet Narodowy wybrał Fox Business Network na gospodarza drugiego publicznego starcia kandydatów GOP. Spotkanie będzie także transmitować Univision, hiszpańskojęzyczny kanał telewizyjny z siedzibą w USA, a także Rumble, internetowa platforma wideo popularna wśród konserwatystów.

Dwugodzinna debata rozpocznie się o godzinie 9:00PM ET.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Na Florydzie zarobimy więcej. Od 30 września rośnie płaca minimalna

Opublikowano

dnia

Autor:

Płaca minimalna na Florydzie wzrośnie do 12 dolarów za godzinę 30 września, w związku z kontynuacją wprowadzania przez stan poprawki do konstytucji, która ostatecznie doprowadzi do płacy minimalnej wynoszącej 15 dolarów.

Wyborcy w 2020 r. zatwierdzili poprawkę do konstytucji, której inicjatorem był wybitny prawnik z Orlando, John Morgan.

Płaca minimalna wzrosła do 10 dolarów za godzinę 30 września 2021 r. i 11 dolarów 30 września 2022 r. Będzie zwiększana o 1 dolara każdego roku, aż do osiągnięcia 15 dolarów za godzinę 30 września 2026 r. Następnie będzie rosnąć w oparciu o inflację.

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie internetowej Florida Restaurant & Lodging Association, płaca minimalna pracowników otrzymujących napiwki wyniesie w tym roku 8,98 dolara za godzinę, ponieważ pracodawcy będą mogli pobrać tzw. „kredyt na napiwki” w wysokości 3,02 dolara.

Federalna płaca minimalna wynosi 7,25 dolara za godzinę.

W tym roku dokonano podwyżki kilku stanowych i lokalnych stawek płacy minimalnej, w: Kalifornii, Connecticut, Dystrykcie Kolumbii, Illinois, Maryland, Minnesocie, Nevadzie, Oregonie i na Florydzie. Podwyżki płac we wszystkich stanach z wyjątkiem Connecticut i Florydy weszły w życie 1 lipca 2023 r.

Podwyżki wprowadzone w innych stanach:

Kalifornia:

 • Berkeley
  16,99 USD do 18,07 USD
 • Emeryville
  17,68 USD do 18,67 USD
 • Los Angeles (miasto)
  16,04 USD do 16,78 USD
 • Los Angeles (powiat – obszary nieposiadające osobowości prawnej)
  15,96 USD do 16,90 USD
 • Malibu
  15,96 USD do 16,90 USD
 • Pasadena
  16,11 USD do 16,93 USD
 • San Francisco
  16,99 USD do 18,07 USD
 • Santa Monika
  15,96 USD do 16,90 USD
 • West Hollywood: Pracodawcy zatrudniający łącznie 50 lub więcej pracowników: 17,50 USD do 19,08 USD, Pracodawcy zatrudniający łącznie 49 lub mniej pracowników: 17,00 USD do 19,08 USD, Pracodawcy hotelowi (zgodnie z definicją): 18,35 USD do 19,08 USD

Connecticut

W całym stanie: 14,00 USD do 15,00 USD (obowiązuje od 1 czerwca 2023 r.)

Dystrykt Kolumbii

Ogólnostanowa płaca: 16,10 USD do 17,00 USD
Pracownicy z napiwkami: 6,00USD do 8,00 USD

Illinois

 • Chicago: Pracodawcy zatrudniający łącznie 21 lub więcej pracowników: 15,40USD do 15,80 USD
  Pracownicy z napiwkami: 9,24 USD do 9,48 USD
  Pracodawcy zatrudniający łącznie 4–20 pracowników: 14,50 USD do 15,00 USD
  Pracownicy z napiwkami: 8,70 USD do 9,00 USD
 • Powiat Cook: 13,35 USD do 13,70 USD
  Pracownicy z napiwkami: 7,80 USD do 8,00 USD

Maryland

Powiat Montgomery: Pracodawcy zatrudniający 51 lub więcej pracowników: 15,65 USD do 16,70 USD
Pracodawcy zatrudniający 11–50 pracowników: 14,50 USD do 15,00 USD
Pracodawcy zatrudniający 10 lub mniej pracowników: 14,00 USD do 14,50 USD

Minnesota

 • Minneapolis: Duzi pracodawcy (łącznie 101 lub więcej pracowników): 15,19 USD (bez zmian)
  Mali pracodawcy (łącznie 100 lub mniej pracowników): 13,50 USD do 14,50 USD 
 • St. Paul: Firmy makro (łącznie 10 001 lub więcej pracowników): 15,19 USD (bez zmian)
  Duże firmy (łącznie 101–10 000 pracowników): 13,50 USD do 15,00 USD
  Małe firmy (łącznie 6–100 pracowników): 12,00 USD do 13,00 USD
  Mikroprzedsiębiorstwa (5 lub mniej pracowników): 10,75 USD do 11,50 USD

Nevada

Pracodawcy oferujący kwalifikowane świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego: 9,50 USD do 10,25 USD
Pracodawcy, którzy nie oferują kwalifikujących się świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego: 10,50 USD do 11,25 USD

Oregon

Standardowa stawka obowiązująca w całym stanie: 13,50 USD do 14,20 USD
Pracodawcy z obszaru metropolitalnego Portland : 14,75 USD do 15,45 USD
Pracodawcy w powiatach pozamiejskich (w rozumieniu prawa): 12,50 USD do 13,20 USD

 

Źródło: tampabay, Ogletree Deakins
Foto: istock/gautier075/ shironosov/ gorodenkoff/ hroe/ Drazen Zigic/
Czytaj dalej

News USA

Program DACA pozostaje nielegalny. Jego kwestię prawdopodobnie rozstrzygnie Sąd Najwyższy

Opublikowano

dnia

Autor:

13 września sędzia federalny w Teksasie odrzucił najnowsze wysiłki administracji Bidena mające na celu uratowanie programu, który uchronił przed deportacją setki tysięcy młodych dorosłych nieposiadających dokumentów. Sędzia orzekł, że pozostaje on niezgodny z prawem nawet po ostatnich zmianach.

Sędzia Andrew S. Hanen z Federalnego Sądu Okręgowego w Houston utrzymuje, że prezydent Barack Obama przekroczył swoje uprawnienia, tworząc w 2012 roku w drodze działania wykonawczego program Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA).

Decyzja ta jest kolejnym zwrotem akcji w pięcioletniej sagi sądowej, która postawiła program i jego beneficjentów, znanych jako Dreamers – Marzyciele, w zawieszeniu. Chociaż orzeczenie jest ciosem dla imigrantów, sędzia nie nakazał natychmiastowego zakończenia programu.

Obecni wnioskodawcy będą mogli zachować i odnowić swoją ochronę. Natomiast żadne nowe wnioski nie będą dozwolone.

W 2021 roku administracja Bidena wszczęła procedurę ustanowienia przepisów, aby podjąć próbę wzmocnienia pozycji prawnej DACA, ale wydany przez nią przepis nie wpłynął na sędziego.

„Nie ma żadnych istotnych różnic” – napisał sędzia w swojej 40-stronicowej opinii. Dodał jednak, że jego decyzja nie zmusza rządu do „podjęcia jakichkolwiek działań imigracyjnych, deportacyjnych lub karnych przeciwko któremukolwiek beneficjentowi DACA”.

Eksperci twierdzą, że rząd prawie na pewno złoży apelację do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Piątego Okręgu, a sprawa prawdopodobnie zakończy się przed Sądem Najwyższym.

Co to jest DACA?

Program odroczonych działań na rzecz przybycia dzieci (DACA) powstał w 2012 r. w wyniku działania wykonawczego prezydenta Baracka Obamy jako środek tymczasowy mający na celu ochronę przed deportacją osób nieposiadających dokumentów, które zostały przywiezione do Stanów Zjednoczonych jako dzieci.

Program, który zapewnia ochronę jednorazowo przez dwa lata i jest odnawialny, ale nie zapewnia ścieżki do obywatelstwa.

Kim są Marzyciele?

W chwili powstania programu średni wiek odbiorców DACA, często nazywanych Marzycielami, wynosił 21 lat; większość ma już po 30 lat. Najwięcej tych osób przywieziono do Stanów Zjednoczonych z Meksyku, a inni urodzili się w Ameryce Środkowej lub Południowej oraz na Karaibach.

Najszybciej rosnącą grupą studentów nieposiadających dokumentów są studenci z Azji.

Dlaczego zapoczątkowano DACA?

Obama stworzył program po ponad dziesięciu latach nieudanych prób uchwalenia ustawy Dream Act, która postawiłaby marzycieli na drodze do obywatelstwa. Przez lata, gdy Kongres zmagał się z kompleksową przebudową krajowego systemu imigracyjnego, rozważano różne wersje tej ustawy, ale nigdy do nich nie doszło.

Ile osób zgłosiło się do programu?

Od czasu wejścia w życie 11 lat temu z programu skorzystało ponad 800 000 młodych ludzi. Według Instytutu Polityki Migracyjnej do składania wniosków kwalifikowało się około 1,2 miliona nielegalnych imigrantów, co sugeruje, że ponad dwie trzecie w pewnym momencie to zrobiło.

Obecnie status DACA posiada około 600 000 osób.

Beneficjenci DACA na ogół byli przywożeni do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, bez własnego wyboru. Brakuje im legalnego statusu, ponieważ albo wjechali do kraju bez dokumentów, albo przekroczyli okres ważności wizy.

Program chroni ich przed deportacją pomimo statusu imigracyjnego i umożliwia uzyskanie pozwolenia na pracę, co wielu z nich umożliwiło budowanie kariery i życie w USA. Wielu ukończyło studia, rozpoczęło pracę, założyło rodziny i kupiło domy.

Beneficjenci zostali zatrudnieni przez firmy z sektorów produkcyjnego, technologicznego i ochrony zdrowia. Wiele z tych firm stanowczo lobbowało za utrzymaniem DACA i nakłonieniem Kongresu do zalegalizowania pobytu tych osób w USA.

Opinia publiczna

Ogólnokrajowe sondaże wielokrotnie wykazały, że Amerykanie z całego spektrum politycznego opowiadają się za przyznaniem Marzycielom statusu prawnego. Jednak rozwiązanie legislacyjne nigdy się nie zmaterializowało, a program DACA był atakowany głównie przez Republikanów i pogrążony w sporach prawnych.

 

Źródło: newyorktimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu