Połącz się z nami

News USA

Nowy projekt ustawy może znieść karę śmierci w USA

Opublikowano

dnia

Demokraci z Kongresu przedstawili projekt ustawy znoszącej federalną karę śmierci, nazywając tę „głęboko wadliwą” procedurę „morderstwem usankcjonowanym przez państwo”. Ogłoszenie w tej sprawie opublikowali Kongresmenka Massachusetts Ayanna Pressley i Senator Illinois Dick Durbin. O ustawodawstwie, które byłoby zgodne z katolicką wiarą i nauczaniem Kościoła, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Wg opublikowanego komunikatu prasowego federalna ustawa o zakazie kary śmierci z 2023 r. „położy kres stosowaniu kary śmierci przez rząd federalny”.

Środek ten został po raz pierwszy przedstawiony w Kongresie przez parę polityków w 2019 roku po tym, jak administracja Donalda Trumpa ogłosiła wznowienie federalnej kary śmierci.

Administracja Trumpa przeprowadziła łącznie 13 egzekucji, za Bidena wykonano ich 42.

Współinicjatorami ustawy jest kilkudziesięciu posłów oraz senatorów i zyskała ona poparcie ponad 400 organizacji, w tym wielu organizacji katolickich.

Sam Senator Dick Durbin jest katolikiem, choć jest także zdeklarowanym orędownikiem prawa do aborcji, pisząc na swojej stronie internetowej, że decyzja o aborcji nienarodzonego dziecka jest głęboko osobistą decyzją, którą najlepiej pozostawić ciężarnej kobiecie.

Kościół katolicki od dawna sprzeciwia się stosowaniu kary śmierci. Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB podważała możliwość nałożenia kary śmierci przez państwo „na przestępców skazanych za ohydne zbrodnie, jeśli ta ostateczna kara jest jedynym dostępnym środkiem ochrony społeczeństwa przed poważnym zagrożeniem życia ludzkiego”.

Kara śmierci „nie powinna być wykonywana, gdy dostępne są inne sposoby karania przestępców i ochrony społeczeństwa, które bardziej szanują życie ludzkie” – napisali biskupi.

Papież Franciszek jest także konsekwentnym i zdeklarowanym krytykiem kary śmierci, deklarując, że w dzisiejszych czasach „kara śmierci jest niedopuszczalna, niezależnie od tego, jak poważna była zbrodnia skazanego”, a egzekucja „pociąga za sobą okrutne, nieludzkie i poniżające traktowanie”.

Ojciec Święty w 2018 roku zatwierdził zmianę w Katechizmie Kościoła Katolickiego, w której zwrócono uwagę, że w ostatnich latach „opracowano skuteczniejsze systemy zatrzymań”, które „zapewniają należytą ochronę obywateli, ale jednocześnie nie pozbawiają definitywnie winnego możliwości odkupienia”, co czyni karę śmierci „niedopuszczalną”.

Kościół „z determinacją działa na rzecz jej zniesienia na całym świecie”, stwierdza Katechizm w paragrafie 2306.

Tymczasem niedawny sondaż pokazał, że większość katolików opowiada się za karą śmierci dla skazanych za morderstwo.

Według ankiety przeprowadzonej wśród 5109 dorosłych Amerykanów przez Pew Research Center, przeprowadzonej od 5 do 11 kwietnia 2021 r. i opublikowanej w czerwcu, większość amerykańskich katolików „zdecydowanie” lub „w pewnym stopniu” popiera stosowanie kary śmierci dla skazanych za morderstwa.

31% katolików „w pewnym stopniu” opowiada się za karą śmierci dla osób skazanych za morderstwo, podczas gdy 27% katolików „zdecydowanie” ją popiera.

Dla porównania, według raportu Pew 32% dorosłych Amerykanów „w pewnym stopniu” opowiada się za karą śmierci w takich przypadkach, a 27% „zdecydowanie”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, deathpenaltyinfo, istock/Profimaximus/

Kościół

Rośnie liczba dorosłych osób przyjmujących wiarę katolicką w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasie ostatnich Świąt Wielkanocnych tysiące mieszkańców Stanów Zjednoczonych przyjęło wiarę katolicką. Konkretne liczby z całego kraju nie są jeszcze dostępne. Jednak niektóre diecezje zgłaszają wzrost o 30%, 40%, 50%, a nawet ponad 70% nowych wiernych, w porównani z zeszłym rokiem. O nowych katolikach w USA mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Niekatolik może zostać katolikiem w dowolnym dniu w roku. Jednak Wigilia Paschalna to tradycyjny czas wejścia do Kościoła, i dlatego program nawrócenia dorosłych opiera się na przygotowaniu właśnie na tą chwilę.

Na uwagę zasługuje diecezja Fort Worth w Teksasie: liczba nawróconych w tym miejscu wzrosła z 896 w Wielkanoc 2023 r. do 1544 w Wielkanoc 2024 r., co stanowi wzrost o 72%.

W 2021 roku diecezja ta rozpoczęła trzyletni program katechetyczny, który rozpoczyna się wprowadzeniem do Katechizmu Kościoła Katolickiego i przechodzi do średniozaawansowanego poziomu nauczania teologicznego. Kończy się katechezą dla konwertytów. kluczowe dla programu jest przedstawienie doktryny katolickiej w całej jej pełni.

Jednym z trwałych miejsc nawróceń jest Hillsdale College, bezwyznaniowa szkoła chrześcijańska w Hillsdale w stanie Michigan, w której studiuje duża populacja katolików. W tym roku 28 osób przystąpiło do tu Kościoła katolickiego, w tym 22 obecnych uczniów Hillsdale College i jedna osoba, która niedawno ukończyła tę szkołę.

Całkowita liczba nawróconych w parafii wzrosła z 20 w 2023 r., co oznacza wzrost o 40%.

Hillsdale College Michigan

W małej diecezji Marquette na Górnym Półwyspie Michigan, diecezji Marquette, odnotowano wzrost liczby konwertytów 70% (z 40 do 68 nawróconych) w latach 2023–2024. Inne diecezje, w których odnotowano duży wzrost, to Grand Island w Nebrasce (35%); Portland, Maine (35%); i Grand Rapids w stanie Michigan (33%).

Jak dotąd na szczycie list znajduje się diecezja Des Moines w stanie Iowa, w której ta liczba wzrosła z 181 do 339, co oznacza wzrost o 87%. W diecezji Trenton w stanie New Jersey liczba konwertytów wzrosła o 53%: z 227 w 2023 r. do 347 w 2024 r.

Wśród większych archidiecezji, Archidiecezja Galveston-Houston w Teksasie odnotowała wzrost liczby konwertytów o 30%, z 1820 w 2023 r. do 2364 w 2024 r.; a Archidiecezja San Antonio o 39% (z 1285 do 1789).

 

Źródło: cna
Foto: St. Mary’s Catholic Center, Texas A&M, Hillsdale College, wikimedia/James Steakley 
Czytaj dalej

Kościół

Jak odchodzić zachowując ludzką godność i wiarę? Sięgnijcie po przewodnik

Opublikowano

dnia

Autor:

W miarę jak eutanazja i tzw. wspomagane samobójstwo są legalizowane w coraz większej liczbie stanów w całych Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, jedna z katolickich grup promuje przewodnik dla umierających osób. O tym, że może on pomóc katolikom zakończyć ich ziemską podróż zgodnie z wiarą, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Aging with Dignity, organizacja non-profit, która od lat promuje wsparcie u schyłku życia zgodnie z nauczaniem Kościoła, ogłosiła w tym miesiącu wydanie broszury pt. “Finishing Life Faithfully”, która ułatwia podjęcie niełatwych decyzji dotyczących końca życia.

Przygotowane materiały dotyczą podstawowych pytań dotyczących podejścia do tematów związanych ze śmiercią, takich jak leczenie bólu, karmienie przez sondę i inne kwestie związane z umieraniem.

Jim Towey, założyciel i dyrektor generalny Aging with Dignity, założył tę organizację non-profit w 1996 r., aby dać ludziom pełną nadziei wizję końca życia, która pomoże im praktykować wiarę i nie traktuje umierania jak momentu medycznego.

Od lat organizacja Aging With Dignity rozpowszechnia dokument zatytułowany “Five Wishes”, który pomaga katolikom i innym osobom wyrażać swoje życzenia przed poważną chorobą. W ten sposób pozwala zaspokajać potrzeby osobiste, emocjonalne i duchowe tych osób przed ostatnimi tygodniami i dniami ich życia.

Program “Five Wishes” cieszy się ogromną popularnością; grupa rozprowadziła ponad 40 milionów egzemplarzy przewodnika w 33 językach.

Publikacja “Finishing Life Faithfully” przedstawia pozytywną wizję opieki pod koniec życia, która kontrastuje z ruchami zajmującymi się eutanazją lub wspomaganym samobójstwem.

Przewodnik zawiera informacje na temat kwestii etycznych, które często towarzyszą obawom związanym z końcem życia. Zauważa na przykład, że katolicy mogą zażywać leki przeciwbólowe lub zwiększać ich ilość, aby złagodzić cierpienie, nawet jeśli leki te mogłyby przyspieszyć nadejście śmierci, pod warunkiem że śmierć nie jest pożądana ani jako cel, ani jako środek.

W innym miejscu zauważono, że katolicy nie są zobowiązani do akceptowania lub kontynuowania każdej dostępnej interwencji medycznej oraz że rezygnacja z tzw. „uporczywego leczenia”, które obiecuje jedynie niepewne lub bolesne przedłużenie życia, nie jest równoznaczna z samobójstwem lub eutanazją.

Organizacja rozprowadza materiały za pośrednictwem ponad 5000 organizacji dystrybuujących, w tym podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, kościołów i pracodawców.

Aktualnie wspomagane samobójstwo jest legalne w 9 stanach USA, a w kilku kolejnych jest rozważane. Tymczasem wiele krajów, m.in. Kanada, Belgia, Hiszpania zezwala na eutanazję i/lub wspomagane samobójstwo.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Katolicka St. Zachary School w Des Plaines zostanie zamknięta po 61 latach

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Chicago potwierdziła, że rzymskokatolicka szkoła podstawowa w Des Plaines, zostanie zamknięta z końcem bieżącego roku szkolnego. Powodem jest niska liczba zapisanych uczniów. Na kolejny rok szkolny zgłoszono tylko 20 chętnych dzieci.

Decyzja o zamknięciu St. Zachary School, znajdującej się przy 567 W. Algonquin Road, została podjęta przez kierownictwo szkoły i parafii, przy konsultacji z Archidiecezją Chicago. Rodzice zostali powiadomieni o niej w zeszłym tygodniu.

Służąc dzieciom od wieku przedszkolnego po ósmą klasę, St. Zachary School, została otwarta w 1963 roku. W 2015 r. połączyła się z Our Lady of Destiny School w ramach planu restrukturyzacji szkół katolickich w całej diecezji, dotykającej szkoły w powiatach Cook i Lake.

Jednak zapisy dzieci spadły, a niedobory finansowe pogorszyły się w ciągu ostatniej dekady, jak przekazali urzędnicy szkolni rodzicom w przesłanych wiadomościach e -mail. Opracowano plan scalania poziomów i łączenia klas dla większości zajęć rozpoczynających się w następnym roku szkolnym, ale został on odrzucony przez rodziców.

Wiadomość o planowanym zamknięciu St. Zachary pojawia się około miesiąca po tym, jak Archidiecezja Chicago ogłosiła, że zamyka również St. Bede School w Ingleside, pomimo wysiłków związanych z pozyskiwaniem funduszy, które przyniosły około 500 000 zebranych dolarów. Podobnie jak w przypadku szkoły w Des Plaines, jej urzędnicy podali jako powód malejące zapisy.

O tej bolesnej dla społeczności decyzji informowaliśmy 22 marca.

O decyzji zamknięcia Szkoły Św. Franciszka z Rzymu w Cicero pisaliśmy 21 stycznia. Podobna decyzja została wtedy podjęta w sprawie zamknięcia Szkoły Św. Odilo w Berwyn. Szkoła w Cicero pozostanie jednak otwarta dzięki hojności anonimowych darczyńców, o czym informowaliśmy 6 marca.

Inne podmiejskie szkoły katolickie do zamknięte w ostatnich latach to St. Irene School w Warrenville w 2021 r. Oraz St. Colette School w Rolling Meadows i St. Joseph School w Round Lake, które zakończyły działalność w 2020 roku.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, St. Zachary School
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu